Рішення від 17.11.2025 по справі 911/2553/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2025 р. Справа № 911/2553/25

Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., за участю секретаря судового засідання Литовки А.С., розглянув матеріали справи

за позовом Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал»

до Комунального підприємства «Керуюча компанія Новосілки» Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області

про стягнення 1111341,70 грн,

за участю представників

позивача: Тараненко С.В. - представник за довіреністю № 3026 від 02.12.2024;

відповідача: Губенко І.В. - адвокат, ордер серії АІ № 2009543 від 24.09.2025, Пархоменко Ю.М. - представник за довіреністю № 02/2025-с від 25.03.2025.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» (далі - позивач, ПрАТ «АК «Київводоканал») звернулося до Господарського суду Київської області через підсистему «Електронний суд» із позовною заявою № 2886/12/12/02-25 від 08.08.2025 до Комунального підприємства «Керуюча компанія Новосілки» Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області (далі - відповідач, КП «Керуюча компанія Новосілки») про 1111341,70 грн, з яких: 849843,08 грн - грошові кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин; 199052,62 грн - інфляційні втрати; 62446,00 грн - 3% річних.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що 29.12.2022 представниками Департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» здійснено відбір проб стічних вод абонента (відповідача) з контрольного колодязя 1/0 за адресою: Київська обл., с. Новосілки, вул. Озерна, 20. За результатами хімічного аналізу виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, встановлених Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Києва, затвердженими розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 12.10.2011 № 1879. На підставі цих Правил позивач здійснив розрахунок плати за скид наднормативно забруднених стічних вод із застосування коефіцієнту кратності (3,71) та з урахуванням обсягу скинутих абонентом стічних вод за період з 01.10.2022 по 29.12.2022 - 73 138 куб. м. Сума нарахованої відповідачеві плати за скид наднормативно забруднених стічних вод становить 849843,08 грн.

Господарський суд Київської області ухвалою від 13.08.2025 прийняв позовну заву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 08.09.2025.

Через підсистему «Електронний суд» 28.08.2025 від КП «Керуюча компанія Новосілки» надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач заперечує проти позову, оскільки, на його думку, позивач не підтвердив обсяги скинутих стічних вод за період з 01.10.2022 по 29.12.2022 жодними належними чи допустимими доказами, а також не надав підтверджень щодо зняття показів лічильника води за відповідні періоди. Надані фотознімки лічильника за 19.09.2022, 18.10.2022 та 17.12.2022, на думку відповідача, не містять інформації про його походження, місце встановлення та власність, і не відповідають заявленим обсягам скиду. Відповідач зауважує, що він є балансоутримувачем житлового фонду та не здійснює скидів виробничого (технологічного) характеру. Забір позивачем проводився на каналізаційно-насосній станції, куди, на переконання відповідача, могли скидати воду інші споживачі, що унеможливлює визначення обсягів стоків саме від відповідача. Також відповідач стверджує, що КП «Керуюча компанія Новосілки» є лише управителем житлового фонду і Правила приймання стічних вод у систему каналізації м. Києва № 1879 від 12.10.2011 не застосовуються до спірних правовідносин.

Через підсистему «Електронний суд» 02.09.2025 від ПрАТ «АК «Київводоканал» надійшла відповідь на відзив.

Через підсистему «Електронний суд» 05.09.2025 від КП «Керуюча компанія Новосілки» надійшли заперечення (на відповідь на відзив).

У підготовчому засіданні 08.09.2025 суд оголосив перерву до 22.09.2025.

Ухвалою від 22.09.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 20.10.2025.

У судовому засіданні 20.10.2025 суд розпочав розгляд справи по суті та заслухав вступні слова представників сторін щодо вимог заявленого позову, а також стосовно змісту та підстав заперечень проти позову, після чого оголосив перерву в судовому засіданні до 10.11.2025.

У судовому засіданні 10.11.2025 суд перейшов до стадії з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами, після чого оголосив перерву в судовому засіданні до 17.11.2025.

