Справа №: 700/1086/25
Провадження № 3/700/495/25
01 грудня 2025 року Суддя Лисянського районного суду Черкаської області Бесараб Н.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, згідно даних СПД №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області до адміністративної відповідальності неодноразово притягувався, у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №472603 від 14.10.2025, ОСОБА_1 ,близько 22 год 15 хв, перебуваючи під адміністративним наглядом в СПД №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 ухвали Уманського міськрайонного суду Черкаської області. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.187 КУпАП.
Ознайомившись із матеріалами справи, приходжу до висновку, що даний протокол про адміністративне правопорушення не може бути предметом судового розгляду і підлягає поверненню для дооформлення до СПД №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області із наступних підстав.
Пунктом 2 ч.1 ст.278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.187 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Крім того, диспозиція ч. 2 ст. 187 КУпАП передбачає відповідальність за цією частиною, у разі повторного протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч.1 цієї статті.
Відповідно до положення ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право давати пояснення.
З протоколу серії ВАД №472603 від 14.10.2025 року вбачається, що він не містить пояснень та підпису особи відносно якої складено протокол.
Тобто, при складанні протоколу не дотримано вимог ст.256 КУпАП і така невідповідність протоколу вказаній вимозі порушує право на захист особи, відносно якої такий протокол складено.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Вказані недоліки допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення. Таким чином, надані до суду матеріали унеможливлюють прийняття законного, обґрунтованого та мотивованого рішення у справі.
За змістом ст.278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Зважаючи на викладене, вважаю за необхідне повернути справу до СПД №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області з метою усунення вказаних недоліків.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278, 283-285 КУпАП, суддя -
Матеріали адміністративної справи №700/1086/25 провадження № 3/700/495/25 відносно ОСОБА_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 187 КУпАП, повернути до СПД №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Наталія БЕСАРАБ