печерський районний суд міста києва
Справа № 757/57241/25-к
17 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві провадження за клопотанням прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернулась до суду із клопотанням про продовження строку відсторонення підозрюваного у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України.
Мотивуючи внесення клопотання прокурор вказує наступне.
Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, а також за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 364 КК України
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше січня 2022 року, всупереч вимогам законодавства України, яким регламентовано процедуру промислового видобутку та реалізації бурштину, діючи умисно, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері надрокористування, усвідомлюючи, що його діяльність є протиправною, з метою особистої наживи та отримання неконтрольованого державою прибутку, вирішив створити стійке ієрархічне об'єднання - злочинну організацію, діяльність якої спрямована на:
- вчинення тяжких злочинів, пов'язаних з незаконним видобуванням та збутом бурштину, законність походження якого не підтверджується відповідними документами;
- використання коштів, здобутих від незаконного видобування та збуту бурштину з метою продовження злочинної діяльності у вказаній сфері, а також з метою особистого збагачення.
Визначившись з напрямом протиправної діяльності та поклавши на себе функції організатора злочинної організації, усвідомлюючи складність процесу незаконного видобування бурштину, а також усіх інших дій, необхідних для забезпечення зазначеної діяльності, та неможливість здійснення вказаної діяльності самостійно, ОСОБА_6 , для досягнення своїх намірів розробив план.
Враховуючи трудомісткість процесу видобування бурштину, з метою забезпечення безперервності вказаного процесу та отримання незаконних прибутків ОСОБА_6 , будучи організатором та керівником злочинної організації, спільно з іншими учасниками злочинної організації визначили алгоритм здійснення злочинної діяльності, який полягав у наступному:
- підбір перспективних ділянок бурштиноносних надр;
- отримання спеціальних дозволів на користування надрами;
- здійснення промислового видобутку бурштину під прикриттям проведення робіт з геологічного вивчення ділянок бурштиноносних надр;
- зберігання видобутого бурштину в спеціально облаштованих місцях;
- постійна звітність нижчих ланок злочинної організації вищим щодо обсягу видобутого бурштину;
- реалізація видобутого бурштину за готівкові грошові кошти з уникненням від податкового обліку;
- використання отриманих внаслідок протиправної діяльності грошових коштів для потреб виробничого процесу, а також для особистого збагачення;
- розподіл незаконних прибутків між учасниками злочинної організації, залежно від їх ролі.
Відповідно до злочинного задуму ОСОБА_6 , створена ним злочинна організація складалася з декількох структурних частин (підрозділів), які під загальним керівництвом ОСОБА_6 відповідали за певний напрямок злочинної діяльності, спрямований на досягнення мети діяльності злочинної організації - отриманні незаконних прибутків від незаконного видобування та збуту бурштину.
Вибудувана ОСОБА_6 та іншими учасниками злочинної організації структура злочинної організації включала в себе наступні структурні частини (підрозділи):
1) «Київські», до якого входили ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;
2) «Кар'єр», до якого входили ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;
3) «Правоохоронці», до якого входив ОСОБА_8 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;
Розроблена таким чином структура злочинної організації і схема її злочинної діяльності характеризується участю взаємопов'язаних між собою функціонально-відокремлених ланок, що володіють стійкими зв'язками і згуртованістю, а також тривалим періодом здійснення злочинної діяльності, чітким розподілом ролей.
Для реалізації своїх злочинних планів ОСОБА_6 не пізніше ніж у червні 2022 року (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено) за пропозицією ОСОБА_9 у невстановленому досудовим розслідуванням місці залучив до складу злочинної організації ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з яким ОСОБА_9 познайомився не пізніше ніж у квітні 2022 року та мав дружні стосунки, ознайомив його зі своїми злочинними намірами, довівши до його відома деталі заздалегідь розробленого плану вчинення злочинів.
В свою чергу ОСОБА_5 бажаючи отримувати матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняв пропозицію ОСОБА_6 та надав свою добровільну згоду на участь в злочинній організації.
Так, наказом Державної служби геології та надр України від 07.04.2022 № 37-к ОСОБА_5 переведено на посаду завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра).
Відповідно до Положення про Сектор організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України, затвердженого наказом Держгеонадр від 18.04.2022 № 131, сектор є самостійним структурним підрозділом Держгеонадр і підпорядковується Голові Держгеонадр. Основним завданням сектору є організаційне забезпечення діяльності Держгеонадр, організація інформування широких кіл громадськості та засобів масової інформації про основні напрямки роботи, висвітлення діяльності Держгеонад, забезпечення усіх видів міжнародного співробітництва в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з посадовою інструкцією завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Держгеонадр, затвердженою Головою Держгеонадр 07.04.2022, з якою ОСОБА_5 ознайомився того ж дня, посада завідувача вказаного Сектору відноситься до категорії посад державної служби «Б». Метою посади забезпечення виконання покладених на Сектор завдань щодо організаційного забезпечення діяльності Держгеонадр, організації інформування широких кіл громадськості та засобів масової інформації про основні напрямки роботи, висвітлення діяльності Держгеонад, забезпечення усіх видів міжнародного співробітництва в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Отже, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України був службовою особою та виконував організаційно-розпорядчі функції.
Відповідно до відведеної йому ОСОБА_6 за пропозицією ОСОБА_9 ролі у плані злочинних дій, ОСОБА_5 до 01.05.2024, тобто до моменту припинення діяльності злочинної організації, виконував у її складі такі функції:
- усунення організаційних перешкод у вигляді встановленого законодавством порядку проведення та документального оформлення видобувних робіт, з огляду на протиправний характер діяльності злочинної організації та відсутність у її учасників знань у сфері надрокористування, з метою забезпечення її довготривалої й безперешкодної діяльності та досягнення кінцевої мети діяльності злочинної організації - отримання прибутків від незаконного видобування бурштину;
- участь в пошуку перспективних ділянок надр, на яких можливо здійснювати видобуток бурштину в промислових масштабах, шляхом використання свого службового становища та особистих контактів зі службовими особами Державної служби геології та надр України, зокрема надання інформації про такі ділянки, їх місцерозташування, координати, надсилання ситуаційних планів, юридичних осіб, які ініціювали або номінували ділянки надр для виставлення на аукціон, перспективи перемоги на таких аукціонах тощо;
- участь в підготовці документів щодо купівлі-продажу спеціальних дозволів на користування надрами № 5384 від 31.05.2022 («Федорівська-7») та № 5385 від 31.05.2022 («Федорівська-8»), а саме угод про умови користування надрами, угод про купівлю геологічної інформації та інших;
- повне документальне супроводження діяльності ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» з незаконного видобування бурштину шляхом розроблення та/або участі в розробленні відповідних документів, форм звітності, проектів дослідно-промислової розробки та інших документів з метою прикриття та надання ознак законності злочинній діяльності;
- пошук та співпраця з проектними організаціями під час розробки проектів дослідно-промислової розробки родовищ бурштину з метою надання ознак законності вказаній діяльності;
- особисте відвідування ділянок бурштиноносних надр «Федорівська-7» та «Федорівська-8» під час розроблення проектів дослідно-промислової розробки;
- використання зв'язків в центральних органах виконавчої влади, які реалізують державну політику у сфері лісового та мисливського господарства з метою погодження проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках надр «Федорівська-7» та «Федорівська-8», які розташовані на землях лісового фонду;
- постійні консультації учасників злочинної організації щодо процесу документального оформлення діяльності з незаконного видобування бурштину, а саме комунікація з організатором злочинної діяльності - ОСОБА_6 , надсилання йому відповідних документів та іншої інформації, яка стосується діяльності з видобування бурштину, інформування про поточний стан справ, пророблену роботу та заплановані дії через цивільну дружину останнього - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також надання такої інформації ОСОБА_9 ;
- покриття частини витрат, пов'язаних з оформленням документів щодо надання ознак законності діяльності з видобування бурштину, за власний рахунок;
- інформування учасників злочинної організації про запити правоохоронних органів та інших органів державної влади, які надходять до Держгеонадр, та в яких міститься інформація, що є важливою для діяльності злочинної організації, з огляду на її протиправний характер, з метою утруднення викриття;
- приховування від правоохоронних органів інформації про злочини, вчинені учасниками злочинної організації;
- отримання частини незаконних прибутків від діяльності злочинної організації.
При цьому, достовірно знаючи, що для забезпечення досягнення кінцевої мети діяльності злочинної організації - отримання прибутків від незаконного видобування бурштину, а також її довготривалого та безперешкодного існування, необхідно усунути організаційні перешкоди у вигляді встановленого законодавством порядку проведення та документального оформлення видобувних робіт, ОСОБА_6 за пропозицією ОСОБА_9 залучив до діяльності злочинної організації ОСОБА_5 , якого визначив учасником структурного підрозділу злочинної організації - «Київські», та який будучи керівником одного із структурних підрозділів Державної служби геології та надр України, маючи доступ до службової інформації, відповідні знання та зв'язки серед службових осіб Держгеонар та інших органів державної влади, використовуючи своє службове становище забезпечував оформлення документів, необхідних для прикриття та надання ознак законності протиправній діяльності з видобування бурштину.
Так, в результаті діяльності злочинної організації, зокрема в період з червня 2022 року по 01.05.2024 року в межах спеціального дозволу на користування надрами № 5384 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-7») об'єм виїмки ґрунту складає 40 852,0 м3, з якого обсяг видобутку бурштину склав
3 679,539 кг, у зв'язку з чим державі, внаслідок самовільного користування надрами, заподіяно збитків на суму 224 475 979,98 грн.; в межах спеціального дозволу на користування надрами № 5385 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-8») об'єм виїмки ґрунту складає 14 832 м3, з якого обсяг видобутку бурштину склав 1 335,92 кг, у зв'язку з чим державі, внаслідок самовільного користування надрами, заподіяно збитків на суму 81 499 870,28 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 будучи службовою особою, беручи участь в діяльності злочинної організації, діючи з прямим умислом під керівництвом ОСОБА_6 та у співучасті з іншими учасниками та керівниками структурних підрозділів злочинної організації, з корисливих мотивів, з метою отримання неконтрольованих державою прибутків, в період часу з червня 2022 року по 01.05.2024 року, вчинив пособництво у незаконному видобуванні бурштину, вчинене службовою особою шляхом використання службового становища, на території ділянок «Федорівська-7» та «Федорівська-8», у зв'язку з чим державі, внаслідок самовільного користування надрами, завдано збитків на загальну суму 305 975 850,26 грн.
Крім того, за вказаних вище обставин в результаті діяльності злочинної організації, зокрема в період з червня 2022 року по 01.05.2024 року поза межами спеціального дозволу на користування надрами № 5384 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-7»), а також поза межами спеціального дозволу на користування надрами № 5385 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-8») об'єм виїмки ґрунту складає 8 873,0 м3, з якого обсяг видобутого бурштину склав 799,191 кг, у зв'язку з чим державі, внаслідок самовільного користування надрами, заподіяно збитків на суму 48 755 885,70 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 будучи службовою особою, беручи участь в діяльності злочинної організації, діючи з прямим умислом під керівництвом ОСОБА_6 та у співучасті з іншими учасниками та керівниками структурних підрозділів злочинної організації, з корисливих мотивів, з метою отримання неконтрольованих державою прибутків, в період часу з червня 2022 року по 01.05.2024 року, повторно вчинив пособництво у незаконному видобуванні бурштину, вчиненому службовою особою шляхом використання службового становища, поза межами ділянок «Федорівська-7» та «Федорівська-8», у зв'язку з чим державі внаслідок самовільного користування надрами, заподіяно збитків на суму 48 755 885,70 грн.
З огляду на викладені вище обставини, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, а саме в участі у злочинній організації, вчиненій службовою особою з використання службового становища, а також у пособництві незаконному видобуванню бурштину, вчиненому службовою особою шляхом використання свого службовою становища, у складі злочинної організації.
За вищевказаними фактами злочинної діяльності 01.10.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 від 03.10.2025 (справа № 757/48010/25-к) до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною цілодобово залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та/або необхідності забезпечення особистої безпеки у період дії воєнного стану, шляхом перебування у захисних спорудах (бомбосховищах) на випадок оголошення повітряної тривоги, у межах строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, а саме до 21.11.2025 включно. Одночасно зазначеною ухвалою ОСОБА_5 зобов'язано виконувати процесуальні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_9 від 26.06.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 продовжено до трьох місяців, а саме до 21.08.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_14 від 09.07.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 продовжено до шести місяців, а саме до 21.11.2025.
Надалі, ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_15 від 03.11.2025 (справа № 757/53525/25-к) строк досудового розслідування в кримінальному провадженні продовжено до 21.02.2026.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала та просила його задовольнити.
Захисник та підозрюваний в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні клопотання, посилаючись на відсутність ризиків заявлених прокурором, а також зазначили про належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали судового провадження, слідчий суддя приходить висновку, що клопотання про відсторонення від посади задоволенню не підлягає, виходячи із наступного.
Предметом розгляду клопотання є продовження строку відсторонення від посади, що декларується ст. 158 КПК України.
В свою чергу, зі змісту положень ч.2 ст. 158 КПК України вбачається, що слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати або сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Конструкція поданого клопотання складається з викладення суті підозри, вказівки на обставини що перешкоджають закінченню досудового розслідування та обставин, що вказують на перешкоджання і настання негативних наслідків у випадку не продовження строку відсторонення даної особи від посади, що вказує на недоведеність обставин які входять до предмету доказування при вирішенні питання про продовження строку відсторонення особи від посади.
Обставини на які посилається прокурор, а саме: можливість підозрюваного впливати на свідків; можливість знищити, сховати або спотворити будь-які з речей, документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; вчинення інших аналогічних правопорушень не можуть бути враховані слідчим суддею, оскільки вони не вказують на обставини передбачені ч. 2 ст. 158 КПК України, а отже не доводять існування обставин які стали підставою для відсторонення підозрюваної від посади, а також дані обставини не вказують на відсутність можливості забезпечення досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади.
Крім того, відносно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту та покладені на нього обов'язки повністю нівелюють гіпотетичні ризики на які посилається прокурор у клопотанні.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
За таких обставин, клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 107, 158, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1