01 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5816/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в особі судді Дегтярьової С.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, ЄДРПОУ 43995486)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 27.06.2025 року №0377459-2407-1123-UA35040210000014072 про визначення податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку з фізичних осіб у сумі 18750 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що автомобіль марки AUDI Q7, 2025 року випуску, ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_2 , не міститься в переліку об'єктів оподаткування, що підтверджується відомостями офіційного сайту центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, а тому податкове повідомлення-рішення від 27.06.2025 року №0377459-2407-1123-UA35040210000014072 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача 12.09.2025 подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у позові з мотивів правомірності та обґрунтованості винесеного податкового повідомлення-рішення в силу наявності у переліку транспортних засобів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2025 році автомобілів марки AUDI Q7.
18.09.2025 позивач надала до суду відповідь на відзив, у якому зазначила, що згідно з офіційним переліком Мінекономіки на 2025 рік, автомобіль позивача (AUDI Q7 рік випуску 2025) відсутній у цьому списку. Тобто Мінекономіки не визначало для нього середньоринкову вартість, яка є обов'язковою умовою для встановлення податкового зобов'язання з транспортного податку.
Відповідач сам додає перелік автомобілів з офіційного веб-сайту, де є такі автомобілі - AUDI Q7 45 TDI quatro, AUDI Q7 50 TDI quatro S, AUDI Q7 50 TDI quatro S line, AUDI Q7 60 e quatro S line, однак AUDI Q7 - немає.
Позивач вказує, що до прикладу, за списком далі можна побачити автомобіль AUDI Q8 та інші моделі даного автомобіля, які підпадають під оподаткування.
Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 у 2025 році стала власником транспортного засобу марки AUDI Q7 рік випуску 2025 року випуску, базова модель, ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_2 , що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (а.с.4).
27.06.2025 відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0377459-2407-1123-UA35040210000014072, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2025 рік на суму 18750,00 грн (а.с.3).
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернулася до суду із адміністративним позовом.
Податковий кодекс України (далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України передбачено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно з пунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.3, пункту 267.4 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 267.5.1. пункту 267.5. статті 267 ПК України).
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Підпунктами 267.6.1, 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об'єкт оподаткування.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів, зокрема, але не виключно, інформацію про транспортний засіб: марка, модель, об'єм циліндрів двигуна (куб. см), рік випуску та розмір ставки податку.
Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Відповідно до підпунктів 267.6.5, 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 ПК України у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.
Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (зі змінами, далі - Методика №66), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктом 2 Методики передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403 (далі - Постанова №403).
Згідно з пунктами 3, 4 Методики №66 джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономіки.
Згідно із пунктом 5 Методики №66 ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об'єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.
Відповідно до пункту 6 Методики №66 аналогічними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: тип кузова (седан, універсал тощо); призначення (дорожні, позадорожні); тип двигуна (бензиновий, дизельний тощо); робочий об'єм двигуна; привод тягових коліс (передньоприводні, задньоприводні, повноприводні); тип коробки переключення передач; габаритні розміри; комплектація.
За змістом пункту 13 Методики №66 Мінекономіки розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДПС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономіки забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики №66).
З огляду на викладене вище правове регулювання, для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема, середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Мінекономіки.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі наданої інформації Мінекономіки про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2024 році.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 20.03.2018 у справі № 820/4054/17, від 12.06.2018 у справі № 813/3965/17, від 06.12.2023 у справі №520/8806/18.
Таким чином, повноваження податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі інформації про автомобілі, середньоринкова вартість яких визначена Мінекономрозвитку, і така вартість не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб'єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів. До повноважень відповідача не входять повноваження з приводу перевірки визначеної Мінекономіки середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.
Сторонами визнається та обставина, що позивач з 10.04.2025 року є власницею електричного автомобіля марки AUDI, модель Q7, рік випуску: 2025, гібрид (електро/дизель) (а.с.5).
Судом досліджено Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2025 році, який розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України, та встановлено наявність у цьому Переліку такі автомобілі марки AUDI:
- AUDI Q7 45 TDI quatro, до 1 року, 2967 куб.см, дизель,
- AUDI Q7 50 TDI quatro S, до 1 року, 2967 куб.см, дизель,
- AUDI Q7 50 TDI quatro S line, до 1 року, 3 л, дизель,
- AUDI Q7 60 e quatro S line, до 1 року, 3 л, бензин (PHEV гібрид)
- AUDI Q7 S line, до 1 року, 3 л, дизель
Автомобіль AUDI Q7, до 1 року, 2967 куб.см, дизель (PHEV гібрид) відсутній.
Головне управління Державної податкової служби в Кіровоградській області не вказало ні позивачеві, ні суду, які належить ввести дані відносно автомобіля позивача на офіційному веб-сайті Мінекономіки в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля, а саме, дані про марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального із тих варіантів, що технічно видає калькулятор розрахунку середньоринкової вартості автомобіля (https://me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA).
До матеріалів справи відповідач не подав відомості про середньоринкову вартість легкового AUDI Q7 2025 року випуску.
Судом встановлено та вказано відповідачем у відзиві, що позивач придбала автомобіль за 3186300,00 (без ПДВ). Сума вартості з ПДВ складає 3823560,00 грн (а.с.5).
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено місячний розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня - 8000 грн.
Розрахована судом згідно з Методикою № 66 середньоринкова вартість легкового AUDI Q7 2025 року випуску, ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_2 , складає 2357862,00 грн (3186300,00 грн х (74 /100), де 74 - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Постанови №403).
Таким чином, середньоринкова вартість транспортного засобу позивача складає 294,73 мінімальних заробітних плат 2357862,00 грн / 8000 грн (мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2025 року).
З огляду на те, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, суд вважає, що легковий автомобіль позивача AUDI Q7 2025 року випуску, середньоринкова вартість якого складає 294,73 мінімальних заробітних плат, не є об'єктом оподаткування транспортним податком.
Отже, у контролюючого органу були відсутніми правові підстави для винесення спірного податкового повідомлення-рішення про визначення позивачу податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб за 2025 рік" щодо належного автомобіля AUDI модель Q7 2025 року випуску.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не спростовано доводів позивача про те, що належний позивачу автомобіль не підлягає оподаткуванню транспортним податком у 2025 році, а це, у свою чергу, є підставою для скасування оскарженого податкового повідомлення-рішення.
Згідно п.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою або фізичною особою - підприємцем належить сплатити 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи приписи частини першої статті 139 КАС України, суд доходить висновку про необхідність відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,200 грн.
Щодо суми переплати судового збору суд наголошує, що позивач не позбавлена права скористатись інститутом повернення помилково або в надлишку сплаченої суми судового збору в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2025 №0377459-2407-1123-UA35040210000014072, винесене Головним управлінням Державної податкової служби в Кіровоградській області, яким ОСОБА_1 визначене податкове зобов'язання зі сплати транспортного податку з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 18750 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43995486).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складене 01.12.2025.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, ЄДРПОУ 43995486).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА