Рішення від 18.11.2025 по справі 910/4803/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18.11.2025Справа № 910/4803/25

За позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД»

про стягнення 9 057 237,18 грн

Суддя Карабань Я.А.

Секретар судових засідань Севериненко К.Р.

представники учасників справи:

від позивача: Фартушний С.І.;

від відповідача: Жбанов К.Р.;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (надалі - відповідач) про стягнення суми грошових коштів за договором про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023 у розмірі 9 057 237, 18 грн, з яких: 5 866 358,89 грн пені за період з 18.12.2023 по 31.10.2024 та 3 190 878,29 грн штрафу.

Позовні вимоги, з посиланням на ст. 3, 11, 15, 16, 22, 509, 626, 627, 628, 837, 875 Цивільного кодексу України, обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх обов'язків за договором про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023, у частині повного та своєчасного виконання робіт.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.04.2025 дану позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали.

25.04.2024 від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/4803/25. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання в справі на 04.06.2025.

12.05.2025 від представника відповідача надійшов відзив на позов у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що, по-перше, вимога позивача про стягнення з відповідача штрафних санкцій заявлена на підставі акту Міністерства внутрішніх справ України № 17/32 від 22.11.2024 про результати перевірки окремих напрямів фінансово-господарської діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій за період з 01.01.2022 по 30.09.2024, повний зміст якого в матеріалах справи відсутній, що позбавляє можливості відповідача перевірити суму вартості невиконаних відповідачем робіт, а саме у розмірі 45 583 975,62 грн, яка стала базою для нарахування позивачем штрафних санкцій у зазначеному останнім розмірі. По-друге, відповідач зазначає, що після укладення між сторонами договору про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023, позивачем було надано проектно-кошторисну документацію неналежної якості. Вказує, що відсутність необхідних коригувань до неї з боку позивача позбавило відповідача можливості повністю виконати роботи за договором 314Г/12-23 від 08.12.2023, що виключає, на думку відповідача, вину останнього у невиконанні договірних зобов?язань у період з липня по листопад 2024 року. По-третє, відповідач звертає увагу на те, що акт Міністерства внутрішніх справ України № 17/32 від 22.11.2024 про результати перевірки окремих напрямів фінансово-господарської діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій за період з 01.01.2022 по 30.09.2024, на який посилається позивач, містить інформацію про виявлені порушення і є лише підставою для притягнення до відповідальності посадових осіб у встановленому законом порядку.

19.05.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій останній просить задовольнити позов у повному обсязі посилаючись на те, що пунктом 5.3.29. договору про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023 передбачено обов?язок генпідрядника повернути грошові кошти у сумі виявленого контролюючими органами завищення обсягів та вартості виконаних робіт протягом 15 банківських днів з моменту отримання відповідного повідомлення. Оскільки договір про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023 підписаний відповідачем, посилання останнього на те, що акт Міністерства внутрішніх справ України №17/32 від 22.11.2024 про результати перевірки окремих напрямів фінансово-господарської діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 не є достатньою правовою підставою для повернення грошових коштів - безпідставні. Позивач звертає увагу на те, що відповідачу у грудні 2023 року була передана уся технічна документація, проектно-кошторисна документація та будівельний майданчик, що підтверджується відповідними актами приймання-передачі. Будівельні роботи відповідачем проводилися у грудні 2023 року та протягом 2024 року, що спростовує доводи останнього стосовно відсутності дозволу на будівництво, як на підставу невиконання своїх зобов?язань за договором виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023. Також вказує, що договір №284Г/11-24 від 26.11.2024, укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНСТИТУТОМ ПРОЕКТУВАННЯ ІНФРАСТРУКТУРИ ТРАНСПОРТУ», на який посилається відповідач, укладений з метою коригування проекто-кошторисної документації лише в кошторисній частині, а тому не може бути доказом невідповідності проекто-кошторисної документації переданої у грудні 2023 року відповідачу.

У підготовче засідання 04.06.2025 з'явились представники сторін. Суд протокольними ухвалами в порядку ст. 74 ГПК України витребував у позивача належним чином засвідчену копію акта Міністерства внутрішніх справ України №17/32 від 22.11.2024 про результати перевірки окремих напрямів фінансово-господарської діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 та детальний розрахунок заявлених до стягнення сум пені та штрафу.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.06.2025 відкладено підготовче засідання на 15.07.2025.

04.07.2025 від позивача, на виконання вимог ухвали суду, надійшли витребувані докази, у тому числі акт про результати перевірки окремих напрямів фінансово-господарської діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій за період з 01.01.2022 по 30.09.2024.

У підготовче засідання 15.07.2025 з'явились представники сторін. У підготовчому засіданні представник позивача заявив усне клопотання про долучення до матеріалів справи додатковій угоді до договору від 17.05.2024, яке суд протокольною ухвалою, з урахуванням думки представника відповідача, задовольнив та долучив до матеріалів справи. Також суд протокольною ухвалою в порядку ст.74 ГПК України витребував у позивача та відповідача письмові пояснення з питань наведених в ухвалі. Крім цього, суд протокольною ухвалою зобов'язав відповідача надати контррозрахунок заявлених до стягнення сум.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.07.2025 відкладено підготовче засідання на 02.09.2025.

08.08.2025 від представника позивача надійшло клопотання про долучення додаткових доказів та пояснень до матеріалів справи, в тому числі додаткової угоди №3 від 17.05.2024 до договору про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023.

02.09.2025 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення та клопотання про поновлення строку на їх подання, в яких останній зазначає, що позивачем нараховано штрафні санкції за прострочення виконання зобов?язань більш ніж за 6 місяців, що суперечить вимогам частини 6 статті 232 Господарського процесуального кодексу України. Також відповідач зазначає, що графік виконання робіт не передбачав окремих строків виконання робіт, оскільки у графіку кожний етап був відображений як повний місяць. Звертає увагу суду на те, що єдиним пунктом договору виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023, який передбачав строк виконання робіт є п.2.2., відповідно до якого генпідрядник зобов?язаний виконати роботи протягом 12 місяців з дати підписання договору та здати об?єкт замовнику у строк до 06.12.2024. Отже, на думку відповідача, останнім днем виконання робіт відповідно до умов договору виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023 є 06.12.2023. Крім того, зазначає, що роботи за грудень місяць 2023 року на суму 15 406 764,82 грн ним були виконані у повному обсязі 22.12.2023, а тому нарахування на зазначену суму штрафних санкцій є безпідставним. Також відповідач звертає увагу суду на те, що первісна проектно-кошторисна документація була передана відповідачу 11.12.2023, проте, комплект відкорегованої проектно-кошторисної документації був переданий відповідачу лише 05.04.2024, що унеможливило відповідачу перейти до наступного етапу виконання робіт до 05.04.2024.

У підготовче засідання 02.09.2025 з'явились представники сторін. Суд протокольною ухвалою у порядку ст. 74 ГПК України витребував у відповідача належним чином засвідчену копію дозволу на виконання будівельних робіт за договором про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023, який передував дозволу на виконання будівельних робіт від 21.03.2024 №КВ012240308586.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.09.2025 відкладено підготовче засідання у справі на 23.09.2025.

12.09.2025 від представника позивача, на виконання вимог ухвали суду, надійшли додаткові пояснення, в яких останній зазначає, що остаточний графік етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт був затверджений додатковою угодою №3 від 17.05.2024, яка міститься в матеріалах справи. Стосовно дозволу на виконання будівельних робіт, то позивач зазначає, що дозвіл від 21.03.2024 №КВ012240308586 був долучений відповідачем до матеріалів справи. Інші дозволи, що передували вищезазначеному, в межах даних договірних відносин, у позивача відсутні.

16.09.2025 від представника відповідача, на виконання вимог ухвали суду, надійшли додаткові пояснення в яких останній зазначає, що під час самостійного моніторингу Реєстру будівельної діяльності генпідрядником було виявлено дозвіл на виконання будівельних робіт від 21.03.2024 №КВ012240308586.

17.09.2025 від представника відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, разом з клопотанням про поновлення строку на їх подання.

У підготовче засідання 23.09.2025 з'явились представники сторін. Суд протокольною ухвалою задовольнив клопотання представника відповідача та долучив подані 16.09.2025 докази, що надійшли до суду 17.09.2025 до матеріалів справи. Також суд протокольною ухвалою у порядку ст. 74 ГПК України витребував у позивача та відповідача письмові пояснення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.09.2025 відкладено підготовче засідання на 14.10.2025.

10.10.2025 від представника позивача, на виконання вимог ухвали суду, надійшли письмові пояснення в яких останній зазначає.

13.10.2025 від представника відповідача, на виконання вимог ухвали суду, надійшли письмові пояснення.

14.10.2025 від представника позивача, на виконання вимог ухвали суду, надійшли письмові пояснення, разом з клопотанням про долучення доказів.

У підготовче засідання 14.10.2025 з'явились представники сторін. Суд протокольною ухвалою у порядку ст. 74 ГПК України витребував у позивача письмові пояснення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.10.2025 відкладено підготовче засідання у справі № 910/4803/25 на 22.10.2025.

У підготовче засідання 22.10.2025 з'явилися представники сторін. Суд протокольною ухвалою долучив до матеріалів справи письмові пояснення позивача від 10.10.2025 і від 16.10.2025 та письмові пояснення відповідача від 13.10.2025 і від 21.10.2025, які подані на виконання вимог ухвали суду. Враховуючи, що судом під час підготовчого провадження, та зокрема, в підготовчому засіданні було вчинено всі дії, які необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті, сторонам надавалось достатньо часу для надання доказів та пояснень по суті спору, окрім того, не було зазначено про неможливість надання доказів чи заявлення клопотань, суд протокольною ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 18.11.2025.

У судове засідання 18.11.2025 з'явилися представники сторін.

У судовому засіданні 18.11.2025 відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

08.12.2023 між Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі-замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (надалі-генпідрядник) було укладено договір про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023 (надалі - договір №314Г/12-23), згідно з п.1.1. якого замовник доручає, а генпідрядник зобов?язується відповідно до проектної документації та умов цього договору виконання будівельних, монтажних, та інших робіт на об?єкті «Будівництво пожежно-рятувального посту на території міста Києва за адресою: Дарницький район, Соломії Крушельницької», за ДК 021:2015 код 45210000-2 Будівництво будівель (надалі - об?єкт), що виконується за рахунок коштів державного бюджету України.

Відповідно до п.1.2. договору №314Г/12-23 місце виконання робіт: м. Київ, Соломії Крущельницької.

Згідно з п.1.3. договору №314Г/12-23 роботи виконуються відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Генпідрядник зобов?язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації).

Пунктом 2.1. договору №314Г/12-23 передбачено, що строки виконання робіт встановлюються цим договором і визначаються датою їх початку та закінчення.

За змістом п.2.2.-2.5., та п.2.7. договору №314Г/12-23 генпідрядник зобов?язується виконати роботи протягом 12 місяців з дати підписання договору та здати об?єкт замовнику у строк до 06.12.2024. Календарний трафік виконання робіт складає генпідрядник та передає його замовнику для узгодження під час підписання договору.

Генпідрядник розпочинає виконання робіт протягом 5 (п?яти ) робочих днів з моменту надання йому будівельного майданчика (фронту робіт), дозвільної, проектної та іншої документації відповідно до цього договору.

У випадку, якшо генпідрядник не розпочав виконання робіт у зазначений строк або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків.

Зміна строків виконання робіт та передачі об?єкта робіт замовнику здійснюється шляхом

підписання сторонами відповідної додаткової угоди до договору (з обгрунтуванням обставин, що його спричинили).

Датою закінчення робіт вважається дата їх прийняття замовником за актом.

Положеннями п.3.1.-3.3. договору №314Г/12-23 сторони погодили, що ціна договору встановлюється в національній валюті України.

Загальна сума договору становить 75 154 192,02 грн, у тому числі ПДВ 12 525 698,67 грн.

Перелік та вартість виконаних робіт на об??єкті визначається згідно з договірною ціною, що додається до цього договору та є його невід?ємною частиною.

Згідно з п.4.1. договору №314Г/12-23 розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати замовником по факту виконання робіт, при умові надходження коштів з джерел фінансування на даний об?єкт.

Відповідно до п.4.5. розрахунки за виконані відповідно до цього договору роботи здійснюються в безготівковій формі за рахунок бюджетних коштів на підставі актів виконаних будівельних робіт, підписаних повноважними представниками сторін та скріплених печатками, та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ -2 В , КБ -3).

Для приймання та проведення розрахунків за виконані роботи генпідрядник надає замовнику повний пакет документів, у тому числі: довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (примірна форма КБ -3) - у двох ексземплярах; акт приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма КБ-2в) - у двох екземплярах; підсумкова відомість ресурсів - у двох екземплярах; загальний журнал робіт, заповнений згідно ДБН А.3.1-5:2016 (надається після завершення будівельних робіт з актом приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма КБ-2в); виконавчі схеми (надаються після завершення будівельних робіт з актом приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма КБ -2в ); акти на закриття прихованих робіт; фотофіксація об?єкту капітального ремонту до початку, в період проведення та кінцевий результат будівельних робіт (надається щомісяця під час надання-замовнику актів приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма КБ -2в). У разі невірного складання або відсутності хоча б одного документу всі інші документи замовником не приймаються та до сплати не передаються. Вищезазначені, документи надаються також в електронному вигляді на USB-флеш-накопичувачі (п.4.6. договору №314Г/12-23).

