Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 211
24.12.2007
Справа №2-8/14957-2007А
Суддя Господарського суду АР Крим Чумаченко С.А. за участю секретаря судового засідання Яриловой О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу: За позовом - Підприємства «Комунальник», м. Сімферополь
До відповідача - Державної виконавчої служби в Київському районі, м. Сімферополь
Третя особа - Пенсійний фонд України в Київському районі м. Сімферополь, м. Сімферополь
Про визнання неправомірними дій ДВС.
Головуючий суддя Чумаченко С.А.
Секретар Ярилова О.С.
Від позивача - Козак А.І., пред-к за дов..
Від відповідача - не з'явився
Третя особа - Філімонов А.О., пред-к за дов. №7 від 24.07.2007 року.
Сутність спору: позивач, підприємство «Комінальник» звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача, Державної виконавчої служби в Київському районі, просить визнати неправомірними дії ДВС в Київському районі м. Сімферополя АР Крим, направлені на відкриття виконавчих проваджень по відношенню підприємства «Комунальник» по виконавчим документам - вимогам УПФУ в Київському районі м. Сімферополя №№: Ю-286У, Ю-2256У, Ю-2177У, Ю-177У, Ю-1291У, Ю-3000У, Ю-111У, Ю-479У, а також рішенням №№1486, 1523. Зупинити виконання провадження ДВС в Київському районі м. Сімферополя АР Крим від 08.05.2007 року та 17.05.2007 року №№01-19/775, 01-19/7690, 01-19/9101, 01-19/9102, 01-19/9103, 01-19/9104, 10-19/9106, 01-19/9107, 01-19/9108, 01-19/9113, 01-19/9114.
19.06.2007 року Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим за №2/61-9241 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
24.09.2007 року Ухвалою Севастопольського Апеляційного Господарського Суду по справі 2/61-9241-2007 за позовом підприємства «Комунальник» до Державної виконавчої служби у Київському районі м. Сімферополя АР Крим, про визнання неправомірними дій ВДВС, вирішено Ухвалу Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 19.06.2007 року у справі №2/61-9241-2007 скасувати. Справу №2/61-9241-2007 направити до Господарського Суду Автономної Республіки Крим для розгляду по суті.
08.11.2007 року Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим справа №2-8/14957 прийнята до свого провадження суддею Господарського Суду Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А..
Представник позивача представив заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої просить визнати неправомірними дії ДВС в Київському районі направлені на відкриття виконавчого провадження постанов по вимогам УПФУ в Київському районі: постанови від 15.05.2007 року №10-177У, від 24.04.2007 року №10-2256У, від 24.04.2007 року №10-286, від 15.05.2007 року №10-2177У, від 15.05.2007 рок №1291У, від 15.05.2007 року №10-2У, від 15.05.2007 року №10-300, від 15.05.207 року №10-111, від 15.05.2007 року №1523, від 15.05.2007 року №10-479, від 15.05.2007 року №10-1486.
Представник третьої особи представив відзив по справі відповідно до якого просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Справа слуханням відкладалась в порядку ст. 77 Господарського Процесуального Кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухав представника позивача, суд -
Згідно довідки №596 від 24.12.2007 року Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополь АР Крим, підприємство «Комунальник» зареєстроване в Пенсійному Фонді України в Київському районі з 01.06.2001 року, на стан 24.12.2007 року, відповідно до особової карточки має заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 139183,79грн., в тому числі страхові внески - 117727,64грн., фінансова санкція 13511,54грн., по пені 7944,61грн.. Заборгованість по вимогам №ю-286У, №ю-2256У, №ю-2717У, №ю-177У, №ю-1291У, №ю-300У, №ю-2У, №ю-111У, №ю-479 та по рішенням про застосування фінансових санкцій №1486, №1523 непогашена.
У зв'язку з тим, що у підприємства «Комунальник» утворилася заборгованість по сплаті пенсійних внесків Пенсійний фонд України в Київському районі м. Сімферополь направив до Державної виконавчої служби в Київському районі м. Сімферополь вимоги про сплату боргу, а саме: за липень 2005 року №ю-2256У від 03.04.2007 року на суму 5157,78грн., за вересень 2005 року №ю-2717У від 26.04.2007 року на суму 5607,51грн., за жовтень 2005 року №ю-3000У від 26.04.2007 року на суму 4600,48грн., за листопад 2005 року ю-111У від 26.04.2007 року на суму 3957,66грн., за березень та квітень 2006 року №ю-1291У від 26.04.2007 року на суму 7602,65грн., за листопад 2006 року №ю-177У від 26.04.2007 року на суму 3763,86грн., за січень 2007 року №ю-479У від 25.04.2007 року на суму 3111,25грн..