У судовому засіданні 17.11.2025, після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами, представники сторін виступили із заключними словами, посилаючись на обставини і докази, досліджені в судовому засіданні.

Після судових дебатів суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення, оголосив перерву в судовому засіданні та час проголошення рішення в судовому засіданні 17.11.2025.

Після перерви, 17.11.2025 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ВАТ «АК «Київводоканал» (перейменоване в подальшому на ПАТ «АК «Київводоканал» (наказ «Про перейменування ВАТ «АК «Київводоканал»» від 29.12.2010 № 223-4), яке перейменовано на ПрАТ «АК «Київводоканал» (наказ «Про перейменування ПАТ «АК «Київводоканал» та відокремлених структурних підрозділів Товариства» від 28.04.2017 № 159), постачальник) і Державне комунальне підприємство «Новосілки» (абонент) уклали 17.12.2003 договір № 03573/1-5-01 на послуги водопостачання та водовідведення (далі - договір № 03573/1-5-01).

24.01.2013 ПАТ «АК «Київводоканал» (постачальник) і Комунальне підприємство «Новосілки» Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області (абонент) уклали додаткову угоду до договору № 03573/1-5-01, згідно з якою сторони домовились внести зміни та доповнення до договору на послуги водопостачання та водовідведення № 03573/1-5-01 від 17.12.2003 шляхом викладення розділів 1-7 даного договору в новій редакції.

Відповідно до пункту 1.1 договору № 03573/1-5-01 (тут і далі - у редакції додаткової угоди від 24.01.2013) останній укладається у відповідності із Законом України «Про питну воду та питне водопостачання».

За цим договором постачальник зобов'язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у систему каналізації м. Києва за адресами об'єктів водоспоживання, зазначеними у дислокації об'єктів водоспоживання та водовідведення, яка є невід'ємною частиною цього договору, та на підставі пред'явлених абонентом умов (дозволу) на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва (надалі - умови), а абонент зобов'язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього договору та дотримуватися порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (в подальшому - Правила користування), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 за № 37, зареєстрованими в Міністерстві юстиції 26.04.2002 за № 403/6691 (в подальшому - Правила приймання), Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради від 12.10.2011 за № 1879, зареєстрованими в головному управлінні юстиції у м. Києві 17.10.2011 за № 44/903 (в подальшому - Місцеві правила приймання), а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.

Цей договір укладається строком на один рік і набуває чинності з моменту його підписання сторонами. Договір вважається пролонгованим на наступний рік, якщо за 20 днів до припинення його дії жодна із сторін письмово не повідомить іншу сторону про його припинення. Відносини сторін до укладення нового договору регулюються даним договором (пункт 7.1 договору № 03573/1-5-01).

01.11.2019 ПрАТ «АК «Київводоканал» (виробник) і Комунальне підприємство «Новосілківська керуюча компанія житлово-комунальних послуг» Чабанівської селищної ради Києве» Святошинського району Київської області (споживач) уклали договір № 301 на послуги щодо приймання та відведення наднормативно забруднених стічних вод споживачів (далі - договір № 301).

Згідно з пунктом 1.1 договору 301 останній укладається відповідно до Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила приймання стічних вод) та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Порядок), затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316.

За договором виробник зобов'язується забезпечити приймання та відведення наднормативно забруднених стічних вод споживача до системи централізованого водовідведення (код ДК 021:2015-90430000-0- послуги з відведення стічних вод), а споживач зобов'язується сплатити вказані послуги на умовах, передбачених цим договором та Правилами приймання стічних, вод (пункт 1.2 договору № 301).

Пунктами 2.2, 2.3 договору № 301 обумовлено, що виробник встановлює концентрацію забруднюючих речовин у стічних водах споживача та зазначає їх додатку до цього договору (додаток № 1). Обсяг стічних вод споживача за розрахунковий період визначається за даними розрахункового департаменту ПрАТ «АК «Київводоканал».

Пунктом 6.1 договору № 301 передбачено, що виробник може самостійно здійснювати контроль якості стічних вод споживача. При виявленні перевищення фактичної концентрації будь-якого показника забруднень над зазначеною у додатку № 1 до договору додаткова оплата послуг водовідведення здійснюється споживачем з коефіцієнтом кратності, який визначається відповідно до Порядку, але замість встановлених допустимих концентрацій (далі - ДК) для розрахунку застосовуються тимчасово погоджені концентрації, зазначені у додатку № 1 до договору.

У разі виявлення перевищення фактичної концентрації будь-якого показника не заявленого в додатку № 1 до договору, додаткова оплата послуг з централізованого водовідведення здійснюється згідно з вимогами Порядку (пункт 6.2 договору № 301).

Відповідно до пункту 9.1 договору № 301 останній набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до 31.12.2019, а в частині розрахунків до повного їх виконання. Договір вважається пролонгованим на новий строк, якщо за 20 днів до припинення його дії жодна із сторін письмово не повідомить іншу сторону про його припинення. Загальний строк дії договору не може перевищувати трьох років.

Згідно з додатком № 1 до договору № 301 споживачу тимчасово погоджені концентрації азоту амонійного у стічних водах на рівні 30,00 г/ куб. м (при допустимій концентрації 20,0 г/куб. м).

З метою контролю якості стічних вод, що надходять від абонента у каналізаційні мережі м. Києва, представники департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал» (далі - ДЕН ПрАТ «АК «Київводоканал»), в присутності представника споживача, 29.12.2022 здійснили відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: Київська обл., Фастівський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20, про що внесено запис в журнал-акт відбору проб стічних вод споживачів.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 29.12.2022 працівниками ДЕН, складено протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим у Місцевих правилах приймання.

Листом-повідомленням від 04.01.2023 № 15/0173-Д ПрАТ «АК «Київводоканал» повідомило КП «Керуюча компанія Новосілки» про результати хімічних аналізів стічних вод, які ним скидалися у систему міської каналізації.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: Київська обл., с. Новосілки, вул. Озерна, 20, відібраних 29.12.2022 з контрольного колодязя 1/0, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по трьох компонентах:

- вміст фосфатів становить 25,00 мг/дм, допустима концентрація - 8,00;

- вміст амонію (азот амонійний) становить 69,63 мг/дм, допустима концентрація - 20,00 згідно з Правилами № 1879, однак для абонента на підставі пункту 6.1 договору № 301 така допустима концентрація становить - 30,00;

- окислюваність (ХСК) становить 628,0 мг/дм, допустима концентрація - 500,00;

Кк (коефіцієнт кратності) = Кк (фосфати) (25,00-8,00)/8,00 + Кк (амоній (азот амонійний)) (69,63-30,00)/30,00 + Кк (окислюваність (ХСК)) (628,0-500,00)/500,00=3,71.

Як вказує позивач, оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався понад три місяці від відбору проби, у якій зафіксовано перевищення ДК, обсяг скинутих стічних вод КП «Керуюча компанія Новосілки» вираховується за три попередні місяці з дати відбору проб стічних вод. КП «Керуюча компанія Новосілки» за період з 01.10.2022 по 29.12.2022 скинуто стічних вод до міської каналізаційної мережі в обсязі 73138 куб. м.

За змістом позовної заяви, плата за скид КП «Керуюча компанія Новосілки» наднормативно забруднених стічних вод розраховується за формулою (Нп * Vпз * Кк) та складає: 849 843,08 грн = (2,61*(73138 * 100%)*3,71) + 20% (ПДВ).

Листом-попередженням від 03.02.2023 ДЕН ПрАТ «АК «Київводоканал» направив абоненту розрахунок № 15/Д301-Новос-12-2022 від 29.12.2022 плати за скид стічних вод у міську каналізацію з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та рахунок на оплату від 30.01.2023 № 06000772 на суму 849843,08 грн з ПДВ.

У відповідь на вказаний лист КП «Керуюча компанія Новосілки» у листі № 124 від 25.04.2023, враховуючи воєнний стан та скрутне фінансове становище, просило реструктуризувати заборгованість терміном на 24 місяці.