Положенням п.5.1. договору №314Г/12-23 передбачено, що замовник зобов?язаний:

- після підписання сторонами договору передати генпідряднику з оформленням відповідного акту приймання-передачі будівельний майданчик для виконання робіт по об??єкту та проектну документацію на об?єкт робіт (п.5.1.1 договору №314Г/12-23);

- забезпечити роботи по об?єкту повним комплектом проектної документації, що відповідають Державним будівельним нормам та Державним стандартам України (п.5.1.2. договору №314Г/12-23);

- своєчасно та в повному обсязі сплачувати кошти за виконані роботи за умовами цього договору (п. 5.1.3. договору №314Г/12-23);

- приймати у встановленому порядку виконані роботи відповідно до типових форм № КБ-3 «Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» та № КБ -2в « Акт приймання виконаних будівельних робіт» (п. 5.1.4. договору №314Г/12-23).

За змістом п.5.2. договору №314Г/12-23 замовник має право:

- вимагати від генпідрядника своєчасного та якісного виконання робіт (5.2.4. договору №314Г/12-23);

- у разі невиконання або неналежного виконання генпідрядником зобов?язань за договором вимагати від нього сплати визначених умовами договору штрафних санкцій, відшкодування заподіяних збитків, а також повернення коштів, отриманих від замовника на виконання таких обов?язків, відшкодування третім особам (п.5.2.9. договору №314Г/12-23).

У відповідності до положень п.5.3. договору №314Г/12-23 генпідрядник зобов?язаний:

- виконати роботи виконати роботи, у строки, встановлені договором (п.5.3.2. договору №314Г/12-23);

- протягом 5 (п?яти) робочих днів з моменту підписання сторонами договору та отримання будівельного майданчика (фронту робіт), дозвільної, проектної та іншої документації, розпочати виконання робіт (п.5.3.4. договору №314Г/12-23);

- не пізніше 20-го числа звітного місяця передавати замовнику для перевірки та підписання акти приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма КБ-2в), обчислені згідно з державними будівельними нормами, та довідки про вартість виконаних будівельних робіт, та витрат (примірка форма КБ -3) (п.5.3.24. договору №314Г/12-23);

- завершити виконання робіт та протягом 5 (п?яти) робочих днів передати об?єкт замовнику відповідно до умов договору, але не пізніше ніж 06.12.2024, разом із виконавчою документацією, у тому числі надати «Акт приймання виконаних будівельних робіт» за формою № КБ-2в та «Довідку, про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» за формою № КБ -3, підсумкову відомість ресурсів (п.5.3.25. договору №314Г/12-23).

Згідно з п.5.4. договору №314Г/12-23 генпідрядник має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за виконані згідно з умовами договору роботи.

За змістом п.9.1.-9.3. договору №314Г/12-23 здача-приймання виконаних робіт по об?єкту здійснюється відповідно до чинних нормативно-правових актів, якими регламентовано прийняття закінчених об?єктів в експлуатацію та за наявності всіх погоджень, підтверджуючих розрахунків, пакета документів на матеріальні ресурси та виконавчу документацію, передбачену нормативними документами.

Після одержання повідомлення генпідрядника про готовність до передачі закінчених робіт (об?єкта будівництва) замовник зобов?язаний негайно розпочати їх приймання.

Генпідрядник надає замовнику, не пізніше 20 числа звітного місяця в друкованому та електронному вигляді (програмний комплекс АВК, тощо) підписану, відповідальною особою за виконання робіт документацію зазначену в п.4.6. договору №314Г/12-23).

Пунктами 11.1., 11.5., 11.7. договору №314Г/12-23 сторони погодили, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов?язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.

У разі невиконання або несвоєчасного виконання своїх зобов?язань, за цим договором,

генпідрядник сплачує замовнику штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню) від вартості невиконаних зобов?язань за кожний день прострочки у розмірі:

- за порушення генпідрядником строків виконання робіт за договором, генпідрядник зобов?язаний сплатити замовникові пеню у розмірі 0,1% від вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання але не менше подвійної облікової ставки НБУ, за кожен день прострочення. А за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вартості невиконаних робіт;

- за порушення генпідрядником вимог щодо якості робіт стягується штраф у розмірі 20% вартості неякісних робіт.

Сплата пені та штрафу не звільняє сторони від виконання своїх зобов?язань за даним договором.

Відповідно до п.14.1. договору №314Г/12-23 договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2024 або до передачі об?єкта будівництва замовнику, а у випадку невиконання сторонами зобов?язань, передбачених договором - діє до повного виконання сторонами своїх зобов?язань.

Додатками до договору №314Г/12-23 є:

- додаток №1 - договірна ціна;

- додаток №2 - календарний графік виконання робіт;

- додаток №3 - графік фінансування робіт (п.16.1. договору №314Г/12-23).

Як убачається із додатку №1 до договору №314Г/12-23 договірної ціни на будівництво пожежно-рятувального посту на території міста Києва за адресою: Дарницький район, вул. Соломії Крушельницької, що здійснюється в 2023 році, загальний розмір договірної ціни складає 75 154 192,02 грн (т.І, а.с.108).

Додаток №2 до договору №314Г/12-23 графік етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт погоджений та підписаний сторонами із розрахунку ціни договору на суму 75 154 192,02 грн (т.І, а.с.111).

11.12.2023 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (підрядник) було складено акт приймання-передачі № 1 технічної документації за яким, останній отримав акт приймання геодезичної розмічувальної мережі будівельного майданчика.

11.12.2023 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (підрядник) було складено акт приймання-передачі проектно-кошторисної документації, за яким останньому було передано наступні документи: робочий проект (загальна пояснювальна записка); робочий проект (генеральний план та споруди транспорту; зовнішнє електроосвітлення; організація дорожнього руху; робочий проект (архітектурні рішення); робочий проект (конструктивні рішення); робочий проект (технологічні рішення); робочий проект (водопровід та каналізація); робочий проект (опалення, вентиляція та кондиціювання); робочий проект (електротехнічні рішення); робочий проект (система пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу); робочий проект (система зв?язку та віденагляду; радіозв?язок); робочий проект (інженерно-технічні засоби цивільного захисту); робочий проект (зовнішні мережі водопостачання та водовідведення); робочий проект (зовнішні мережі електропостачання); робочий проект (енергоефективність; енергозбереження); робочий проект (охорона впливу на навколишнє середовище); робочий проект (проект організації будівництва); робочий проект (зведений кошторис, об?єктні та локальні кошториси; технічний звіт (інженерно-геодезичні вишукування); технічний звіт (інженерно-геологічні вишукування).

14.12.2023 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (підрядником) було складено акт передачі-приймання будівельного майданчика для виконання будівельних робіт з «Будівництво пожежно-рятувального посту на території міста Києва за адресою: Дарницький район, вул. Соломії Крушельницької, площею 0,7921 га. Термін використання майданчика з 15.12.2023 по 31.12.2024.

21.03.2024 Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було надано дозвіл позивачу на виконання будівельних робіт від 21.03.2024 №КВ012240308586.

17.05.2024 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (генпідрядник) було укладено додаткову угоду №3 до договору №314Г/12-23, п.3.2. якою сторони погодили, що загальна сума договору становить 74 838 148,24 грн, у т.ч. 12 473 024,71 грн ПДВ (т.ІІ, а.с.153).

З урахуванням змін внесених додатковою угодою №3 від 17.05.2024 до договору №314Г/12-23 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (генпідрядник) було укладено нову договірну ціну на будівництво пожежно-рятувального посту на території міста Києва за адресою: Дарницький район, вул. Соломії Крушельницької, що здійснюється в 2023 році, яка є невід?ємною частиною договору №314Г/12-23, згідно з якою загальний розмір договірної ціни складає 74 838 148,24 грн (т.ІІ, а.с.154-155).

Крім того, з урахуванням змін внесених додатковою угодою №3 від 17.05.2024 до договору №314Г/12-23 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (генпідрядник) було узгоджено та підписано новий графік етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт на загальну суму 74 838 148,24 грн (т.ІІ, а.с.156). При цьому, суд звертає увагу на те, що зазначений графік етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт на загальну суму 74 838 148,24 грн є кінцевим, що не заперечувалося сторонами під час проведення підготовчих засідань у справі. Доказів погодження між сторонами нового графіку етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт, або внесення змін до затвердженого сторонами графіку етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт на загальну суму 74 838 148,24 грн матеріали справи не містять.

За змістом вказаного графіку етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт сторони погодили виконання певних видів у робіт у визначені строки, а саме:

І. загально-будівельні роботи на загальну суму 34 111 681,42 грн, з яких:

- роботи на суму 7 238 321,94 грн виконати у строк до 17.12.2023;

- роботи на суму 5 500 000,00 грн виконати у строк до 15.02.2024;

- роботи на суму 3 700 000,00 грн виконати у строк до 15.03.2024;

- роботи на суму 1 673 359,48 грн виконати у строк до 15.04.2024;

- роботи на суму 5 000 000,00 грн виконати у строк до 15.05.2024;

- роботи на суму 5 500 000,00 грн виконати у строк до 15.06.2024;

- роботи на суму 5 500 000,00 грн виконати у строк до 15.07.2024;

ІІ. Водопостачання та каналізація на загальну суму 1 729 639,24 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.02.2024;

ІІІ. Опалення, вентиляція та кондиціювання на загальну суму 10 486 942,43 грн, з яких:

- роботи на суму 5 000 000,00 грн виконати у строк до 15.03.2024;

- роботи на суму 5 000 000,00 грн виконати у строк до 15.04.2024;

- роботи на суму 486 942, 43 грн виконати у строк до 15.05.2024;

ІV. Електромонтажні роботи на загальну суму 3 882 240,91 грн, з яких:

- роботи на суму 1 500 000,00 грн виконати у строк до 15.06.2024;

- роботи на суму 1 500 000,00 грн виконати у строк до 15.07.2024;

- роботи на суму 882 240,91 грн виконати у строк до 15.08.2024;

V. Загально-будівельні роботи ПРУ на загальну суму 11 710 254,94 грн, з яких:

- роботи на суму 4 000 000,00 грн виконати у строк до 17.12.2023;

- роботи на суму 2 000 000,00 грн виконати у строк до 15.01.2024;

- роботи на суму 3 000 000,0 грн виконати у строк до 15.02.2024;

- роботи на суму 2 710 254,94 грн виконати у строк до 15.03.2024;

VІ. Опалення та вентиляція ПРУ на загальну суму 1 483 485,64 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.03.2024;

VІІ. Пожежна сигналізація ПРУ на загальну суму 90 104,95 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.05.2024;

VІІІ. Електромонтажні роботи ПРУ на загальну суму 555 189,00 грн, з яких:

- роботи на суму 250 000,00 грн виконати у строк до 15.04.2024;

- роботи на суму 305 189,00 грн виконати на суму до 15.05.2024;

ІХ. Система зв?язку ПРУ на загальну суму 286 265,55 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.06.2024;

Х. Придбання обладнання системи зв?язку ПРУ на загальну суму 613 297,31 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 17.12.2023;

ХІ. Зовнішнє освітлення на загальну суму 457 672,69 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.07.2024;

ХІІ. Придбання устаткування електропостачання на загальну суму 1 627 334,13 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 17.12.2023;

ХІІІ. Придбання устаткування пожежної сигналізації на загальну суму 81 496,07 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.08.2024;

ХІV. Придбання обладнання для системи зв?язку на загальну суму 1 927 811,44 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 17.12.2023;

ХV. Технологічні рішення на загальну суму 5 493 005,20 грн, з яких:

- роботи на суму 1 500 000,00 грн виконати у строк до 15.05.2024;

- роботи на суму 2 000 000,00 грн виконати у строк до 15.06.2024;

- роботи на суму 1 500 000,00 грн виконати у строк до 15.07.2024;

- роботи на суму 493 005,20 грн виконати у строк до 15.08.2024;

ХVІ. Обладнання зовнішнього електропостачання на загальну суму 141 164,90 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.09.2024;

ХVІІ. Пусконалагоджувальні роботи пожежної сигналізації на загальну суму 115 786,45 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.10.2024;

ХVІІІ. ПНР Пожежна сигналізація 44 775,98 грн. Зазначені роботи передбачено виконати у строк до 15.11.2024.

