28 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/8230/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якому просить суд: 1. Визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 та дії відповідача 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 в частині відмови відповідачів 1 та 2 завершити процедуру виключення позивача ОСОБА_1 з військового обліку, у зв'язку із його непридатністю до несення військової служби за станом здоров'я, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку, у зв'язку з непридатністю до несення військової служби за станом здоров'я. 2. Зобов'язати відповідача 1 ІНФОРМАЦІЯ_4 та відповідача 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 завершити процедуру виключення з військового обліку військовозобов'язаних позивача ОСОБА_1 шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку, у зв'язку з непридатністю до несення військової служби за станом здоров'я. 3. Визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , - виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення позивачем правил військового обліку, доставлення його поліцією до ТЦК та СП для складання протоколу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.03.2022 року комісією ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 позивача ОСОБА_1 було визнано непридатним до несення військової служби з виключенням з військового обліку, з відміткою: не підлягає призову на військову службу за ст. 51 а Розкладу Хвороб Графи II ТДВ, однак відомості щодо непридатності ОСОБА_1 до військової служби відповідачами до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесені не були. Вважаючи вказану бездіяльність протиправною, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Постановлено витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_6 належним чином завірені копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення, якими підтверджується факт притягнення позивача до адміністративної відповідальності за фактом порушення правил військового обліку та скоєння будь-якого виду правопорушення.
22.10.2025 представником позивача подано клопотання про долучення письмових доказів, у якому представником зазначено, що на адресу позивача надійшли листи відповідачів, відповідно змісту яких останніми відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні його законних вимог у завершенні процедури виключення з військового обліку.
27.10.2025 представником відповідача ІНФОРМАЦІЯ_7 подано відзив на позовну заяву, відповідно змісту якого останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зокрема, представник зазначив, що для вирішення порушеного питання, ОСОБА_1 слід звернутись з заявою та висновком ВЛК за місцем свого проживання до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для актуалізації інформації про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. На думку представника відповідача, дії ІНФОРМАЦІЯ_7 за вказаними вимогами були цілком правомірними, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
27.10.2025 представником позивача подано відповідь на відзив, у якому представник просив задовольнити позовні вимоги. Зокрема, представник зазначає, що обидва відповідачі відмовляються виконувати законні вимоги позивача.
Відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_8 відзиву на позовну заяву протягом строку, встановленого судом, не подано.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Зі змісту довідки вих.№4841 від 16.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено, що така була видана громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , в тому, що він відповідно до довідки №703 військово-лікарської комісії від 15.03.2022 року, визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, та не підлягає призову на військову службу по мобілізації, відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зазначена довідка була дійсна до 24.05.2022.
Згідно довідки №703 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 вих.№ 4611 від 15.03.2022 відносно ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК 15.03.2022 та на підставі статті 51 «а» Розкладу хвороб, графи ІІ ТДВ його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Позивач у позовній заяві зазначає, що на даний час перебуває закордоном.
Зі змісту витягу з мобільного застосунку «Резерв+» електронного кабінету ОСОБА_1 вбачається, що адресою проживання позивача зазначено країну Канаду та що позивач знаходиться у розшуку через те, що він не уточнив дані до 16.07.2024, дата початку розшуку 10.06.2025. В графі «Постанова ВЛК» значиться «Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час», дата проходження ВЛК « 25.10.1996».
Згідно відомостей, які містяться у особистому кабінеті мобільного застосунку «Резерв +»: ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Зі змісту доданих до матеріалів справи заяви від 17.02.2025, письмової претезії від 17.09.2025, скарги на бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 від 12.07.2025, вбачається, що позивач, через свого представника, неодноразово звертався до відповідачів з вимогами внести виправлення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо своїх особистих даних.
На письмову вимогу ОСОБА_1 до посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ІНФОРМАЦІЯ_11 про здійснення контролю за посадовими особами Ужгородського та ІНФОРМАЦІЯ_12 , в частині внесення уточнених даних до ЄДРПВР, начальником ІНФОРМАЦІЯ_10 позивачеві ОСОБА_1 було рекомендовано звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_13 у зв'язку із перебуванням позивача на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_13 , а начальником ІНФОРМАЦІЯ_11 , позивачеві було рекомендовано звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 , у зв'язку із тим, що у ІНФОРМАЦІЯ_8 відсутні відомості про проходження позивачем ОСОБА_1 ВЛК від 15.03.2022 року при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
14.10.2025 року на електронну пошту позивача ОСОБА_1 надійшов письмовий лист за вих. №17655 від 13.10.2025 року за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якому позивача було повідомлено про те, що йому необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_14 , де він перебуває на військовому обліку для оновлення своїх даних у ЄДРПВР, та у разі необхідності пройти повторно ВЛК.
20.10.2025 року на електронну пошту позивача ОСОБА_1 надійшов письмовий лист за вих. №10/862 від 20.10.2025 року за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 у АДРЕСА_3 , в якому позивача було повідомлено про те, що йому необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_7 для вирішення його питань з приводу внесення даних про ВЛК від 15.03.2022 року комісією ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо невнесення стосовного нього відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За приписами ч.8 ст.2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Згідно з ч.1, 3 та 4 ст.33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).
На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п.20 Порядку №1487).
Також п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст.9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно з положеннями п.1, 8, 9, 11 "Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022р. за №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", «Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Відповідно до ч.1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_15 та ІНФОРМАЦІЯ_8 є органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
За змістом п.1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (15.03.2022), діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021, п.22.5 якого передбачав, що у воєнний час на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку складається свідоцтво про хворобу.
У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК.
При чому, у разі потреби військовослужбовця у звільненні від службових обов'язків або у відпустці за станом здоров'я довідка повинна була реалізованою негайно.
Як слідує із матеріалів справи, за результатами проходження позивачем військово-лікарської комісії 15.03.2022 було складено постанову ВЛК, оформлену довідкою, якою на підставі статті 51 «а» графи II Розкладу хвороб ТДВ, який є додатком №1 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням останнього з військового обліку.
Суд зауважує, що ані доказів спростування висновків ВЛК викладених у постанові, оформленій довідкою №703 (номенклатурний номер №4611) від 15.03.2022, ані відомостей щодо проведення перевірки компетентними органами правомірності її видачі, або доказів її скасування, суду під час розгляду справи не надано, і судом не здобуто.
Також, відповідачем не надано будь-яких доказів, що встановлений 15.03.2022 в результаті медичного огляду позивача діагноз не був підставою для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
При цьому суд зауважує, що при оформленні результатів проходження позивачем ВКЛ та виключення з військового обліку, відповідач, як суб'єкт на якого покладено здійснення відповідних владних управлінських функцій, мав дотримуватися встановленої правової процедури, і її порушення не може ставитися в провину позивачу та впливати на його права та обов'язки.
Враховуючи наведене, відсутні підстави для невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про проходження позивачем ВЛК, визнання його непридатним до військової служби та подальше виключення з військового обліку.
При цьому, особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова. (п.81 Постанови КМ № 675 від 07.06.2024)
Також, відповідно до частини першої статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.
Разом з тим, як встановлено з матеріалів справи, такі відомості щодо позивача відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_3 внесені, як органом в якому позивач перебуває на військовому обліку, не були, що є порушенням Порядку організації та ведення військового обліку, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
В той же час, ні за змістом позовної заяви, ні за змістом доданих до матеріалів справи позивачем та його представником не наведено жодних аргументів щодо порушення прав та законних інтересів позивача ІНФОРМАЦІЯ_5 як суб'єктом владних повноважень. Зі змісту наданого листування позивача з відповідачами вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 належним чином роз'яснено позивачеві до якого саме органу та в якому порядку звернутися для реалізації своїх вимог.
Особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен довести суду правомірність своїх рішень, дій, бездіяльності з урахуванням критеріїв правомірності поведінки, визначених ч.2 ст.2 КАС України. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача ІНФОРМАЦІЯ_12 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомостей про ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо результатів проходження ним медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер НОМЕР_4 від 15.03.2022, оформлена довідкою №703 від 15.03.2022), та щодо виключення з військового обліку.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів « ІНФОРМАЦІЯ_16 » відомості про ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер НОМЕР_4 від 15.03.2022, оформлена довідкою №703 від 15.03.2022), та щодо виключення його з військового обліку.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач ІНФОРМАЦІЯ_8 , як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів на обґрунтування обставин, які б спростовували твердження позивача, та не довів правомірності оскаржуваної бездіяльності.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Оскільки позовні вимоги задоволено частково, в силу положень ст. 139 КАС України та п.п. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ІНФОРМАЦІЯ_12 судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомостей про ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер НОМЕР_4 від 15.03.2022, оформлена довідкою №703 від 15.03.2022), та щодо виключення з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер НОМЕР_4 від 15.03.2022, оформлена довідкою №703 від 15.03.2022) та щодо виключення з військового обліку.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЯ. М. Калинич