Ухвала від 28.11.2025 по справі 380/18081/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/18081/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху в частині позовних вимог

28 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., при розгляді в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , на коефіцієнти у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115 для забезпечення індексації пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 01.03.2025 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022.

Ухвалою від 05 вересня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Під час розгляду справи по суті, дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що позовну заяву в частині позовних вимог, що стосуються періодів 2022, 2023 та 2024 років, подано з пропуском строку звернення до адміністративного суду, а заява про його поновлення позивачем не подана.

Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.

Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

Предметом спору у цій справі є перерахунок пенсії у зв'язку з індексацією, яка мала відбутися згідно з відповідними постановами Кабінету Міністрів України: з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024.

Позивач звернувся до суду з цим позовом 04.09.2025 (згідно відмітки системи «Електронний суд»).

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19 відступила від попередніх висновків та сформувала правову позицію щодо застосування строків звернення до суду у спорах про перерахунок пенсій.

Верховний Суд зазначив, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення.

В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Суд враховує, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує.

Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, а також дізнатися про складові пенсійної виплати.

Відтак, про порушення своїх прав на отримання індексації у повному обсязі (шляхом збільшення коефіцієнта, а не встановлення доплати) за 2022, 2023 та 2024 роки позивач повинен був дізнатися при отриманні відповідних пенсійних виплат у березні-квітні кожного з цих років, коли фактично здійснювалася виплата проіндексованої пенсії.

У позовній заяві Позивач посилається на те, що дізнався про порушення своїх прав лише з листа-відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.08.2025 №1300-5803-8/102694, який був наданий у відповідь на його заяву.

Однак, Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 чітко вказав, що отримання позивачем листа від територіального органу Пенсійного фонду у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли особа почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду.

Звернення до суду у вересні 2025 року свідчить про значний пропуск шестимісячного строку звернення до суду щодо вимог, які виникли до 04.03.2025 (тобто щодо вимог за 2022, 2023 та 2024 роки).

Позивачем до позовної заяви не долучено заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних причин його пропуску.

Посилання в позові на отримання листа-відповіді від 06.08.2025 як на момент початку перебігу строку, суд оцінює критично з огляду на вищенаведену практику Верховного Суду.

Відповідно до частини третьої статті 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (ч. 2 ст. 169 КАС України).

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для подання заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням інших поважних причин пропуску строку (щодо вимог за 2022-2024 роки) та наданням відповідних доказів.

Керуючись статтями 122, 123, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху в частині позовних вимог.

2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

3. Недоліки позовної заяви повинні бути усунуті шляхом подання до суду:

- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду щодо позовних вимог за період з 01 березня 2022 року по 04 березня 2025 року, із зазначенням поважних причин пропуску такого строку (які об'єктивно перешкоджали звернутися до суду своєчасно після отримання виплат у 2022-2024 роках) та наданням доказів на підтвердження цих обставин.

4. Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини четвертої статті 123 КАС України, якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про залишення позову без руху строк звернення до адміністративного суду пропущений з неповажних причин, суд залишає позов без розгляду.

5. Копію ухвали надіслати позивачу (представнику позивача).

6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Коморний О.І.