Справа № 314/5123/25
Провадження № 3/314/2528/2025
02.12.2025 року м. Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Кіяшко В.О.,
секретар судового засідання Румянцева А.М.,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, головним спеціалістом відділу освіти та культури Вільнянської міської ради; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , місце мешкання: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Вільнянським РВ УМВС в Запорізькій області ід 20.08.2002, НОМЕР_2 ,
у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
за участю: прокурора Турченко І.Г.,
встановив:
до Вільнянського районного суду Запорізької області надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення № 402 від 10.11.2025 ОСОБА_1 , призначено на посаду головного спеціаліста головного спеціаліста відділу освіти та культури Вільнянської міської ради та присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування з 12.01.2022 року, будучи відповідно до п.п. «в» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 403 від 10.11.2025 ОСОБА_1 , призначено на посаду головного спеціаліста головного спеціаліста відділу освіти та культури Вільнянської міської ради та присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування з 12.01.2022 року, будучи відповідно до п.п. «в» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 404 від 10.11.2025 ОСОБА_1 , призначено на посаду головного спеціаліста головного спеціаліста відділу освіти та культури Вільнянської міської ради та присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування з 12.01.2022 року, будучи відповідно до п.п. «в» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності так як вона перебуває за межами України, була вимушена виїхати з дітьми у зв'язку з тим, що в країні війна, просить розгляд справи проводити на підставі наявних у суді матеріалів.
Прокурор просила притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 оскільки вина у скоєному нею правопорушенні, передбаченому ч.1ст.172-6 КУпАП доведена.
Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
У зв'язку з тим, що вказані правопорушення стосуються однієї і тієї ж особи і підлягають одночасному розгляду одним і тим же органом, зазначені справи про адміністративні правопорушення слід об'єднати в одне провадження, а саме: за протоколом про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з єдиним унікальним номером 314/25123/25 (3/314/25282025), за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з єдиним унікальним номером 314/5124/25 (3/314/2529/2025) та за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з єдиним унікальним номером 314/5125/25 (3/314/2530/2025), присвоївши справі єдиний унікальний номер 314/5123/25.
Диспозицією ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 наділена адміністративно -господарськими та організаційно- розпорядчими функціями, тобто є посадовою особою юридичної особи публічного права.
Розпорядженням від 12.01.2022 року № 105-к ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста відділу освіти та культури Вільнянської міської ради та присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування з 12.01.2022 року.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався. Востаннє Указом Президента України від 05.02.2024 №49/2024. Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 2-7розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік 28.03.2025 о 14:27 год., за 2022 рік о 19:55 год., та за 2023 рік лише 28.03.2025 о 17 :52 хв. тобто несвоєчасно, при цьому поважних причин для цього суд не встановив.
Так, згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 під поважними причинами розуміється неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з 1) хворобою, 2) перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), 3) технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, 4) витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, 5) перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Вина ОСОБА_1 у скоєні адміністративного правопорушення підтверджується також, дослідженими у судовому засіданні доказами, а саме: протоколом № 402 від 10.11.2025, №403 від 10.11.2025 та № 404 від 10.11.2025, письмовими поясненнями особи від 04.11.2025, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомленнями національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, витяги з наказів.
При цьому, відповідно до ст. 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності .
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, стягується судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 23, 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд, -
постанови:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок на користьдержави.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області
Суддя В.О.Кіяшко
Для сплати штрафу кошти перераховувати на розрахунковий рахунок:
Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Вільнянськ/21081100, код ЄДРПОУ 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA578999980313040106000008473.
Для сплати судового збору кошти перерахувати:
Стягнення судового збору на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
02.12.2025