Отже, із змісту вказаного графіку етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт убачається, що (т.ІІ, а.с.156):

- роботи на суму 15 406 764 ,82 грн підлягають виконанню у строк до 17.12.2023;

- роботи на суму 2 000 000,00 грн підлягають виконанню у строк до 15.01.2024;

- роботи на суму 10 229 639,24 грн підлягають виконанню у строк до 15.02.2024;

- роботи на суму 12 893 740,58 грн підлягають виконанню у строк до 15.03.2024;

- роботи на суму 6 923 359,48 грн підлягають виконанню у строк до 15.04.2024;

- роботи на суму 7 382 236,38 грн підлягають виконанню у строк до 15.05.2024;

- роботи на суму 9 286 265,54 грн підлягають виконанню у строк до 15.06.2024;

- роботи на суму 8 957 672,69 грн підлягають виконанню у строк до 15.07.2024;

- роботи на суму 1 456 742,18 грн підлягають виконанню у строк до 15.08.2024;

- роботи на суму 141 164,90 грн підлягають виконанню у строк до 15.09.2024;

- роботи на суму 115 786,45 грн підлягають виконанню у строк до 15.10.2024;

- роботи на суму 44 775,98 грн підлягають виконанню у строк до 15.11.2024,

а загалом 74 838 148,24 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов договору №314Г/12-23 відповідач (генпідрядник) передав, а позивач (замовник) прийняв роботи на загальну суму 20 727 931,57 грн (3 505 256,98 грн + 5 087 945,96 грн + 1 313 714,05 грн + 906 199,97 + 1 987 197,71 грн + 2 606 450,15 грн - 4 818 971,03 грн - 7 075 143,68 грн + 6 357 659,20 грн + 10 857 622,26 грн), що підтверджується:

- актом № 1 приймання виконаних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 3 505 256,98 грн;

- актом № 2 приймання виконаних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 5 087 945,96 грн;

- актом № 3 приймання виконаних робіт за грудень за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 1 313 714,05 грн;

- актом № 4 вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт від 22.12.2023 на суму 906 199,97 грн з ПДВ;

- атом № 5 приймання виконаних робіт за грудень за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 1 987 197,71 грн;

- актом № 6 вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт від 22.12.2023 на суму 2 606 450,15 грн з ПДВ;

- довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2023 від 22.12.2023 на загальну суму 15 406 764,82 грн;

- актом приймання виконаних будівельних робіт від 16.05.2025, яким здійснено коригування акту за грудень 2023 року на від?ємну суму 4 818 971,03 грн;

- актом приймання виконаних будівельних робіт від 16.05.2025, яким здійснено коригування акту за грудень 2023 року на від?ємну суму 7 075 143,68 грн;

- актом приймання виконаних будівельних робіт від 16.05.2025 на суму 6 357 659,20 грн;

- актом № 4 приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року від 16.05.2025 на суму 10 857 622,26 грн.

Зазначені акти приймання виконаних будівельних робіт, акти вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт та довідка про вартість виконання будівельних робіт та витрат підписані та скріплені печатками з обох сторін без зауважень та заперечень.

30.10.2024 Міністерством внутрішніх справ України проведено перевірку діяльності позивача під час виконання робіт з будівництва пожежно-рятувального посту на території міста Києва за адресою: Дарницький район, Соломії Крушельницької, за результатами якої складено акт від 22.11.2024 №17/32 про результати перевірки окремих напрямів фінансово - господарської діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій за період з 01.01.2022 по 30.09.2024.

У акті встановлено, що під час проведення перевірки 30.10.2024 здійснено виїзд за адресою: Голосіївський район, Столичне шосе 68А об?єкта будівництва та зазначено, що відповідно до календарного графіку виконання робіт (додаток № 2) до договору не виконано ряд робіт з липня по листопад поточного 2023 року на загальну суму 45 583 975,62 грн, що суперечить умовам договору №314Г/12-23. Відповідно до графіку етапів виконання робіт/вартості етапу виконаних робіт (додаток №3 до договору) за період з 01.07.2024 по 31.10.2024 сума вартості невиконаних робіт за договором №314Г/12-23 становить 45 583 975,62 грн. Розмір штрафних санкцій, нарахованих відповідно до п 11.5. договору №314Г/12-23 становить 9 057 237,18 грн, з яких 5 866 358,89 грн пені та 3 190 878,29 грн штрафу.

30.01.2025 позивачем на адресу відповідача було направлено претензію на суму 9 057 237,18 грн, в якій позивач просив сплатити суму штрафних санкцій у 30-ти денний строк з дня отримання претензії.

Відповідач заперечує проти застосування до нього штрафних санкцій.

Спір у даній справі виник з підстав неналежного виконання відповідачем своїх обов'язків за договором про виконання робіт №314Г/12-23 від 08.12.2023 у частині строків виконання робіт, з огляду на що, позивач просить суд стягнути з відповідача 5 866 358,89 грн пені за порушення строків виконання робіт та 3 190 878,29 грн штрафу за порушення строків виконання робіт понад 30 днів, а всього 9 057 237,18 грн.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов?язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Згідно зі ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов?язковим для виконання сторонами.

Аналізуючи умови укладеного між сторонами договору, суд зазначає, що вказаний договір за своєю правовою природою є договором підряду, до якого, крім положень Цивільного кодексу України, що регулюють загальні умови виконання зобов?язання, застосовуються також положення глави 61 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов?язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов?язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові (ч. 2 ст. 837 Цивільного кодексу України).

Статтею 844 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін. У разі перевищення твердого кошторису усі пов?язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом.

За приписами ст. 846 Цивільного кодексу України, строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов?язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов?язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Згідно з ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов?язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Частиною 4 ст. 882 Цивільного кодексу України встановлено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання умов договору №314Г/12-23 відповідач (генпідрядник) передав, а позивач (замовник) прийняв роботи на загальну суму 20 727 931,57 грн, що підтверджується актами приймання виконаних робіт, актами вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (т.І, а.с.174-178, 185-188, 195-199, 200-203, 204-208, 209-213, 228, 229-233, 234-239, 240-244, т.ІІ, а.с.226-228).

Вищезазначені акти виконаних робіт, акти вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, підписані та скріплені печатками з обох сторін без зауважень та заперечень.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов?язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За змістом п.2.2.-2.3. договору №314Г/12-23 генпідрядник зобов?язується виконати роботи протягом 12 місяців з дати підписання договору та здати об?єкт замовнику у строк до 06.12.2024. Календарний графік виконання робіт складає генпідрядник та передає його замовнику для узгодження під час підписання договору.

Генпідрядник розпочинає виконання робіт протягом 5 (п?яти) робочих днів з моменту надання йому будівельного майданчика (фронту робіт), дозвільної, проектної та іншої документації відповідно до цього договору.

11.12.2023 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (підрядником) було складено акт приймання-передачі № 1 технічної документації за яким, останній отримав акт приймання геодезичної розмічувальної мережі будівельного майданчика.

11.12.2023 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (підрядником) було складено акт приймання-передачі бн проектно-кошторисної документації, за яким останньому було передано наступні документи: робочий проект (загальна пояснювальна записка); робочий проект (генеральний план та споруди транспорту; зовнішнє електроосвітлення; організація дорожнього руху; робочий проект (архітектурні рішення); робочий проект (конструктивні рішення); робочий проект (технологічні рішення); робочий проект (водопровід та каналізація); робочий проект (опалення, вентиляція та кондиціювання); робочий проект (електротехнічні рішення); робочий проект (система пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу); робочий проект (система зв?язку та віденагляду; радіозв?язок); робочий проект (інженерно-технічні засоби цивільного захисту); робочий проект (зовнішні мережі водопостачання та водовідведення); робочий проект (зовнішні мережі електропостачання); робочий проект (енергоефективність; енергозбереження); робочий проект (охорона впливу на навколишнє середовище); робочий проект (проект організації будівництва); робочий проект (зведений кошторис, об?єктні та локальні кошториси; технічний звіт (інженерно-геодезичні вишукування); технічний звіт (інженерно-геологічні вишукування).

14.12.2023 між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (підрядником) було складено акт передачі-приймання будівельного майданчика для виконання будівельних робіт з «Будівництво пожежно-рятувального посту на території міста Києва за адресою: Дарницький район, вул. Соломії Крушельницької, площею 0,7921 га. Термін використання майданчика з 15.12.2023 по 31.12.2024.

21.03.2024 Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було надано дозвіл на виконання будівельних робіт від 21.03.2024 №КВ012240308586.

Отже, матеріали справи свідчать, що позивачем було виконано свій обов'язок передбачений п.5.1. договору №314Г/12-23 та передано відповідачу (генпідряднку) будівельний майданчик для виконання робіт по об?єкту та проектну документацію на об?єкт робіт.

Враховуючи, що відповідачу 11.12.2023 було надано технічну та проектно-кошторисну документацію, а 14.12.2023 було передано будівельний майданчик для виконання будівельних робіт, останній повинен був приступити до виконання робіт до 19.12.2023 включно, з урахуванням остаточно погодженого сторонами графіку етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт на загальну суму 74 838 148,24 грн (т.ІІ, а.с.156), яким передбачено, що:

- роботи на суму 15 406 764 ,82 грн підлягають виконанню у строк до 17.12.2023;

- роботи на суму 2 000 000,00 грн підлягають виконанню у строк до 15.01.2024;

- роботи на суму 10 229 639,24 грн підлягають виконанню у строк до 15.02.2024;

- роботи на суму 12 893 740,58 грн підлягають виконанню у строк до 15.03.2024;

- роботи на суму 6 923 359,48 грн підлягають виконанню у строк до 15.04.2024;

- роботи на суму 7 382 236,38 грн підлягають виконанню у строк до 15.05.2024;

- роботи на суму 9 286 265,54 грн підлягають виконанню у строк до 15.06.2024;

- роботи на суму 8 957 672,69 грн підлягають виконанню у строк до 15.07.2024;

- роботи на суму 1 456 742,18 грн підлягають виконанню у строк до 15.08.2024;

- роботи на суму 141 164,90 грн підлягають виконанню у строк до 15.09.2024;

- роботи на суму 115 786,45 грн підлягають виконанню у строк до 15.10.2024;

- роботи на суму 44 775,98 грн підлягають виконанню у строк до 15.11.2024,

а загалом 74 838 148,24 грн.

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем робіт передбачених за договором №314Г/12-23, у частині повного та своєчасного виконання, позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення з відповідача суми грошових коштів у розмірі 9 057 237,18 грн, з яких: 5 866 358,89 грн пені за порушення строків виконання робіт (за період з 18.12.2023 по 31.10.2024) та 3 190 878,29 грн штрафу за порушення строків виконання робіт понад 30 днів.

Відповідно до ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) ст.610 Цивільного кодексу України кваліфікує як порушення зобов'язання.

Згідно з ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до ч.1 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

За змістом п.5.2.9. договору №314Г/12-23 замовник має право у разі невиконання або неналежного виконання генпідрядником зобов?язань за договором вимагати від нього сплати визначених умовами договору штрафних санкцій, відшкодування заподіяних збитків, а також повернення коштів, отриманих від замовника на виконання таких обов?язків, відшкодування третім особам.

Пунктом 11.5. договору №314Г/12-23 сторони погодили, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов?язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством. У разі невиконання або несвоєчасного виконання своїх зобов?язань, за цим договором, генпідрядник сплачує замовнику штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню ) від вартості невиконаних зобов?язань за кожний день прострочки у розмірі: за порушення генпідрядником строків виконання робіт за договором, генпідрядник зобов?язаний сплатити замовникові пеню у розмірі 0,1% від вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання але не менше подвійної облікової ставки Національного банку України, за кожен день прострочення. А за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вартості невиконаних робіт.

Як було встановлено судом вище та вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору №314Г/12-23 відповідач (генпідрядник) передав, а позивач (замовник) прийняв роботи на загальну суму 20 727 931,57 грн (3 505 256,98 грн (за актом №1 від 22.12.2023) + 5 087 945,96 грн (за актом №2 від 22.12.2023) + 1 313 714,05 грн (за актом №3 від 22.12.2023) + 906 199,97грн (за актом №4 від 22.12.2023) + 1 987 197,71 грн (за актом №5 від 22.12.2023) + 2 606 450,15 грн (за актом №6 від 22.12.2023) - 4 818 971,03 грн (за актом б/н від 16.05.2024 (коригування)) - 7 075 143,68 грн (за актом б/н від 16.05.2024 (коригування)) + 6 357 659,20 грн (за актом б/н від 16.05.2024) + 10 857 622,26 грн (за актом №4 від 16.05.2024)), що підтверджується актами приймання виконаних робіт, актами вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (т.І, а.с.174-178, 185-188, 195-199, 200-203, 204-208, 209-213, 228, 229-233, 234-239, 240-244, т.ІІ, а.с.226-228), а саме:

- актом № 1 приймання виконаних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 3 505 256,98 грн;

- актом № 2 приймання виконаних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 5 087 945,96 грн;

- актом № 3 приймання виконаних робіт за грудень за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 1 313 714,05 грн;

- актом № 4 вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт від 22.12.2023 на суму 906 199,97 грн з ПДВ;

- атом № 5 приймання виконаних робіт за грудень за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 1 987 197,71 грн;

- актом № 6 вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт від 22.12.2023 на суму 2 606 450,15 грн з ПДВ;

- довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2023 від 22.12.2023 на загальну суму 15 406 764,82 грн (яка складається із сум за актами №1-6 від 22.12.2023);

- актом приймання виконаних будівельних робіт від 16.05.2024, яким здійснено коригування акту за грудень 2023 року на від?ємну суму 4 818 971,03 грн;

- актом приймання виконаних будівельних робіт від 16.05.2024, яким здійснено коригування акту за грудень 2023 року на від?ємну суму 7 075 143,68 грн;

- актом приймання виконаних будівельних робіт від 16.05.2024 на суму 6 357 659,20 грн;

- актом № 4 приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року від 16.05.2024 на суму 10 857 622,26 грн.