Державною виконавчою службою в Київському районі м. Сімферополь були винесені постанови про відкриття виконавчих проваджень за заявою Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополь про примусове виконання виконавчих документів, а саме 24.04.2007 року по виконанню вимоги №ю-2256У, 24.04.2007 року по виконанню вимоги №ю-286У, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №ю-177У, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №ю-2177, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №ю-1291, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №ю-2У, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №ю-3000У, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №ю-111У, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №1523, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №ю-479У, 15.05.2007 року по виконанню вимоги №148 у зв'язку з чим дані постанови були направлені на адресу позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що направляючи на адресу позивача постанови про відкриття виконавчих проваджень, ДВС в Київському районі м. Сімферополя не додав до них самі виконавчі документи, позбавляючи тим самим позивача можливості ознайомитися з матеріалами справи.
Суд зазначає, що відповідно до п.2 ч.2 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження.
Згідно до ч.1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), які повинні бути доведені державним виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією.
Таким чином Законом України «Про виконавче провадження» не передбачено обов'язку державного виконавця надсилати сторонам виконавчого провадження копії самих виконавчих документів, однак позивач в свою чергу мав можливість на підставі п.2 ч.2 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» особисто ознайомитися з матеріалами справи.
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне, відповідно до п.1 ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Згідно з ч.1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Пунктом 6 ч.2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
При цьому у відповідності до ч.6 ст. 20 вищевказаного закону та п.5.1.4. ст. 5 Інструкції про порядок нарахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 19.01.2004 року під №64/8663, вказані страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше чим через 20 календарних днів з дня закінчення даного періоду. Базовим звітним періодом є місяць.
Відповідно до ч.2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
В свою чергу, суд не бере до уваги посилання позивача на те, що згідно платіжного доручення №60 від 19.02.2007 року, платіжного доручення №89 від 14.03.2007 року, платіжного доручення №106 від 16.03.2007 року, платіжного доручення №148 від 06.04.2007 року, платіжного доручення від 26.04.2007 року підприємство «Комунальник» задовольнило вимоги Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополь щодо сплати пенсійних внесків, у зв'язку з тим, що як встановлено вище, згідно довідки №596 від 24.12.2007 року Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополь АР Крим, підприємство «Комунальник» зареєстроване в Пенсійному Фонді України в Київському районі з 01.06.2001 року, на стан 24.12.2007 року, відповідно до особової карточки має заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 139183,79грн., в тому числі страхові внески - 117727,64грн., фінансова санкція 13511,54грн., по пені 7944,61грн.. Заборгованість по вимогам №ю-286У, №ю-2256У, №ю-2717У, №ю-177У, №ю-1291У, №ю-300У, №ю-2У, №ю-111У, №ю-479 та по рішенням про застосування фінансових санкцій №1486, №1523 непогашена.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення, за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді, в інших передбачених законом випадках.
Згідно з ч.1 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Таким чином суд вважає, що Державна виконавча служба в Київському районі у відповідності до законодавства відкрила виконавче провадження за вимогами Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополь щодо стягнення заборгованості по пенсійним внескам, у зв'язку з чим позовні вимоги підприємства «Комунальник» необґрунтовані та такі, що не підлягають задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що з моменту винесення Постанов про відкриття виконавчих проваджень 24.04.2007 року а також Постанов про відкриття виконавчих проваджень 15.05.2007 року та моментом оскарження даних постанов, а саме подання скарги на бездіяльність ДВС в Київському районі м. Сімферополя АРК 15.06.2007 року сплинув строк оскарження даної постанови.
Відповідно до ст. 1212 Господарсько процесуального кодексу України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Відповідно до абзацу 7 п. 7 Роз'яснень президії Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» за №04-5/365 від 28.03.2002, за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган Державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
В судовому засіданні 24.12.2007 року оголошена вступна та резолютивна частини ухвали.
Повний текст ухвали підписано 26.12.2007 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 79, 86 ХПК Украины, -
В задоволені скарги відмовити в повному обсязі.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.