Справа № 560/9335/25
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Божук Д.А.
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
01 грудня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Позивач звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що звернулась до Головного управління ДПС у Хмельницькій області з заявою, у якій просила виготовити довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Однак листом від 06.05.2025 відповідач повідомив, що в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області відсутні посади, які можна було б прирівняти до посади головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.
3. Позивач вважає відмову у виготовленні довідок протиправною, оскільки це позбавляє її права на отримання пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу".
4. 23 жовтня 2025 року рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено.
5. Визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
6. Зобов'язано Головне управління ДПС у Хмельницькій області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця Головного управління ДПС у Хмельницькій області за відповідною (прирівняною, рівнозначною) посадою та відповідного рангу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, для призначення пенсії державного службовця, а саме: довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на дату звернення за призначенням пенсії, довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) на дату звільнення та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
7. Апелянт ГУ ДПС у Хмельницькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
8. Апелянт зазначив, що юрисдикція Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області поширювалась на територію району з посадовими окладами, встановленими для державних органів районного рівня, а юрисдикція Головного управління ДПС у Хмельницькій області поширюється на територію Хмельницької області та діє схема посадових окладів територіальних органів ДПС, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, затверджена постановою КМУ від 28.12.2020 №1346. Враховуючи різні рівні державних органів, у Головного управління ДПС у Хмельницькій області відсутні підстави для прирівняння посад головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління ДПС у Хмельницькій області. На переконання відповідача, оскільки останнім місцем роботи позивача була Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Хмельницької області, яка станом на момент розгляду справи припинена, органом, який уповноважений на видачу відповідних довідок є районний підрозділ з питань соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації).
ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
9. ОСОБА_1 з 31.05.2017 звільнена з посади головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.
10. Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
11. На звернення позивача щодо видачі довідок про складові заробітної плати, відповідач, листом від 06.05.2025, повідомив, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області є правонаступником Головного управління ДФС у Хмельницькій області. У вказаному листі відповідач також зазначив, що відповідно до п.1 Положення про Головне управління ДПС у Хмельницькій області, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 №643, ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Хмельницької області. Згідно з п.7 Положення у складі ГУ ДПС діють ДПІ, які є його структурними підрозділами.
12.Оскільки юрисдикція Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції поширювалась на територію району, в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області відсутні посади, до яких можна прирівняти посаду головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.
ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН
13. Позивач вказала, що звернулась до Головного управління ДПС у Хмельницькій області з заявою, у якій просила виготовити довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Однак листом від 06.05.2025 відповідач повідомив, що в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області відсутні посади, які можна було б прирівняти до посади головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції. Вважає відмову у виготовленні довідок протиправною, оскільки це позбавляє її права на отримання пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу".
14. Відповідач зазначив, що юрисдикція Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області поширювалась на територію району з посадовими окладами, встановленими для державних органів районного рівня, а юрисдикція Головного управління ДПС у Хмельницькій області поширюється на територію Хмельницької області та діє схема посадових окладів територіальних органів ДПС, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, затверджена постановою КМУ від 28.12.2020 №1346. Враховуючи різні рівні державних органів, у Головного управління ДПС у Хмельницькій області відсутні підстави для прирівняння посад головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління ДПС у Хмельницькій області. На переконання відповідача, оскільки останнім місцем роботи позивача була Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Хмельницької області, яка станом на момент розгляду справи припинена, органом, який уповноважений на видачу відповідних довідок є районний підрозділ з питань соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації).
ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
15. 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 N 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII).
16. Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
17. У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
18. Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
19. Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
20. Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
21. Обчислення пенсій, що призначаються особам, зазначеним у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу", здійснюється відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок № 622).
22. Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" від 12.07.2024 за №823 (надалі по тексту також Постанова №823) внесено зміни до Порядку №622, зокрема, пунктом 3 визначено, що така постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.
23. Так, згідно пункту 5 Порядку №622 у оновленій редакції, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
24. Судом встановлено, що листом Головного управління ДПС у Хмельницькій області за №6822/6/22-01-10-02-14 від 06.05.2025 позивачу повідомлено, що відповідач позбавлений можливості видати спірні довідки, з огляду на відсутність у штатному розписі посади з посадовими окладами районного рівня, які б відповідали прирівняній посаді, яку ОСОБА_1 займала на момент звільнення.
25. Суд зазначає, що пунктом 6 Порядку № 622, із внесеними змінами, визначено, що у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
26. У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.
27. За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.
28. Отже, враховуючи приписи пунктів 5 та 6 Порядку №622 у редакції Постанови №823, застосовної з 01.01.2024, а також обставину оформлення відмови ГУ ДПС у Хмельницькій області листом від 26.09.2024, застосуванню підлягає чинна на момент виникнення спірних правовідносин редакція Порядку №622.
V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
29. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.
30. 31.05.2017 позивач звільнена з посади головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.
31. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання, як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, зокрема, Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
32. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, шляхом реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу на дві окремі державні служби.
33. У абзаці 4 пункту 2 вказаної постанови зазначено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
34. Постановою Кабінету Міністрів України 06.03.2019 №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" затверджено положення про ДПС України та ДМС України.
35. Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", утворені як юридичні особи публічного і права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області.
36. Відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019, №537, Головне управління ДФС у Хмельницькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області.
37. Як визначено нормами цивільного законодавства, реорганізація - це форма припинення юридичної особи, під час якої всі її права й обов'язки у порядку правонаступництва переходять до нової (іншої) юридичної особи. Реорганізація може здійснюватись злиттям, приєднанням, поділом, відокремленням та перетворенням юридичної особи за рішенням учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
38. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідувалися, перейшли до Державної податкової служби та її територіальних підрозділів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
39. Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 утворені відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи, зокрема, Головне управління ДПС у Хмельницькій області.
40. Відтак, Головне управління ДПС у Хмельницькій області (ЄДРПОУ 44070171) є правонаступником прав та обов'язків Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (ЄДРПОУ 43142957), яке в свою чергу є правонаступником Кам'янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області.
41. Отже, саме Головне управління ДПС у Хмельницькій області уповноважене видати позивачу довідки про заробітну плату для призначення пенсії.
42. Посилання апелянта на пункт 3 Порядку №750, як на підставу для відмови у видачі позивачу довідок, Апеляційний Суд вважає безпідставними.
43. За змістом цієї норми обов'язок щодо видачі довідки для призначення пенсії особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію області або району, виникає у відповідних структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у разі ліквідації державного органу без правонаступника.
44. Тому, зазначена норма не може бути застосована до правовідносин щодо видачі довідок для призначення пенсії позивачу, яка звільнилась з посади державної служби в Кам'янець-Подільській ОДПІ, правонаступником якої є відповідач.
45. За змістом пункту 3 Порядку № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
46. Отже, довідки про заробітну плату для призначення пенсії видаються особі за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку №622 та відповідного віку.
47. Враховуючи наведене вище, Апеляційний Суд вважає, що дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі є протиправними.
VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
48. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
49. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
50. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
51. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
52. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
53. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу ГУ ДПС в Хмельницькій області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.