Справа № 571/3032/25
Провадження № 3/571/1954/2025
28 листопада 2025 року с-ще Рокитне
Суддя Рокитнівського районного суду Рівненської області Верзун О.П., розглянувши справу відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,
Згідно протоколу ЧЦП №338514 від 19.10.2025: "19.10.2025 о 18 год. 00 хв., на території військового містечка НОМЕР_1 прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) у умовах воєнного стану (під час дії особливого періоду), в.о. заступника начальника НОМЕР_1 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_2 ) з морально-психологічного забезпечення НОМЕР_2 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_3 ) лейтенантом ОСОБА_2 було помічено майстер-сержанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з явними ознаками вживання алкогольних напоїв, а саме: характерний запах з ротової порожнини, нечітка координація рухів та мови. Даному військовослужбовцю було запропоновано пройти процедуру медичного освідчення на стан алкогольного сп'яніння в КНП «Рокитнівська БЛІЛ» від чого даний військовослужбовець не погодився. Таким чином, своїми діями майстер-сержант ОСОБА_3 порушив вимоги ст.11,13,49 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, п.7 ст.4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.3 ст.172-20 КУпАП."
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений. До протоколу про адміністративне правопорушення долучено заяву ОСОБА_1 від 19.10.2025, згідно якої він просить розгляд справи проводити без його участі.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до наступного.
Однією з підстав притягнення до відповідальність за ч.3 ст.172-20 КУпАП є відмова військовослужбовців від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Порядок огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знжують їх увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, відповідно до приписів якої огляд проведений з порушненям вимог цієї статті вважається недійсним.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення додано акт про відмову ОСОБА_1 від проходження медичного обстеження на стан сп'яніння, проте вказаний акт не підписано головою комісії Ю.Онищуком та членом комісії ОСОБА_4 .
А відтак, інших належних та допустимих доказів у підтвердження того, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння до протоколу про адміністративне правопорушення не додано.
Слід зазначити, що для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність у її діях складу та події адміністративного правопорушення. При цьому, стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» у цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, в силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винуватості особи, що притягається до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
За вказаних обставин матеріали справи не містять доказів наявності в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Положеннями п.1 ч.1 ст.247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247,280,283,284 КУпАП, суд,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Суддя: