іменем України
Справа №377/118/25
Провадження №2/377/178/25
20 листопада 2025 року Славутицький міський суд Київської області у складі головуючого - судді Малишенко Т.О., за участі секретаря судового засідання - Приліпко К.М., представника відповідача ДСП «Чорнобильська АЕС» Гарнага П.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» - про вирішення трудового спору, а саме скасування наказу №1293 від 06.09.2024, Акту №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 та Акту №104-24-ЦПРВ від 23.05.2024,
18.02.2025 року до суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява, в якій представник ДСП ЧАЕС посилаючись на статті 226, 227, 228 КЗпП України, просить поновити пропущений строк звернення до суду; скасувати рішення Комісії по трудових спорах Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» від 31.01.2025 року за підписом голови комісії Нестеренка Максима Юрійовича та стягнути з ОСОБА_2 судові витрати по оплаті судового збору в сумі 3028 гривень.
Ухвалою Славутицького міського суду від 20.02.2025 року зазначена позовна заява залишена без руху оскільки рішення КТС може бути оскаржене працівником або власником чи уповноваженим ним органом в суді у десятиденний строк з дня вручення їм виписки з протоколу засідання КТС чи його копії (стаття 228 КЗпП України) відповідно до роз'яснень пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року № 9.
28.02.2025 року на виконання ухвали суду та пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року №9 ДСП ЧАЕС усунувши недоліки позовної заяви та уточнивши позовні вимоги, подало нову редакцію позовної заяви, а саме ОСОБА_1 до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» у якій просило розглянути трудовий спір, що вирішувався в КТС, тобто як вимогу ОСОБА_3 , до ДСП ЧАЕС про скасування скасування наказу №1293 від 06.09.2024, Акту №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 та Акту №104-24-ЦПРВ від 23.05.2024.
Позовні вимоги обгрунтовувало тим, що 03.02.2025 на адресу ДСП «Чорнобильська АЕС» - надійшов лист від Комісії по трудових спорах ДСП «Чорнобильська АЕС» - з випискою з протоколу засідання комісії від 31.01.2025 року, за підписом голови КТС ДСП ЧАЕС Нестеренко М.Ю., який одночасно є і головою КТС і особою-працівником ДСП «ЧАЕС» відносно якого прийнято рішення КТС) в якій зазначено, що рішенням КТС ДСП ЧАЕС були задоволені вимоги працівника ЦПРВ ОСОБА_2 до ДСП ЧАЕС. Враховуючи, що на жодному з етапів розгляду заяви ОСОБА_2 , ДСП ЧАЕС, як сторона трудового спору, комісією по трудових спорах не повідомлялось, її повноважні представники не викликались, а мотивоване рішення не отримано до цього часу, ДСП «Чорнобильська АЕС» наголошує про не визнання такого рішення КТС та безпідставність вимог ОСОБА_2 . Позовні вимоги обгрунтовували тим, що наказ №1293 від 06.09.2024, Акт №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 та Акт №104-24-ЦПРВ від 23.05.2024 є законними і обґрунтованими, оскільки встановлено відмову ОСОБА_2 від проходження первинної перевірки знань, він не міг бути допущеним до наступного етапу підготовки на посаду переробника РАВ 6 розряду (УВТРАВ), що безпосередньо стало причиною для закріплення за ним «Виробничого графіку № 7 підсумованого обліку робочого часу з двома вихідними днями для денного персоналу ДСП ЧАЕС, що працює за нормальними умовами праці, на 2024 рік» шляхом видання відповідного організаційно-розпорядчого документа. Крім того вважають, що рішення КТС від від 31.01.2025 року за підписом голови комісії ОСОБА_2 , відносно себе як працівника ДСП «ЧАЕС», є безпідставним і таким, що не ґрунтуються на чинному законодавстві та прийнято за відсутності кворуму.
06.03.2025 року Славутицький міський суд з урахуванням вимог пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року №9 відкрив провадження у справі.
Ухвалою суду від 03.04.2025 року у задоволенні клопотань ОСОБА_2 про повернення позовної заяви, про закриття провадження у справі та про відмову від позову - відмовлено.
Ухвалою суду від 03.04.2025 року задоволено клопотання ОСОБА_2 , здійснено перехід від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду за правилами загального провадження і призначено підготовче судове засідання.
08.04.2025 року ухвалою судді Київського апеляційного суду було витребовано дану справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
23.04.2025 року ухвалою Київського апеляційного суду відмовлено у відкритті апеляційного провадження та повернуто справу до Славутицького міського суду для продовження розгляду справи.
Розгляд справи було призначено неодноразово на 20.05.2025 року, 22.07.2025 року, підготовчі засідання у справі було відкладено із-за неявки ОСОБА_2
27.08.2025 року у підготовче засідання ОСОБА_2 , не з'явився, надав клопотання про зупинення провадження у справі. Ухвалою Славутицького міського суду від 27.08.2025 року було відмовлено в задоволенні клопотання ОСОБА_2 , про зупинення провадження у справі та закрито підготовче засідання і призначено судове засідання на 08.10.2025 року. Справ з розгляду була знята та призначена на 06.11.2025 року.
27.10.2025 року від ОСОБА_2 до суду подано клопотання про звернення з мотивованою ухвалою суду до Верховного Суду України з метою порушення питання щодо офіційного тлумачення положення п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року №9.
06.11.2025 року ОСОБА_2 , в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи. Судове засідання відкладено на 20.11.2025 року.
20.11.2025 року в судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся в порядку, передбаченому статтями 128 - 130 ЦПК України. До суду надіслав клопотання про відкладення розгляду справи.
Представник ДСП «Чорнобильська АЕС» Гарнага П.А., просив продовжити розгляд справи, вважав, що ОСОБА_2 , зловживає своїми правами, по заявленому клопотанню заперечував. Вважає його не обґрунтованим. З трудових спорів є стала практика, не вбачає підстав для звернення до Верховного Суду України.
Суд вирішив, що внаслідок численних клопотань ОСОБА_2 , уточнень, оскаржень, неявки у судові засідання, що призводить до затягування строків розгляду справи, продовжити розгляд справи за відсутності ОСОБА_2 , за наявними матеріалами справи, визнати причину його неявки в судове засідання не поважною. Із змісту відповіді ОСОБА_2 , вбачається, що він заперечує проти розгляду даної справи, оскільки вимоги до комісії по трудових спорах ДСП ЧАЕС про визнання незаконною її діяльності не можуть вирішуватися в порядку цивільно-процесуального законодавства, оскільки Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів» передбачено інший порядок для врегулювання такої категорій спірних правовідносин. Також просить звернути увагу суду на те, що в провадженні Славутицького і інших судів перебувають справи за його позовами до ДСП ЧАЕС, оскільки його утискають в його правах. Тому просить відмовити в задоволенні вимог ДСП ЧАЕС.
СУДОМ ВСТАНОВЛЕНО, що в провадженні Славутицького міського суду знаходяться декілька судових справ за позовами ОСОБА_2 , до ДСП «ЧАЕС», а тому суд вважає, що є загально відомими відомостями, що:
Державне спеціалізоване підприємствіо «Чорнобильська АЕС» (ДСП ЧАЕС) є юридичною особою з цільовим бюджетним фінансуванням, засноване на державній власності і підпорядковане уповноваженому органу управління. Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до законодавства та Статуту ДСП Чорнобильської АЕС, який затверджений 14.03.2023 року № 44-23 ДАЗВ України відповідно до витягу з ЄДРЮО.
ОСОБА_4 , - позивач у справі, на час виникнення спірних відносин працював на ДСП «ЧАЕС».
Згідно наказу № 535 ос від 11.12.2023 про переведення на іншу роботу ОСОБА_2 з 21.12.2023 року переведено ЦПРВ/ЗП/ Змінний персонал ПКПТРВ переробник радіоактивних відходів 5 розряд (УВТРАВ) нове місце роботи ЦПРВ/ЗП/Змінний персонал ПКПТРВ переробник радіоактивних відходів 6 розряд (УВТРАВ).
Права, обов'язки та відповідальність ОСОБА_2 , при виконанні ним трудових обов'язків передбачені Робочою інструкцією переробника відходів 6 розряду (УВТРАВ) змінного персоналу ПКПТРВ змінного персоналу цеху з поводження з радіоактивними відходами (18РІ-ЦПРВ) затверджена 12.12.2022 року з з переліком кваліфікаційних вимог до посади та перевірки знань та перелік документів для обсягу знань на даній посаді.
Згідно п. 1.1. Робоча інструкція визначає вимоги до кваліфікації, обсяг знань обов'язків, права і відповідальність, взаємини з персоналом переробника радіоактивних відхордів 6 розряду (УВТРАВ) змінного персоналу ПКПТРВ змінного персоналу цеху з поводженняю з радіоактивними відходами .
В п.1.4 зазначено що відповідно до робочої інструкції повинен знати, зокрема переробник 6 розряду.
Відповідно до п.1.5 переробник 6 розряду відноситься до професійної групи робітників, призначається і звільняється з посади наказом гегнерального директора ДСП ЧАЕС за поданням керівника підрозділу з дотриманням вимог чинного трудового законодавства.
Обов'язки, права та відповідальність переробника 6 розряду зазначені у п.2 даної робочої інструкції, зокрема згідно п.2.1.22 постійно підвищує свій технічний рівень знань, відвідує заняття технічного та інших видів навчання. А відповідно до п.2.1.28 зобов'язаний проходити у встановленому порядку медичний огляд, перевірку знань ПОП, ПБ, та ЦЗ, ПТЕ,ПРБ,НД з безпеки.
Водночас відповідно до п.2.3.1 Переробник 6 розряду за неналежне виконання або невиконання своїх трудових обов'язнів, обумовлених законодавчими актами та цією робочою інсчтрукцією, в залежності від характеру порушень і наслідків, що настали притягується до відповідальності до чинного законодавства.
Відповідно до додатку №1 та №2 до робочої інструкції переробника відходів 6 розряду, на посаду переробника 6 розряду ПКПТРВ призначається персонал, який відповідає переліку кваліфікаційним вимогам які перевіряються зазначеним видам знань у додатку №1 та обсягу знань який зазначений у додатку №2 перелік документів які повинен знати переробник 6 розряду.
Відповідно до сповіщення ЦПРВ 88-24 по ДСП ЧАЕС №541 - сп від 21.05.2024 внесено зміни в «Робочу інструкцію переробника радіоактивних відходів 6 розряду (УВТРАВ) змінного персоналу ПКПТРВ змінного персоналу цеху з поводження радіоактивними відходами (18РІ-ЦПРВ).
Відповідно до наказу по ДСП ЧАЕС №26 від 10.01.2024 року про перервірку знань, з метою забезпечення своєчасної та якісної перервірки знань персоналу згідно з п.5.16 «Положення про порядок проведення навчання та перервірки знань працівників ДСП ЧАЕС з питань охорони праці, пожежної безпеки, цивільного захисту та дій в надзвичайних ситуаціях, радіаційної безпеки, правил технічної експлуатації» (13П-С) та п. 2.1 «Положення про перервірку знань законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки персоналу ДСП ЧАЕС (101П-С) введено в дію «Графік роботи комісій з перевірки знань персоналу ДСП ЧАЕС (додатки 1-3). Начальникам структурних підррозділів своїми розпорядженнями призначити комісії з перевірки знань підлеглого персоналу.
Крім того відповідно додатку 2 до наказу №26 від 10.01.2024 затверджено графік роботи комісій в перевірці знань персоналу ДСП ЧАЕС.
Відповідно до розпорядження №10 від 10.01.2024 року на виконання вимог наказу № 26 від 10.01.2024 року «Про перевірку заннь» та з метою забезпечення своєчасної та якісної перервірки знань персоналу згідно з п.5.16 «Положення про порядок проведення навчання та перервірки знань працівників ДСП ЧАЕС з питань охорони та праці, пожежної безпеки, цивільного захисту та дій в надзвичайних ситуаціях, радіаційної безпеки, ПРАВИЛ ТЕХНІЧНОЇ ЕКСПЛУАТАЦІЇ (13п-с), П.2.1. «Положення про перевірку знань законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки персоналу ДСП ЧАЕС» (101П-С), зобов'язано зокрема персоналу ДСП ЧАЕС пройти перевірку знань в визначених екзамеційних комісіях підприємства відповідно до переліку, зокрема призначено перелік комісії з перевірки знань персоналу ЦПРВ. Зокрема у п.3.5. зазначено перелік екзамеційної комісії ЦПРВ для робітників і інших де працює ОСОБА_2 .
За приписами п.2.1. «Положення про перевірку знань законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки персоналу ДСП ЧАЕС» (101П-С), для проведення перевірки знань персоналу ДСП ЧАЕС з питань законодавства, нлом, првил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки на підприємстві сьворюютьчя екзаменаційні комісії.
Відповідно до Положення про порядок проведення навчання та перевірки знань працівників ДСП ЧАЕС з питань охорони праці, пожежної безпеки, цивільного захисту та дій в надзвичайних ситуаціях, радіаційної безпеки, правил технічної експлуатації (13П-С), зокрема п. 2.19 в разі неможливості організувати роботу відповідної екзаменаційної комісії допускається перервірка знань працівників ДСП ЧАЕС у вищій комісії. Крім того відповідно до вимог п.5.16 даного Положення місце та час проведення перевірки знань,персрнальний склад екзаменаційних комісій по кожному виду перевірки знань для кожної категорії працівників встановлюється наказом по підприємству. Зміни в роботі екзаменаційних комісій визначаються наказом.
Відповідно до наказу №712 від 15.05.2025 року по ДСП ЧАЕС, за результатами аналізу доотримання порядку проведення 18.04.2024 року перевірки знань переробника радіоактивних відходів 6 розряду ОСОБА_2 та у зв'язку виявленням невідповідностей у документах що перевіряються керівником структурного підрозділу перед перевіркою знань згідно з п.3.19 «Положення про перевірку знань законодавства, норм і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки персоналу ДСП ЧАЕС (101П-С), п.5.25 «Положення про порядок проведення навчання та перевірки знань працівників ДСП ЧАЕС з питань охорони праці, пожежнлї безпеки, цивільного захисту та дій в надзвичайцних ситуаціях, радіаційної безпеки, правил технічної експлуатації» (13П-С) скасовано протокол №14ПТЕ засідання цехової комісії з перевірки знань №5 від 18.04.2024, протокол №14-НД засідання комісії з перевірки знань№5 від 18.04.2024. Скасовано розпорядження начальника ЦПРВ від 18.04.2024 №140/1 про призначення повторної перевірки знань з правил технічної експлуатації.Переробнику радіоактивних відходів 6 розряду ОСОБА_2 надати начальнику ЦПРВ на коригування індивідуальну програму підготовки на посаду.Термін 22.05.2024. Крім того начальнику ЦПРВ провести аналіз робочої інструкціїпереробника радіоактивних відходів 6 розряду (УВТРАВ) змінного персоналу ПКПТРВ змінного персоналу цеху з поводження з радіоактивними відходами (18РІ-ЦПРВ) у частині достатності та обгрунтованості обсягу знань. За результатами аналізу внести відповідні зміни. Термін 24.05.2024. Внести зміни до «Переліку питань для перевірки знань ПОП ПбтаЦЗ.ПРБ ПТЕ переробника радіоактивних відходів 6 розряду (УВТРАВ) змінного персоналу ПКПТРВ змінного персоналу цеху з поводженням з радіоактивними відходами (18ПП-цпрв) Термін 24.05.2024.Своїм розпорядженням призначити нові терміни перевірки знань ПТЕ.НД з безпеки та ознайомити під підпис переробника радіоактивх відходів 6 розряду ОСОБА_2 . Термін 22.04.2024. З даним наказом ОСОБА_2 , ознайомлений 10.05.2024.
Згідно Акту №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 року засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія №5) з первинної перервірки знань ззаконодавства, норм правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки (НД з безпеки) у складі ОСОБА_5 , Юлдашева Т.Ю., Плахотніченко О.А., на підставі Наказу від 15.05.2024 року №712 та адміністративного розпорядження ЦПРВ від 20.05.2024 №181. 23.05.2024 о 10:00 у малій залі АПК-1 та великій залі ОЦ м. Славутич у форматі відеоконференції відбулося засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія №5) з первинної перервірки знань законодавства, норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, правил технічної експлуатації у переробника РАВ УВТРВ 6р. ОСОБА_2 , зафіксували наступне: переробник РАВ УВТРВ 6 р. ОСОБА_2 , для проходження первинної перевірки знань з'явився, але від проходження первинної перервірки знань НД з безпеки відмовився. З даним актом ОСОБА_2 , ознайомлений 23.05.2025 року.
Згідно Акту № 104-24-ЦПРВ від 23.05.2024 року засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія №5) з первинної перервірки знань правил технічної експлуатації (НТЕ) у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , на підставі Наказу від 15.05.2024 року №712 та адміністративного розпорядження ЦПРВ від 20.05.2024 №181. 23.05.2024 о 10:00 у малій залі АПК-1 та великій залі ОЦ м. Славутич у форматі відеоконференції відбулося засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія №5) з первинної перервірки знань правил технічної експлуатації у переробника РАВ УВТРВ 6р. ОСОБА_2 , зафіксували наступне: переробник РАВ УВТРВ 6 р. ОСОБА_2 , для проходження первинної перевірки знань з'явився, але від проходження первинної перервірки знань ПТЕ відмовився. З даним актом ОСОБА_2 , ознайомлений 23.05.2025 року.
Відповідно до розпорядження №185 від 24.05.2024 року у зв'язку з відмовою ПРАВ 6 розряду (УВТРАВ) ОСОБА_2 , проходження іспиту з НД та ПТБ, під час засідання екзаменаційної комісії (додаткова екзаменаційна комісія ЦПРВ №5) з первинної перевірки знань законодавства, норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, правил технічної експлуатації (проведеного 23.05.2024 року о 10:00 у малій залі АПК-1 та великій залі ОЦ м. Славутич у форматі відео конференції на підставі наказу №712 від 15.05.2024 року «Про перервірку знань» та адміністративного розпорядження ЦПРВ №181 від 20.05.2024), відсутня можливість допуску переробника РАВ 6 розряду 6 розряду (УВТРАВ) ОСОБА_2 , до наступного етапу підготовки на посаду - дублювання, яке має здійснюватися, згідно з 18РІ-ЦПРВ та Індивідуальної програми підготовки на посаду, у прим.ІІ/310 ПКПТРВ з урахуванням застосування принципів радіаційного захисту, становлених статті 4 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційної безпеки», а саме виключення додаткового опромінення працівника та збільшення колективної дози, тимчасово закріпити «Виробничий графік №7 підсумованого обліку робочого часу з двома вихідними днями для денного персоналу ЛСП ЧАЕС, що працює за нормальними умовами праці, на 2024 рік за ПРАВ 6 розряду ОСОБА_2 , період 27.05.2024-27.06.2024, про що ОСОБА_2 ознайомлений під підпис.
Відповідно до наказу №780 від 28.05.2024 року ОСОБА_2 , переробник радіоактивних відходів 6 розряду (УВТРАВ) змінного персоналу ПКПТРВ ЦПРВ, відповідно до наказу №712 «Про перервірку знань» та адміністративного розпорядження ЦПРВ від 20.05.2024 року № 181 був направлений для проходжнння первинної перервірки знань законодавства, норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, правил технічної експлуатації на засідання додаткової комісії ЦПРВ №5. ОСОБА_2 від проходження первинної перервірки знань відмовився. Відповідно до ст.3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах віоєнного стану», у зв'язку з неможливістю допуску ОСОБА_2 , до наступного етапу підготовки на посаду, наказують тимчасо закріпити «Виробничий графік №7 підсумованого обліку робочого часу з двома вихідними днями для денного персоналу ДСП ЧАЕС, що працює за нормальними умовами праці на 2024 рік» для підготовки на посаду ОСОБА_2 , таб № 47338, переробнику РАВ 6 розряду (УВТРАВ) ЦПРВ, на період з 27.05.2024 року по 27.06.2024. Місцем проведення навчання визначити приміщення № 2045 офісного центру. Начальнику ЦПРВ ОСОБА_8 , терміново ознайомити вищевказаного працівника з наказом. Підстави - службова записка начальника ЦПРВ від 27.05 24.№185.
Із змісту наказу 1293 від 06.09.2024 року вбачається, що у зв'язку з несвоєчасним ознайомленням ОСОБА_2 , переробника радіоактивних відходів 6 розряду (УВТРАВ) змінного персоналу ПКПТРВ ЦПРВ, із наказом від 28.05.2024 року №780 «Про тимчасове закріалення графіка роботи в травні-червні 2024 року ОСОБА_2 » та виконання ним з 27.05.2024 року громадських обов'язків, керуючись ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин вумовах віоєнного стану», скасовано наказ від 28.05.2024 року №780 «Про тимчасове закріплення графіка роботи в травні-червні 2024 року ОСОБА_2 . Тимчасово до успішної перервірки знань та допуску до самостійної роботи, для підготовки на посаду переробника РАВ 6 розряду (УВТРАВ) ЦПРВ закріпити за ОСОБА_2 , «Виробничий графік №7 підсумованого обліку робочого часу з двома вихідними днями для денного персоналу ДСП ЧАЕС,що працює за нормальними умовами праці на 2024 рік», з першого дня виходу на роботу після виконання громадських обов'язків. Місцем проведення навчання визначити приміщення №2045 офісного центру м. Славутича.
Відповідно довідки №1239 від 24.12.2024, ОСОБА_2 , є членом добровольчого формування № НОМЕР_1 Славутицької міської територіальної громади Вишгородського районну і 27.05.2024 року з ним укладено контракт добровольця територіальної оборони згідно з «Положенням про добровольчі формування територіальних громад» З 01 по 31 01.2025 року цілодобово буде виконувати службові обов'язки.
Відповідно до виписки з протоколу засідання комісії від 31.01.2025 року яка відбулася у м. Славутич, КТС ДСП ЧАЕС розглянула заяву працівника ЦПРВ ОСОБА_2 , до ДСП ЧАЕС про
1.Скасувати наказ від 06.09.2024 року №1293 за підписом в.о. директора ДСП ЧАЕС Тітарчука О.В., як такого, що виданий всупереч ст.119 КЗПП та ст.41 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»;
2.Скасувати акт №104-24-ЦПРВ від 23.05.2024 засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія №5) з первинної перевірки знань з ПТЕ, з причин, що відповідно пункту 3.5 Розпорядження ЦПРВ 10 (Комісії) від 10.01.2024 старший інспектор ВВН не входить до складу комісії № 5.
3.Скасувати акт №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія №5) з первинної перевірки знань з НД оскільки пункт 3.6 Розпорядження ЦПРВ 10 (Комісії) від 10.01.2024, передбачає участь представника ВВН у разі відсутності членів комісії. На засідання комісії з НД, яке відбулося 23.05.2024 року, був присутній начальник ЦПРВ ДСП ЧАЕС Куцкін В. В., який в свою чергу повинен був проводити перевірку знань замість представника ВВН.
і КТС ДСП ЧАЕС рішенням більшості голосів вирішила:
•зобов'язати директора ДСП ЧАЕС або особу, що його замінює, скасувати наказ від 06.09.2024 року №1293 за підписом в. о. генерального директора ДСП ЧАЕС Тітарчука О. В. як незаконний (протиправний);
•зобов'язати директора ДСП ЧАЕС або особу, що його замінює, скасувати акт №104-24-ЦПРВ від 23.05.2024 засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ як незаконний (протиправний);
•зобов'язати директора ДСП ЧАЕС або особу що його замінює скасувати акт №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія №5) з первинної перевірки знань з НД як незаконний (протиправний).
Вирішуючи спір між сторонами згідно встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд виходить з такого.
Основоположні права громадян, пов'язані з реалізацією права на працю, передбачені статтями 43-46 Конституції України.
За приписами ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 року Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на території України введено воєнний стан, який був неодноразово продовжений і триває станом на час розгляду справи.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені положеннями Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», в Указі Президента України про введення воєнного стану зазначається вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв'язку з введенням воєнного стану, із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб, із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
15.03.2022 року Верховною Радою України прийнято ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ХІ, який набув чинності 24.03.2022 року і визначає особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до ЗУ «Про правовий режим воєнного стану».
Пунктом 2 Розділу «Прикінцеві положення» ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» регламентовано, що під час дії воєнного стану, введеного відповідно до ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Отже, положення ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», які регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж КЗпП України, - мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану.
В той же час за приписами ч. 1 і 2 ст. 8 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» (N 39/95-ВР від 08.02.1995) норми, правила і стандарти з ядерної та радіаційної безпеки - це критерії, вимоги і умови забезпечення безпеки під час використання ядерної енергії. Дотримання норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки є обов'язковим при здійсненні будь-якого виду діяльності у сфері використання ядерної енергії.
Відповідно до окремих положень статті 32 цього закону ліцензіатом у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки є юридична або фізична особа, що має виданий у встановленому порядку дозвіл органів державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки на здійснення певного виду діяльності.
Ліцензіат встановлює вимоги щодо кваліфікації персоналу залежно від його відповідальності за безпечне використання ядерних установок, джерел іонізуючого випромінювання, контроль за ними та за належну експлуатацію устаткування, яке пов'язане із забезпеченням безпеки.
Ліцензіат забезпечує в межах своєї компетенції реалізацію заходів щодо захисту персоналу та населення у разі аварії на ядерній установці чи під час застосування джерел іонізуючого випромінювання.
Згідно окремих положень статті 33 цього закону експлуатуючою організацією (оператором) є призначена державою юридична особа, яка здійснює діяльність, пов'язану з вибором майданчика, проектуванням, будівництвом, введенням в експлуатацію, експлуатацією, зняттям з експлуатації ядерної установки або вибором майданчика, проектуванням, будівництвом, експлуатацією, закриттям сховища для захоронення радіоактивних відходів, забезпечує ядерну та радіаційну безпеку і несе відповідальність за ядерну шкоду.
Експлуатуюча організація (оператор), зокрема:
- отримує ліцензію згідно з законодавством на здійснення діяльності на окремих етапах життєвого циклу ядерної установки або сховища для захоронення радіоактивних відходів;
- розробляє та здійснює заходи щодо підвищення безпеки ядерної установки або сховища для захоронення радіоактивних відходів;
- забезпечує радіаційний захист персоналу, населення та навколишнього природного середовища;
- визначає, створює та підтримує безперервне функціонування системи фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, інших джерел іонізуючого випромінювання;
- несе відповідальність за збитки, завдані персоналу під час виконання ним службових обов'язків, згідно з законодавством України.
Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 35 цього Закону персонал - працівники підприємства, установи, організації, які виконують роботи, пов'язані з експлуатацією ядерних установок, об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, інших джерел іонізуючого випромінювання. Персонал зобов'язаний суворо дотримувати норм, правил і стандартів з безпеки, а також не вчиняти будь-яких самочинних дій, які можуть призвести до ситуацій, що порушують вимоги цього Закону.
Як з'ясовано із матеріалів справи наказом № 26 від 10.01.2024 «Про перевірку знань» № 26 від 10.01.2024 на ДСП ЧАЕС були введені графіки роботи комісій з перевірки знань персоналу.
Згідно Додатку 1 до цього наказу, ОСОБА_2 , як усі працівники ДСП ЧАЕС зобов'язаний проходити перевірку знань.
Відповідно до п.2.19 «Положення про проведення навчання та перевірки знань працівників ДСП ЧАЕС з питань охорони праці, пожежної безпеки, цивільного захисту та дій в надзвичайних ситуаціях, радіаційної безпеки, правил технічної експлуатації», 13П-С, в разі неможливості організувати роботу відповідної екзаменаційної комісії допускається перевірка знань працівників ДСП ЧАЕС у вищій комісії (додаткова екзаменаційна комісія № 5).
Пунктом 5.15 Положення 13П-С встановлено, що до складу екзаменаційних комісій підприємства або підрозділів з перевірки знань ПТЕ у керівників, професіоналів і фахівців (додаткова екзаменаційна комісія № 5) в обов'язковому порядку включається представник ВВН.
З матеріалів справи з'ясовано що у зв'язку з відмовою ОСОБА_2 від проходження первинної перевірки знань він не міг бути допущеним до наступного етапу підготовки на посаду переробника РАВ 6 розряду (УВТРАВ), що безпосередньо стало причиною для закріплення за ним «Виробничого графіку № 7 підсумованого обліку робочого часу з двома вихідними днями для денного персоналу ДСП ЧАЕС, що працює за нормальними умовами праці, на 2024 рік» шляхом видання відповідного організаційно-розпорядчого документа.
З аналізу наданих документів з'ясовано, що наказ №780 від 28.05.2024 було адміністрацією ДСП ЧАЕС скасовано у зв'язку з несвоєчасним ознайомленням ОСОБА_2 , з наказом від 28.05.2024 № 780 «Про тимчасове закріплення графіка роботи в травні-червні 2024 року ОСОБА_2 » та виконання ним з 27.05.2024 громадських обов'язків, був виданий Наказ від 06.09.2024 №1293 «Про скасування наказу від 28.05.2024 №780». Пунктом 2 цього наказу зазначено: «Тимчасово, до успішної перевірки знань та допуску до самостійної роботи, для підготовки на посаду переробника РАВ 6 розряду (УВТРАВ) ЦПРВ закріпити за ОСОБА_2 «Виробничий графік № 7 підсумованого обліку робочого часу з двома вихідними днями для денного персоналу ДСП ЧАЕС, що працює за нормальними умовами праці, на 2024 рік» з першого дня виходу його на роботу після виконання громадських обов'язків».
Згідно з п. 2 ст. З Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених частиною третьою статті 32 та статтею 103 Кодексу законів про працю України, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов.
На підставі наведеного суд дійшов висновку що наказ від 06.09.2024 № 1293 було видано у цілком законний спосіб, а тому рішення КТС яке зобов'язує його скасувати є безпідставним та таким, що не ґрунтується на вимогах діючого законодавства.
Щодо питання правомірності Акту засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія № 5) з первинної перевірки знань правил технічної експлуатації (ПТЕ) № 104-24-ЦПРВ від 23.05.2024 судом зроблено висновок, що він виданий для фіксування відмову переробника РАВ УВТРВ 6 р. ОСОБА_2 від проходження первинної перевірки знань правил технічної експлуатації (ПТЕ). Посилання ОСОБА_2 , у кінці даного Акту на порушення «Положення про перевірку знань законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної безпеки персоналу ДСП ЧАЕС 101П-С» (Персонал ДСП ЧАЕС не пізніше ніж за 14 днів повинен бути письмово попереджений про проведення перевірки) не підтверджує неправоміврність складення даного Акту. Проаналізувавши зміст Положення 101П-С суд зробив висновок, що дане Положення до процедури перевірки знань з ПТЕ відношення не має. Оскільки відповідно до Додатку 2 до наказу ДСП ЧАЕС №26 від 10.01.2024 «Про перевірку знань», ОСОБА_2 , як працівник (персонал) ДСП ЧАЕС зобов'язаний проходити перевірку знань з (НД з безпеки) в екзаменаційній комісії підрозділів для робітників (додаткова екзаменаційна комісія № 6), але враховуючи бажання Позивача пройти перевірку знань позачергово йому була надана така можливість у складі додаткової екзаменаційної комісії № 5.
Відповідно до п.3.16 «Положення про перевірку знань законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної безпеки персоналу ДСП ЧАЕС», 101П-С, допускається перевірка знань персоналу у вищій комісії в разі закінчення терміну перевірки знань і неможливості організувати роботу відповідної екзаменаційної комісії (додаткова екзаменаційна комісія № 5).
Пунктом 2.5 Положення 101П-С, встановлено, що до складу екзаменаційних комісій підприємства і підрозділу для (додаткових екзаменаційних комісій) з перевірки знань законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки у керівників, професіоналів і фахівців в обов'язковому порядку включається представник ВВН.
На підставі вищевикладеного, судом зроблено висновок, що даний Акт виданий правомірно і рішення КТС про скасування Акту №103-24 ЦПРВ від 23.05.2024 є безпідставним та таким що не відповідає вимогам, які встановлені локальними актами ДСП ЧАЕС які регулюють це питання та чинному законодавству. Даний Акт виданий для фіксування відмови переробника РАВ УВТРВ 6 р. ОСОБА_2 від проходження первинної перевірки знань правил технічної експлуатації (ПТЕ).
Щодо питання правомірності Акту засідання екзаменаційної комісії ЦПРВ (додаткова екзаменаційна комісія №5) з первинної перевірки знань законодавства, норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки (НД з безпеки) №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 судом зроблено висновок, що він виданий для фіксування відмови переробника РАВ УВТРВ 6 р. ОСОБА_2 від проходження первинної перевірки знань законодавства, норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки (НД з безпеки). Згідно з Додатком 2 до наказу ДСП ЧАЕС №26 від 10.01.2024 «Про перевірку знань», ОСОБА_2 , має проходити перевірку знань з (НД з безпеки) в екзаменаційній комісії підрозділів для робітників (додаткова екзаменаційна комісія № 6), але враховуючи бажання ОСОБА_2 , пройти перевірку знань позачергово йому була надана така можливість у складі додаткової екзаменаційної комісії № 5.
Відповідно до п.3.16 «Положення про перевірку знань законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної безпеки персоналу ДСП ЧАЕС», 101П-С, допускається перевірка знань персоналу у вищій комісії в разі закінчення терміну перевірки знань і неможливості організувати роботу відповідної екзаменаційної комісії (додаткова екзаменаційна комісія № 5).
Пунктом 2.5 Положення 101П-С, встановлено, що до складу екзаменаційних комісій підприємства і підрозділу для (додаткових екзаменаційних комісій) з перевірки знань законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки у керівників, професіоналів і фахівців в обов'язковому порядку включається представник ВВН.
На підставі вищевикладеного, судом зроблено висновок, що даний Акт виданий правомірно і рішення КТС про скасування акту №103-24 ЦПРВ від 23.05.2024 є безпідставним та таким що не відповідає вимогам, які встановлені локальними актами ДСП ЧАЕС які регулюють це питання та чинному законодавству. Даний Акт виданий для фіксування відмови переробника РАВ УВТРВ 6 р. ОСОБА_2 від проходження первинної перевірки знань законодавства, норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки (НД з безпеки).
Відносно складених ДСП ЧАЕС Актів суд зробив висновок, що в даному випадку була здійсненна процедура засвідчення, фіксування певної події тобто факту відмови ОСОБА_2 , від проходження первинної перевірки знань законодавства, норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки (НД з безпеки) та первинної перевірки знань правил технічної експлуатації (ПТЕ) шляхом складання відповідних Актів, що має сталу та підтверджену практику як допустимий спосіб доказування конкретних обставин, у даному випадку відмови від проходження перевірки знань, що засвідчено кількома свідками зі складу членів екзаменаційної комісії. Тому правових підстав для скасування даних актів суд не вбачає, оскільки вони підтвердили факт відмови ОСОБА_2 , від перевірки знань. Причина з якої ОСОБА_2 , відмовився проходити перевірку знань не є підставою для спростування факту відмови та визнання складених про це актів незаконними.
Оцінюючи рішення комісії по трудових спорах від 31.01.2025 суд вважає його неправомірним, оскільки було прийняте всупереч та з грубим порушенням вимог визначених у ст.ст. 225-227 КЗпП України.
Відповідно до ч.2 ст. 225 КЗпП України, працівник може звернутися до комісії по трудових спорах у тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у спорах про виплату належної йому заробітної плати - без обмеження будь-яким строком.
За результатом вивчених матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , про порушення свого права був обізнаний далеко за три місяці до звернення до КТС. Беззаперечним підтвердженням тому є його звернення з позовними вимогами до Славутицького міського суду у цивільних справах в яких фігурують акти 104-24 ЦПРВ, 103-24 ЦПРВ та наказ № 1293 від 06.09.2024. Справи №377/636/24 та №377/405/24 провадження у яких триває.
Згідно ч.1 ст.226 КзпП України, спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників роботодавця.
В матеріалах справи відсутні докази того, що на адресу ДСП ЧАЕС від КТС надсилались будь-які повідомлення про надходження такої заяви, час та місце засідання комісії по трудових спорах з розгляду заяви.
Відповідно до ч.4 ст.226 КзпП, засідання комісії по трудових спорах вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин обраних до її складу членів.
З наданих документів вбачається, що на конференції трудового колективу 02.02.2019 року при укладанні Колективного договору ДСП ЧАЕС, було обрано та затверджено склад комісії з трудових спорів чисельністю 9 осіб та визначено термін її повноважень на період дії Колективного договору. З аналізу наданих документів вбачається, що три працівника із складу КТС звільнилися з підприємства, то в даному випадку рішення комісії має законну силу при голосуванні всіх 6 членів комісії які є її членами на даний час.
З аналізу наданих документів вбачається, що 31.01.2025, на час засідання КТС Грінчук І.О. був на вахті, а голова комісії (і заявник в одній особі) ОСОБА_2 та заступник голови КТС Дем'яненко Н.В. виконанували державні обов'язкі цілодобово, відповідно наданих довідок за підписом командира ДФТГ №1 м. Славутича, оскільки ними укладений контракт і вони є членами ДФТГ №1 м. Славутича.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , є однією і тією ж особою, як заявник (працівник ДСП ЧАЕС) і голова комісії по трудових спорах і судом зроблено висновок, що в даному випадку участь у розгляді заяви і прийнятті рішення головою КТС безпосередньо впливає та робить неможливим об'єктивний та неупереджений результат рішення, а тому судом зроблено висновок про неправомірність даного рішення КТС.
Згідно статті 227 КЗпП України, комісія по трудових спорах приймає рішення більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні.
У рішенні зазначаються: повне найменування підприємства, установи, організації, прізвище, ім'я та по батькові працівника, який звернувся до комісії, або його представника, дата звернення до комісії і дата розгляду спору, суть спору, прізвища членів комісії, роботодавця або його представників, результати голосування і мотивоване рішення комісії.
Копії рішення комісії у триденний строк вручаються працівникові, роботодавцю.
В даному випадку норми цієї статті недотримані КТС, надана до суду виписка з протоколу засідання комісії від 31.01.2025 року не є документом, тотожним рішенню КТС, оскільки у ст.227 КЗпП України встановлені чіткі вимоги до такого документу. В даному випадку рішення КТС має бути мотивованим, в даному випадку відсутні обгрунтовані посилання на те, які саме норми законодавства були порушені роботодавцем і в чому ці порушення полягають.
Відповідно до наказу ДСП ЧАЕС №1192 від 20.08.2020 «Про організацію роботи комісії з трудових спорів», який видано з метою дотримання вимог ч.6 ст.223 КЗпП України, затверджено склад комісії та місце проведення засідань КТС, а саме: Приміщення малого конференц-залу «Офісного центру» м. Славутича, доказів того, що 31.01.2025 року в приміщенні малого конференц-залу «Офісного центру» м. Славутич проводилось засідання КТС не надано.
24.03.2022 року набрав чинності Закон України «Про організацію трудових відносин в період воєнного стану». Даним Законом вводяться обмеження конституційних прав і свобод громадянина відповідно до ст.43 та ст. 44 Конституції України.
Прийнятий Закон розповсюджується на всі без виключення підприємства та організації незалежно від форм власності та діятиме до моменту закінчення воєнного стану на території України. Тому, відповідно даного Закону та в період дії особливого правового режиму, комісія по трудових спорах, з приводу порушення та захисту прав та інтересів працівників не може створюватися та функціонувати.
На підставі наведеного судом зроблено висновок, що рішення комісії по трудових спорах від 31.01.2025 року, було прийнято неповноважним складом комісії, за встановлених обставин розглянуті КТС вимоги ОСОБА_2 , про скасування наказу задоволенню не підлягають за їх безпідставністю.
Проаналізувавши матерали справи суд дійшов висновку, що посилання ОСОБА_2 , у відповіді на відзив на те що підлягають скасуванню наказ №1293 від 06.09.2024, Акт №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 та Акт №104-24-ЦПРВ від 23.05.2024 як неправомірні в судовому засіданні не знайшло підтвердження вищенаведеним обгрунтуванням.
Щодо строку позовної давності
Кодекс законів про працю України встановлює спеціальну позовну давність для спорів в межах трудових відносин. Проте в даному випадку, з 24.02.2022 року Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на території України введено воєнний стан, який був неодноразово продовжений і триває станом на час розгляду справи а тому суд вважає, що в даному випадку строки позовної давності до даних правовідносин не повинні застосовуватись.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з частиною першою статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
З урахуванням того що дана справа розглядалась відповідно до пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року №9, а саме за позовом Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» до ОСОБА_1 до у якій по факту ДСП ЧАЕС просило розглянути трудовий спір, що вирішувався в КТС, тобто як вимогу ОСОБА_3 , до ДСП ЧАЕС про скасування скасування наказу №1293 від 06.09.2024, Акту №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 та Акту №104-24-ЦПРВ від 23.05.2024, і ДСП ЧАЕС було сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 гривень, то в даному випадку оскільки у задоволенні позовних вимог по суті ОСОБА_2 , відмовлено, то необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» судові витрати по оплаті судового збору в сумі 3028,00 гривень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 258-259, 263-265 ЦПК України, -
Відмовити у задоволенні вимоги ОСОБА_1 про скасування наказу №1293 від 06.09.2024 року, Акту №103-24-ЦПРВ від 23.05.2024 року та Акту №104-24-ЦПРВ від 23.05.2024 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» судові витрати по оплаті судового збору в сумі 3028,00 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду. Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено 01.12.2025 року.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_9 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1
Відповідач - Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС», ЄДРПОУ 14310862, місцезнаходження: вул. Збройних Сил України, 7/1, місто Славутич, Вишгородський район, Київська область.
Суддя Т. О. Малишенко