Ухвала від 25.11.2025 по справі 947/13802/25

Справа № 947/13802/25

Провадження № 1-кс/947/17535/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2025 року м.Одеса

Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , представника особи щодо майна якої вирішується питання про накладення арешту - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у судовому засіданні в місті Одесі клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №12023160000001520 від 13.12.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 149, ч. 1 ст.14, ч. 3 ст. 149, ч.ч. 2, 3 ст. 332, ч.ч. 3, 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з клопотання сторони обвинувачення про арешт майна, слідчими слідчого управління ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023160000001520 від 13.12.2023 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 149, ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 149, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст.358 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 149, ч. 2 ст. 332 КК України.

Установлено, що до 24.02.2022 громадяни України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та інші невстановлені слідством особи здійснювали посередницьку діяльність у сфері міждержавного усиновлення дітей шляхом безпосередньої участі у процесах оформлення та супроводу справ, пов'язаних з усиновленням (удочерінням) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в сім'ї іноземців.

Одним з установлених способів підбору іноземними громадянами дітей з України до 24.02.2022 є проведення благодійними організаціями з України та США так званих «хостінгів», під час яких сім'ї громадян США, які з різних причин бажають усиновити та/або взяти на виховання дитину, приймають у себе на відпочинку та оздоровленні українських дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на літні канікули, новорічні та різдвяні свята, щоб познайомитися з ними ближче, обрати бажану дитину та встановити з нею контакт.

Разом з цим, законодавство України передбачає, що усиновлення (удочеріння) дитини, яка є громадянином України, іноземцями провадиться, якщо були вичерпані всі можливості щодо передачі під опіку, піклування, на усиновлення чи виховання в сім'ї громадян України.

Однією з обов'язкових умов, які висуваються до потенційних усиновителів, в тому числі іноземних громадян, є особиста присутність в Україні особи, яка бажає усиновити дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування під час процедури міждержавного усиновлення.

Внаслідок збройної агресії рф проти України, з 24.02.2022 на всій території України введено правовий режим воєнного стану.

При цьому, згідно роз'яснень Міністерства соціальної політики України, оприлюднених 13.03.2022, міждержавне усиновлення в Україні неможливе, оскільки це пов'язано з ризиками для безпеки дітей, неможливістю якісної перевірки документів та забезпечення найкращих інтересів дитини.

Крім того, політика Управління Верховного комісара ООН у справах біженців щодо усиновлення полягає в тому, що діти, евакуйовані до інших держав внаслідок надзвичайної ситуації, у тому числі діти, яким на території інших держав надано статус біженця, не можуть бути усиновлені, оскільки більшість із них не є сиротами, або немає офіційних достовірних підтверджень цьому.

Також, з 21.04.2022 урядом США започатковано програму «Uniting for Ukraine» (U4U) для українських біженців та їх сімей, яка надає громадянам України можливість в'їхати на територію США по тимчасовому гуманітарному паролю без необхідності отримання традиційної імміграційної чи гостьової візи, за наявності спонсора. Відповідно до цієї програми, бенефіціару надаються наступні преференції у вигляді прав на: проживання в США терміном до 2 років; дозвіл на роботу; податковий номер; можливість отримання водійських прав та посвідчення особи; можливість отримати медичне страхування; можливість отримати мінімальну соціальну фінансову допомогу; можливість дітям навчатись у школі; можливість відкрити банківський рахунок; можливість відвідувати курси англійської мови.

Своєю чергою, норми чинного законодавства України (ст. 216 Сімейного кодексу України, ст. ст. 24, 32 Закону України «Про охорону дитинства»), міжнародні договори, учасником яких є держава Україна, забороняють отримання будь-якими особами будь-якої неправомірної фінансової або іншої вигоди від діяльності щодо усиновлення (удочеріння) дитини, встановлення над нею опіки чи піклування, передання на виховання в сім'ю громадян, а також незаконне переміщення, вивезення та неповернення дітей з-за кордону, їх викрадення, торгівлю дітьми, що закріплено у Декларації прав дитини (прийнята резолюцією (ХІV) Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1959 року), ст. ст. 11, 21, 35 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року (ратифіковано Постановою ВР №789-ХІІ від 27.02.1991), ст. 17 Європейської конвенції про усиновлення дітей від 27.11.2008 року (ратифіковано Законом №VІ (3017-17) від 15.02.2011), ст. 32 Конвенції про захист дітей та співробітництво в галузі міждержавного усиновлення від 29.05.1993.

Не дивлячись на такі законодавчі обмеження та заборони, використовуючи особливості та відмінності законодавства США та України щодо легітимності посередницької діяльності в міждержавному усиновленні, а також гуманітарні преференції, які надаються біженцям з України за програмою «Uniting for Ukraine» (U4U), ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, у невстановлений слідством час, але не пізніше 2022 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, при достеменно невстановлених в ході слідства обставинах, керуючись прагненням до наживи, вступили у попередню змову з метою вчинення злочинів, пов'язаних із переміщенням в США та передачею громадянам цієї країни раніше обраних на «хостингах» неповнолітніх і малолітніх українських дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з метою їх експлуатації у вигляді усиновлення (удочеріння) з метою наживи.

Спільний злочинний план ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та невстановлених осіб включав в себе наступні етапи:

-встановлення та використання співучасниками позаслужбових контактів, знайомств, налагодження корупційних зв'язків з посадовцями органів і служб у справах дітей;

-залучення до злочинної діяльності громадян України у якості опікунів, піклувальників раніше обраних громадянами США дітей для подальшого їх перевезення на територію цієї країни;

-надання залученим «перевізникам» для використання при встановленні опіки, піклування необхідних засобів у вигляді завідомо підроблених офіційних (довідки про доходи та договори оренди житла) та інших неправдивих документів (свідоцтва про хрещення дітей);

-супроводження порадами, вказівками та усуненням перешкод, у тому числі здійснюючи на посадових осіб тиск, видаючи себе внаслідок обману впливовим високопосадовцем, всього процесу прийняття органами і службами у справах дітей «позитивних» рішень на користь залучених «перевізників» про встановлення незаконної опіки (піклування) над раніше визначеними дітьми;

-безпосереднє переміщення залученими опікунами, піклувальниками дітей на територію США для передачі на виховання в сім'ї громадян цієї країни;

-отримання під оманливими приводами від громадян США грошових коштів у якості винагороди за послуги із забезпечення вивезення за межі України, переправлення на територію США та подальшу передачу дітей в сім'ї громадян цієї країни на виховання, утримання та усиновлення (удочеріння).

Установлення в Україні незаконної опіки (піклування) полягало у забезпеченні потенційних «перевізників» завідомо підробленими офіційними (довідки про доходи, договори оренди житла) та іншими неправдивими документами (свідоцтва про хрещення дітей), на підставі яких органами і службами у справах дітей, та з урахуванням складених посадовими особами цих органів недостовірних актів обстеження житло-побутових умов потенційних опікунів (піклувальників), приймались «позитивні» рішення на користь залучених «опікунів» про встановлення опіки (піклування) над раніше визначеними дітьми.

При цьому, визначений постановою Кабінету Міністрів України №866 від 24.09.2008 року «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» порядок встановлення опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, умовно поділяється на загальний та спрощений.

Загальний порядок встановлено для всіх осіб, які не перебувають з дитиною у сімейних, родинних відносинах, що передбачає проходження особою, в сім'ю якої влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, курсу навчання з проблем виховання таких дітей в місцевому Центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі за текстом - Центр), як передбачено п. 39 Постанови КМУ.

