Постанова від 01.12.2025 по справі 240/2761/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/2761/25

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Лавренчук Ольга Володимирівна

Суддя-доповідач - Моніч Б.С.

01 грудня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Моніча Б.С.

суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ, КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні виплатити щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн на місяць, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що полягають у відмові нарахувати і виплатити індексацію (підвищення) до пенсії позивача згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році";

- зобов'язати відповідача призначити з 01 липня 2024 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн на місяць передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та проводити подальшу виплату зазначеної доплати щомісячно ;

-зобов'язати відповідача поновити з 01 липня 2024 року нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії позивача згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідач протиправно не нараховує щомісячну доплату його пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713 та індексації (підвищення) до пенсії згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

ІІ. ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Позивач із 31 травня 2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримую пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач у грудні 2024 року звертався до відповідача із зверненнями щодо пенсійного забезпечення.

Листом від 09.01.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про зміст частини першої постанови КМУ №713 від 14.07.2021 та виснувало: "Оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена з 31.05.2021 тому, відповідно до вищевказаної постанови не було встановлено доплату до пенсії в розмірі до 2000,00 грн". Також вказано про ненарухування індексації пенсії.

Вважаючи протиправною відмову щодо не призначення з 01.07.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, у відповідності до абз. 2 п. 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 та відмову у нарахуванні і виплаті індексації (підвищення) до пенсії згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", позивач звернувся до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія по інвалідності позивачу призначена після 01 березня 2018 року (з 31.05.2021) із грошового забезпечення, визначеного на 30.05.2021, а не станом на 01.03.2018, як помилково вважає позивач, а тому відсутні підстави визначені Постановою КМУ № 713 для встановлення щомісячної доплати в сумі 2000 грн.

Стосовни вимоги щодо відмови нарахувати та виплатити індексацію (підвищення) до пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, від 24 лютого 2023 року № 168, від 23.02.2024 №185, суд зазначив, такі не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем нарахована та виплачена позивачу індексація пенсії за період з 2022 по 2024 роки.

V. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач, посилаючись на норми матеріального та процесуального права, оскаржив його в апеляційному порядку з вимогою скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що грошове забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 було визначено у розмірі станом на 01.03.2018, він має право на встановлення доплати у розмірі 2000,00 грн у відповідності до вимог Постанови №713.

Також зазначив, індексація його пенсії за 2022-2024 роки не включена до виплати його пенсійного забезпечення. Виплата індексації була припинена в серпні 2024 року.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказав на безпідставність її вимог та правильність висновків суду першої інстанції.

VI. ОЦІНКА АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Апеляційний суд, перевіривши доводи апеляційної скарги, виходячи з меж апеляційного перегляду, визначених ст. 308 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В розумінні ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до положень статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову №713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Тобто, Постановою №713 встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Пунктом 3 Постанови № 713 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

З наведених норм висновується, що Постановою № 713 встановлено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію після 1 березня 2018 року, розмір пенсії з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн.

Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абз.1,2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно абз.3 п.1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Відповідно до матеріалів справи встановлено, що позивачу з 31.05.2021 призначено пенсію по інвалідності. Розмір грошового забезпечення, з якого обчислювалася пенсія, визначений грошовим атестатом №2432 від 23.06.2021 та включає: посадовий оклад - 3000 грн, оклад за військове звання - 810 грн, надбавку за вислугу років у розмірі 30 % - 1143 грн, а також середньомісячну суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8818,44 грн (з яких надбавка за особливо важливі завдання становила 87,8 %, премія - 155 %). Загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становила 13 771,44 грн, а основний розмір пенсії - 60 % цієї суми, тобто 10 638,14 грн.

Досліджені докази підтверджують, що призначення пенсії здійснювалось на підставі грошового забезпечення, визначеного станом на 30.05.2021, а не на 01.03.2018. Отже, пенсія позивачу була призначена після 01 березня 2018 року, а саме з 31.05.2021.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що відсутні правові підстави для застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України №713 щодо встановлення щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, оскільки зазначена доплата передбачена виключно для пенсій, призначених з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018.

З огляду на викладене, вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Розглянувши доводи апеляційної скарги в частині вимог щодо ненарахування та невиплати індексації (підвищення) до пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118, від 24 лютого 2023 року №168 та від 23 лютого 2024 року №185, колегія суддів зазначає таке.

Закон України від 03 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» визначає правові та організаційні засади підтримання купівельної спроможності населення в умовах зростання цін. Відповідно до статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, зокрема пенсії, у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних груп.

На підставі частини першої статті 9 Закону №1282-XII індексація здійснюється у разі перевищення індексом споживчих цін порогу індексації у 103 %. У зв'язку з прийняттям Закону України №2040-ІХ від 15 лютого 2022 року індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, передбаченого статтею 42 Закону України №1058-IV.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-XII у редакції Закону №2040-IX, з 1 березня 2022 року пенсії військовослужбовців індексуються шляхом перерахунку з використанням визначеного коефіцієнта збільшення, за умови відсутності іншого перерахунку пенсії у попередньому календарному році.

Як убачається з протоколу перерахунку пенсії по інвалідності від 01.04.2024, позивачу здійснено індексацію пенсії за 2022-2024 роки, зокрема:

нараховано та зафіксовано суму пенсії до виплати у розмірі 15089,54 грн, т.ч. основний розмір пенсії: 60 % грошового забезпечення у розмірі: 8262,86 грн; з урахуванням індексації: 12265,52 грн; з урахуванням доплати: 14331,24 гpн, індексація базового ОСНП 2022 - 1446,00 грн (10328,58 х 0,140); індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн (11774,58 х 0,0197); індексація базового ОСНП 2024 - 1056,66 грн (13274,58 х 0,0,0796); збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 8262,86 - 2065,72 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с/інвалід війни 3 гр (ст.7) 708,30 грн, інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с - 50 грн щомісячна доплата до 100 грн - 0,00 грн.

Таким чином, встановленими у справі доказами підтверджується, що індексацію за 2022, 2023 та 2024 роки відповідачем позивачу нараховано та виплачено у повному обсязі.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, з дослідженням усіх основних питань, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

VII. ВИСНОВКИ СУДУ

З огляду на викладене, колегія суддів уважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.

Згідно з частини 1 статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права та підстав для його скасування не вбачається, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Моніч Б.С.

Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.