Постанова від 01.12.2025 по справі 734/4998/25

Провадження № 3/734/2883/25 Справа № 734/4998/25

ПОСТАНОВА

01 грудня 2025 року селище Козелець

Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко О.А., розглядаючи справу, яка надійшла від Управління Патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №508727 слідує, що ОСОБА_1 10 листопада 2025 року о 10 годині 40 хвилин на дорозі М-01, 93 км автодорога Київ-Чернігів-Нові-Яриловичі (Чернігівського району Чернігівської області), керував транспортним засобом Renault Megane, НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість обличчя, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку в медичному закладі у лікаря-нарколога відмовився.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню органу, який його склав, з наступних підстав.

Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ч.1 ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем їх вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80,81,121-126,1271-129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139(коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників (частина 2 ст.276 КУпАП).

Зі змісту ч.1 ст.256 КУпАП випливає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до статті 251КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення,винність даної особи в його вчиненні та інші обставини,що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи,яка притягається до адміністративної відповідальності,потерпілих, свідків, висновком експерта,речовими доказами,показаннями технічних приладів та технічних засобів,що мають функції фото-і кінозйомки,відеозапису,у тому числі тими,що використовуються особою,яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками,а також працюючими в автоматичному режимі,чи засобів фото-і кінозйомки,відеозапису,у тому числі тими,що використовуються особою,яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками,а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису),які використовуються при нагляді за виконанням правил,норм і стандартів,що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху,безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу,протоколом про вилучення речей і документів,а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №508727, інспектором 1 взводу 1 роти і 1 батальйону УПП в Чернігівській області ДПП лейтенантом поліції Сердюк Д. Ю., не конкретно вказано місце вчинення правопорушення, що є складовою складу адміністративного правопорушення та впливає на визначення підсудності. Так, у протоколі місцем скоєння правопорушення зазначено 93 км а/д Київ-Чернігів-Нові Яриловичі без прив'язки до населеного пункту, що позбавляє суд можливості встановити місце скоєння правопорушення та розглянути справу по суті.

Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 р. №807-ІХ, утворено Чернігівський район (з адміністративним центром у м. Чернігів) у складі територій Березнянської селищної, Гончарівської селищної, Городнянської міської, Деснянської селищної, Добрянської селищної, Іванівської сільської, Киїнської сільської, Киселівської сільської, Кіптівської сільської, Козелецької селищної, Куликівської селищної, Любецької селищної, Михайло-Коцюбинської селищної, Новобілоуської сільської, Олишівської селищної, Остерської міської, Ріпкинської селищної, Седнівської селищної, Тупичівської сільської, Чернігівської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України

В той же час, згідно ч.3-1 Прикінцевих та перехідних положень Розділу ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року№807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року№64/2022«Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року№2102-IX.

Отже, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального розподілу, розгляд справ про адміністративні правопорушення, місцем вчинення яких є ділянка автодороги М-01 Київ-Чернігів-Нові Яриловичі у межах Чернігівської області, за територіальною підсудністю поділений між Козелецьким районним судом Чернігівської області, Чернігівським районним судом Чернігівської області.

Тому суд вважає за доцільне протокол про адміністративне правопорушення з додатками повернути до Управління патрульної поліції в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків та вирішення питання про направлення справи до належного суду з дотриманням вимог ст. 276 КУпАП (або визначення точно місця вчинення правопорушення).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 36, 245, 251, 256, 268, 276, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №508727 від 10 листопада 2025 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП та додані до нього матеріали повернути Управлінню патрульної поліції в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків.

Постанова є остаточною і оскарженню в порядку провадження в справах про адміністративне правопорушення не підлягає.

Суддя Олена БУЗУНКО