79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
24.11.2025 Справа № 914/2030/25
Господарський суд Львівської області у складі головуючої судді Зоряни Горецької, при секретарі Зоряні Палюх, розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Золочівської окружної прокуратури,
в інтересах держави в особі позивача Буської міської ради Золочівського району Львівської області,
до відповідача Приватного підприємства «Ротен»,
про розірвання договору, повернення земельної ділянки та стягнення заборгованості з орендної плати,
представники сторін:
від прокуратури: Максимовська С.С.;
від позивача: не з?явився;
від відповідача: не з?явився.
В провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа за позовом Золочівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Буської міської ради Золочівського району Львівської області до відповідача Приватного підприємства «Ротен» про розірвання договору, повернення земельної ділянки та стягнення заборгованості з орендної плати.
Ухвалою від 07.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Рух справи відображено в ухвалах та проколах судових засідань.
03.11.2025 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
24.11.2025 проголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Позиція прокуратури
Прокуратура обгрунтовує позовні вимоги неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди землі від 15.09.2015. Заборгованість становить 8 371,17 грн. Прокуратура вказує на нецільове використання орендованої земельної ділянки. Зазначене є підставою для стягнення орендної плати, розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки Буській міській раді.
Позиція позивача
Позивач пояснень по суті спору не надав, явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча належним чином повідомлений про розгляд справи.
Позиція відповідача
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, позовних вимог не спростував, явку уповноваженого представника в ході розгляду справи не забезпечив, хоча належним чином повідомлений про розгляд справи.
ПП «Ротен» на підставі земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки стало переможцем земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 4620686600:02:000:0072 площею 10,4647 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами с. Тур'я Тур'янської сільської ради Буського району (Буська територіальна громада Золочівського району). Вказане підтверджується протоколом земельних торгів №252 від 15.09.2015.
На підставі проведеного аукціону, між Головним управлінням Держгекадастру у Львівській області та ПП «Ротен» 15.09.2015 укладено договір оренди землі (далі по тексту - Договір).
Згідно з п.п. 1.1., 2.1., 2.2. вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Тур'янської сільської ради Буського району Львівської області. В оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 10,4647 га. Кадастровий номер земельної ділянки 4620686600:02:000:0072.
Згідно пунктів 2.3, 2.4. Договору - категорія земель: землі сільськогосподарського призначення. Код використання згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): А.01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна та об'єкти інфраструктури (п. 2.5. Договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2015 становить 63 739,21 грн (п.2.6. Договору).
Відповідно до п.2.7 Договору земельна ділянка, яка передається в оренду не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
У п. 3.1 Договору вказано, що такий укладено на строк 14 років.
Відповідно до п.5.1. Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п.5.2. Договору).
Земельна ділянка передана орендарю ПП «Ротен», що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки до договору оренди землі від 15.09.2015.
03.04.2015 зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право державної власності на вказану земельну ділянку за Головним управлінням Держземагентства у Львівській області, а з 24.09.2015 - право оренди за ПП «Ротен», номер запису про інше речове право 11390191.
За Буською міською радою Золочівського району (код ЄДРПОУ 26307575) зареєстровано право комунальної власності на вищевказану земельну ділянку.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №50-ОТГ від 15.12.2020 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» вирішено передати Буській міській раді (Буській територіальній громаді) у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 4702,5617га, які розташовані на території Буської міської ради за актом приймання-передачі.
Відповідно до Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 15.12.2020 Головне управління Держгеокадастру у Львівській області передало із державної власності, а Буська міська рада прийняла у комунальну власність земельні ділянки, у тому числі земельну ділянку кадастровий номер 4620686600:02:000:0072 площею 10,4647 га.
Так, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності, 22.03.2025 за Буською міською радою Золочівського району Львівської області зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку площею 10,4647 га з кадастровим номером 4620686600:02:000:0072 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 614754446206).
Інші відомості про спірну земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні.
У даному випадку Орендодавцем спірної земельної ділянки виступає Буська міська рада Золочівського району Львівської області, яка і отримувала орендну плату за використання земельної ділянки та до останньої перейшли права та обов'язки орендодавця за оскаржуваним договором оренди землі.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення зобов'язань, є зокрема договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Аналогічні приписи містять п. п. 1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. ст. 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема розірвання договору.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Така ж відповідальність за невиконання умов договору оренди встановлена ст. 36 Закону України «Про оренду землі»: у разі невиконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Приписами ст. 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Незважаючи на імперативні норми закону щодо повноти та своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності та взяті на себе зобов'язання згідно з Договором (п. п. 4.1- 4.6, п. п. 9.4.6 - 9.4.8 Договору),
Відповідач свого обов'язку не виконує та допустив тривалу (з вересня 2023 року по даний час) заборгованість в сумі 8 371,17 грн.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 270 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним, а земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, є об'єктом оподаткування.
Згідно з ст. 265.1 Податкового кодексу України податок на майно складається: з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою (ст. 93 Земельного кодексу України).
Статтею 2 Закону визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 13 Закону, ст. 792 Цивільного кодексу України, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Положеннями ст. 15 Закону визначено, що істотними умовами договору оренди землі є:
- об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (ст. 96 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, що встановлені цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 36 Податкового кодексу України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, який виникає у платника за кожним податком і збором.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1. ст. 38 Податкового кодексу України).
Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України).
Орендна плата за землю - це платіж, який Орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ст. 21 Закону).
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з п. п. 4.1 - 4.4 Договору плата за користування земельною ділянкою становить 3 875,57 грн в рік. Орендна плата сплачується Орендарем на р/р 33216812700072 в ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 36763541 (одержувач місцевий бюджет Тур'янської сільської ради Буського району Львівської області), код платежу 18010600. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється щорічно з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата сплачується Орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів.
Орендна плата вноситься Орендарем у такі строки: щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
При цьому, п.9.4.8 Договору визначено обов'язок Орендаря самостійно, щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України не пізніше 20 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою в порядку, передбаченому ст. 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Орендодавець має право вимагати від Орендаря, а Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату (ч.1 ст. 24 Закону, п.п. 9.1.1., 9.4.6. Договору).
Під систематичною несплатою орендної плати, відповідно до ст. 782 Цивільного кодексу України, слід розуміти невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Згідно з ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частиною 1 ст. 32 Закону визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до п. 12.3 Договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим Договором, а також внаслідок несплати, несвоєчасної або неповної сплати Орендарем орендної плати, та з інших підстав, визначених чинним законодавством України.
Як вбачається з інформацій ГУ ДПС у Львівській області №14199/5/13-01-04-11-07 від 18.12.2024, №930/5/13-01-04-11-07 від 23.01.2025, №1617/5/13-01-04-10-07 від 07.02.2025 ПП «Ротен» (код ЄДРПОУ 36874438) подало податкові декларації з плати за землю за 2022-2023 роки щодо використання земельної ділянки з кадастровим номером 4620686600:02:000:0072 площею 10,4647 га. На 2024 рік платником ПП «Ротен» податкова декларація з орендної плати за землю не подана та, відповідно, заборгованість не облікована.
Окрім цього, Буська міська рада Золочівського району Львівської області на запит окружної прокуратури повідомила листами №3191 від 31.12.2024, №1084 від 16.06.2025 про те, що Орендарем не виконуються умови Договору щодо повноти та своєчасності сплати орендної плати за землю.
26.11.2024 комісією Буської міської ради Золочівського району було проведено обстеження земельної ділянки площею 10,4647 га кадастровий номер 4620686600:11:000:0299 та встановлено, що земельна ділянка із видом угідь пасовище виорана та попередньо на ній вирощувалася кукурудза.
13.06.2025 комісією Буської міської ради Золочівського району було проведено обстеження земельної ділянки площею 10,4647 га кадастровий номер 4620686600:11:000:0299 та встановлено, що земельна ділянка із видом угідь пасовище виорана та на ній вирощується соняшник.
Також виконавчий комітет Буської міської ради 07.08.2024 звертався листом до ПП «Ротен» про необхідність подання податкової декларації з сплати за землю та погашення заборгованості по орендній платі за земельну ділянку.
Крім цього, Буська міська рада Золочівського району Львівської області на запит окружної прокуратури повідомила листом №459 від 19.02.2025 про те, що Орендарем не виконуються умови Договору щодо повноти та своєчасності сплати орендної плати за землю.