За твердженнями позивача, в порушення підпункту 6.2.18 Правил № 1879 кошти, нараховані за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин по відбору проб стічних вод від 29.12.2022 у розмірі 849843,08 грн, абонент не сплатив, що слугувало підставою для звернення із цим позовом до суду.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить із такого.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров'я людини питною водою визначає Закон України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води; централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення стічних вод за допомогою системи централізованого водовідведення.

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 11 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належать, зокрема, затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів (стаття 13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»).

Відповідно до частин четвертої, п'ятої статті 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Порядок користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення населених пунктів України визначається Правилами № 190, які є обов'язковими для всіх споживачів, що отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, та суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб'єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Порядку № 316, а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку (пункт 5 розділу ІІ Правил № 190).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 316 виробник розробляє місцеві правила приймання, у яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають допустимі концентрації забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 № 1879 затверджено Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила № 1879).

Відповідно до пункту 1.2 Правил № 1879 останні поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Правила встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення (пункт 1.5 Правил № 1879).

Відповідно до положень пункту 2.2 Правил № 1879 водоканал має право у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод.

Згідно з пунктом 2.4 Правил № 1879 абоненти зобов'язані, зокрема, здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. При цьому визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією водоканалу.

Відповідно до підпунктів 6.1.1, 6.2.1, 6.2.5 Правил № 1879 з метою контролю якості стічних вод абонентів водоканал здійснює відбір разових проб. Відбір проб здійснюється з контрольного колодязя абонента. Проба для абонентів відбирається за його бажанням. Аналіз цієї проби проводиться абонентом. Абонент може не проводити аналізу проби, погоджуючись з результатами аналізу робочої проби. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами.

Відповідно до підпункту 6.2.16 Правил № 1879 відбір проб реєструється водоканалом у Журналі-акті відбору проб стічних вод абонентів за формою, наведеною у додатку 4 до цих Правил.

Суд установив, що з метою контролю якості стічних вод, що надходять від абонента (КП «Керуюча компанія Новосілки») у каналізаційні мережі м. Києва, представники ДЕН ПрАТ «АК «Київводоканал», в присутності представника абонента, 29.12.2022 здійснили відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: Київська обл., вул. Фастівський район, с. Новосілки, вул. Озерна 20, з контрольного колодязя 1/0 для вимірювання показників їх складу та властивостей.

У Журналі-акті відбору проб стічних вод споживачів 15-08-18 ДЕН ПрАТ «АК «Київводоканал» у графі «проба відібрана в присутності» зазначено, що проба відібрана в присутності представника споживача (КП «Керуюча компанія Новосілки») - бригадира Мамчура Володимира Дмитровича, а також міститься підпис особи.

Матеріалами справи підтверджено й відповідачем не спростовано, що за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод з об'єкта КП «Керуюча компанія Новосілки», відібраних 29.12.2022, останні не відповідали вимогам чинного законодавства, зокрема Правилам № 1879.

Відповідно до пункту 7.2 Правил № 1879 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин, абоненти сплачують водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (НП), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (VПЗ) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Норматив плати за скидання 1 куб. м стічних вод у міську каналізацію з понаднормативними забрудненнями встановлюється на рівні частки тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

За відхилення показника pH від установлених меж на одну одиницю pH застосовується КК = 2; на 2 та більше одиниць - КК = 10. Відхилення на величину 0,5 pH та більше рахується за одиницю pH. Відхилення менші ніж 0,5 pH не враховуються (підпункт 7.2.1 Правил № 1879).

Відтак, плата за скид стічних вод з наднормативними забрудненнями розраховується за такою формулою - Плата за скид наднормативних забруднень = Нп * Vпз * Кк, де:

Нп - норматив плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (встановлюється на рівні частки тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин, відповідно до абзацу другого пункту 7.2 Правил № 1879), який становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення;

Vпз - обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод;

Кк - коефіцієнт кратності. Норматив плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень (Нп).

