Рішення від 01.12.2025 по справі 280/8157/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

01 грудня 2025 року Справа № 280/8157/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області (14005, м. Чернігів, вул. П'ятницька, 83а, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (у урахуванням уточненої) ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1), до Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області (далі - відповідач 1), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області № 923040812695 від 16.10.2024 про відмову в перерахунку пенсії в зв'язку зі звільненням з роботи;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо визначення ОСОБА_1 як працюючого пенсіонера, протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії, протиправними дії щодо визначення як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, протиправною бездіяльність щодо не врахування всього стажу зазначеного в трудовій книжці, протиправною бездіяльність щодо не врахування всього понаднормативного стажу;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати розмір пенсії за віком ОСОБА_1 з 28.12.2012 року в порядку передбаченому ст. 27, 40, 42, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як непрацюючому пенсіонеру, з надбавкою як дитині війни, з врахуванням всього стажу зазначеного в трудовій книжці, з врахуванням всього понаднормативного стажу, виключити із кола осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області № 923040812695 від 16.10.2024 про відмову в перерахунку пенсії в зв'язку зі звільненням з роботи та протиправними діями і бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо визначення ОСОБА_1 як працюючого пенсіонера, щодо зменшення розміру пенсії, щодо визначення як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, щодо не врахування всього стажу зазначеного в трудовій книжці, щодо не врахування всього понаднормативного стажу, що стало підставою для зіернення до суду із даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 01.10.2025 поновлено пропущений строк звернення до адміністративного суду та відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі. Відповідачам запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву. Витребувано від відповідача 1 докази.

04.11.2025 представником відповідача 2 надіслано до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та заначає, що позивачем через вебпортал подано заяву від 09.10.2024, яку за принципом екстериторіальності опрацьовано Головним управлінням. В зазначеній заяві позивач повідомляла про звільнення з 01.11.2006. До заяви позивачем долучено відскановану ксерокопію закордонного паспорта, що суперечить Порядку № 22-1. Враховуючи наведене, Головним управлінням прийнято рішення № 923040812695 від 16.10.2024 про відмову в перерахунку пенсії в зв'язку зі звільненням з роботи. З огляду на викладене в своїй сукупності, позовні вимоги, заявлені до Головного управління, є необґрунтованими, а підстави для їх задоволення відсутні. Просить відмовити у задоволені позовних вимог.

13.11.2025 представником відповідача 1 надіслано до суду відзив на позовну заяву разом із витребуваними доказами.

Ухвалою суду від 14.11.2025 поновлено строк для подачі відзиву на позовну заяву та прийняти до розгляду відзив на позовну заяву, поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області в адміністративній справі №280/8157/25.

У відзиві на позовну заяву представником відповідача 1 зазначено, що ОСОБА_1 звернулась до органів Пенсійного фонду України через ВЕБ-портал із заявою від 09.10.2024 про перерахунок її пенсії у зв'язку із звільненням. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області за принципом екстериторіальності було розглянуто заяву позивачки від 09.10.2024 та прийнято рішення №923040812695 від 16.10.2024 про відмову у перерахунку пенсії. За матеріалами пенсійної справи позивачки, ознака роботи останньої вказано - «працює». Наголошує, що до жовтня 2024 року позивачка не зверталась до відповідача із заявами про перерахунок її пенсії у зв'язку із звільненням, що в свою чергу не могло бути підставою для зміни статусу «працює» на «не працює», та не надавала документи у зв'язку із звільненням, як того вимагає Порядок №22-1. Крім того, звертає увагу суду, що позивака зверталась до органів Пенсійного фонду України із заявою від 09.10.2024 щодо перерахунку пенсії лише у зв'язку із звільненням, стосовно перерахунку її пенсії як непрацюючому пенсіонеру, з надбавкою як дитині війни, з врахуванням всього стажу зазначеного в трудовій книжці, з врахуванням всього понаднормативного стажу, з виключенням із кола осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії остання не зверталась. Рішення щодо відмови у проведенні такого перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не приймалось. З урахуванням викладеного, вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо. Просить відмовити у задоволені позовних вимог.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , яка постійно проживає в Державі Ізраїль .

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01.03.2016 по справі № 335/527/16-а, яка набрала законної сили 14.03.2016, крім іншого, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя поновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за віком із перерахунком її розміру у передбаченому п.15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.12.2015.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01.03.2016 по справі № 335/527/16-а(2-а/335/61/2016) змінено в частині дати поновлення вплати пенсій - з 28 грудня 2012 року. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.

На виконання зазначеного рішення позивачу з 28.12.2012 призначено пенсію за віком. Однак, в подальшому виплату пенсії припинено.

