справа №380/17529/25
28 листопада 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Галушка Василь Васильович, звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо повторного взяття позивача на військовий облік після його виключення з військового обліку як непридатного до військової служби за станом здоров'я на підставі постанови ВЛК, оформленої довідкою з номенклатурним номером № 123/8 від 09.06.2022 Бродівської територіальної позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- зобов'язати відповідача відновити в облікових даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних, як непридатного до військової служби за станом здоров'я на підставі постанови ВЛК, оформленої довідкою з номенклатурним номером № 123/8 від 09.06.2022 Бродівської територіальної позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 має ускладнену зрілу катаракту правого ока, незрілу катаракту лівого ока, через що 08.06.2022 на підставі довідки Бродівської територіальної позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 № 123/8 (зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_3 09.06.2022 за № А/2092) відповідно до ст. 31А Розкладу хвороб, який є додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, його було виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 і 09.06.2022 внесено про це запис до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .
Позивач зазначає, що із застосунку «Резерв+» (електронний кабінет військовозобов'язаного) 21.08.2025 дізнався, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесено запис про те, що він є військовозобов'язаним, незважаючи на його виключення 08.06.2022 з військового обліку як непридатного до військової служби за станом здоров'я. У зв'язку з наведеним представник позивача ОСОБА_2 звернувся до відповідача із адвокатським запитом № 21/08/25/1 від 21.08.2025, згідно з відповіддю на який відповідно до протоколу ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025 № 2025-0620-1000 було скасовано ВЛК військовозобов'язаного ОСОБА_1 , а позивача направлено на контрольний медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 . Позивач наголошує, що предметом перегляду ЦВЛК ЗСУ була постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.06.2022, про яку йому невідомо, а не постанова Бродівської територіальної позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлена довідкою з номенклатурним номером № 123/8 від 09.09.2022. Вважає дії відповідача щодо повторного взяття позивача на військовий облік після його виключення з військового обліку як непридатного до військової служби за станом здоров'я протиправними, тому звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою від 29.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Ухвалою від 24.10.2025 суд витребував докази від ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідач 20.11.2025 (вх. № 92728) подав докази на виконання вимог ухвали від 24.10.2025.
Ухвалою від 28.11.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Відповідно до довідок про доставку електронного листа до електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_4 в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 27.08.2025 - позовну заяву з копіями доданих до неї документів та 01.09.2025 - ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без виклику сторін від 29.08.2025.
Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до положень частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з довідкою ВЛК № 123/8 (зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_3 09.06.2022 № А/2092) Бродівська територіальна позаштатна постійно діюча ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 08.06.2022 провела медичний огляд рядового ОСОБА_1 . Діагноз: зріла катаракта правого ока, незріла катаракта лівого ока. На підставі пункту «а» статті 31 Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку.
У тимчасове посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 № А/2086 09.06.2024 внесено запис у пункт 7: непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 31А Наказу МО України 2008 року № 402, протокол від 08.06.2022 № 123/8 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 . Згідно з пунктом 13 і 14 вказаного тимчасового посвідчення внесено запис про виключення ОСОБА_1 08.06.2022 з військового обліку військовозобов'язаного.
Відповідно до витягу із застосунку «Резерв+», сформованого 21.08.2025, ОСОБА_1 перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_6 (Броди). Постанова ВЛК від 08.06.2022, непридатний з виключенням з військового обліку.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Галушка В.В., 21.08.2025 звернувся із адвокатським запитом № 21/08/25/1, в якому просив надати інформацію та копії документів щодо внесення запису до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних позивача як непридатного до військової служби за станом здоров'я та про повторне його включення.
ІНФОРМАЦІЯ_7 за результатами розгляду адвокатського запиту надав відповідь № А/6291 від 23.08.2025 про те, що: «Відповідно до протоколу від 20.06.2025 № 2025-0620-1000 засідання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України ВЛК військовозобов'язаного ОСОБА_1 було скасовано. Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , 1976 року народження, підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно вимог Положення». До вказаної відповіді було додано копію протоколу від 20.06.2025 № 2025-0620-1000.
