02 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8277/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність яка полягає у не внесенні змін в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів "Оберіг" щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст. 37 ЗУ "Про військовий обов?язок та військову службу" (в редакції від 23.06.2018).
Зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести зміни в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів "Оберіг" щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст. 37 ЗУ "Про військовий обов?язок та військову службу" (в редакції від 23.06.2018).
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 30.08.2018 року ОСОБА_1 , було виключено з військового обліку на підставі м.3 ч.6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції від 23.06.2018), що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.08.2001.
Сформувавши 29.04.2025 року військово-обліковий документ через мобільний застосунок “Резерв +» позивачу присвоєно статус “Порушення правил військового обліку». Окрім цього, виникла помилка у графі “Категорія обліку » зазначено, що ОСОБА_1 військовозобов'язаний, та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , що не відповідає дійсності.
07.05.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою із належними документами, що підтверджують непридатність позивача до військової служби, до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення останнього з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний».
Відповіді на зазначену заяву позивач не отримав, у зв'язку з чим повторно звернувся до відповідача із аналогічною заявою від 23.06.2025 року.
У відповіді №5155 від 30.06.2025 року відповідачем повідомлено, що для належного зняття порушення правил військового обліку та виготовлення актуального військово-облікового документу позивачу необхідно особисто з явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 . При цьому по-суті звернення відповідачем не було надано належної правової оцінки.
Позивач вважає, що він знятий з військового обліку на підставі положень ЗУ "Про військовий обов?язок та військову службу" (в редакції від 23.06.2018), а відтак у відповідача були відсутні правові підстави для не внесення змін в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів "Оберіг" щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст. 37 ЗУ "Про військовий обов?язок та військову службу" (в редакції від 23.06.2018).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник ІНФОРМАЦІЯ_1 позов не визнав. Зазначив, що 23 червня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся ОСОБА_1 , 1982 року народження, з метою внесення змін в реєстр «Оберіг» щодо виключення останнього з військового обліку за станом здоров'я.
У відповіді №5155 від 30.06.2025 року відповідачем повідомлено, що для належного зняття порушення правил військового обліку та виготовлення актуального військово-облікового документу позивачу необхідно особисто з явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В розумінні Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, що затверджений Постановою КМУ №559 від 16 травня 2024 року військово-обліковий документ (встановленого зразка) - є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформлюється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до п.3 і п.4 ч.6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності Постановою КМУ №559 від 16 травня 2024 року.
Таким чином, для належного оформлення виключення з військового обліку за станом здоров'я потрібно фактично встановити чи наявний актуальний військово-обліковий документ у військовозобов'язаного, чи дійсно і підставно внесено відомості у військово-обліковому документі, чи відповідають записи дійсності, чи не є він втраченим.
З огляду на зазначені обставини, вимога відповідача щодо особистого прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 є обгрунтованою, а дії відповідача такими, що відповідають вимогам чинного законодавства. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, дослідивши письмові пояснення позивача та відповідача у заявах по суті справи, письмові докази по справі, встановив такі обставини.
07.05.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 про внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний».
В матеріалах справи наявна, надана позивачем, відповідь ІНФОРМАЦІЯ_3 від 2.06.2025 року №4330 про те, що для належного оформлення виключення з військового обліку за станом здоров'я ОСОБА_1 необхідно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 з оригіналом військово-облікового документа для встановлення його наявності, актуальності та справжності внесення записів у ньому.
23.06.2025 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою того ж змісту і вимоги.
До первісної заяви від 7.05.2025 року та повторної заяви від 23.06.2025 року ОСОБА_1 були надані: засвідчені копія паспорта та РНКОПП, засвідчена копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 1.08.2001 року.
У відповіді №5155 від 30.06.2025 року відповідачем повідомлено, що станом на 29 травня 2025 року громадянин ОСОБА_1 , згідно даних оберіг, перебуває на військовому обліку, а для належного зняття порушення правил військового обліку та виготовлення актуального військово-облікового документу позивачу необхідно особисто з явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Пунктом 2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних підлягають зокрема, громадяни України, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.
Згідно п.3 ч.6 ст. 37 Закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
18 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024. Цим Законом положення ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Абзацом 4пункту 1частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Отже вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 17 травня 2024 року по 16 липня 2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно п.3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ від 16 травня 2024 року № 599 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Згідно п.8 Порядку військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 7-1) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність); 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно п.20 та 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення (зняття) з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
В матеріалах справи наявний документ, що виданий ОСОБА_1 замість військового квитка «тимчасове посвідчення» від 1 серпня 2001 року, із записами в якому вбачається, що комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 30.08.2018 року ОСОБА_1 визнано непридатним до строкової служби з виключенням з військового обліку.
В сукупності з наведеними нормами права, суд погоджується з твердженням відповідача про те, що військово-обліковий документ є не актуальним, а відомості щодо військового обліку позивача підлягають уточненню згідно вимог Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ від 16 травня 2024 року № 599 та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року.
Проте, суд акцентує увагу на тому, що позивач неодноразово звертався із заявами до відповідача про внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний». Однак ні у відповіді від 2.06.2025 року №4330 ні у відповіді від 30.06.2025 року №5155 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 не надано жодної правової оцінки суті звернення позивача.
Розглядаючи таки заяви позивача посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 повинні були або відмовити або задовольнити вимоги викладені в такій заяві з огляду на чинні нормативно-правові акти.
З огляду на вище викладене суд вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по-суті звернення ОСОБА_1 про внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний».
Поряд з цим вимога позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести зміни в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів "Оберіг" щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст. 37 ЗУ "Про військовий обов?язок та військову службу" (в редакції від 23.06.2018) не може бути задоволена судом, оскільки, в даному випадку, вирішення питання щодо внесення змін в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів "Оберіг" є виключною компетенцією відповідача.
Відповідно до Рекомендацій №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи від 11.03.1980 «Щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами», термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Таким чином, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Поряд з тим, суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та не вправі підміняти собою держані органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.
Враховуючи ту обставину, що відповідач не надав належної правової оцінки обставинам викладеним позивачем у зверненні ОСОБА_1 про внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний» і не вирішив її по-суті звернення, суд не може підміняти собою відповідача і вирішувати за нього викладені у зверненні позивача правові питання.
З огляду на вище викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у спосіб визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по-суті звернення ОСОБА_1 про внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний» та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути по-суті звернення ОСОБА_1 про внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки судом позовні вимоги задоволено частково, тому судовий збір в розмірі 1211 грн. 20 коп. підлягає частковому стягненню в розмірі 605 гривень 60 копійок за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по-суті звернення ОСОБА_1 про внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути по-суті звернення ОСОБА_1 про внесення змін протягом п'яти робочих днів в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» та вказати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку, а в “категорії обліку зазначити “не військовозобов'язаний», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 )
Суддя Ю.Ю. Сорока