Як вбачається з умов Договору щодо орендної плати (п.п. 4.1-4.6), розрахунку заборгованості з орендної плати за землю, інформації Буської міської ради Золочівського району щодо несплати орендної плати за договором, ПП «Ротен» Буською міською радою Золочівського району за період з вересня 2023 року по 01.06.2025 нараховано орендну плату за користування земельною ділянкою площею 10,4647 га з кадастровим номером 4620686600:02:000:0072 в сумі 8 371,17 грн.
Вказана сума заборгованості наведена з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки у відповідності до вимог ст.289.2 ПК України
Наведене свідчить про систематичне порушення Відповідачем умов Договору в частині повноти та своєчасності сплати орендної плати та є самостійною підставою для розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості.
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до п. 13.1 Договору, за невиконання або неналежне виконання умов Договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та умов договору.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», питання про дострокове припинення користування землею на умовах оренди вирішується шляхом пред'явлення позову про розірвання договору (абз. 3 п. 8).
Так, ст. 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, серед іншого, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
З урахуванням наведеного, у зв'язку з тривалою несплатою Відповідачем орендної плати за спірну земельну ділянку (з вересня 2023 року), що спричиняє ненадходження до місцевого бюджету коштів, призводить до невиконання дохідної частини бюджету територіальної громади та є істотним порушенням умов Договору, вбачаються достатні підстави для розірвання договору, повернення земельної ділянки та стягнення заборгованості в судовому порядку.
Обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, підтверджуються доданими письмовими доказами.
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 10,4647 га. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення (п.2.3. Договору).
Пунктом 5.1. Договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п.5.2. Договору).
Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов Договору та вимог чинного законодавства (п.5.3. Договору).
Пунктом 5.4. Договору передбачено, що орендована земельна ділянка повинна використовуватись способами що не суперечать екологічним вимогам, не допускати забруднення радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, захищати її від водної та вітрової ерозії, дотримуватись вимог законодавства про охорону довкілля. Господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені граничні допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Пунктом 8.1. Договору передбачено, що на орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження: зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії Договору.
Одним із обов'язків Орендаря Договором передбачено (п.п. 9.4.4., 9.4.5.) дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому Договором та чинним законодавством України; використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов Договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил.
Пунктом 9.1.1. Договору передбачено права Орендодавця вимагати від Орендаря використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з цим Договором, дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для здійснення контролю за додержанням Орендарем умов Договору та вимог законодавства.
Пунктом 12.3. Договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим Договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати Орендарем орендної плати, а також з інших підстав, визначених чинним законодавством України.
Як вже зазначалося, відповідно до п.2.1 Договору, в оренду передана земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 10,4647 га.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що право оренди земельної ділянки зареєстровано 24.09.2015 за ПП «Ротен» (номер запису про інше речове право 11390191).
Відтак, з 24.09.2015 у Орендаря виникло право оренди на спірну земельну ділянку, а також права та обов'язки орендаря за договором оренди землі від 15.09.2015.
У встановленому Законом України «Про оренду землі» та Договором порядку, земельна ділянка передана Орендарю, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки до договору оренди землі від 15.09.2015.
Відповідно до п. 11.6 Договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору. Отже на даний час власником та орендодавцем земельної ділянки є Буська міська рада Золочівського району.
Інші відомості про спірну земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні.
Відповідно до інформації Відділу №3 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 18.12.2024 за №0-13-0.93-4214/15-24 та Витягу з Державного земельного кадастру від 17.12.2024 про земельну ділянку кадастровий номер 4620686600:02:000:0072, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, площа земельної ділянки - 10.4647 га, вид угідь - пасовища.
Згідно з пунктом а) ч.1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, зокрема, землі сільськогосподарського призначення.
У частині третій статті 19 Земельного кодексу України визначено, що земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно Договору оренди землі від 15.09.2015, а також згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 4620686600:02:000:0072, така є пасовищем, вид використання (вид угідь), не змінювався та відповідна документація не виготовлялася, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру станом на 17.12.2024.
За змістом ч.5 статті 20 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час укладення договору оренди землі) види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Згідно з частиною третьою статті 22 Земельного кодексу України (у редакції, на час укладення договору оренди землі) землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Спірна земельна ділянка за своїм цільовим призначенням належить до земель сільськогосподарського призначення, передана Відповідачу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та є пасовищем.