Згідно із протоколом № 2025-0620-1000 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 20.06.2025, присутні члени та голова комісії слухали запит (вх. № 21478 від 28.10.2024) слідчого Слідчого управління Головного управління Національної поліції України у Львівській області щодо правомірності прийняття постанови військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 .
Матеріали судової справи не містять запиту слідчого СУ ГУНП у Львівській області вх. № 21478 від 28.10.2024.
ВЛК ЦВЛК ЗСУ розглядала такі документи: 1) довідка ВЛК № 123/8 від 08.06.2022; 2) картка обстеження та медичного огляду № 402; 3) виписка із медичної картки амбулаторного хворого № 2(22) від 07.06.2022; 4) акт дослідження здоров'я № 419 від 08.06.2022.
ВЛК ЦВЛК ЗСУ надала такий висновок лікаря-експерта (пункт VIII, за підписом лікаря-експерта полковника м/с ОСОБА_3 ):
« ОСОБА_1 , 1976 року народження, пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 08.06.2022 та за встановленим діагнозом «Ускладнена зріла катаракта правого ока, незріла катаракта лівого ока» на підставі пункту «а» статті 31 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення)), прийнято постанову «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» згідно довідки ВЛК № 123/8 від 08.06.2022.
Відповідно до вимог пункту «а» статті 31 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додатків 1 та 2 до Положення) діагноз має передбачати гостроту зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче.
Враховуючи невідповідність встановленого діагнозу вимогам пункту «а» статті 31 Розкладу хвороб, діагноз не підтверджений даними об'єктивних методів досліджень, додаткових інструментальних обстежень органу зору, не підтверджений медичною документацією(виписними епікризами), про лікування катаракти, є підставою скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ОСОБА_1 , 1976 року народження, згідно довідки ВЛК № 123/8 від 08.06.2022 «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Відповідно до протоколу № 2025-0620-1000 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 20.06.2025, вирішено скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з довідкою ВЛК № 123/8 від 08.06.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1976 року народження, «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку», а також постановлено, що позивач підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 .
У матеріалах справи міститься лист СУ ГУНП у Львівській області вих. № 215521-2025 від 04.07.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (зареєстрований за вх. № А/6682 від 18.07.2025) такого змісту:
«Відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області за процесуального керівництва Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону розслідується кримінальне провадження, внесене до системи Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023142410000061, відомості про яке 17.08.2023 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за матеріалами оперативного підрозділу УСР у Львівській області ДСР НП України, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.358, ч.2 ст.364, ч.2 ст.366, ч.3 ст.368 КК України.
В ході проведення досудового розслідування, керуючись ст.ст. 40, 93, 95 КПК України та Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (затверджене наказом Міністерства Оборони України від 14.08.2008 № 402) на адресу Центральної ВЛК ЗСУ було скеровано медичні документи (медичні карти обстеження та медичного огляду) військовозобов'язаних, щодо яких за результатами медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 прийнято рішення про їх непридатність до військової служби з метою повторного перегляду вказаних документів та, за наявності підстав, скасування таких рішень.
За результатами опрацювання медичних документів, Центральною ВЛК ЗСУ прийнято рішення про скасування 144 постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 відносно військовозобов'язаних, які були визнані непридатними до військової служби та виключені з військового обліку та на Вашу адресу скеровано листи Центральної ВЛК ЗСУ із додатками-протоколами засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ для виконання.
Враховуючи вищевикладене, прошу Вас у відповідності до отриманих протоколів ЦВЛК ЗСУ внести відповідні зміни до ЄДРПВР «Оберіг», вручити повістки військовозобов'язаним, стосовно яких ЦВЛК ЗСУ прийнято рішення про скасування постанов щодо їх непридатності до військової служби, забезпечити їх явку до ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 для проходження контрольного огляду, а у випадку неявки останніх згідно вручених повісток, оголосити в розшук.
Окрім цього, прошу надати документи на підтвердження виконання листів ЦВЛК ЗСУ (витяги з ЄДРПВР «Оберіг» щодо внесення змін відносно вказаних військовозобов'язаних, корінці повісток про виклики вказаних осіб та у випадку їх неявки, документи, які містять інформацію щодо внесення змін до ЄДРПВР «Оберіг» про оголошення вказаних військовозобов'язаних осіб в розшук».