У особи на цьому етапі виникає обов'язок підтвердити свою відповідність установленим законодавством критеріям щодо можливості виконання обов'язків опікуна, піклувальника, зокрема: певний вік, стан здоров'я, належні житлово-побутові умови, матеріальний стан у вигляді офіційного доходу, відсутність судимостей тощо (п. 40 Постанови КМУ), які необхідно підтвердити офіційними документами шляхом їх подачі до місцевої Служби у справах дітей перед початком проходження курсів.

Спрощений порядок встановлено для родичів дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, оскільки вони не зобов'язані проходити курси навчання в Центрі (абз. 2 п. 39 Постанови).

Крім того, під час дії на території України воєнного стану особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки) з дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, виявила бажання взяти її під опіку, піклування подає службі у справах дітей за місцем свого проживання або за місцем виявлення дитини такі документи: заяву; копію паспорта громадянина України; документи, що підтверджують сімейні, родинні зв'язки особи з дитиною; довідку від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку; довідку про наявність чи відсутність судимості (п. 79 Постанови).

Разом з тим, положення п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», передбачають, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації опікуни, піклувальники, на утриманні яких перебуває дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, віком до 18 років.

В період з 2022 року по 2025 рік ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та інші невстановлені особи вчинили ряд умисних злочинів, пов'язаних із переміщенням в США та передачею громадянам цієї країни раніше обраних на «хостингах» неповнолітніх і малолітніх українських дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з метою їх експлуатації (усиновлення (удочеріння) з метою наживи), за наступних обставин.

Установлено, що з 2020 року в КЗ «Шполянська санаторна школа Черкаської обласної ради» (ЄДРПОУ 04591630) перебували малолітні ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішенням Черкаської міської ради від 08.09.2020 №815 «Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, та влаштування його до державного закладу на повне державне утримання», малолітньому ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (на підставі висновку лікарської комісії №93-1 від 21.08.2020 про наявність у ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов'язків).

Рішенням Черкаської міської ради від 08.09.2020 №816 «Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, та влаштування його до державного закладу на повне державне утримання», малолітньому ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (на підставі висновку лікарської комісії №93-1 від 21.08.2020 про наявність у ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов'язків).

Рішенням Черкаської міської ради від 22.09.2020 №890 «Про зміну статусу малолітньому ОСОБА_8 », малолітньому ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано статус дитини-сироти. Рішенням Черкаської міської ради від 22.09.2020 №891 «Про зміну статусу малолітньому ОСОБА_9 », малолітньому ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано статус дитини-сироти.

В період з 01.07.2021 по 28.08.2021 за запрошенням американської організації «Loving Family's and Homes for Orphans Inc.» та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Країна Милосердя» (ЄДРПОУ 35078133) на оздоровленні у Сполучених Штатах Америки перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України, керівником та супроводжуючими якої виступила

ОСОБА_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

До вказаної групи входили ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які, відповідно до запрошення організації «Loving Family's and Homes for Orphans Inc.», у вказаний період часу проживали у сім'ї громадян США ОСОБА_12 ( ОСОБА_12 ), ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_14 ( ОСОБА_14 ), ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 .

За таких обставин, невстановлені особи із числа громадян США, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_6 , забезпечили попередній підбір та подальше знайомство подружжя громадян ОСОБА_12 та ОСОБА_17 з бажаними для усиновлення українськими дітьми, позбавленими батьківського піклування, - ОСОБА_18 та ОСОБА_19 .

Після отримання від американського подружжя ОСОБА_12 та ОСОБА_14 підтвердження про їх намір усиновити дітей ОСОБА_24, ОСОБА_6 , діючи відповідно до плану протиправної діяльності, за невстановлених обставин, приблизно в жовтні 2022 року, підшукала серед чоловічого населення України особу призовного віку - ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який виявив бажання уникнути мобілізації в Україні та безперешкодно виїхати за її межі, отримавши при цьому можливість проживання на території США, залучивши останнього до протиправної діяльності.

Надалі, ОСОБА_6 при достеменно невстановлених обставинах виготовила підроблену довідку про доходи, видану начебто 07.11.2022 ТОВ «ТИТУЛ.ЛТД» (ЄДРПОУ 39307920), відповідно до якої ОСОБА_21 в період з листопада 2021 року по жовтень 2022 року працював на посаді начальника відділу забезпечення, та договір оренди квартири від 30.05.2022 між

ОСОБА_22 (орендодавець) та ОСОБА_21 (орендар) на квартиру АДРЕСА_2 , які при невстановлених обставинах передала ОСОБА_21 .

Надалі, ОСОБА_6 надала ОСОБА_21 вказівки щодо його подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_8, а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.

Після чого, ОСОБА_21 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за вказівками ОСОБА_6 , керуючись бажанням уникнення мобілізації шляхом отримання можливості бути опікуном (піклувальником) дітей-сиріт, заздалегідь отримавши від останніх завідомо підроблені офіційні документи, які підтверджують його належні матеріальний стан, доходи та житло-побутові умови у вигляді «Довідки про доходи» за 12 місяців (листопад 2021 - жовтень 2022 років), видана начебто 07.11.2022 за №000/000107 ТОВ «ТИТУЛ.ЛТД» (ЄДРПОУ 39307920) та «Договіру оренди квартири у приватної особи», від 30.05.2022 на квартиру АДРЕСА_2 , 21.11.2022 звернувся до служби у справах дітей та сім'ї Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення його опікуном малолітніх ОСОБА_8 та

ОСОБА_9 , надавши в якості підтвердження свого родинного зв'язку із вказаними дітьми, підроблені свідоцтво про хрещення, згідно яких він начебто похрестив дітей ОСОБА_24 18.10.2013, що повністю не відповідає дійсності.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_21 , до якої долучено неправдиві документи, розпорядженням Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації №474 від 16.12.2022 останнього призначено опікуном малолітніх ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Використовуючи наданий йому статус опікуна, розпорядження Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації №474 від 16.12.2022, отримане на підставі неправдивих документів, ОСОБА_21 отримав рішення щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації строком на шість місяців.

В той же час, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_6 , з метою переправлення до США та передачі дітей ОСОБА_24 подружжю громадян США ОСОБА_12 та ОСОБА_17 , забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю, необхідного для в'їзду ОСОБА_21 разом з дітьми ОСОБА_8 в США за програмою «Uniting for Ukraine».

Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки та піклування над дітьми ОСОБА_8, рішення щодо оформлення відстрочки від мобілізації, гуманітарний пароль, закордонні паспорти для дітей ОСОБА_24, погодження на виїзд дітей за кордон) ОСОБА_21 , під керівництвом ОСОБА_6 , 15.01.2023 разом з дітьми ОСОБА_18 та ОСОБА_19 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнув на виїзд державний кордон України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець-Корчова».

Прибувши 17.01.2023 на територію США ОСОБА_21 , при невстановлених наразі обставинах передав дітей ОСОБА_24 та ОСОБА_19 на проживання та утримання в сім'ю громадян США ОСОБА_12 та ОСОБА_12

ОСОБА_25 чергою, за послуги з переміщення дітей ОСОБА_24 та ОСОБА_19 до Сполучених Штатів Америки громадянка США ОСОБА_12 сплатила ОСОБА_6 грошові кошти в сумі 4100 доларів США.

