Постанова від 02.12.2025 по справі 302/1613/25

Справа № 302/1613/25 Провадження № 3/302/632/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року селище Міжгір'я Закарпатської області

Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Повідайчик О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Маріуполь Донецької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, не працюючого,

за частиною 2 статті 204-1 та частиною 2 статті 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

01 листопада 2025 року близько 16 год 30 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» спільно з офіцерами прикордонного оперативно-розшукового відділу з м.д. АДРЕСА_2 в межах контрольованого прикордонного району на околиці населеного пункту Міжгір'я Міжгірської селищної громади Хустського району Закарпатської області на напрямку 207 прикордонного знаку було виявлено та затримано гр. України ОСОБА_1 , який спільно з іншим громадянином України дії якого не кваліфікуються в межах цього провадження, здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію, поза пунктом пропуску через державний кордон у складі групи осіб. Своїми діями порушив вимоги статей 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 204-1 КУпАП.

Окрім того 01 листопада 2025 року близько 16 год 30 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» спільно з офіцерами прикордонного оперативно-розшукового відділу з м.д. АДРЕСА_2 в межах контрольованого прикордонного району на околиці населеного пункту Міжгір'я Міжгірської селищної громади Хустського району Закарпатської області на напрямку 207 прикордонного знаку було виявлено та затримано гр. ОСОБА_1 , який спільно з Іншим громадянином України дії якого не кваліфікуються в межах цього провадження вчинив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця ДПСУ під час виконання ним службових обов'язків пов'язаних з охороною державного кордону в складі групи осіб, а саме: на неодноразові повторювані законні вимоги військовослужбовця зі складу прикордонного наряду «Контрольний пост» надати документи, що посвідчують особу для перевірки відповідав відмовою. Своїми діями порушив вимоги ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03.03.2003 та п. 10 «Положення про Прикордонний режим», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1147 (далі - Положення № 1147) тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. ст. 185-10 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про його дату час та місце повідомлявся шляхом спрямування SMS повідомлення на номер мобільного телефону, зазначений ним у заяві, якою він повідомлений про розгляд справи в Міжгірському районному суді Закарпатської області.

За частиною 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Як наголосив ЄСПЛ у рішенні «Пономарьов проти України», сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Суд вважав можливим розглядати справу за відсутності притягуваного з огляду на його інформованість про судовий розгляд та відсутність даних щодо поважності причин неявки в судове засідання.

Крім того, згідно наявної в матеріалах справи адресованої суду заяви, ОСОБА_1 висловив прохання у випадку його неявки до суду, розглянути справу про адміністративні правопорушення за ч. 2 ст. 204-1 та ч. 2 ст. 185-10 без його участі. Свою провину у вчиненому правопорушенні визнає в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суддя доходить таких висновків.

Згідно приписів статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. За змістом вказаної норми закону, провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності.

Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винуватість особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується в статті 251 КУпАП.

Суддя, відповідно до положень статті 252 КУпАП оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом.

Адміністративна відповідальність за частиною 2 статті 204-1 КУпАП настає за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню.

Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони державного кордону. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню (формальний склад).

Відповідно до статті 9 Закону України «Про Державний кордон України», перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.

Згідно статті 12 вказаного Закону, пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України. Пропуск транспортних засобів, вантажів через державний кордон України провадиться відповідно до законодавства України і міжнародних договорів України. Відповідно до міжнародних договорів України Кабінетом Міністрів України може бути встановлено спрощений порядок пропуску осіб, транспортних засобів, вантажів через державний кордон України.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, окрім його особистого визнання провини, викладеного в заяві від 01.11.2025, доводиться дослідженими під час розгляду справи доказами у їх взаємозв'язку, зокрема:

- протоколом про адміністративне правопорушення від 01.11.2025 серії ЗхРУ № 340198;

- протоколом про адміністративне затримання від 01.11.2025;

- протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 01.11.2025;

- рапортом інспектора прикордонної служби ОСОБА_2 , згідно якого, 01 листопада 2025 року близько 16 год 30 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» спільно з офіцерами прикордонного оперативно-розшукового відділу з м.д. АДРЕСА_2 в межах контрольованого прикордонного району на околиці населеного пункту Міжгір'я Міжгірської селищної громади Хустського району Закарпатської області на напрямку 207 прикордонного знаку було виявлено та затримано гр. України ОСОБА_1 , який спільно з іншим громадянином України дії якого не кваліфікуються в межах цього провадження вчинив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця ДПСУ під час виконання ним службових обов'язків пов'язаних з охороною державного кордону пред'явити документи, що посвідчують особу та надати транспортний засіб для огляду відкрито відмовлялись, вели себе агресивно. В ході проведення фільтраційно-перевірочних заходів встановлено, що особи мали намір незаконно перетнути державний кордон з України в Румунію.