Позивач, вважаючи протиправною поведінку ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо повторного взяття його на військовий облік після виключення з військового обліку як непридатного до військової служби за станом здоров'я на підставі постанови ВЛК, оформленої довідкою з номенклатурним номером № 123/8, звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб
Відповідно до частин 1-2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду із вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів, які характеризують суть конкретного позову, його зміст та правову природу, а саме: предмета і підстави позову.
Предметом позову є безпосередньо матеріально-правова вимога позивача до відповідача, щодо якої особа звертається до суду за захистом своїх прав чи інтересів, а предметом спору є об'єкт спірних правовідносини, матеріально-правовий об'єкт, з приводу якого виник правовий конфлікт між позивачем і відповідачем.
Підстава позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Такі обставини складають юридичні факти, які тягнуть за собою певні правові наслідки. Підставу позову становлять фактична й правова підстава.
Фактична підстава позову - це юридичні факти, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача до відповідача.
Правова підстава позову - це посилання в позовній заяві на закони та інші нормативно-правові акти, на яких ґрунтується позовна вимога позивача. Правильне встановлення підстави позову визначає межі доказування, є гарантією прав відповідача на захист проти позову.
Підставою позову може бути як один, так і декілька юридичних фактів матеріально-правового характеру.
Такий правовий висновок стосовно означених понять викладено у постанові Верховного Суду від 16.05.2024 у справі № 990/29/24.
В контексті наведеного суд зауважує, що предметом цього позову є поведінка ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік після виключення з військового обліку як непридатного до військової служби за станом здоров'я на підставі постанови ВЛК, оформленої довідкою з номенклатурним номером № 123/8.
За змістом статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII:
особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан.
Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва
На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Отже, військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону № 2232-XII).
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з частинами 1, 3 та 4 статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Відповідно до частини 5 статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).
Відповідно до пункту 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом положень пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402, у редакції від 19.05.2025, чинній на момент прийняття постанови ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025).
Це Положення № 402 визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Пунктом 1.4 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що медичний огляд громадян, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.
Відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 до штатних ВЛК належать:
- Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
- ВЛК регіону.
Згідно з підпунктом 2.5.1. пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема ВЛК ТЦК та СП.
Підпунктом 2.8.1 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення № 402 передбачено, що ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Як встановив суд із довідки ВЛК № 123/8 (зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_3 09.06.2022 № А/2092) Бродівська територіальна позаштатна постійно діюча ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 08.06.2022 провела медичний огляд рядового ОСОБА_1 . Діагноз: зріла катаракта правого ока, незріла катаракта лівого ока. На підставі пункту «а» статті 31 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, далі - Розклад хвороб) визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку.
Згідно з пунктом 3.8 Положення № 402 (у редакції від 16.04.2021, чинній на момент проходженням позивачем медичного огляду ВЛК - 08.06.2022) постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов, зокрема «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Таким чином, на момент проходження позивачем ВЛК (08.06.2022) діяло Положення № 402 в редакції від 16.04.2021, яким було передбачено складення довідки ВЛК для військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Водночас суд не надає оцінку змісту процедурі прийняття вказаної довідки ВЛК № 123/8.
Як встановив суд із протоколу засідання ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025 № 2025-0620-1000, постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлена довідкою ВЛК № 123/8 від 08.06.2022, щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 була скасована, а військовозобов'язаного ОСОБА_1 , направлено на контрольний медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Суд зауважує, що вказана постанова ЦВЛК ЗСУ, оформлена проколом засідання від 20.06.2025, не є предметом розгляду у даній справі, а є лише підставою позову. Тому необхідно звернути увагу на такі ключові моменти.
Доводи позивача (пункти 3.2. та 3.7 позовної заяви) про те, що довідка ВЛК № 123/8 оформлена 09.06.2022, суд вважає хибними, оскільки номер довідки А/2092 є реєстраційним номером у ІНФОРМАЦІЯ_3 і був присвоєний їй саме 09.06.2022, а постанова ВЛК, оформлена довідкою, має лише номенклатурний номер - 123/8 з датою проведення огляду - 08.06.2022.