Крім того, установлено, що з 18.07.2018 в КЗ «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Крила надії» Маріупольської міської ради перебували малолітні ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Заочним рішенням Іллічівського районного суду м. Маріуполь Донецької області від 01.08.2020 у справі №264/2461/19 позбавлено ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , батьківських прав відносно ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області від 16.05.2018 № 254 «Про надання статусу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

За запрошенням неприбуткової американської організації «Loving Family's and Homes for Orphans Inc.» (64 Харбор Поінт Сьокл, Форт-Верт, Техас 76179, США, президент ОСОБА_30 ) від 07.11.2019 року та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Країна Милосердя» (ЄДРПОУ 35078133), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 15.12.2019 по 15.01.2020, перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під керівництвом та у супроводі ОСОБА_6 .

У складі цієї групи дітей перебували ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , які в період з 15.12.2019 по 15.01.2020 проживали у сім'ї громадян США ОСОБА_31 ( ОСОБА_31 ), ІНФОРМАЦІЯ_13 , та ОСОБА_33 ( ОСОБА_33 ), ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_3 ).

Надалі, в період з 01.07.2021 по 30.08.2021 за запрошенням американської організації «Loving Family's and Homes for Orphans Inc.» та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Країна Милосердя» на оздоровленні у Сполучених Штатах Америки перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України, керівником та супроводжуючими якої виступила ОСОБА_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

До вказаної групи входили ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , які, відповідно до запрошення організації «Loving Family's and Homes for Orphans Inc.», у вказаний період часу проживали у сім'ї громадян США ОСОБА_31 ( ОСОБА_31 ), ІНФОРМАЦІЯ_13 , та ОСОБА_33 ( ОСОБА_33 ), ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_3 ).

За таких обставин, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_6 забезпечили попередній підбір та подальше знайомство подружжя громадян ОСОБА_35 та ОСОБА_36 з бажаними для усиновлення українськими дітьми, позбавленими батьківського піклування, - ОСОБА_37 та ОСОБА_28 .

Після отримання від американського подружжя ОСОБА_39 підтвердження про їх намір усиновити дітей ОСОБА_28, ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 та відповідно до їх спільного плану протиправної діяльності, за невстановлених обставин, приблизно в червні 2023 року, підшукали серед чоловічого населення України особу призовного віку - ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який виявив бажання уникнути мобілізації в Україні та безперешкодно виїхати за її межі, отримавши при цьому можливість проживання на території США, залучивши останнього до протиправної діяльності організованої нею злочинної групи.

Надалі, з урахуванням змін у чинному законодавстві України, які дозволяють призначення особи, яка перебуває у родинних відносинах з дитиною, позбавленою батьківського піклування, опікуном (піклувальником) у спрощеному порядку, для безперешкодного призначення ОСОБА_41 опікуном саме обраних громадянами США дітей ОСОБА_28, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , діючи спільно та за попередньою змовою, виготовили свідоцтва про хрещення, в яких зазначили, що ОСОБА_42 15.10.2012 начебто похрестив ОСОБА_43 та ОСОБА_44 , що повністю не відповідає дійсності. Виготовивши необхідні для подачі до служби у справах дітей документи, при невстановлених обставинах ОСОБА_5 та ОСОБА_6 передали їх ОСОБА_45 .

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надали ОСОБА_46 вказівки щодо його подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_28, а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.

Після чого, ОСОБА_42 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за вказівками ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , керуючись бажанням уникнення мобілізації шляхом отримання можливості бути опікуном (піклувальником) дітей-сиріт, заздалегідь отримавши від останніх завідомо підроблені свідоцтва про хрещення ОСОБА_27 та ОСОБА_28 від 15.10.2012, 14.08.2023 звернувся до Вишневої міської ради Бучанського району Київської області із заявою про призначення його опікуном

ОСОБА_27 та піклувальником ОСОБА_28 , надавши в якості підтвердження свого родинного зв'язку із вказаними дітьми, раніше надані йому співучасниками підроблене свідоцтво про хрещення, згідно якого начебто ОСОБА_42 похрестив дітей ОСОБА_28.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_41 , до якої долучено неправдиві документи, рішенням Виконавчого комітету Вишневої міської ради Бучанського району Київської області №83/4 від 12.10.2023 останнього призначено опікуном малолітнього ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та піклувальником неповнолітньої ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

На підставі зазначеного рішення, 02.11.2023 на території Швейцарської Конфедерації (Foyer Ecole des Missons Impase du bout de la forest 7, 1898 - St. Gingolph, Canton de Valais) в присутності першого секретаря з консульських питань Посольства України у Швейцарській Конфедерації ОСОБА_46 передано указаних дітей.

Використовуючи наданий йому статус опікуна та піклувальника, рішення Виконавчого комітету Вишневої міської ради Бучанського району Київської області №83/4 від 12.10.2023, отримане на підставі неправдивих документів, ОСОБА_42 отримав рішення щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації строком на шість місяців.

В той же час, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , з метою переправлення до США та передачі дітей ОСОБА_28 подружжю громадян ОСОБА_47 , забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю, необхідного для в'їзду ОСОБА_41 разом з дітьми ОСОБА_28 в США за програмою «Uniting for Ukraine».

Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки та піклування над дітьми ОСОБА_28, рішення щодо оформлення відстрочки від мобілізації, гуманітарний пароль, закордонні паспорти для дітей ОСОБА_28, погодження на виїзд дітей за кордон) ОСОБА_42 , під керівництвом ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , 14.03.2024 разом з дітьми ОСОБА_37 та ОСОБА_28 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі неправдивих документів, перетнув на виїзд державний кордон України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Грушів-Будомєж».

Прибувши 24.03.2024 на територію США ОСОБА_42 , при невстановлених наразі обставинах передав дітей ОСОБА_48 та ОСОБА_49 на проживання та утримання в сім'ю громадян ОСОБА_47 .

Своєю чергою, за послуги з переміщення дітей ОСОБА_43 та ОСОБА_28 до Сполучених Штатів Америки громадянка США ОСОБА_50 сплатила ОСОБА_6 грошові кошти в сумі 5750 доларів США, а ОСОБА_46 - 2500 доларів США.

Крім того, установлено, що з 2021 року малолітні ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , та ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , перебували в БО БФ «Соціально-реабілітаційний центр опіки дітей «Дитячі стежинки» (ЄДРПОУ 39877117).

Рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 03.11.2022 у справі №450/1934/2 позбавлено ОСОБА_53 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , батьківських прав відносно малолітніх ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , та ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_16 .

Рішенням виконавчого комітету Щирецької селищної ради Львівського району Львівської області від 27.06.2023 №115 «Про надання статусу дітей, позбавлених батьківського піклування», малолітнім ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , та ОСОБА_57 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування.

Надалі, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та інші невстановлені особи, забезпечили знайомство дітей ОСОБА_51 та ОСОБА_52 із громадянкою США ОСОБА_59 , яка мала на меті усиновити дітей з України.

Після отримання від громадянки США ОСОБА_59 підтвердження про намір усиновити дітей ОСОБА_51 та ОСОБА_61 , ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 та відповідно до їх спільного плану протиправної діяльності, за невстановлених обставин, приблизно в серпні 2023 року, підшукали серед чоловічого населення України особу призовного віку - ОСОБА_62 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , який виявив бажання уникнути мобілізації в Україні та безперешкодно виїхати за її межі, отримавши при цьому можливість проживання на території США, залучивши останнього до протиправної діяльності організованої нею злочинної групи.

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 при достеменно невстановлених обставинах виготовили підроблену довідку про доходи, видану начебто 07.08.2023 ТОВ «РОЗЕТКА.УА», відповідно до якої ОСОБА_63 , в лютому 2022 року та в період з березня 2023 року по липень 2023 року, працював на посаді SMM-менеджера, довідку про доходи, видану начебто 02.09.2023 ТОВ «ЕМФЕСІС ІНВЕСТ», відповідно до якої ОСОБА_63 в березні 2022 року, та в період з квітня 2023 року по серпень 2023 року працював на посаді менеджера постачання будівельних матеріалів, та договір оренди квартири, начебто укладеного між ОСОБА_64 (орендодавець) та ОСОБА_65 (орендар) на квартиру АДРЕСА_4 , які при невстановлених обставинах передали ОСОБА_66 .

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надали ОСОБА_67 вказівки щодо його подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_51 та ОСОБА_69 , а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.

Після чого, ОСОБА_63 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за вказівками ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , керуючись бажанням уникнення мобілізації шляхом отримання можливості бути опікуном (піклувальником) дитини, позбавленої батьківського піклування, та постановки на облік потенційних опікунів (піклувальників), заздалегідь отримавши від останніх завідомо підроблені офіційні документи, які підтверджують його належні матеріальний стан, доходи та житло-побутові умови, у вигляді «Довідки про доходи» за останні 6 місяців (лютий 2022, березень 2023 - липень 2023 років), виданої начебто 07.08.2023 ТОВ «РОЗЕТКА.УА» (ЄДРПОУ 37193071) на ім'я ОСОБА_70 ; «Довідки про доходи» за останні 6 місяців (березень 2022, квітень 2023 - серпень 2023 років), виданої начебто 02.09.2023 за № 48(2) ТОВ «Емфесіс Інвест» (ЄДРПОУ 42802895) на ім'я ОСОБА_70 ; «Договору оренди квартири (житлового приміщення)», на квартиру АДРЕСА_4 , 18.04.2023, звернувся до служби у справах дітей Черкаської міської ради із заявою про призначення його опікуном малолітніх дітей ОСОБА_51 та ОСОБА_61 , до якої долучив вищезазначені підроблені та інші необхідні документи.

Невстановлені особи із числа співробітників служби у справах дітей Черкаської міської ради, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , в порушення вимог законодавства України у сфері охорони дитинства та регулювання діяльності органів опіки та піклування, для забезпечення швидкого прийняття рішення щодо призначення ОСОБА_70 опікуном дітей ОСОБА_51 та ОСОБА_52 не перевірили належним чином адресу, вказану ОСОБА_65 як місце проживання, та склали завідомо недостовірний офіційний документ - акт обстеження умов проживання потенційного опікуна ОСОБА_70 , до якого внесли завідомо неправдиві відомості про наявність у нього належних житлово-побутових умов за адресою: квартира АДРЕСА_4 .

За результатами розгляду заяви ОСОБА_70 , до якої долучено завідомо підроблені документи, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №1941 від 20.12.2023 останнього призначено опікуном малолітніх дітей ОСОБА_51 та ОСОБА_52 .

Використовуючи наданий йому статус піклувальника, рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №1941 від 20.12.2023, отримане на підставі заздалегідь підроблених офіційних документів, ОСОБА_63 , отримав рішення щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації строком на шість місяців.

В той же час, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , з метою переправлення до США та передачі дітей ОСОБА_51 подружжю громадянці США ОСОБА_59 , забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю, необхідного для в'їзду ОСОБА_70 разом з дітьми ОСОБА_51 та ОСОБА_76 в США за програмою «Uniting for Ukraine».

Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки над дітьми ОСОБА_51, рішення щодо оформлення відстрочки від мобілізації, гуманітарний пароль, закордонні паспорти для дітей ОСОБА_51, погодження на виїзд дітей за кордон) ОСОБА_63 , під керівництвом ОСОБА_5 , разом з ОСОБА_51 та ОСОБА_69 , 08.04.2024 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнув державний кордон України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика».

Прибувши 09.04.2024 на територію США в супроводі громадянки США ОСОБА_77 , яка є сестрою ОСОБА_78 , ОСОБА_63 , відповідно до укладених домовленостей між ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та громадянкою США ОСОБА_59 , повинен був передати дітей ОСОБА_51 та ОСОБА_61 на проживання та утримання в сім'ю останньої.

Крім того, установлено, що відповідно до наказу №19/У від 29.08.2023 до КЗ «Світловодської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» (ЄДРПОУ 22219348) зараховано ОСОБА_80 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , та ОСОБА_81 , ІНФОРМАЦІЯ_19 .

Заочним рішенням Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 09.12.2020 у справі №318/1061/20 позбавлено ОСОБА_82 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , та ОСОБА_83 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , батьківських прав відносно вказаних дітей.

Рішенням виконавчого комітету Водянської сільської ради Васильківського району Запорізької області №13-108 від 23.11.2021 «Про надання статусу дитини позбавленої батьківського піклування малолітнім дітям», ОСОБА_84 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , та ОСОБА_85 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , надано статуси дітей, позбавлених батьківського піклування.

У зв'язку із збройною агресією рф проти України, відповідно до вимог «Порядку тимчасового переміщення (евакуації) та забезпечення умов для перебування на території України, де не ведуться бойові дії, або за межами України дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №385 від 27.03.2022 (Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 546 від 01.06.2023), у 2022 році вихованців КЗ «Світловодської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» було евакуйовано до Італійської Республіки, серед яких дітей ОСОБА_86 та ОСОБА_87 .

Подружжя громадян США ОСОБА_88 та ОСОБА_89 , бажаючи усиновити українських дітей, під виглядом волонтерської діяльності, перебуваючи в Італійській Республіці обрали серед евакуйованих вихованців КЗ «Світловодської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» для подальшого усиновлення дітей ОСОБА_90 та ОСОБА_87 .

Після отримання від американського подружжя ОСОБА_89 підтвердження про їх намір усиновити дітей ОСОБА_92 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою та відповідно до плану протиправної діяльності, приблизно в серпні 2023 року, підшукали серед чоловічого населення України особу призовного віку - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який виявив бажання уникнути мобілізації в Україні та безперешкодно виїхати за її межі, отримавши при цьому можливість проживання на території США, залучивши останнього до протиправної діяльності.

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , діючи на виконання плану спільної протиправної діяльності, виготовили та, приблизно 14.08.2023, перебуваючи в м. Черкаси, передали ОСОБА_93 підроблену довідку про доходи за останні 6 місяців, видану начебто 07.08.2023 АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (ЄДРПОУ 14360570) на ім'я ОСОБА_7 , та договір оренди квартири (житлового приміщення), начебто укладеного між ОСОБА_94 (орендодавець) та ОСОБА_7 (орендар) на квартиру АДРЕСА_5 .

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надали ОСОБА_93 вказівки щодо його подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_126, а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.

