27 листопада 2025 рокуСправа №160/27128/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
22 вересня 2025 року представник ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, в якій просить:
визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, код ЄДРПОУ 05411280, щодо ненадання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 , статусу «член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни» згідно статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» з виданням посвідчення «член сім'ї загиблого»;
зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, код ЄДРПОУ 05411280, надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 , статус «член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни» відповідно до статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» та видати ОСОБА_1 посвідчення «член сім'ї загиблого».
В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо ненадання їй статусу «член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни» згідно статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» з виданням посвідчення «член сім'ї загиблого», у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 вересня 2025 року для розгляду адміністративної справи №160/27128/25 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
30 вересня 2025 року на адресу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради направлено ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками.
01 жовтня 2025 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради отримано ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.
14 жовтня 2025 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради надійшов відзив на позовну заяву вх.№54483/25, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» поширюється на сім'ї осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва), одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів.
ОСОБА_1 03.07.2025 року та 08.09.2025 року зверталася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради з заявою про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до абзацу 1 пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та подавала не повний пакет документів, передбачений чинним законодавством, необхідний для встановлення відповідного статусу.
Листами Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради № Г-354-П/02.17.10-08 від 04.07.2025 року та №Г-427-П/02.17.10-08 від 11.09.2025 року повідомлено позивача про неможливість встановлення статусу "член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни", оскільки до заяви ОСОБА_1 надала не повний пакет документів, а саме витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, оформлений відповідно до вимог пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №700, та згідно експертного висновку центральної міжвідомчої експертної комісії №125 від 13.02.2025, ОСОБА_2 помер від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а не від захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів, передбаченого пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».
У даному випадку відповідач не мав можливості встановити статус "члена сім'ї загиблого ветерана війни" на підставі наданих позивачем документів, оскільки до заяви не було надано витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, та у висновку центральної міжвідомчої експертної комісії, зазначено, що ОСОБА_2 помер від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Крім того, представник відповідача зазначив, що відповідно до даного висновку, ОСОБА_1 оформила статус дружини померлого ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
З урахуванням викладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
20 жовтня 2025 року на адресу суду від представника ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив вх.№55359/25, в якій представник позивача вважає необґрунтованими та помилковими доводи представника відповідача, у зв'язку з наступним.
Для встановлення позивачці ОСОБА_1 статусу дружини померлого необхідна наявність наступних обставин:
1) наявність у померлого чоловіка статусу, зокрема, інвалід війни;
2) визнання померлого чоловіка за життя інвалідом від причин пов'язаних з проходженням військової служби чи участі у бойових діях, які не одружилися вдруге.
Чинність Закону №3551-XІІ поширюється також і на членів сім'ї військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби, пов'язаних з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС, та мали статус ветерана війни.
На підставі абзацу 16 пункту 1 частини 1 статті 10 Закону №3551-XІІ до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать, зокрема: один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.
Оскільки позивачка ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_3 , який мав статус інваліда війни відповідно до статті 7 Закону №3551-XІІ, це свідчить про те, що позивачка ОСОБА_1 має право на встановлення їй статусу члена сім'ї померлого інваліда війни.
Відтак, відповідач неправомірно відмовив у встановленні позивачу такого статусу.
Відповідно до пункту 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-XII (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого".
А отже, на думку представника позивача, ОСОБА_1 як член сім'ї померлого ветерана війни, має право на отримання відповідного посвідчення.
З урахуванням викладеного, представник позивача просив задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 03.07.2025 та 08.09.2025 року зверталася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради з заявою про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до абзацу 1 пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та подавала наступний пакет документів:
заяву про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни в довільній формі;
паспорт та реєстраційний номер облікової карти платника податків позивача;
свідоцтво про шлюб;
свідоцтво про смерть ОСОБА_2 ;
експертний висновок центральної міжвідомчої експертної комісії №125 від 13.02.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_2 помер від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Листами Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради № Г-354-П/02.17.10-08 від 04.07.2025 року та №Г-427-П/02.17.10-08 від 11.09.2025 року повідомлено позивача про неможливість встановлення статусу "член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни", оскільки до заяви ОСОБА_1 надала не повний пакет документів, а саме витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, оформлений відповідно до вимог пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №700, та згідно експертного висновку центральної міжвідомчої експертної комісії №125 від 13.02.2025, ОСОБА_2 помер від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а не від захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів передбаченого пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».
ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо ненадання їй статусу «член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни» згідно статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» з виданням посвідчення «член сім'ї загиблого», у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до норми пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до сімей загиблих (померлих) ветеранів війни належать сім'ї осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва), одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів.
Тобто, статтею 10 Закону №3551-ХІІ визначені різні категорії осіб, які належать до членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.
Виходячи із абзацу 1 пункту 1 статті 10 Закону №3551-ХІІ заявниці необхідно було б долучити до заяви документи, які підтверджують родинний зв'язок; документ, який встановлює причинний зв'язок смерті із ушкодженням здоров'я, а також довідку із зазначенням періоду та місця проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів.
Аналізуючи абзац 1 пункту 1 статті 10 Закону №3551-ХІІ вбачається, що статус таким особам надається у разі загибелі (смерті) внаслідок:
- поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків);
- захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів.
Причинний зв'язок смерті із ушкодженням здоров'я, зазначеним в абзаці першому пункту 1 частини першої статті 10 Закону № 3551-ХІІ, визначає військово-лікарська комісія (для військовослужбовців), медична (військово-лікарська) комісія (для осіб рядового, начальницького складу органів Міністерства внутрішніх справ), інші відомства, в яких передбачено проходження військової служби чи служби у відповідних правоохоронних органах, експертні комісії щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Надані ОСОБА_1 документи встановлюють, що причина смерті її чоловіка ( ОСОБА_2 ) це захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Питання соціального захисту дружин (чоловіків) учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 10 Закону №3551-ХІІ до сімей загиблих (померлих) ветеранів війни належать сім'ї загиблих під час Другої світової війни осіб із числа особового складу груп самозахисту об'єктових та аварійних команд місцевої протиповітряної оборони, а також сім'ї загиблих внаслідок бойових дій працівників госпіталів, лікарень та інших медичних закладів.
З аналізу вищезазначеної норми вбачається, що статус особи, яка належить до сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, надається у разі загибелі члена сім'ї під час Другої світової війни.
Суд враховує, що згідно експертного висновку центральної міжвідомчої експертної комісії №125 від 13.02.2025, ОСОБА_2 помер від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а не від захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів передбаченого пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».
Враховуючи, що смерть ОСОБА_2 пов'язана з виконанням обов'язків служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто загибель (смерть) зазначеної особи не є наслідком поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також не є наслідком захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів, суд вважає, що у відповідача не було підстав для надання позивачеві статусу особи, яка належить до сімей загиблих (померлих) ветеранів війни у відповідності до пункту 1 статті 10 Закону №3551-ХІІ.
Крім того, ОСОБА_2 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 11.11.2021 року мав статус особи з інвалідністю І групи внаслідок війни, а тому у відповідача не було підстав для надання ОСОБА_1 статусу особи, яка належить до сімей загиблих (померлих) ветеранів війни у відповідності до пункту 1 статті 10 Закону №3551-ХІІ.
Враховуючи те, що надані позивачем документи не підтверджують її права на отримання статусу особи, яка належить до сімей загиблих (померлих) ветеранів війни у відповідності до пункту 1 статті 10 Закону №3551-ХІІ, суд приходить до висновку про відсутність підстав для видачі їй відповідного посвідчення.
Крім того, суд звертає увагу, що для отримання посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, особі необхідно отримати статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни.
Рішення про надання (відмову у наданні) статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни приймається місцевим структурним підрозділом з питань ветеранської політики за заявою особи, виключно у межах норм чинного законодавства, зокрема вимог Закону №3551-ХІІ.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 17.06.2025 року в справі №160/1255/25.
Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41) в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 968,96 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією АТ КБ "Приватбанк" від 18.09.2025 року.
З урахуванням відмови в задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник