Ухвала від 26.11.2025 по справі 1.380.2019.001904

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.001904

УХВАЛА

з питань відстрочення виконання судового рішення

26 листопада 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Лютої В.Р.,

представника позивача Шейхета Мейлаха Гершовича,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін заяву Львівської міської ради про відстрочення виконання судового рішення у справі №1.380.2019.001904 за позовом Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Рядянського Союзу до Львівської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України, Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, Державного підприємства «Львівський лісовий насіннєво-селекційний центр» про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії

встановив:

29.07.2025 Львівським окружним адміністративним судом ухвалено рішення у справі №1.380.2019.001904 (залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019), згідно з яким адміністративний позов Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Рядянського Союзу до Брюховицької селищної ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України, Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, Державного підприємства “Львівський Лісовий насіннєво-селекційний центр» про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Брюховицької селищної ради (код ЄДРПОУ: 04372402, місцезнаходження: 79491, м. Львів, смт Брюховичі, вул. Ясна, 1) щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 3, 4 щодо об'єкта «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України».

Зобов'язано Брюховицьку селищну раду (код ЄДРПОУ: 04372402, місцезнаходження: 79491, м. Львів, смт Брюховичі, вул. Ясна, 1) виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 3, 4 щодо об'єкта «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України».

Визнано протиправною бездіяльність Брюховицької селищної ради (код ЄДРПОУ: 04372402, місцезнаходження: 79491, м. Львів, смт Брюховичі, вул. Ясна, 1) щодо невиконання вимог ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016р., а саме, невизначення меж та режимів використання зон пам'яток архітектури і містобудування щодо об'єкта «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України».

Зобов'язано Брюховицьку селищну раду (код ЄДРПОУ: 04372402, місцезнаходження: 79491, м. Львів, смт Брюховичі, вул. Ясна, 1) виконати вимоги ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016р., а саме, визначити межі та режим використання зон пам'яток архітектури і містобудування щодо об'єкта «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України».

Також вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

26.12.2019 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчі листи:

- про зобов'язання Брюховицьку селищну раду (код ЄДРПОУ: 04372402, місцезнаходження: 79491, м. Львів, смт Брюховичі, вул. Ясна, 1) виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 3, 4 щодо об'єкта «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України»;

- про зобов'язання Брюховицьку селищну раду (код ЄДРПОУ: 04372402, місцезнаходження: 79491, м. Львів, смт Брюховичі, вул. Ясна, 1) виконати вимоги ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016р., а саме, визначити межі та режим використання зон пам'яток архітектури і містобудування щодо об'єкта «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України».

01.04.2022 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів) відкрив виконавчі провадження №61674103, №61674009 щодо примусового виконання виконавчих листів від 26.12.2019, виданих Львівським окружним адміністративним судом у справі №1.380.2019.001904.

Ухвалою від 05.09.2022 Львівський окружний адміністративний суд замінив боржника у виконавчих провадженнях №61674103, №61674009 щодо виконання виконавчих листів від 26.12.2019, виданих Львівським окружним адміністративним судом у справі №1.380.2019.001904, Брюховицьку селищну раду на правонаступника Львівську міську раду.

08.08.2025 до суду надійшла заява Львівської міської ради про відстрочку виконання судового рішення у справі №1.380.2019.001904. Заява обгрунтована тим, що відповідачем у справі №1.380.2019.001904 була Брюховицька селищна рада, а не Львівська міська рада. Рішенням суду у справі №1.380.2019.001904 зобов'язано Брюховицьку селищну раду виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р “Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 3, 4 щодо об'єкта «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України».

Зазначає, що пункт 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р передбачає: провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Пункт 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р передбачає: не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ.

З метою виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 у справі №1.380.2019.001904 виконавчим комітетом Львівської міської ради 01.07.2025 прийнято рішення №652 «Про надання департаменту функції замовника на проведення робіт з вивчення стану поховань на об'єкті «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України»». Прийняття виконавчим комітетом зазначеного рішення дає можливість юридичному департаменту укласти угоду зі спеціалізованим підприємством (установою) на виконання робіт з вивчення стану поховань на об'єкті «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України». Однак, для того, щоб Львівська міська рада змогла виконати вказані вище пункти розпорядження КМУ, необхідним є виконання Львівською обласною державною адміністрацією вимог пункту 2 розпорядження КМУ, яким на неї покладений обов'язок взяти на облік місця, де залишилися сліди давніх поховань, організувати їх обстеження та вивчення з наступним оприлюдненням результатів досліджень через засоби масової інформації.

Крім цього зазначає, що об'єкт «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України» не занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, що унеможливлює визначити межі та режим використання зон пам'яток архітектури і містобудування щодо такого об'єкта до внесення такого до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. До цього, відсутня інформація про об'єкт «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України» на який у 2015 році було виготовлено облікову документацію історико-архітектурному опорному плані смт Брюхович. Відтак, лише після вивчення спеціалізованим підприємством (установою) стану поховань на об'єкті «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України» та приведення облікової картки даного об'єкта у відповідність до вимог стандарту, Львівська міська рада матиме змогу виконання рішення суду в цій справі.

З огляду на наведені обставини, просить суд відстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 у справі №1.380.2019.001904 до 31.12.2025.