Після чого ОСОБА_7 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за попередньою змовою та за вказівками ОСОБА_95 , ОСОБА_5 та інших невстановлених осіб, керуючись бажанням уникнення мобілізації шляхом отримання можливості бути опікуном (піклувальником) дітей, позбавлених батьківського піклування, та постановки на облік потенційних опікунів (піклувальників), використовуючи отримані від

ОСОБА_6 та ОСОБА_5 підроблені офіційні документи, які підтверджують його належні матеріальний стан, доходи та житло-побутові умови, необхідні для проходження курсів у Черкаському обласному центрі соціальних служб та отримання рекомендації про включення до Єдиного електронного банку даних опікунів у вигляді «Довідки про доходи» за останні 6 місяців (лютий 2023 - липень 2023 року), виданої начебто 07.08.2023 за № 48-11Е АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (ЄДРПОУ 14360570) на ім'я ОСОБА_7 , «Договору оренди квартири (житлового приміщення)», начебто укладеного 05.06.2023 між ОСОБА_94 (орендодавець) та ОСОБА_7 (орендар) на квартиру АДРЕСА_5 , які повністю не відповідають дійсності, звернувся 18.12.2023 до Центру надання адміністративних послуг Черкаської міської ради із заявою про призначення його піклувальником неповнолітніх дітей ОСОБА_86 та ОСОБА_96 , до якої долучив вищезазначені підроблені та інші необхідні документи.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_7 , до якої долучено завідомо підроблені для співучасників документи, Службою у справах дітей Черкаської міської ради 19.12.2023 за № 4940/30-02-27 складено Висновок про доцільність встановлення опіки та відповідність її інтересам дітей ОСОБА_126.

Надалі, рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради №2001 від 27.12.2023 ОСОБА_7 призначено піклувальником неповнолітніх ОСОБА_80 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , та ОСОБА_97 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , яких ОСОБА_7 , згідно актів від 04.01.2024 про вибуття дитини у сім'ю, отримав від дирекції КЗ «Світловодська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» (ЄДРПОУ 22219348).

В той же час, невстановлені особи із числа громадян США, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , з метою переправлення до США та передачі дітей ОСОБА_92 подружжю громадян США ОСОБА_89, забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю для в'їзду ОСОБА_7 разом з дітьми ОСОБА_126 в США за програмою «Uniting for Ukraine».

Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки над дітьми ОСОБА_126, рішення щодо оформлення відстрочки від мобілізації, гуманітарний пароль, закордонні паспорти для дітей ОСОБА_126, погодження на виїзд дітей за кордон) ОСОБА_98 , під керівництвом та за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_99 , разом з дітьми ОСОБА_100 та ОСОБА_101 , 14.03.2024 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнув на виїзд державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика».

Прибувши до м. Вроцлав Республіки Польща, ОСОБА_7 разом з дітьми ОСОБА_100 та ОСОБА_101 повинен був вилетіти до Сполучених Штатів Америки з метою передачі останніх на проживання та утримання в сім'ю громадян США ОСОБА_88 та ОСОБА_89.

Своєю чергою, за послуги з переміщення дітей ОСОБА_92 та ОСОБА_103 до Сполучених Штатів Америки громадянка США ОСОБА_89 сплатила ОСОБА_6 та ОСОБА_5 грошові кошти в сумі 5600 доларів США.

Крім того, встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №402/15 від 19.07.2017 ОСОБА_103 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , влаштовано до державного закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на повне державне утримання, та станом на 2023 рік останній перебував у КЗ «Бердянська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів» Запорізької обласної ради (ЄДРПОУ 20510312).

Рішенням Заводського районного суду м. Запоріжжя від 07.06.2017 у справі №332/1075/17 позбавлено ОСОБА_106 , ІНФОРМАЦІЯ_28, батьківських прав відносно ОСОБА_103 , ІНФОРМАЦІЯ_22 .

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №402/4 від 19.07.2017 «Про надання статусу дитини позбавленої батьківського піклування», ОСОБА_103 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

За запрошенням некомерційної американської організації «Host Orphans Worldwide» (27 Гаргола Пік, Джиллетт, штат Вайомінг, 82716, США, директор ОСОБА_174) від 27.04.2021 року та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Маяк» (ЄДРПОУ 25886163), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 22.06.2021 по 30.08.2021, під керівництвом та у супроводі членів МБФ «Маяк» перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України.

У складі цієї групи дітей перебував ОСОБА_103 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , який в період з 22.06.2021 по 30.08.2021 проживав в сім'ї громадян ОСОБА_110 ( ОСОБА_110 ), ІНФОРМАЦІЯ_23 , та ОСОБА_89 ( ОСОБА_89 ), ІНФОРМАЦІЯ_24 , за адресою: АДРЕСА_6.

Надалі, за запрошенням некомерційної американської організації «Host Orphans Worldwide» (27 Гаргола Пік, Джиллетт, штат Вайомінг, 82716, США, директор ОСОБА_174) та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Маяк» (ЄДРПОУ 25886163), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 15.12.2021 по 15.01.2022, під керівництвом та у супроводі членів МБФ «Маяк» перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України.

У складі цієї групи дітей перебував ОСОБА_103 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , який в період з 15.12.2021 по 15.01.2022 проживав в сім'ї громадян ОСОБА_110 ( ОСОБА_110 ), ІНФОРМАЦІЯ_23 , та ОСОБА_89 ( ОСОБА_89 ), ІНФОРМАЦІЯ_24 , за адресою: АДРЕСА_6 .

За таких обставин, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , забезпечили попередній підбір та подальше знайомство подружжя громадян ОСОБА_114 та ОСОБА_88 з бажаною для усиновлення українською дитиною, позбавленої батьківського піклування, - ОСОБА_103 .

Після отримання від американського подружжя ОСОБА_89 підтвердження про їх намір усиновити ОСОБА_103 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , діючи відповідно до плану протиправної діяльності, приблизно в жовтні 2023 року, підшукали серед громадян України ОСОБА_117 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , яка виявила бажання отримати можливість проживання на території США, залучивши останню до протиправної діяльності.

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою та на виконання плану спільної протиправної діяльності, виготовили та, при достеменно невстановлених обставинах, передали ОСОБА_118 підроблену довідку про доходи за останні 6 місяців, видану начебто 27.10.2023 ФОП « ОСОБА_119 » на ім'я ОСОБА_120 .

З урахуванням змін у чинному законодавстві України, які дозволяють призначення особи, яка перебуває у родинних відносинах з дитиною, позбавленою батьківського піклування, опікуном (піклувальником) у спрощеному порядку, для безперешкодного призначення ОСОБА_118 опікуном саме обраного громадянами США ОСОБА_103 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , діючи спільно та за попередньою змовою, виготовили та передали ОСОБА_118 свідоцтво про хрещення, в якому зазначили, що 27.06.2018 вона начебто похрестила ОСОБА_103 , що повністю не відповідає дійсності.

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надали ОСОБА_118 вказівки щодо її подальших дій, направлених на встановлення опіки над малолітнім ОСОБА_103 , а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.

Після чого ОСОБА_118 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за попередньою змовою та за вказівками ОСОБА_95 , ОСОБА_5 , використовуючи отримані від останніх документ, який підтверджує її належні матеріальний стан та доходи у вигляді «Довідки про доходи» за останні 6 місяців (квітень 2023 - вересень 2023 року), виданої начебто 27.10.2023 за № 18 ФОП « ОСОБА_119 » (РНКПП НОМЕР_1 ) на ім'я ОСОБА_118 , 09.11.2023, звернулась до Служби у справах дітей та сім'ї Глухівської міської ради Сумської області із заявою про призначення її опікуном ОСОБА_103 , зазначивши адресу свого проживання АДРЕСА_7 та надавши в якості підтвердження свого родинного зв'язку із вказаною дитиною, раніше надане їй співучасниками підроблене свідоцтво про хрещення, згідно якого начебто ОСОБА_120 . 27.06.2018 похрестила ОСОБА_103 .