Передана в оренду земельна ділянка кадастровий номер 4620686600:02:000:0072 не повинна розорюватись та не може бути використана Відповідачем для посіву сільськогосподарської культури, оскільки вказана земельна ділянка повинна використовуватися виключно в межах визначених відповідно до її виду користування Договором, законом, а саме як пасовище.
Згідно з ч.1 ст.96 Земельного кодексу України та ст.35 Закону України «Про охорону земель» землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.
Відповідно до ч.1-3 ст.37 Закону України «Про охорону земель» власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.
Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється.
На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ; використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок; необґрунтовано інтенсивного використання земель.
Так, 26.11.2024 комісією Буської міської ради Золочівського району проведено обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 4620686600:02:000:0072, яка передана в користування ПП «Ротен» згідно договору оренди землі від 15.09.2015 відповідно до того виду користування за яким було надано власником. За результатами обстеження встановлено, що вказана земельна ділянка станом на 26.11.2024 була розорана, посівів сільськогосподарських культур не виявлено, попередньо росла кукурудза.
13.06.2025 комісією Буської міської ради Золочівського району проведено обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 4620686600:02:000:0072, яка передана в користування ПП «Ротен» згідно договору оренди землі від 15.09.2015 відповідно до того виду користування за яким було надано власником. За результатами обстеження встановлено, що вказана земельна ділянка станом на 13.06.2025 розорана та на ній вирощується соняшник.
Таким чином, всупереч вимог чинного законодавства та умов спірного Договору оренди землі, Відповідач використовує орендовану земельну ділянку як ріллю для вирощування сільськогосподарських культур, а не як пасовище, тобто фактично без законних на те підстав використовує її не відповідно до того виду використання, за яким цю земельну ділянку було передано Відповідачу.
Тобто, Відповідачем фактично змінено вид угідь з пасовища на ріллю без додержання порядку, встановленого Договором оренди, що є істотним порушенням його умов (п. 5.4. Договору). Отже, в даному випадку встановлено факт використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, не за тим видом угідь, за яким її було надано власником, що підтверджується відповідними актами обстеження.
Згідно з Договором право Орендодавця вимагати від Орендаря використання земельної ділянки як пасовища, кореспондується з обов'язком Орендаря дотримуватися режиму природоохоронного використання земель (п. 9.1.1. Договору).
Як вже зазначалося вище, відповідно до пункту 12.3 Договору оренди землі, дія договору припиняється шляхом розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати, а також з інших підстав, визначених чинним законодавством України.
Таким чином, всупереч вимог чинного законодавства та умов спірного Договору оренди землі, Відповідач використовує орендовану земельну ділянку для сільськогосподарського призначення як ріллю, а не як пасовище.
Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Частинами першою та другою статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У постанові від 13.07.2022 у справі №363/1834/17 (провадження №14-53цс21) Велика Палата Верховного Суду сформулювала такі правові висновки.
Підстави для зміни або розірвання договору визначені у статті 651 Цивільного кодексу України. За загальним правилом зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша цієї статті). Про таку зміну або розірвання сторони вправі домовитися у будь- який час на свій розсуд, крім випадків, обумовлених договором або у законодавстві. Тоді як зміна чи розірвання договору у судовому порядку є, зокрема, юридичним наслідком істотного порушення зобов'язання іншою стороною (пункт 2 частини першої статті 611, абзац другий частини другої статті 651 Цивільного кодексу України), тобто способом реагування та захисту права від такого порушення, яке вже відбулося.
З огляду на зміст припису абзацу першого частини другої статті 651 Цивільного кодексу України інші випадки, ніж істотне порушення договору, для його зміни або розірвання у судовому порядку можуть бути встановлені законом або самим договором. Настання цих випадків зумовлює право сторони ініціювати у суді питання зміни чи розірвання відповідних правовідносин.
Порушення договору на предмет істотності суд оцінює виключно за обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає зміни чи розірвання договору. У такому випадку вина (як суб'єктивний чинник) сторони, що допустила порушення договору, не має значення ні для оцінки істотності порушення, ні для виникнення права вимагати зміни чи розірвання договору на підставі частини другої статті 651 Цивільного кодексу України.