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 22.12.2021 № 2842, з 01.01.2022 тариф на послуги водовідведення становить 4,43 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб. м. Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення Нп складає 2,61 грн (без ПДВ) (4,43 грн * 59%).

Суд установив, що за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: Київська обл., с. Новосілки, вул. Озерна, 20, відібраних 29.12.22 з контрольного колодязя 1/0, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по трьох компонентах:

- вміст фосфатів становить 25,00 мг/дм, допустима концентрація - 8,00;

- вміст амонію (азот амонійний) становить 69,63 мг/дм, допустима концентрація - 20,00 згідно з Правилами № 1879, однак для Абонента на підставі п. 6.1 Договору № 207 така допустима концентрація становить - 30,00;

- окислюваність (ХСК) становить 628,0 мг/дм, допустима концентрація - 500,00;

Кк = Кк (фосфати) (25,00-8,00)/8,00 + Кк (амоній (азот амонійний)) (69,63-30,00)/30,00 + Кк (окислюваність (ХСК)) (628,0-500,00)/500,00=3,71.

Отже коефіцієнт кратності по колодязю 1/0 становить 3,71. При цьому, з КК 1/0 скидається 100% стічних вод.

Як визначено в пунктах 7.5, 7.6 Правил № 1879, плата за скид абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих абонентом за цей період з даного об'єкта.

Обсяги стічних вод, що скидають абоненти в міську каналізацію, визначаються водоканалом згідно з Правилами користування та встановлюються договором між абонентом та водоканалом.

Оскільки, як зазначає позивач, попередній відбір проб стічних вод здійснювався більш ніж за три місяці до відбору проби, у якій зафіксовано перевищення ДК, обсяг скинутих стічних вод КП «Керуюча компанія Новосілки» вирахувано за період з 01.10.2022 по 29.12.2022. Абонент за період з 01.10.2022 по 29.12.2022 скинув стічних вод до міської каналізаційної мережі в обсязі 73138 м/куб.

Отже плата за скид Абонентом наднормативно забруднених стічних вод розраховується за формулою (Нп * Vпз * Кк) та становить: 849843,08 грн = (2,61*(73138 * 100%)*3,71) + 20% (ПДВ).

Щодо доводів відповідача в частині недоведеності обсягів скинутих стічних вод необхідно зазначити таке.

Так, згідно з положеннями підпункту 2.1.1 укладеного між позивачем та відповідачем договору від 17.12.2003 № 03573/1-5-01 (в редакції додаткової угоди від 24.01.2014) загальний обсяг поставленої води здійснюється за показами засобу обліку, зареєстрованого у постачальника, окрім випадків, передбачених Правилами користування. Загальний обсяг прийнятих стоків здійснюється за показами засобу обліку, зареєстрованого у постачальника.

Водночас, за умовами підпункту 3.3.2 договору № 03573/1-5-01 абонент зобов'язується забезпечувати на всіх об'єктах водоспоживання та водовідведення облік шляхом встановлення засобів обліку у відповідності із технічними умовами, погодженими постачальником.

При цьому, облікові дані абонента щодо кількості та вартості спожитих ним послуг підлягають обов'язковому звірянню у постачальника, абонент щоквартально, не пізніше 10-го числа наступного за звітним кварталом місяця та в інші строки (за письмовою вимогою постачальника) направляє до останнього письмовий звіт по обсягам наданих послуг та проводить з останнім звіряння обсягів наданих послуг у відповідному обліковому періоді, а також звіряння по проведених розрахунках за надані послуги. Для проведення звіряння абонент направляє свого представника до постачальника із необхідними для цього обліковими та бухгалтерськими документами. Звіряння вважається проведеним з моменту отримання постачальником підписаного повноважними особами акту звіряння розрахунків. В разі невиконання абонентом цього пункту договору, облікові дані постачальника щодо кількості та вартості наданих послуг та проведених абонентом розрахунків у відповідних періодах вважаються безумовно погодженими абонентом (підпункт 2.1.4 договору № 03573/1-5-01).

