Рішення від 28.11.2025 по справі 200/4588/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року Справа№200/4588/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙАГРОПРОМЕНЕРГО» про стягнення податкового боргу в розмірі, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

Головне управління ДПС у Донецькій області звернулося до суду із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙАГРОПРОМЕНЕРГО» до бюджету коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу 7 889,73 грн, у т.ч.: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 2 036,37 грн; податок на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства в сумі 4 678,40 грн; земельний податок з юридичних осіб в сумі 479,90 грн; - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в сумі 695,06 гривень.

За змістом викладеного в позові заявлена до стягнення заборгованість виникла через несплату відповідачем у встановлені законодавством строки податкових зобов'язань. Посилаючись на вимоги на підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 та статті 95 Податкового кодексу України позивач просив суд стягнути з відповідача наведену суму податкового боргу.

Відповідач відзив на позов суду не надав.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 відкрито провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙАГРОПРОМЕНЕРГО», є юридичною собою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 02771888.

Відповідач перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області як платник податків за основним місцем обліку, що є позивачем у справі.

За даними позивача за відповідачем обліковується податковий борг в розмірі 7 889,73 грн, що виник через несплату грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно та грошових зобов'язань нарахованих податковим органом за результатами актів камеральної перевірки, у т.ч.:

податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100, код території UA14000000000091971), у сумі 2 036,37 грн станом на 30.06.2025;

податок на прибуток підприємств (код класифікації доходів бюджету 11021000, код території UA14120070000090878), у сумі 4 678,40 грн станом на 31.03.2025;

земельний податок з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500, код території UA14120070000090878) у сумі 479,90 грн станом на 31.01.2025;

податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400, код території UA14120070000090878), у сумі 695,06 грн станом на 31.01.2025.

25.03.2024 відповідач надав до податкового органу декларацію з податку на прибуток за 2023 рік (уточнююча, реєстраційний номер 9385560009), в якій визначив до сплати штрафні санкції в сумі 30,00 грн.

14.02.2022 відповідач надав до податкового органу декларацію з плати за землю за 2022 рік (основна, реєстраційний номер 9028398053), в якій визначив до сплати податкові зобов'язання в сумі 14 884,77 грн, у т.ч. за період з січня по листопад 2022 року в сумі 1240,40 грн на місяць, у грудні 2022 року - 1240,37 грн.

01.12.2022 відповідач надав до податкового органу декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне вiд земельної ділянки за 2022 рік (уточнююча, реєстраційний номер 9308131133), в якій визначив до сплати податкові зобов'язання за 2022 рік в сумі 695,09 грн.

25.04.2024 позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення№ 1362/05-99-04-07, яким підставі акту перевірки та п. 54.3.1. п. 54.3. ст. 54, абз. 2 пункту 120.1. ст. 120 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) з податку на додану вартість в сумі 2040,00 грн.

26.04.2024 - позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення№ 1377/05-99-04-07/02771888, яким підставі акту перевірки та п 124.1. ст. 124 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) з податку на прибуток підприємств в сумі 3628,40 грн.

21.10.2024 - позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення№ № 5565/05-99-04-07/2771888, яким підставі акту перевірки та п. 54.3.1. п. 54.3. ст. 54, абз. 2 пункту 120.1. ст. 120 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) з податку на прибуток підприємств в сумі 1020,00 грн.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За змістом пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.

Підпунктами 49.18.1-49.18.3 п. 49ю18ю ст. 49 Податкового кодексу України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом 49.18.4 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

Згідно п. 137.4. ст. 137 ПК України податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) період.

Згідно з пунктом 269.1. ст.269 Податкового кодексу України платниками плати за землю є: платники земельного податку (власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування) та платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Статтею 285 Податкового кодексу України встановлено базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. (п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України).

Підпунктом 266.6.1 пункту 266.6. ст. 266 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки дорівнює календарному року.

Згідно з матеріалами справи відповідач у наданих до податкового органу деклараціях визначив податкові зобов'язання з податку на прибуток за 2023 рік в сумі 30,00 грн, що не сплачені згідно з відомостями ІКП в сумі 30,00 грн, з плати за землю за 2022 рік в сумі 14 884,77 грн за 2022 рік, що не сплачені згідно з відомостями ІКП в сумі 479,90 грн та податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 695,09 грн за 2022 рік, що не сплачені згідно з відомостями ІКП в сумі 695,06 грн.

Відповідно до п. 54.3.1 пункт 54.3. статті 54 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.

Відповдіно до абз. 2 п. 120.1. ст. 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Пунктом 124.1. ст. 124 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до абзацу 1 пункту 57.3. статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до п. 42.5 ст. 42 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Податкові повідомлення-рішення від 25.04.2024 № 1362/05-99-04-07 (залишок несплачених штрафних санкцій 2036,37 грн), від 26.04.2024 № 1377/05-99-04- 07/02771888 (залишок несплачених штрафних санкцій 3628,40 грн), від 21.10.2024 - № 5565/05-99-04-07/2771888 (залишок несплачених штрафних санкцій 1020,00 грн), направлялися відповідачу поштою, втім повернулися за на адресу відправника із відміткою про закінченням терміну зберігання.

Докази оскарження даних податкових повідомлень-рішень в матеріалах справи відсутні, станом на день судового розгляду строки сплати визначених у них сум спливли.

Відповідно до підпункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом є податковим боргом.

Згідно з пунктів 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Пунктом 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, окрім іншого, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно пунктів 95.1, 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

24.03.2025 позивачем прийнято податкову вимогу № 0000277-1302-0599 про сплату відповідачем боргу на суму 7889,73 грн., поштове відправлення із якою повернулося за зворотною адресою 18.04.2025 із приміткою про закінченням терміну зберігання (№ поштового відправлення 0601127075534)

Згідно з пунктом 42.5 статті 42 Податкового кодексу України вимога вважається врученою відповідачу 18.04.2025. Серед наявних в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про наявність підстав для визнання зазначеної вимоги відкликаною або втрату нею юридичної сили.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи про наявність підстав для стягнення з відповідача податкового боргу є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати (судовий збір) не підлягають стягненню з відповідача на користь суб'єкта владних повноважень.

З огляду на зазначене, на підставі положень підпункту 20.1.34 статті 20, статей 46, 54, 56, 59, 95, 179 Податкового кодексу України та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙАГРОПРОМЕНЕРГО» про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙАГРОПРОМЕНЕРГО» до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу 7 889 (сім тисяч вісімсот вісімдесят дев'ять) гривень 73 копійки в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість (код класифікації доходів бюджету 14010100, код території UA14000000000091971) у сумі 2 036 (дві тисячі тридцять шість) гривень 37 копійок; з податку на прибуток (код класифікації доходів бюджету 11021000, код території UA14120070000090878) у сумі 4 678 (чотири тисячі шістсот сімдесят вісім) гривень 40 копійок; з земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500, код території UA14120070000090878) у сумі 479 (чотириста сімдесят дев'ять) гривень 90 копійок; з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і (код класифікації доходів бюджету 18010400, код території UA14120070000090878), у сумі 695 (шістсот дев'яносто п'ять) гривень 06 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

Головне управління ДПС у Донецькій області (позивач) - адреса Донецька область, Маріуполь вул. Італійська 59, (поштова адреса: вул. Київська,286, м. Бровари, Київська обл., 07400), ЄДРПОУ 44070187

Товариство з обмеженою відповідальністю «КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙАГРОПРОМЕНЕРГО» (відповідач) - адреса 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Староторцева, буд. 4-Б, ЄДРПОУ 02771888

Суддя А.С. Михайлик