З огляду на те, що за встановлених обставин невиконання ПП «Ротен» обов'язків, передбачених статтею 25 Закону «Про оренду землі», умовами договору оренди землі, а також спрямування діяльності Відповідача на розорювання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка за своїми характеристиками відноситься до пасовища, порушення орендарем встановлених законодавством та договором вимог використання спірної земельної ділянки, наявні всі підстави для розірвання договору оренди землі та зобов'язання ПП «Ротен» повернути земельну ділянку власнику в особі Буської міської ради Золочівського району Львівської області.
Законом України «Про охорону земель» в статті 36 закріплено, що охорона земель сільськогосподарського призначення забезпечується на основі реалізації комплексу заходів щодо збереження продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення їх екологічної стійкості та родючості ґрунтів, а також обмеження їх вилучення (викупу) для несільськогосподарських потреб.
При цьому ст. 35 цього Закону передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані серед іншого: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Верховний Суд в постанові від 16.11.2022 у справі №914/291/22 констатує, що порушення орендарем умов договору оренди землі, яким передано в оренду земельну ділянку, яка відноситься до сіножатей, тобто використання орендарем спірної земельної ділянки в інших цілях ніж для сінокосіння, вирощування багаторічних трав, випасання худоби, є підставою розірвання договору оренди землі.
Пунктом «і» статті 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за відхилення від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою; використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.
При цьому необхідність дотримання обмежень щодо розорювання земель, а також створення, збереження та відновлення сіножатей та пасовищ відповідно до науково обґрунтованих показників з урахуванням регіональних особливостей та природно- кліматичних умов, передбачена Законами України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року», «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року», Концепцією національної екологічної політики України на період до 2020 року, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 880-р, Стратегією удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №413, Національним планом дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 271-р.
Крім цього, Верховний Суд в постанові від 12.12.2019 (справа №904/1054/19) дійшов висновку, «про те, що діяльність Відповідача щодо розорювання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка за своїми характеристиками відносяться до пасовищ, є такою, що порушує встановлені законодавством та договором вимоги використання спірної земельної ділянки, а отже, виходячи з предмету та підстав позову, дійшли висновку про задоволення позовних вимог».
При цьому, в постанові Верховного Суду від 22.06.2020 (справа №922/2216/19) зроблено висновок щодо критеріїв істотності порушення умов договору, як підстави дострокового розірвання договору на вимогу сторони в розумінні ст.651 Цивільного кодексу України, як необхідної передумови розірвання договору в судовому порядку на вимогу однієї сторони. Зазначено, що істотним є таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Іншим критерієм істотного порушення договору закон визнає розмір завданої порушенням шкоди, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору. Водночас, йдеться не лише про грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Ст.ст. 526, 530 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку, яка передана йому в оренду згідно з цільовим призначенням відповідно до технічної документації, зазначеним в договорі, а саме як пасовище та не мав права порушувати ні Договору оренди, ні ЗК України, ні Законів України «Про охорону земель», «Про землеустрій».
Діяльність Відповідача щодо розорювання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка за своїми характеристиками відноситься до пасовища, є такою, що порушує встановлені законодавством та договором вимоги використання спірної земельної ділянки.
Орендар не виконує взяті на себе Договором від 15.09.2015 зобов'язання, а також порушив вимоги ст. 35, 36 Закону України «Про охорону земель», ст. 1 Закону України «Про землеустрій», ст. 20 ЗК України, оскільки використовує земельну ділянку не за тим видом використання, за яким земельну ділянку було передано, що є підставою для розірвання договору оренди землі від 15.09.2015.
При цьому, ч. 5 ст. 20, ст. 34 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України «Про охорону земель» є імперативними і зобов'язують користувачів використовувати землі виключно за цільовим призначенням та в межах певного виду.
У зв'язку з тим, що згідно Договору оренди землі від 15.09.2015 вказана земельна ділянка площею 10,4647 га, передана в оренду як пасовища, впродовж 2024 року та поточного часу 2025 року використовувалася та використовується на даний час як рілля для вирощування товарної сільськогосподарської продукції, що є порушенням умов Договору, ст. 35 Закону України «Про охорону земель», що відповідно до п. 12.3 Договору, ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 141, 143 Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України є підставою для припинення Договору шляхом його розірвання за рішенням суду.
З урахуванням наведеного, вбачаються достатні підстави для розірвання договору оренди та повернення ПП «Ротен» земельної ділянки кадастровий номер 4620686600:02:000:0072 її власнику - Буській міській раді Золочівського району Львівської області.