На підтвердження обсягів скинутих наднормативно забруднених стічних вод позивач надав фотокопії приладу обліку по об'єкту: с. Новосілки, вул. Озерна, 20, які, як зазначив позивач, підтверджують обсяг спожитих (отриманих) послуг з водовідведення та на підставі яких здійснювалось нарахування послуг з водовідведення відповідачу шляхом визначення різниці показників приладу обліку у відповідному розрахунковому періоді, зокрема в жовтні 2022 року обсяг спожитих послуг з водовідведення склав 25 775 куб. м (1 964 875 - 1 939 100), у листопаді 2022 року - 25 655 куб. м (1 990 530 - 1 964 875), у грудні 2022 року - 23 205 куб. м (2 013 735 - 1 990 530).

Викладене підтверджується, в тому числі доданими до позовної заяви розрахунками (основні нарахування, перерахунки) обсягів спожитих послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, водовідведення атмосферних опадів та додаткових послуг на об'єктах споживача.

Відповідач не надав жодних заперечень позивачу чи контррозрахунку суду щодо спожитих ним у спірний період об'ємів послуг.

Як зазначив позивач та не заперечено відповідачем, виставлені останньому об'єми нарахувань за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення оплачені КП «Керуюча компанія Новосілки» в повному обсязі, що свідчить про безспірність об'ємів водоспоживання.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обсяги скинутих КП «Керуюча компанія Новосілки» стічних вод підтверджуються належними та допустимими доказами, а тому доводи відповідача в цій частині є безпідставними та необґрунтованими.

Щодо доводів відповідача в частині незастосування до нього Правил № 1879 та ймовірного скиду стічних вод до КНС, з якої здійснювався відбір проб, третіми особами необхідно зазначити таке.

Зокрема, відповідач у своїх запереченнях посилається на пункт 1.2 Правил № 1879 і стверджує, що є балансоутримувачем житлового фонду, а тому, на його думку, Правила № 1879 на нього не поширюються.

Так, відповідно до пункту 3.1 Статуту КП «Керуюча компанія Новосілки» (нова редакція), затвердженого рішенням 89 чергової сесії VІII скликання Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області № 1161 від 21.12.2023 (далі - Статут), підприємство є самостійним суб'єктом господарювання, що створене з метою здійснення діяльності, яка сприяє роботі, що проводиться селищною радою та її виконавчим комітетом по забезпеченню комплексного економічного та соціального розвитку села Новосілки шляхом задоволення потреб населення, підприємств та організацій усіх форм власності по наданню та виконанню послуг, робіт, пов'язаних з функціонуванням комунального господарства села тощо.

Пунктом 3.2 Статуту визначено, що предметом діяльності підприємства є, зокрема: Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря; комплексне обслуговування об'єктів; забір, очищення та постачання води; каналізація, відведення й очищення стічних вод; надання ландшафтних послуг; збирання, оброблення й видалення відходів, відновлення матеріалів; збирання, оброблення та видалення безпечних, небезпечних відходів тощо.

Основною метою виконання завдань підприємства є наступні функції, зокрема: повне і безперебійне забезпечення села питною водою, надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведенню підприємствам-абонентам; експлуатація і утримання об'єктів і споруд водопостачання та водовідведення; контроль якості питної води та за додержанням лімітів водоспоживання і допустимих викидів шкідливих речовин у стічних водах підприємств-абонентів тощо (підпункт 3.2.27 Статуту).

Зміст пункту 1.2 Правил № 1879 свідчить про те, що виключення щодо кола суб'єктів, на які не поширюються ці Правила, стосується лише балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження та не мають орендарів чи інших суб'єктів, що здійснюють такі скиди.

Матеріалами справи встановлено, що відповідно до положень Статуту КП «Керуюча компанія Новосілки» останнє здійснює діяльність у сфері водопостачання, водовідведення, збору та очищення стічних вод, а також інші види господарської діяльності, пов'язані з функціонуванням комунального господарства.