Невстановлені особи із числа співробітників служби у справах дітей Глухівської міської ради Сумської області, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , в порушення вимог законодавства України у сфері охорони дитинства та регулювання діяльності органів опіки та піклування, для забезпечення швидкого прийняття рішення щодо призначення ОСОБА_118 опікуном ОСОБА_103 не перевірили адресу, вказану ОСОБА_118 як місце проживання, та склали завідомо недостовірний офіційний документ - акт обстеження умов проживання потенційного опікуна ОСОБА_118 , до якого внесли завідомо неправдиві відомості про наявність у неї належних житлово-побутових умов за адресою: квартира АДРЕСА_8 .

За результатами розгляду заяви ОСОБА_118 , до якої долучено завідомо підроблені для співучасників документи, рішенням Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області №321 від 16.11.2023 ОСОБА_118 призначено опікуном малолітнього ОСОБА_103 , ІНФОРМАЦІЯ_22 .

В той же час, невстановлені особи із числа громадян США, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , з метою переправлення до США та передачі ОСОБА_103 подружжю громадян ОСОБА_123 , забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю для в'їзду ОСОБА_118 разом з ОСОБА_103 в США за програмою «Uniting for Ukraine».

Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки над ОСОБА_103 , гуманітарний пароль, закордонний паспорт для ОСОБА_103 , погодження на виїзд дитини за кордон) ОСОБА_118 , під керівництвом та за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_99 , разом із ОСОБА_103 , 14.03.2024 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнула на виїзд державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика».

Прибувши до м. Вроцлав Республіки Польща, ОСОБА_118 разом із ОСОБА_103 повинна була вилетіти до Сполучених Штатів Америки з метою передачі останнього на проживання та утримання в сім'ю громадян США ОСОБА_88 та ОСОБА_89 , однак наданий їй гуманітарний пароль за програмою «Uniting for Ukraine» було анульовано уповноваженими органами Сполучених Штатів Америки.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на переміщення неповнолітнього ОСОБА_103 до Сполучених Штатів Америки та передачі громадянам США ОСОБА_88 та ОСОБА_89 , ОСОБА_118 разом із ОСОБА_103 15.02.2025 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнула на виїзд державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика».

Своєю чергою, за послуги з переміщення ОСОБА_103 та дітей ОСОБА_126 до Сполучених Штатів Америки громадянка США ОСОБА_89 сплатила ОСОБА_6 та ОСОБА_5 грошові кошти в сумі 5600 доларів США.

Крім того, установлено, що з 06.05.2020 в КЗ «Гуляйпільська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат» Запорізької обласної ради перебували малолітні ОСОБА_126 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , та ОСОБА_127 , ІНФОРМАЦІЯ_27 .

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 10.05.2018 у справі №335/10420/17 позбавлено ОСОБА_128 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , батьківських прав відносно ОСОБА_129 , ІНФОРМАЦІЯ_27 .

Рішенням Запорізького апеляційного суду від 01.09.2020 у справі

№ 22-ц/807/2614/20 позбавлено ОСОБА_130 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , батьківських прав відносно ОСОБА_126 , ІНФОРМАЦІЯ_26 .

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 25.06.2018

№ 283/9 «Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування», малолітньому ОСОБА_132 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради Запорізької області від 22.10.2020 № 185/8 «Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування», малолітньому ОСОБА_126 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

За запрошенням некомерційної американської організації «Host Orphans Worldwide» (27 Гаргола Пік, Джиллетт, штат Вайомінг, 82716, США, директор ОСОБА_174) від 27.04.2021 року та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Маяк» (ЄДРПОУ 25886163), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 22.06.2021 по 30.08.2021, під керівництвом та у супроводі членів МБФ «Маяк» перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України.

У складі цієї групи дітей перебував ОСОБА_127 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , який в період з 22.06.2021 по 30.08.2021 проживав у сім'ї громадян ОСОБА_134 ( ОСОБА_134 ), ІНФОРМАЦІЯ_29 , та ОСОБА_136 ( ОСОБА_136 ), ІНФОРМАЦІЯ_30 за адресою: АДРЕСА_9 .

Крім того, за запрошенням некомерційної американської організації «Host Orphans Worldwide» (27 Гаргола Пік, Джиллетт, штат Вайомінг, 82716, США, директор ОСОБА_174) та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Маяк» (ЄДРПОУ 25886163), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 15.12.2021 по 15.01.2022, під керівництвом та у супроводі членів МБФ «Маяк» перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України.

До вказаної групи входили ОСОБА_127 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , який в період з 15.12.2021 по 15.01.2022 проживав у сім'ї громадян ОСОБА_134 ( ОСОБА_134 ), ІНФОРМАЦІЯ_29 , та ОСОБА_136 ( ОСОБА_136 ), ІНФОРМАЦІЯ_30 , за адресою: АДРЕСА_9 , та ОСОБА_126 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , який в період з 15.12.2021 по 15.01.2022 проживав у сім'ї громадян ОСОБА_138 ( ОСОБА_138 ), ІНФОРМАЦІЯ_31 , ОСОБА_140 ( ОСОБА_140 ), ІНФОРМАЦІЯ_32 , за адресою: АДРЕСА_11.

За таких обставин, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_6 забезпечили попередній підбір та подальше знайомство з бажаними для усиновлення українськими дітьми, позбавленими батьківського піклування, а саме: подружжя громадян ОСОБА_142 та ОСОБА_143 з дитиною ОСОБА_126 , а подружжя громадян ОСОБА_145 та ОСОБА_146 з дитиною ОСОБА_147 .

Після отримання від сімей американських громадян ОСОБА_140 та ОСОБА_160 підтвердження про їх намір усиновити дітей ОСОБА_126 та ОСОБА_149 , ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою зі ОСОБА_5 та відповідно до їх спільного плану протиправної діяльності, за невстановлених обставин, приблизно в листопаді 2023 року, підшукали серед громадян України ОСОБА_150 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , яка виявила бажання отримати можливість проживання на території США, залучивши останню до протиправної діяльності.

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 при достеменно невстановлених обставинах виготовили підроблений договір оренди житла, начебто укладеного між ОСОБА_151 (орендодавець) та ОСОБА_150 (орендар) на квартиру

АДРЕСА_10 , який при невстановлених обставинах передали ОСОБА_150 .

Надалі, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надали ОСОБА_150 вказівки щодо її подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_155 та ОСОБА_126 , а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.

Після чого, ОСОБА_150 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за вказівками ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , керуючись бажанням отримати можливість проживання на території США, заздалегідь отримавши від останніх завідомо підроблений офіційний документ, який підтверджує її належні житло-побутові умови, у вигляді договору оренди квартири АДРЕСА_10 , який повністю не відповідає дійсності, 21.12.2023 звернулась до служби у справах дітей Черкаської міської ради із заявою про призначення її опікуном малолітніх ОСОБА_149 та ОСОБА_126 , надавши в якості підтвердження свого родинного зв'язку із вказаними дітьми, раніше надані їй співучасниками підроблені свідоцтва про хрещення, згідно яких начебто ОСОБА_150 09.12.2023 похрестила вказаних дітей.