Зазначені докази є належними й допустимими, зібрані відповідно до вимог КУпАП, обставин, які б свідчили про порушення при їх збиранні під час розгляду справи не виявлено, а тому в своїй сукупності підтверджують порушення ОСОБА_1 вимог статей 9 та 12 Закону України «Про державний кордон України» та його вину у вчиненні, передбаченого частиною 2 статті 204-1 КУпАП адміністративного правопорушення.

Адміністративна відповідальність за частиною 2 статті 185-10 КУпАП настає за злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню.

Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони державного кордону, а також у сфері громадського порядку (Закони України "Про державний кордон України", "Про Державну прикордонну службу України", "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону", "Про виключну (морську) економічну зону України").

Об'єктивна сторона правопорушення виражається у відкритій відмові виконати законне розпорядження чи вимогу військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню (формальний склад).

Відповідно до частини 2 статті 23 Закону України «Про Державний прикордонну службу України», законні вимоги і розпорядження військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових повноважень залучені до оперативно-службової діяльності, є обов'язковими для виконання громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, посадовими і службовими особами. Згідно з положеннями п. 8 Положення № 1147 громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають у контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі). Відповідно до пункту 10 Положення № 1147 особи, зазначені у пунктах 7 та 8 цього Положення, на вимогу уповноважених осіб Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону зобов'язані пред'являти відповідні документи, передбачені цими пунктами.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, окрім його особистого визнання провини, викладеного в заяві від 01.11.2025, доводиться дослідженими під час розгляду справи доказами у їх взаємозв'язку, зокрема:

- протоколом про адміністративне правопорушення від 01.11.2025 серії ЗхРУ № 340196;

- протоколом про адміністративне затримання від 01.11.2025;

- протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 01.11.2025;

- витягами з «Книги прикордонної служби» від 02.11.2025;

- рапортом інспектора прикордонної служби ОСОБА_2 , згідно якого, 01 листопада 2025 року близько 16 год 30 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» спільно з офіцерами прикордонного оперативно-розшукового відділу з м.д. АДРЕСА_2 в межах контрольованого прикордонного району на околиці населеного пункту Міжгір'я Міжгірської селищної громади Хустського району Закарпатської області на напрямку 207 прикордонного знаку було виявлено та затримано гр. України ОСОБА_1 , який спільно з іншим громадянином України дії якого не кваліфікуються в межах цього провадження вчинив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця ДПСУ під час виконання ним службових обов'язків пов'язаних з охороною державного кордону пред'явити документи, що посвідчують особу та надати транспортний засіб для огляду відкрито відмовлялись, вели себе агресивно. В ході проведення фільтраційно-перевірочних заходів встановлено, що особи мали намір незаконно перетнути державний кордон з України в Румунію.

Зазначені докази є належними й допустимими, зібрані відповідно до вимог КУпАП, обставин, які б свідчили про порушення при їх збиранні під час розгляду справи не виявлено, а тому в своїй сукупності підтверджують порушення ОСОБА_1 вимог статті 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу» й п. 10 Положення № 1147 та його вину у вчиненні, передбаченого частиною 2 статті 185-10 КУпАП адміністративного правопорушення.

Згідно статті 36 КУпАП при вчиненні кількох правопорушень, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених

Обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність не встановлено.

Враховуючи обставини справи, особу правопорушника, з урахуванням відсутності обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд вважає необхідним притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1 та ч. 2 ст. 185-10 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Керуючись ст. 36, ч. 2 ст. 185-10, ч. 2 ст. 204-1, статтею 283, пунктом 1 частини 1 статті 284 КУпАП

ПОСТАНОВИВ:

Справи № 302/1613/25 (провадження № 3/302/632/25) за частиною 2 статті 204-1 КУпАП та № 302/1615/25 (провадження № 3/302/633/25) за частиною 2 статті 185-10 КУпАП об'єднати в одне провадження та присвоїти справі єдиний № 302/1613/25 (провадження № 3/302/632/25).

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених частиною 2 статті 204-1 КУпАП та частиною 2 статті 185-10 КУпАП, та з врахуванням положень ст. 36 КУпАП, накласти на нього стягнення за ч. 2 ст.204-1 КУпАП у виді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500,00 гривень (вісім тисяч п?ятсот гривень).

В разі несплати штрафу добровільно в строк протягом 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу в сумі 17000,00 гривень (сімнадцять тисяч гривень).

Банківські реквізити для сплати штрафу: отримувач - ГУК у Закарпатській області/Міжгірська ТГ/21081100, Код ЄДРПОУ - 37975895, Рахунок - UA208999980313020106000007423, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету - 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень (шістсот п'ять гривень 60 коп.).

Банківські реквізити для сплати судового збору: Отримувач - ГУК у м.Київ/22030106, Код ЄДРПОУ - 37993783, Рахунок - UA908999980313111256000026001, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету - 22030106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанову може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду через Міжгірський районний суд Закарпатської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя О.І. Повідайчик