Рішенням Запорізького окружного суду від 22.03.2024 у справі №280/867/24 яке набрало законної сили 26.06.2024, зокрема, зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з дати припинення з компенсацією втрати частини доходу та виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок за заявою поданою представником, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу за весь період невиплати пенсії.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

09.10.2024 року позивач через веб-портал ПФУ звернулась із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку із звільненням з роботи.

Як встановлено судом з матеріалів справи, вказана заява була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 16.10.2024 року № 923040812695 позивачці відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку із звільненням з роботи.

Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що ОСОБА_1 подала заяву 09.10.2024 через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України в якій вона повідомляє про звільнення з 01.11.2006. До заяви заявницею долучена сканована ксерокопія закордонного паспорта.

31.10.2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою та просила повідомити підстави невиконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01 березня 2016 року по справі № 335/527/16-а в частині перерахунку розміру пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.11.2024 року повідомлено, що на виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01.03.2016 по справі 335/527/16-а (2-а/335/61/2016) з урахуванням постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 Головним управлінням раніше призначену пенсію за віком перераховано та поновлено з 28.12.2012. Розмір пенсійної виплати з 28.12.2012 склав 1024,81 грн. Перерахований розмір пенсії разом з доплатою за період з 28.12.2012 по 31.08.2016 було нараховано в вересні 2016 року на особистий рахунок, відкритий в банківській установі. Зобов'язань щодо подальших перерахунків пенсійної виплати вищезазначеним рішенням суду не було покладено на Головне управління. При цьому, під час винесення рішення питання перерахунку в подальшому щодо підвищення згідно нормативних актів судом не вирішувалось.

09.11.2024 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою та просив:

надіслати довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію з 28 грудня 2012 року по листопад 2024 року;

надіслати виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з 07.12.2018 по листопад 2024 року з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії з врахуванням всіх законодавчих актів та постанов КМУ щодо перерахунку пенсій.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 05.12.2024 року надано довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію від 29.11.2024 року. Відповідно довідки з вересня 2015 року зменшено розмір пенсії до 1024, 81 грн. Відповідно довідки-перерахунок (Дата-час розрахунку: 25.09.2024) позивача визначено як працюючого пенсіонера. Розмір пенсії не змінюється з 01.04.2015 по 01.04.2024 рік.

21.01.2025 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою та просив повідомити:

підстави не здійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01 березня 2016 року по справі № 335/527/16-а;

підстави зазначення в довідці - перерахунок пенсії (дата розрахунку 26.09.2024), в розділі "особливості" "не підлягає масовому перерахунку", "призначено за рішенням суду в твердому розмірі.";

надіслати довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію з 28 грудня 2012 року по січень 2025 року;

надіслати виписку-розпорядження про перерахунок пенсії з 28 грудня 2012 року по січень 2025 року із врахуванням всіх законодавчих актів та постанов КМУ щодо перерахунку пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 31.01.2025 року повідомлено, що на виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01.03.2016 по справі ОСОБА_1 №335/527/16-а (2-а/335/61/2016) з урахуванням постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 Головним управлінням раніше призначену ОСОБА_1 пенсію за віком перераховано та поновлено з 28.12.2012 року. Перерахований розмір пенсії разом з доплатою за період з 28.12.2012 по 31.08.2016 було нараховано в вересні 2016 року на особистий рахунок ОСОБА_1 , відкритий в банківській установі. Зобов'язань щодо подальших перерахунків пенсійної виплати вищезазначеною постановою суду не було покладено на Головне управління. При цьому, під час винесення рішення питання перерахунку в подальшому щодо підвищення згідно нормативних актів судом не вирішувалось.

26.02.2025 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою та просила повідомити підстави визначення ОСОБА_1 як працюючого пенсіонера.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.03.2025 року рекомендовано звернутись із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із працевлаштуванням/звільненням та документами, що засвідчують припинення трудової діяльності до будь-якого відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду України або подати заяву встановленого зразка з необхідними документами про звільнення через особистий кабінет на вебпорталі (https://portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису у розділі «Щодо пенсійного забезпечення» у пункті «Заява на перерахунок пенсії», обравши у переліку вид перерахунку «працевлаштування/звільнення».

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 29 квітня 2025 року по справі № 335/527/16-а у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 - Акермана О.М. про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №335/527/16-а відмовлено. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2025 року по справі № 335/527/16-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.

23.08.2025 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою та просив повідомити:

підстави визначення ОСОБА_1 як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії;

підстави не врахування всього стажу зазначеного в трудовій книжці;

надіслати довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію з 28 грудня 2012 року по серпень 2025 року;

надіслати виписку-розпорядження про перерахунок пенсії з 28 грудня 2012 року по серпень 2025 року із врахуванням всіх законодавчих актів та постанов КМУ щодо перерахунку пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 11.09.2025 року повідомлено, що поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 було здійснено відповідно до постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01.03.2016 та постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 по справі №335/527/16-а(2-а/335/61/2016) починаючи з 28.12.2012. Стаж та заробіток для розрахунку враховано відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 , ЕПС № 923040812695 на момент поновлення. Трудова книжка не надавалась. ОСОБА_1 отримує доплату за понаднормовий стаж (за 17 років) в розмірі 129,88 грн. У подальших перерахунках розмір пенсії виплачується в твердому розмірі, оскільки рішенням по справі № 335/527/16-a (2-a/335/61/2016) проведення подальших перерахунків не передбачено.