Позовні вимоги підставні та підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Реагування прокурора у даному разі спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання дотримання вимог законодавства при використанні земель комунальної форми власності, яке відбувається з їх грубим порушенням.
Ненадходження коштів зі сплати орендної плати, надходження їх несвоєчасно та не в повному розмірі призводить до спричинення шкоди державним інтересам та підриву основ фінансово-економічної діяльності держави та економічної безпеки держави в цілому.
Інтерес держави полягає у міцному та самодостатньому місцевому самоврядуванні кожної територіальної громади, а держава в свою чергу гарантує наділення органів місцевого самоврядування певними державними повноваженнями та надає можливість населенню управляти власними справами, спільно приймати рішення та діяти з метою їх реалізації.
Зі змісту листів Буської міської ради Золочівського району №3191 від 31.12.2024, №459 від 19.02.2025, №1084 від 16.06.2025 отриманих прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вбачається, що, незважаючи на обізнаність про порушення Відповідачем вимог закону та умов Договору, міською радою не вжито жодних заходів, спрямованих на захист інтересів держави в особі територіальної громади у спірних правовідносинах.
Згідно наданої інформації, Буською міською радою констатується порушення та проводиться обстеження земельної ділянки, проте заходи представницького характеру не вживаються, претензійно-позовна робота не проводиться.
Буська міська рада позов, як ефективний спосіб захисту порушених прав, про стягнення заборгованості, розірвання договору та повернення земельної ділянки не заявила, що свідчить про неналежне здійснення своїх повноважень протягом розумного строку.
Таким чином, прокурором встановлено та визначено поважні причини та необхідні й достатні підстави для представництва в суді інтересів держави, оскільки заходи реагування щодо розірвання Договору та повернення земельної ділянки уповноваженим органом - Буською міською радою не вживаються, що вказує на нездійснення захисту інтересів держави.
Підставою реалізації прокурором представницьких функцій у даному випадку стала усвідомлена пасивна поведінка Буської міської ради, незважаючи на очевидний характер порушень інтересів територіальної громади (великого числа громадян).
Таким чином, даний позов заявляється першим заступником керівника Золочівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Буської міської ради, оскільки порушуються інтереси територіальної громади, про які судом зазначалось вище.
Судові витрати в розмірі судового збору в порядку ст. 129 ГПК України підлягають відшкодуванню відповідачем на користь прокуратури.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236-241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. 1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Ротен» (04119, місто Київ, вул. Зоологічна, 4А, код ЄДРПОУ 36874438) на користь Буської міської ради Золочівського району Львівської області (80500, Львівська область, Золочівський район м. Буськ, площа 900 річчя Буська,1 код ЄДРПОУ 26307575) на рахунок НОМЕР_1 , МФО 899998, код отримувача ЄДРПОУ 38008294, код платежу 18010600 заборгованість зі сплати орендної плати в сумі 8 371,17 грн згідно Договору оренди земельної ділянки від 15.09.2015 б/н.
3. Розірвати Договір оренди землі від 15.09.2015, щодо земельної ділянки площею 10,4647 га, кадастровий номер 4620686600:02:000:0072 (реєстраційний номер об'єкт нерухомого майна 614754446206), укладений між Головним управління Держгеокадастру у Львівській області (код ЄДРПОУ 36763541) та Приватним підприємством «Ротен» (код ЄДРПОУ 36874438).
4. Зобов'язати Приватне підприємство «Ротен» (04119, місто Київ, вул. Зоологічна, 4А, код ЄДРПОУ 36874438) повернути власнику - Буській міській раді Золочівського району Львівської області (80500, Львівська область, Золочівський район м. Буськ, площа 900 річчя Буська,1 код ЄДРПОУ 26307575) земельну ділянку кадастровий номер 4620686600:02:000:0072 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 614754446206) площею 10,4647 га, яка знаходиться за межами с. Тур'я Буської міської ради Золочівського району Львівської області.
5. Стягнути з Відповідача - Приватного підприємства «Ротен» (04119, місто Київ, вул. Зоологічна, 4А, код ЄДРПОУ 36874438) на користь Львівської обласної прокуратури (отримувач: Львівська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910031, UA138201720343140001000000774 у ДКСУ у м. Києві, (79005, м. Львів, проспект Шевченка, 17/19) 7 267,20 грн судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Горецька З.В.