Справа № 515/1870/25
Провадження № 2-о/515/2291/25
Татарбунарський районний суд Одеської області
про відкриття провадежння у справі
02 грудня 2025 року м. Татарбунари
Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Дем'янова О.А., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: служба у справах дітей Татарбунарської міської ради Білгород-Дністровського району Оде ської області про призначення другим опікуном,
26 листопада 2025 року ОСОБА_1 через свого представника адвоката Бролінського Р.О. звернувся до Татарбунарського районного суду Одеської області з заявою із залученням заінтересованої особи: служба у справах дітей Татарбунарської міської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про призначення другим опікуном над малолітньою дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26 листопада 2025 року справу передано судді Дем'яновій О.А.
Відповідно до ст.293ЦПК України справа підлягає розгляду в окремому провадженні.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Зважаючи на частину 4 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Подана заява відповідає вимогам, визначеним ст. 297 ЦПК України.
Разом з цим, у заяві порушується питання щодо призначення заявника в якості другого опікуна над малолітньою дитиною.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, чоловічої статі, призовного віку, а отже може бути військовозобов'язаним та призваним на військову службу під час мобілізації.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, уведено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який не одноразово було продовжено та триває на даний час.
Згідно з абз. 1 ч. 5ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Між тим, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у своїй постанові №344/6751/22 від 27 березня 2024 року надав висновок щодо компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки під час розгляду справ, у яких їх долучено до участі у справі та вказав наступне.
Відповідно до пункту 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Аналіз наведеної правової норми свідчить, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб.
Такий висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 19 жовтня 2022 року у справі № 522/22225/21 (провадження № К/990/20744/22).
Враховуючи обставини справи, зазначені в заяві,беручи до уваги вказані висновки Верховного Суду, суд вважає, що рішення у даній справі у період воєнного стану може вплинути на інтереси держави в особі відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зокрема на виконання ОСОБА_1 обов'язків військової служби, тому необхідно залучити до участі у справі, як заінтересовану особу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також, із матеріалів справи вбачається, що згідно з розпорядженням Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області №136/А-2018 від 24.04.2018 року опікуном малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі ОСОБА_3 у якості заінтересованої особи.
Крім того, до позовної заяви представником заявника адвокатом Бролінським Р.О. долучено клопотання про зобов'язання Служби справах дітей Татарбунарської міської ради підготувати письмовий висновок щодо доцільності призначення заявника у справі в якості другого опікуна над малолітньою дитиною ОСОБА_2 .
Вирішуючи питання про заявлене клопотання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно ч.1ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ст.84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Перевірка здатності особи виконувати обов'язки опікуна належить до виключної компетенції органу опіки та піклування, який за результатами такої перевірки надає висновок про доцільність призначення опіки. за наявності відповідного подання органу опіки та піклування, суд оцінює його на предмет законності та обґрунтованості, зокрема, встановлює чи ґрунтується такий висновок на належних документах, визначених Правилами опіки та піклування і Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини.
Основною метою висновку є захист інтересів дитини.
З наведеного вбачається, що Висновок органу опіки та піклування, про витребування якого представником заявника адвокатом Бролінським Р.О. заявлено відповідне клопотання, необхідний для підтвердження доцільності призначення в якості другого опікуна ОСОБА_1 над малолітньою дитиною, зазначений висновок не може бути виданий стороні по справі, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника заявника.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 13,76,83,84,95, 251,259,260,261,293,294 ЦПК України,
Відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Служба у справах дітей Татарбунарської міської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про призначення другим опікуном.
Призначити справу до розгляду у судовому засіданні в порядку окремого провадження на 17 грудня 2025 року о 10 год. 20 хв. в приміщенні Татарбунарського районного суду Одеської області (м. Татарбунари вул.Героїв України, 2).
Залучити до участі у справі, як заінтересованих осіб:
ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ).
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).
Клопотання представника заявника адвоката Бролінського Р.О. про витребування Висновку про доцільність призначення другим опікуном-задовольнити.
Зобов'язати Службу у справах дітей Татарбунарської міської ради Білгород-Дністровського району Одеської області надати Висновок про доцільність призначення у якості другого опікуна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) над малолітньою дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , безпосередньо до Татарбунарського районного суду Одеської області (68100, Одеська область, Білгород-Дністровський район, м.Татарбунари, вул.Героїв України, 2, судді Дем'яновій О.А.). протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Копію ухвали про відкриття провадження надіслати особам, які беруть участь у справі та до Службі у справах дітей Татарбунарської міської ради Білгород-Дністровського району Одеської області - для виконання.
Одночасно, з копією ухвали про відкриття провадження та призначення справи до судового розгляду надіслати заінтересованім особам копії заяви з копіями доданих до неї документів.
Роз'яснити заінтересованим особам про право подати суду у п'ятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали письмові пояснення та заперечення проти заяви, та докази якими вони обґрунтовуються.
Роз'яснити учасникам справи, що вони можуть отримати інформацію щодо справи, яка розглядається на веб-сторінці на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за наступною адресою https://tb.od.court.gov.ua.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду виключно у випадку відкриття провадження у справі з недотриманням правил підсудності протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.А.Дем'янова