05.11.2025 через підсистему «Електронний суд» надійшли заперечення на заяву про відстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Рядянського Союзу. Заперечення обґрунтовані тим, що при розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників. Вказує, що законні інтереси і права стягувача напряму зачіпають інтереси єврейської громади України і світової громади в охороні численних поховань євреїв - громадян України, розстріляних німецькими нацистами під час Голокосту в смт Брюховичі і дотепер не забезпечених виконанням абзацом 2 статті 19 Конституції. Тому, заява про відстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 у справі №1.3802019.001904 є безпідставною.

26.11.2025 представником Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Рядянського Союзу подано ряд заперечень, відповідно до яких зазначає те, що Львівською міською радою не наведено жодного комплексного, нормативно визначеного плану дій, необхідних для виконання судового рішення. Вказує, що відсутній повний комплекс обов'язкових елементів дорожньої карти, без яких виконання рішення є неможливим. Вважає, що Львівська міська рада не виконала жодної із встановлених судом дій, не подала жодних доказів про здійснення першочергових обов'язкових дій: замовлення документації, погоджень, звернень до фахових організацій тощо; не надано пояснень щодо причин невиконання рішення протягом тривалого часу.

Ухвалою суду від 04.09.2025 прийнято заяву до розгляду.

В судовому засідання представник Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Рядянського Союзу заперечив щодо заяви про відстрочення судового рішення, просив у задоволенні такої відмовити повністю.

В судове засідання, яке засідання, яке відбулося 27.11.2025, представник Львівської міської ради не з'явилася, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.

Інші учасники справи також не забезпечили явки своїх представників.

Вирішуючи заяву Львівської міської ради про відстрочення виконання судового рішення, суд виходив з такого.

Відповідно до частини першої статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.

Згідно із положеннями статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно з частиною першою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Частинами третьою, четвертою статті 378 КАС України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Тобто, підставою для відстрочення виконання судового рішення є наявність обставин, які ускладнюють його виконання, або роблять його неможливим.

При чому, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (частина п'ята статті 378 КАС України).

Суд зазначає, що із заявою про відстрочення виконання рішення, яке ухвалене 29.07.2019 та набрало законної сили 10.12.2019, Львівська міська рада, (як правонаступник Брюховицької селищної ради Львівської області на підставі ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2022) звернулася до суду 08.08.2025, тобто поза межами встановленого частиною п'ятою статті 378 КАС України річного строку з дня ухвалення рішення, що є процесуальною підставою для відмови у задоволенні вказаної заяви.

Також, на виконання частини четвертої статті 378 КАС України суд дослідив ступінь вини відповідача у виникненні спору.

Системний аналіз статті 378 КАС України дає суду підстави вважати, що при розгляді заяви про відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків розтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав має бути доведена боржником.

Відстрочення виконання судового рішення застосовується з метою зменшення надмірного тягаря на боржника, якщо такий тягар може призвести до виникнення ситуації, за якої виконання судового рішення стане взагалі неможливим.

У заяві про відстрочення виконання судового рішення Львівська міська рада повідомила, що нею вживаються відповідні заходи, проте процес проведення робіт з вивчення стану поховань на об'єкті «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України» та приведення облікової картки даного об'єкта у відповідність до вимог стандарту є триваючим.

Суд зауважує, що наведені заявником обставини, не є тими «виключними» підставами, за наявності яких виконання судового рішення може бути відстроченим.

До заяви про відстрочення виконання судового рішення Львівська міська рада надала докази, що рішення суду у справі №1.380.2019.001904 від 29.07.2019 знаходиться на стадії примусового виконання, з метою виконання рішення суду, виконавчим комітетом Львівської міської ради 01.07.2025 прийнято рішення №652 «Про надання департаменту функції замовника на проведення робіт з вивчення стану поховань на об'єкті «Місце масових розстрілів і поховань у місті Львів-Брюховичі Львівської області, вул. Незалежності України».

Оцінивши долучені докази, суд вважає, що такі не підтверджують наявності будь-яких об'єктивних обставин, що ускладнюють виконання рішення суду у справі №1.380.2019.001904.

З приводу рішення Львівської міської ради №652 від 01.07.2025 суд повторно звертає увагу, що рішення суду у справі №1.380.2019.001904 ухвалене 29.07.2019, набрало законної сили 10.12.2019, Львівська міська рада з 05.09.2022 є правонаступником Брюховицької селищної ради Львівської області, натомість лише з 01.07.2025 Львівська міська рада як боржник у виконавчих провадженнях №61674103, №61674009 почала вчиняти дії з метою виконання рішення суду у справі №1.380.2019.001904.

Інших доказів існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення суду у справі №1.380.2019.001904 та/або роблять його неможливим, матеріали справи не містять.

Також, заява не містить підстав вважати, що після 31.12.2025 - строк до якого просить заявник відстрочити виконання рішення суду, таке буде виконано, що на думку суду, нівелює значення інституту судового захисту прав громадян.

Згідно з частиною дургою статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Європейської конвенції з прав людини, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення.

Отож, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Підсумовуючи вказане вище, суд дійшов висновку, що правові підстави для відстрочення виконання рішення суду у справі №1.380.2019.001904 за зазначених обставин відсутні, а заява Львівської міської ради про відстрочення виконання судового рішення задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 248, 295, 297, 378 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

у задоволенні заяви Львівської міської ради про відстрочення виконання судового рішення у справі №1.380.2019.001904 за позовом Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Рядянського Союзу до Львівської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України, Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, Державного підприємства “Львівський лісовий насіннєво-селекційний центр» про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Ухвала суду набуває чинності з моменту її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 01.12.2025.

Суддя Мричко Н.І.