Так, не погоджуючись з рішенням відповідача 2 та з діямиі бездіяльністю відповідача 1, позивачка звернулась через свого представника з цим позовом до суду.

Згідно з частиною 2 статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-ІV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-ІV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частина третя статті 45 Закону № 1058-IV передбачає, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1 зі мінами).

Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з пунктом 2.23 Порядку № 22-1 передбачено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу, повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру(додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до пунктів 4.3 і 4.7 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

З урахуванням наведеного суд зазначає, що реалізація позивачем права на перерахунок пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі № 1058-IV та затвердженому на виконання його положень Порядку № 22-1.

Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником особисто із оригіналами документів про заробітну плату, або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів),

Отже, наведеними нормами чинного законодавства, а саме вказаним Порядком № 22-1, визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.

Як встановив суд, 09.10.2024 року позивач через веб-портал ПФУ звернулась із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку із звільненням з роботи.

У рішенні від 16.10.2024 року № 923040812695 відповідач 2, відмовляючи в перерахунку пенсії, послався на на те, що до заяви про перерахунок пенсії було долучено скановану ксерокопія закордонного паспорта.

Враховуючи що заява про перерахунок пенсії разом із сканованою ксерокопією закордонного паспорта була направлена через веб-портал ПФУ, відповідач 2 був позбавлений можливості видати позивачу розписку із зазначенням переліку відсутніх документів і строку їх подання, а саме: сканованої копії закордонного паспорта, який відповідає оригіналу документу та придатний для сприйняття його змісту.

В той же час рішення повинно бути прийнято пенсійним органом за принципом екстериторіальності, який не наділений правом повідомляти заявника про відсутність певних документів, натомість зобов'язаний прийняти рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії протягом 10 днів після надходження заяви.

Отже за вказаних обставин позивач не дотримався порядку щодо звернення із заявою про перерахунок пенсії та надання сканованої копії закордонного паспорта, який відповідає оригіналу документу та придатний для сприйняття його змісту, що зумовило відмову у перерахунку його пенсії, тому рішення про відмову у перерахунку пенсії прийнято на законних підставах.

Таким чином, за встановлених у справі обставин, суд не знаходить підстав для висновку про невідповідність рішення відповідача 2 критеріям, визначеним у статті 2 КАС України, а в межах спірних правовідносин відповідачем 2 не порушені права позивача.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача 1 щодо визначення позивачу як працюючого пенсіонера, протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії, протиправними дії щодо визначення як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, протиправною бездіяльність щодо не врахування всього стажу зазначеного в трудовій книжці, протиправною бездіяльність щодо не врахування всього понаднормативного стажу та зобов'язання відповідача 1 перерахувати розмір пенсії за віком позивачу з 28.12.2012 року в порядку передбаченому ст. 27, 40, 42, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як непрацюючому пенсіонеру, з надбавкою як дитині війни, з врахуванням всього стажу зазначеного в трудовій книжці, з врахуванням всього понаднормативного стажу, виключити із кола осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, то суд враховує, що до жовтня 2024 року позивач не зверталась до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок її пенсії у зв'язку із звільненням, що в свою чергу не могло бути підставою для зміни статусу «працює» на «не працює», та не надавала документи у зв'язку із звільненням, як того вимагає Порядок №22-1.

Разом із цим, враховуючи, що позивач зверталась до органів Пенсійного фонду України із заявою від 09.10.2024 щодо перерахунку пенсії лише у зв'язку із звільненням, стосовно перерахунку її пенсії як непрацюючому пенсіонеру, з надбавкою як дитині війни, з врахуванням всього стажу зазначеного в трудовій книжці, з врахуванням всього понаднормативного стажу, з виключенням із кола осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії остання не зверталась. Рішення щодо відмови у проведенні такого перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не приймалось, позовні вимоги в цій частині є передчасними.

Суд звертає увагу на те, що позивачка не позбавлена можливості повторного звернення за перерахунком пенсії до органів Пенсійного фонду України, з дотриманням порядку, визначеного, зокрема, у Законі №1058-IVі затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, проаналізувавши наведене та оцінивши підстави поданого у цій справі позову, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду в Чернігівській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області діяли на підставі та у межах повноважень, визначених Законом.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області (14005, м. Чернігів, вул. П'ятницька, 83а, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 01.12.2025.

Суддя А.В. Сіпака