Невстановлені особи із числа співробітників служби у справах дітей Черкаської міської ради, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , в порушення вимог законодавства України у сфері охорони дитинства та регулювання діяльності органів опіки та піклування, для забезпечення швидкого прийняття рішення щодо призначення ОСОБА_150 опікуном дітей ОСОБА_149 та ОСОБА_126 не перевірили належним чином адресу, вказану ОСОБА_150 як місце проживання, та склали завідомо недостовірний офіційний документ - акт обстеження умов проживання потенційного опікуна ОСОБА_150 від 21.12.2023, до якого внесли завідомо неправдиві відомості про наявність у неї належних житлово-побутових умов за адресою: квартира АДРЕСА_10 .

За результатами розгляду заяви ОСОБА_150 , до якої долучено неправдиві документи, рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 5 від 09.01.2024 останню призначено опікуном малолітнього ОСОБА_126 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , та рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 6 від 09.01.2024 опікуном малолітнього ОСОБА_129 , ІНФОРМАЦІЯ_27 .

Своєю чергою, за послуги з переміщення дітей ОСОБА_149 та

ОСОБА_126 до Сполучених Штатів Америки громадянин США ОСОБА_160 сплатив ОСОБА_5 грошові кошти в сумі 5000 доларів США.

Однак, ОСОБА_150 , розуміючи, що через втручання компетентних органів Сполучених Штатів Америки не зможе отримати гуманітарний пароль за програмою «Uniting for Ukraine» та безперешкодно потрапити до США, 12.04.2024 звернулась до служби у справах дітей Черкаської міської ради про припинення опіки над дітьми ОСОБА_155 та ОСОБА_126 .

З метою проведення повного, всебічного досудового розслідування, а також встановлення всіх обставин вчинення кримінальних правопорушень та осіб, причетних до їх вчинення, на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 , 23.04.2025 проведено обшук автомобіля «Audi Q7», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , який перебував у користуванні ОСОБА_6 .

В ході обшуку вилучено:

1) мобільний телефон марки «iPhone 15 Pro Max», в корпусі сірого кольору, IMEI 1: НОМЕР_3 , IMEI 2: НОМЕР_4 , з сім-картою мобільного оператора «Київстар» з номером телефону НОМЕР_5 ;

2) мобільний телефон марки «iPhone XS», в корпусі золотистого кольору, IMEI 1: НОМЕР_6 , IMEI 2: НОМЕР_7 , з сім-картою мобільного оператора «Київстар» з номером телефону НОМЕР_8 ;

3) рішення Сокальського районного суду Львівської області від 02.01.2025 (справа № 454/4357/24) про визнання ОСОБА_162 , ІНФОРМАЦІЯ_17 та ОСОБА_163 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , усиновлювачами ОСОБА_164 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , на 4-х (чотирьох) аркушах;

4) автомобіль марки «Audi Q7», д.р.н. НОМЕР_2 та ключі від вказаного автомобіля.

В подальшому, автомобіль марки «Audi Q7», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , визнано речовим доказом у кримінальному провадженні, так я останній є засобом вчинення кримінальних правопорушень, інкримінованих ОСОБА_6 , та винесено відповідну постанову від 23.04.2025.

На теперішній час ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених: ч. 3 ст. 149 КК України за кваліфікуючими ознаками: переміщення людини, вчинене з метою експлуатації, вчинене щодо неповнолітнього, щодо кількох осіб, вчинене повторно, вчинене за попередньою змовою групою осіб, вчинене щодо неповнолітнього його піклувальником; ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 149 КК України за кваліфікуючими ознаками: готування до переміщення людини, вчинене з метою експлуатації, вчинене щодо неповнолітнього, щодо кількох осіб, вчинене за попередньою змовою групою осіб, вчинене щодо неповнолітнього його піклувальником; ч. 3 ст. 332 КК України за кваліфікуючими ознаками: організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями та сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів, усуненням перешкод, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів; ч. 3 ст. 358 КК України за кваліфікуючими ознаками: підроблення іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права, з метою використання його іншою особою, а також виготовлення підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків з метою використання його підроблювачем, вчинені повторно, вчинені за попередньою змовою групою осіб.

Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 використовувала зазначений автомобіль «Audi Q7 під час вчинення інкримінованих їй злочинів.

Крім того, під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій, передбачених ст.ст. 260, 267 КПК України, відносно ОСОБА_6 підтверджено той факт, що автомобіль «Audi Q7» перебував у постійному користуванні останньої.

Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 на вказаному автомобілі AUDI Q7, однак з державним реєстраційним знаком НОМЕР_9 , перевезла 14.03.2024 через державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика» ОСОБА_165 разом з його підопічними дітьми ОСОБА_100 та ОСОБА_101 з метою переміщення останніх до США та передачі за отриману співучасниками грошову винагороду в сім'ю громадян США ОСОБА_89 та ОСОБА_88 .

До того ж встановлено, що автомобіль «Audi Q7», державний реєстраційний знак НОМЕР_9 , в період з 16.03.2024 до 12.06.2024 перебував у власності ОСОБА_6 . Поряд з цим в ході досудового розслідування отримано відомості про те, що ОСОБА_6 перебуває у процесі поділу спільного сумісного майна подружжя з ОСОБА_22 (хоча розірвання шлюбу наразі не зареєстровано у ДРАЦС), серед якого і зазначений автомобіль. Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 29.10.2024 відкрито провадження по справі за позовом ОСОБА_22 про забезпечення позову. Встановлено, що ОСОБА_6 , бажаючи уникнути поділу автомобіля «Audi Q7», перереєструвала вказаний автомобіль без відома та згоди ОСОБА_22 на свою матір - ОСОБА_167 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , у зв'язку з чим автомобілю змінено державний реєстраційний знак з « НОМЕР_9 » на « НОМЕР_2 ».

Ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 15.05.2025 за клопотанням слідчого, погодженого з прокурором, накладено, окрім іншого, арешт на автомобіль «Audi Q7», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 та ключі від нього, із забороною відчуження, розпорядження та користування указаним майном.

Надалі, ухвалою Одеського апеляційного суду від 30.07.2025 відмолено у задоволенні апеляційної скарги, арешт на автомобіль «Audi Q7», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 та ключі від нього залишено у силі, оскільки колегія суддів погодилася з висновком слідчого судді, що автомобіль «Audi Q7», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , на даній стадії досудового розслідування, відповідає критеріям майна визначеним ст. 98 КПК, на яке відповідно до положень ч.3 ст.170 КПК України може бути накладений арешт, оскільки за версією органу досудового розслідування він міг бути придбаний заОСОБА_6 за рахунок коштів, набутих кримінально протиправним

шляхом, за обставин викладених в клопотанні, а також безпосередньо використовувався останньою для вчинення протиправних дій.

Однак, в подальшому ухвалою слідчого судді від 04.09.2025 задоволено клопотання власника майна та накладений 15.05.2025 арешт з незрозумілих причин скасовано. При цьому, слідчий та прокурор участі у розгляді клопотання власника майна не приймали. Про наявність ухвали від 04.09.2025 щодо скасування арешту стало відомо лише з клопотання власника про повернення цього майна, у зв'язку з чим слідчий за погодженням із прокурором знову звернулися з клопотанням про накладення арешту на вказаний автомобіль, оскільки він є речовим доказом та відповідає критеріям майна визначеним ст. 98 КПК України, що також підтверджено колегією суддів Одеського апеляційного суду.