Також варто зауважити, що Бродівська територіальна позаштатна постійно діюча ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 є ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до абзацу 3 пункту 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 , провадить свою діяльність та реалізує повноваження ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Отже, твердження позивача про те, що ЦВЛК ЗСУ згідно з протоколом засідання від 20.06.2025 № 2025-0620-1000 не скасувала довідку ВЛК № 123/8 від 08.06.2022 (зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_3 09.06.2022 № А/2092) з тих підстав, що вона не була предметом розгляду, є хибними.
Згідно з підпунктом 2.3.1. пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Аналіз підпункту 2.3.3. пункту 2.3. глави 2 розділу І Положення № 402 зумовлює висновок про те, що ЦВЛК наділена правом «розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України», а тому ЦВЛК мала законне право скасувати довідку ВЛК № 123/5 від 08.06.2022.
Окрім того, з листа СУ ГУНП у Львівській області вих. № 215521-2025 від 04.07.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (зареєстрований за вх. № А/6682 від 18.07.2025) суд встановив, що перегляд постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 про непридатність до військової служби чоловіків призовного віку, в тому числі і постанови про непридатність до військової служби позивача, здійснювався ЦВЛК ЗСУ з метою перевірки їх обґрунтованості, на підставі запиту слідчого у кримінальному провадженні.
Вимога про перегляд вказаних постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 була зумовлена досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42023142410000061, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.08.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.358, ч.2 ст.364, ч.2 ст.366, ч.3 ст.368 Кримінального кодексу України..
Згідно з пунктом 2.3.5 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Докази на підтвердження того, що протокол засідання ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025 № 2025-0620-1000 позивачем оскаржувався та/або був скасований у справі відсутні.
З огляду на викладене, саме на підставі чинного протоколу засідання ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025 № 2025-0620-1000 відповідач вніс зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII в редакції від 28.06.2024, чинній на момент прийняття постанови ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів:
1) персональні дані;
2) службові дані.
Згідно із частиною 3 статті 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Пункт 17-1 частини 1 статті 7 Закону № 1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Пункт 2 частини 1 статті 8 Закону № 1951-VIII передбачає, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).
Згідно з частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України.
Частиною 9 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Відповідно до частини 3 статті 13 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Частиною 3 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від:
18) інших державних органів - держателів (розпорядників, адміністраторів) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних, крім тих, що містять відомості, зібрані під час виконання завдань оперативно-розшукової, контррозвідувальної та розвідувальної діяльності, - відомості, зазначені у частині першій статті 7 та у частині першій статті 8 цього Закону.
Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
Суд встановив, що відповідач одержав від СУ ГУНП у Львівській області лист вих. № 215521-2025 від 04.07.2025 (зареєстрований за вх. № А/6682 від 18.07.2025) із протоколом засідання ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025 № 2025-0620-1000. У вказаному листі СУ ГУНП у Львівській області також просило ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до отриманого проколу ЦВЛК ЗСУ внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В контексті спірних правовідносин суд звертає увагу, що частину 6 статті 37 Закону № 2232-XII станом на момент прийняття постанови ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025 було викладено у такій редакції:
«Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі».
Оскільки посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_13 в силу вимог положень Закону № 1951-VIII зобов'язані були забезпечити ведення Реєстру, внесення актуальних відомостей в Реєстр, то поновлення позивача на військовому обліку військовозобов'язаних було здійснено законно.
Отже, відповідач, отримавши від державного органу результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) ОСОБА_1 (тобто протокол засідання ЦВЛК ЗСУ від 20.06.2025 № 2025-0620-1000), згідно з якими постанову ВЛК № 123/8 від 08.06.2022 про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку скасовано, діяв правомірно.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем вказані вимоги щодо доказування правомірності своєї поведінки виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи оскаржувану поведінку відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд висновує, що такий діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено, тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити за безпідставністю повністю.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Хома О. П.