Крім того, КП «Керуюча компанія Новосілки» уклало з ПрАТ «АК «Київводоканал» договір на послуги водопостачання та водовідведення № 03573/1-5-01 від 17.12.2003, в якому прямо погодилося дотримуватися, зокрема, Правил № 1879, що є невід'ємною умовою договору. Таким чином, відповідач взяв на себе обов'язок виконувати вимоги цих Правил незалежно від статусу балансоутримувача житлового фонду.

Посилання відповідача на відсутність у нього стічних вод виробничого або технологічного характеру також не приймається судом.

По-перше, Правила № 1879 поширюються на всі види стічних вод, а не лише на технологічні. Перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин може мати місце і в побутових стічних водах, зокрема у разі їх змішування, несвоєчасного очищення або через потрапляння до мереж небезпечних речовин.

По-друге, у пункті 3 розділу І Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, наведено визначення стічної води технологічного походження, згідно з яким це стічна вода, що утворилася в процесі виготовлення продукції та/або надання послуг.

Відповідач згідно з власним Статутом здійснює господарську діяльність, пов'язану з наданням житлово-комунальних послуг, збиранням та очищенням стічних вод, що свідчить про утворення ним стічних вод технологічного походження. Отже він не належить до суб'єктів, на які не поширюються Правила № 1879.

Суд також відхиляє доводи відповідача, що відбір проб у КНС не дозволяє достеменно визначити, що перевищення допустимих концентрацій виникли саме з його вини.

Підпунктом 3.3.1 договору № 03573/1-5-01 від 17.12.2003 передбачено обов'язок відповідача один раз на квартал надавати постачальнику перелік споживачів, які приєдналися до каналізаційної мережі абонента і мають свої джерела водопостачання (артсвердловини).

Вказаний договірний обов'язок прямо покладає на відповідача функцію контролю за всіма суб'єктами, які можуть здійснювати скид стічних вод через його мережі.

Отже, виходячи із положень підпункту 3.3.1 договору № 03573/1-5-01 та пункту 2.4 Правил № 1879, за наявності інших споживачів, які скидали стоки через мережі відповідача, він був зобов'язаний виявити таких споживачів, вести облік обсягів та якості їх стічних вод, а також повідомляти про них позивача.

Матеріалами справи не підтверджено подання відповідачем переліку таких осіб або будь-якої інформації щодо приєднання третіх осіб до його мереж. Тому твердження відповідача про те, що до каналізаційної насосної станції, де здійснювався відбір проб, могли скидати стоки невизначені інші споживачі, є лише припущеннями, які не підтверджені доказами та суперечать його власному обов'язку здійснювати контроль за підключеними абонентами.

Водночас саме відповідач несе відповідальність за якість стічних вод у місці їх передачі до системи міської каналізації міста Києва, оскільки він є абонентом у розумінні Правил № 1879 та договору.

Таким чином, доводи відповідача про те, що на нього не поширюються Правила № 1879 у зв'язку з відсутністю стічних вод технологічного походження та можливим скиданням сторонніх стічних вод іншими споживачами, суд визнає необґрунтованими.

Відповідно до підпункту 6.2.17 Правил № 1879 у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Правилами, водоканал: у 14-денний строк з моменту відбору робочої проби направляє абоненту лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах абонента та результати хімічного аналізу; після визначення обсягів водовідведення абонента за розрахунковий період направляє абоненту розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та відповідний рахунок.

Після виявлення факту порушення Правил № 1879 позивач направив на адресу відповідача лист-повідомлення № 15/0173-Д від 04.01.2023, в якому повідомив відповідача про наслідки дослідження відібраних 29.12.2022 проб стічних вод для вимірювання показників складу та їх властивостей.

Підпунктом 6.2.18 Правил передбачено, що абонент зобов'язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

У лютому 2023 року ПрАТ «АК «Київводоканал» надіслало на адресу КП «Керуюча компанія Новосілки» лист-попередження від 03.02.2023 з вимогою сплатити у десятиденний термін плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 849843,08 грн. До вказаного листа позивач долучив розрахунок № 15/Д301-Новос-12-2022 від 29.12.2022 та рахунок на оплату № 06000772 від 30.01.2023 на суму 849843,08 грн. Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0600023604091 вказаний лист з доданими до нього документами вручено КП «Керуюча компанія Новосілки» 07.02.2023.

Варто зауважити, що у відповідь на зазначений лист-попередження відповідач направив позивачу лист № 124 від 25.04.2023, у якому, посилаючись на воєнний стан та скрутне фінансове становище, звернувся з проханням про реструктуризацію заборгованості на 24 місяці.

Факт звернення відповідача з проханням реструктуризувати суму, зазначену у рахунку та розрахунку плати, свідчить про фактичне визнання ним самого факту наявності заборгованості.

Вказаний лист не містить заперечень щодо правильності розрахунку позивача, обґрунтованості застосування коефіцієнтів кратності, правових підстав нарахування плати чи факту перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Навпаки, відповідач фактично просить змінити порядок виконання зобов'язання, що є формою конклюдентного визнання грошового боргу.

За таких обставин подальше заперечення відповідачем наявності факту порушення Правил № 1879 та обґрунтованості позовних вимог суд розцінює як таке, що не узгоджується з поведінкою відповідача до звернення позивача з позовом до суду та суперечить принципу добросовісності.

Статтею 253 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Враховуючи зміст наведеної норми, перебіг 10-денного строку на оплату рахунку плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин розпочався 08.02.2023 і сплинув 17.02.2023. Таким чином, відповідач мав здійснити оплату рахунку не пізніше 17.02.2023.

Доказів сплати на користь позивача коштів у розмірі 849843,08 грн матеріали справи не містять.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна вимога ПрАТ «АК «Київводоканал» до КП «Керуюча компанія Новосілки» про стягнення плати у розмірі 849843,08 грн підлягає задоволенню.

Крім того, у зв'язку із несплатою відповідачем у встановлений підпунктом 6.2.18 Правил № 1879 строк плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій позивач стверджує про наявність правових підстав для стягнення з КП «Керуюча компанія Новосілки» інфляційних втрат у розмірі 199052,62 грн і 3% річних у розмірі 62446,00 грн, нарахованих за період з 18.02.2023 по 31.07.2025.

Відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та трьох процентів річних виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Суд зазначає, що дія статті 625 Цивільного кодексу України поширюється на всі види грошових зобов'язань незалежно від підстав їх виникнення.

З огляду на те, що КП «Керуюча компанія Новосілки» порушило грошове зобов'язання, то у ПрАТ «АК «Київводоканал» виникло право на застосування наслідків такого порушення відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України.

Перевіривши за допомогою калькулятора штрафів системи «Ліга:Закон» розрахунки позивача, суд установив, що загалом інфляційні втрати від простроченої заборгованості, в межах визначеного позивачем періоду, становлять 196954,83 грн, 3% річних - 62446,00 грн. Отже вимоги позивача про стягнення інфляційних втрат підлягають задоволенню частково, а 3% річних - повністю.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами частини першої статі 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи зазначені вище положення законодавства та встановлені обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково та стягнення з КП «Керуюча компанія Новосілки» на користь ПрАТ «АК «Київводоканал» 849843,08 грн плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, 196954,83 грн інфляційних втрат і 62446,00 грн 3% річних.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, суд керується пунктом 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого судовий збір покладається, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 86, 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити позов частково.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Керуюча компанія Новосілки» Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області (03027, Київська обл., Фастівський р-н, с. Новосілки, Чабанівська ТГ, вул. Озерна, буд. 20; код ЄДРПОУ 25655972) на користь Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А; код ЄДРПОУ 03327664) 849843 (вісімсот сорок дев'ять тисяч вісімсот сорок три) грн 08 коп. основного боргу, 196954 (сто дев'яносто шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят чотири) грн 83 коп. інфляційних втрат, 62446 (шістдесят дві тисячі чотириста сорок шість) грн 00 коп. 3% річних та 13310 (тринадцять тисяч триста десять) грн 93 коп. судового збору.

3. Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до статей 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 01.12.2025.

Суддя О.В. Щоткін