Ухвалою слідчого судді від 22.10.2025 клопотання повернуто прокурору для усунення недоліків. Прокурор участі у розгляді зазначеного клопотання не приймав. При цьому, повний текст ухвали надійшов на адресу Одеської обласної прокуратури о 16 год. 21 хв. 24.10.2025 за вх. № 69167-25.

У подальшому, прокурор 27.10.2025 повторно звернувся до слідчого судді Київського районного суду м. Одеси з клопотанням про арешт цього майна, навівши завдання, підстави, мету, відповідне обґрунтування необхідності арешту майна, документи, які підтверджують право власності на майна, конкретні факти і докази, що свідчать про володіння та користування підозрюваною ОСОБА_6 указаним майном, а також обставини використання цього майна підозрюваною у якості засобу вчинення кримінального правопорушення.

Проте, ухвалою слідчого судді від 30.10.2025 клопотання повернуто прокурору для усунення недоліків. Прокурор участі у розгляді зазначеного клопотання не приймав, повний текст ухвали надійшов на адресу Одеської обласної прокуратури електронною поштою о 14 год. 30 хв. 11.11.2025 за №73454-25.

Процесуальний керівник повторно звертається з клопотанням про арешт майна з метою збереження речових доказів, можливої конфіскації майна.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, просив задовольнити посилаючись на обставини викладені письмово.

Захисник ОСОБА_6 та представник ОСОБА_169 - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання, зауважила, що наразі відсутні підстави для застосування такого засобу забезпечення кримінального провадження, як арешт автомобіля марки «Audi Q7», д.р.н. НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_170 , оскільки ані остання, ані її майно не мають жодного відношення до кримінального правопорушення. Крім того, після скасування арешту 09.09.2025 року органом досудового розслідування здійснюються перешкоди шляхом неповернення автомобіля власнику, з цього приводу триває досудове розслідування. Просила відмовити у задоволенні клопотання прокурора.

Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до п.п.1,2 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.

Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.

При цьому, у відповідності до ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до ч.5 ст.171 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.

Згідно ч.1 ст.98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправних шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.

Розглянувши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до переконання про наявність правових підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, шляхом заборони його відчуження та розпорядження, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження. В свою чергу не накладення арешту на зазначене майно може призвести до його знищення, приховання, відчуження, що в свою чергу призведе до втрати доказів в рамках кримінального провадження та суттєво ускладнить процес встановлення істини по кримінальному провадженні.

Відповідно до матеріалів клопотання, постановою слідчого зазначений автомобіль визнано речовим доказом по даному кримінальному провадженню.

Враховуючи встановлені по кримінальному провадженню обставини, слідчий суддя приходить до висновку, що автомобіль марки «Audi Q7», д.р.н. НОМЕР_2 може мати доказове значення у кримінальному провадженні.

Так, слідчим суддею встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 на вказаному автомобілі AUDI Q7, з іншим державним реєстраційним знаком НОМЕР_9 , перевозила 14.03.2024 через державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика» ОСОБА_165 разом з його підопічними дітьми ОСОБА_100 та ОСОБА_101 з метою переміщення останніх до США та передачі за отриману співучасниками грошову винагороду в сім'ю громадян США ОСОБА_89 та ОСОБА_88 .

До того ж встановлено, що автомобіль «Audi Q7», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , в період з 16.03.2024 до 12.06.2024 перебував у власності ОСОБА_6 . Поряд з цим ОСОБА_6 розірвавши шлюб з ОСОБА_22 наразі перебуває на стадії поділу спільного сумісного майна подружжя, серед якого і зазначений автомобіль.

Також, встановлено, що ОСОБА_6 , можливо, бажаючи уникнути поділу вищезазначеного автомобіля «Audi Q7» державний реєстраційний знак НОМЕР_2 перереєструвала останній на свою матір - ОСОБА_171 , ІНФОРМАЦІЯ_35 .

Слідчий суддя враховує аргументи захисника з приводу того, що транспортний засіб належить іншій особі, в той же час зауважує, що зазначений правочин міг бути удаваним та укладеним з метою уникнення поділу автомобіля «Audi Q7», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , між подружжям ОСОБА_6 , шлюб яких розірвано та станом на теперішній час останні перебувають на стадії поділу спільного сумісного майна.

Зазначені обставини будуть предметом перевірки під час подальшого досудового розслідування.

Крім того, факт постійного використання підозрюваною вищезазначеного транспортного засобу доводить її присутність під час обшуку.

Так, на думку слідчого судді, є достатньо підстав вважати, що збереження вищезазначеного транспортного засобу необхідно для здійснення належного досудового розслідування кримінального провадження.

Слідчим суддею встановлено, у ході слідства, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, санкція якої передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.

Так, під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що у власності ОСОБА_6 перебував транспортний засіб «Audi Q7».

Разом з тим, 12.06.2024 право власності на зазначений автомобіль набуто ОСОБА_173 , яка є матір'ю ОСОБА_6 .

Слідчий суддя враховуючи вищенаведене прийшов до висновку, що зазначений правочин міг бути укладеним, також, і з метою запобігання виявлення майна підозрюваної та уникнення конфіскації.

Скасування арешту з транспортного засобу в порядку ст.174 КПК України не є підставою, що унеможливлює повторне накладення арешту у разі встановлення слідчим суддею нових обставин.

Разом з тим, вилучений транспортний засіб не є безпосереднім знаряддям вчинення злочинів, тобто останній не зберіг на собі сліди його вчинення, а в клопотанні прокурора не зазначено жодного обґрунтування, як незастосування арешту в частині користування автомобілем унеможливить використання його як доказів у кримінальному провадженні.

Слідчий суддя акцентує увагу, що відповідно до ч.4 ст.173 КПК України слідчий суддя, суд зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження прав особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

З урахуванням вищенаведеного, слідчий суддя доходить до переконання, що доводи прокурора про необхідність накладення арешту на вилучене майно із обов'язковою забороною користування ним, є необґрунтованими, оскільки, у цьому випадку заборона користування, є невиправданим обтяжливим способом арешту майна. Крім того, слідчий суддя звертає увагу, що в органу досудового розслідування було достатньо часу для здійснення огляду транспортного засобу та фіксації речових доказів, які могли знаходитися у ньому.

Таким чином, враховуючи наявність правових підстав для накладення арешту на майно, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження, слідчий суддя приходить до переконання, що в цілях запобігання можливості його відчуження та забезпечення можливої конфіскації майна, враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що вказане майно підлягає конфіскації майна як виду покарання, а також беручи до уваги правове обґрунтування клопотання прокурора, клопотання про накладення арешту майна підлягає задоволенню, шляхом позбавлення права відчуження та розпорядження зазначеним транспортним засобом власником та іншими особами, які здійснює його володіння, до скасування арешту в порядку встановленому КПК України, що дозволить не порушувати право власності особи та належним чином забезпечить виконання завдань кримінального провадження.

Керуючись ст.ст.170, 171, 172, 173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №12023160000001520 від 13.12.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 149, ч. 1 ст.14, ч. 3 ст. 149, ч.ч. 2, 3 ст. 332, ч.ч. 3, 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити частково.

Накласти арешт на автомобіль марки «Audi Q7», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , із забороною права відчуження та розпорядження зазначеним транспортним засобом.

У задоволені клопотання в іншій частині - відмовити.

Виконання ухвали покласти на прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Відповідно до ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.

Слідчий суддя ОСОБА_1