Із змісту вказаних актів та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати убачається, що відповідачем 22.12.2023 у повному обсязі були виконані роботи за грудень 2023 року на загальну суму 15 406 764,82 грн (11 894 114,70 грн - вартість фактично виконаних робіт + 3 512 650,12 грн - вартість устаткування):

- акт № 1 приймання виконаних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 3 505 256,98 грн - безпосередньо виконані роботи;

- акт № 2 приймання виконаних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 5 087 945,96 грн - безпосередньо виконані роботи;

- акт № 3 приймання виконаних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 1 313 714,05 грн - безпосередньо виконані роботи;

- акт № 5 приймання виконаних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 на суму 1 987 197,71 грн - безпосередньо виконані роботи;

- актом № 4 вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт від 22.12.2023 на суму 906 199,97 грн з ПДВ;

- актом № 6 вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт від 22.12.2023 на суму 2 606 450,15 грн з ПДВ;

- загальна довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2023 від 22.12.2023 на загальну суму 15 406 764,82 грн (яка складається із сум за актами №1-6 від 22.12.2023),

строк виконання яких було погоджено сторонами, згідно з графіком етапів виконання робіт/вартість етапу виконання робіт, до 17.12.2023, а фактично виконано 22.12.2023.

Отже, відповідач прострочив виконання зобов?язань з виконання робіт за грудень 2023 року на 5 календарних днів.

За посиланням сторін та наданих розрахунків, зазначені вище акти приймання виконаних робіт №1, 2, 3, 5 за грудень 2023 року від 22.12.2023 були скореговані на загальну суму 11 894 114,71 грн, а саме, за двома актами за травень від 16.05.2024 на суму 4 818 971,03 грн та на суму 7 075 143,68 грн. За якими загальна вартість робіт за грудень 2023 року (без урахування вартості устаткування) фактично склала 11 894 114,71 грн (4 818 971,03 грн +7 075 143,68 грн) (т.І, а.с.229-233, 234-239).

При цьому, суд звертає увагу на те, що суми зазначені в двох наведених вище актах від 16.05.2025, якими було здійснено коригування актів за грудень 2023 року на суму 4 818 971,03 грн та на суму 7 075 143,68 грн, а усього 11 894 114,71 грн, підтверджують факт виконання відповідачем робіт за грудень 2023 року у повному обсязі саме 22.12.2023, а не 16.05.2024 як зазначено у цих актах від 16.05.2024, що не заперечується самими сторонами.

Сторони також зазначили, що сума робіт за грудень 2023 року у загальному розмірі 11 894 114,71 грн (без урахування вартості устаткування) повторно була включена до інших двох актів приймання виконаних будівельних робіт: до акту приймання виконаних будівельних робіт б/н від 16.05.2024 на суму 6 357 659,20 грн (т.І, а.с.240-244) та до акту приймання виконаних будівельних робіт №4 від 16.05.2024 на суму 10 857 622,26 грн (т.ІІ, а.с.226-228), а усього на суму 17 215 281,46 грн, з яких: 11 894 114,71 грн - вартість робіт виконаних за грудень 2023 року та 5 321 166,75 грн - вартість робіт виконаних та травень 2024 року.

Підсумовуючи пояснення сторін, надані докази та розрахунки, суд приходить до висновку, що фактично було надано послуги на загальну суму 20 727 931,57 грн, з яких: 11 894 114,71 грн - вартість робіт виконаних за грудень 2023 року, 3 512 650,12 грн - вартість устаткування у грудні 2023 року, 5 321 166,75 грн - вартість робіт виконаних за травень 2024 року.

Отже, залишок невиконаного зобов?язання, стосовно виконання робіт за травень 2024 року, на час розгляду справи становить 2 061 069,63 грн (7 382 236,38 грн (загальна сума робіт, які підлягали виконанню у травні 2024 року згідно графіку етапів виконання робіт затвердженого додатковою угодою №3 від 17.05.2024) - 5 321 166,75 грн (сума фактично виконаних робіт згідно актів виконаних робіт за травень 2024 року)).

Враховуючи викладене, відповідач прострочив виконання зобов?язань з виконання робіт за травень 2024 року як в частині строків виконання, так і в частині повного виконання зобов?язання в цій частині.

Що стосується інших робіт, згідно з остаточно погодженого сторонами графіку етапів виконання робіт/вартість етапу виконаних робіт (т.ІІ, а.с.156), то матеріали справи взагалі не містять доказів повного та/або часткового їх виконання.

Отже, на час розгляду справи судом встановлено, що загальна сума невиконаних відповідачем робіт за договором №314Г/12-23 становить 54 110 216,67 грн (74 838 148,24 грн (ціна договору відповідно до додаткової угоди №3 від 17.05.2024 та графіку етапів виконання робіт) - 20 727 931,57 грн (загальна сума виконаних робіт відповідно до актів виконаних робіт за грудень 2023 року, актів вартості устаткування за грудень 2023 року, актів виконаних робіт за травень 2024 року), що підтверджується актами приймання виконаних робіт, актами вартості устаткування, придбання якого покладено на виконання робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати. Сума невиконаних відповідачем робіт за договором №314Г/12-23 у розмірі 54 110 216,67 грн також встановлена у мотивувальній частині рішення Господарського суду міста Києва від 16.06.2025 у справі №910/1964/25 (т.І, а.с.174-178, 185-188, 195-199, 200-203, 204-208, 209-213, 228, 229-233, 234-239, 240-244, т.ІІ, а.с.226-228).

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем строків виконання зобов'язань за договором №314Г/12-23.

Так, за порушення відповідачем строків виконання зобов'язань за договором №314Г/12-23 позивач просить стягнути з відповідача 9 057 237, 18 грн, з яких: 5 866 358,89 грн пеня та 3 190 878,29 грн штраф за період з 18.12.2023 по 31.10.2024.

Як зазначалось вище, за змістом 11.5., договору №314Г/12-23 у разі невиконання або несвоєчасного виконання своїх зобов?язань, за цим договором, генпідрядник сплачує замовнику штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню ) від вартості невиконаних зобов?язань за кожний день прострочки у розмірі: за порушення генпідрядником строків виконання робіт за договором, генпідрядник зобов?язаний сплатити замовникові пеню у розмірі 0,1% від вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання але не менше подвійної облікової ставки Національного банку України, за кожен день прострочення. А за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вартості невиконаних робіт.

Частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Належним чином дослідивши умови договору, суд встановив, що п. 5.2. договору не містить ні іншого строку, відмінного від встановленого ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України (який діяв на час виникнення спірний правовідносин), який є меншим або більшим шести місяців, ні вказівки на подію, що має неминуче настати, ні зазначенням «до дати фактичного виконання», тощо.

Відтак, умову, передбачену п.11.5. договору №314Г/12-23, неможливо визнати такою, що встановлює інший строк нарахування штрафних санкцій, ніж передбачений ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування ч. 6 ст. 232 ГК України у подібних правовідносинах викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.11.2019 у справі № 904/1148/19 та від 12.12.2019 у справі № 911/634/19.

Перевіривши розрахунки позивача щодо нарахування пені за період з 18.12.2023 по 31.10.2024 за договором №314Г/12-23 суд зазначає, що він виконаний невірно, оскільки позивач не враховано приписів ч. 2 ст. 232 Господарського кодексу України (щодо припинення нарахування штрафних санкцій через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано згідно умовам договору), у зв'язку з чим, судом здійснено власний розрахунок пені за порушення строків виконання робіт.

Період робітСума боргу Період нарахуванняКількість днів прострочкиРозмір подвійної облікової ставки НБУПеня

грудень 2023 року15 406 764,82 грн18.12.2023-22.12.2023530,000%63 315,47грн

Усього 63 315,47грн

за січень 2024 року2 000 000,00 грн 16.01.2024-25.01.20241030,000%16 393,44грн

26.01.2024 - 14.03.20244930,000%80 327,87грн

15.03.2024 - 25.04.20244229,000%66 557,38грн

26.04.2024 - 13.06.20244927,000%72 295,08грн

14.06.2024 - 15.07.20243226,000%45 464,48грн

усього 281 038,25грн

за лютий 2024 року10 229 639,24 грн16.02.2024 - 14.03.20242830,000%234 778,61грн

15.03.2024 - 25.04.20244229,000%340 428,98грн

26.04.2024 - 13.06.20244927,000%369 776,30грн

14.06.2024 - 24.07.20244126,000%297 945,23грн

25.07.2024 - 15.08.20242226,000%159 873,05грн

Усього 1 402 802,17грн

За березень 2024 року12 893 740,58 грн16.03.2024 - 25.04.20244129,000%418 870,42грн

26.04.2024 - 13.06.20244927,000%466 077,02грн

14.06.2024 - 24.07.20244126,000%375 539,00грн

25.07.2024 - 15.09.20245326,000%485 452,86грн

Усього 1 745 939,30грн

За квітень 2024 року6 923 359,48 грн16.04.2024 - 25.04.20241029,000%54 857,22грн

26.04.2024 - 13.06.20244927,000%250 262,42грн

14.06.2024 - 24.07.20244126,000%201 647,57грн

25.07.2024 - 19.09.20245726,000%280 339,31грн

20.09.2024 - 15.10.20242626,000%127 874,07грн

Усього 914 980,60грн

За травень 2024 року7 382 236,38 грн16.05.2024-16.05.2024127,000%5 445,91грн

Усього 5 445,91грн

За травень 2024 року2 061 069,63 грн17.05.2024 - 13.06.20242827,000%42 572,91грн

14.06.2024 - 24.07.20244126,000%60 030,06грн

25.07.2024 - 19.09.20245726,000%83 456,43грн

20.09.2024 - 31.10.20244226,000%61 494,21грн

Усього 247 553,61грн

За червень 2024 року9 286 265,54 грн16.06.2024 - 24.07.20243926,000%257 275,23грн

25.07.2024 - 19.09.20245726,000%376 017,64грн

20.09.2024 - 31.10.20244226,000%277 065,63грн

Усього 910 358,49грн

За липень 2024 року8 957 672,69 грн16.07.2024 - 24.07.2024926,000%57 270,37грн

25.07.2024 - 19.09.20245726,000%362 712,32грн

20.09.2024 - 31.10.20244226,000%267 261,71грн

Усього 687 244,40грн

За серпень 2024 року1 456 742,18 грн16.08.2024 - 19.09.20243526,000%36 219,55грн

20.09.2024 - 31.10.20244226,000%43 463,46грн

Усього 79 683,00грн

За вересень 2024 року141 164,90 грн16.09.2024 - 19.09.2024426,000%401,12грн

20.09.2024 - 31.10.20244226,000%4 211,81грн

Усього 4 612,93грн

За жовтень 2024 року115 786,45 грн16.10.2024 - 31.10.20241626,000%1 316,04грн

Усього 1 316,04грн

Загалом 6 344 290,17 грн

Так, за розрахунками суду загальний розмір пені за період з 18.12.2023 по 31.10.2024 за договором №314Г/12-23 становить 6 344 290,17 грн.

Перевіривши розрахунок позивача щодо нарахування штрафу, суд встановив, що він не є арифметично вірним, а тому суд наводить власний розрахунок штрафу.

Так, згідно розрахунку суду, розмір штрафу складатиме 3 787 715,16 грн (54 110 216,67 грн (загальна сума невиконаних відповідачем робіт за договором №314Г/12-23) * 7% (штраф)

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що за змістом частини 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Оскільки сума пені та штрафу за порушення строків виконання відповідачем зобов?язань обрахована судом перевищує суму пені та штрафу заявлених позивачем, тому суд задовольняє вимоги в цій частині лише в межах заявлених позовних вимог, тобто на суму пені у розмірі 5 866 358,89 грн та суму штрафу у розмірі 3 190 878,29 грн.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми пені у розмірі 5 866 358,89 грн за порушення строків виконання робіт та суми штрафу у розмірі 3 190 878,29 грн, а усього 9 057 237,18 грн за прострочення виконання зобов'язання понад 30 днів, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Посилання відповідача на те, що позовні вимоги щодо стягнення з нього неустойки за договором №314Г/12-23 вже були предметом судового розгляду у справі №910/1964/25, а тому задоволення позовних вимог у даній справі призведе до подвійного стягнення - судом не приймаються, з огляду на наступне.

Так, як убачається з відомостей з ЄДРСР, які є у відкритому доступі, у провадженні Господарського суду міста Києва перебувала господарська справа №910/1964/25 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» про стягнення 1 515 086,07 грн за наслідками розгляду якої 16.06.2025 було ухвалено рішення.

Із змісту вказаного рішення Господарського суду міста Києва від 16.06.2025 убачається, що предметом розгляду справи №910/1964/25 були позовні вимоги про стягнення лише пені за договором №314Г/12-23 та за інший період, а саме, з 07.12.2024 по 03.01.2025. У той час, як предметом розгляду у даній справи є позовні вимоги про стягнення пені за період з 18.12.2023 по 31.10.2024 та штрафу на підставі п.11.5. договору №314Г/12-23, тобто за інший період.

Надаючи оцінку іншим доводам учасників судового процесу судом враховано, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч.5 ст.236 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до п.5 ч.4 ст.238 Господарського процесуального кодексу України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.

Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі "Руїс Торіха проти Іспанії"). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах від 13.03.2018, від 24.04.2019, від 05.03.2020 Верховного Суду по справах №910/13407/17, №915/370/16 та №916/3545/15.

Відповідно до положень ст.2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 4 Господарського процесуального кодексу України. Згідно зі ст.79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно із ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене вище, всі інші заяви, клопотання, доводи та міркування учасників судового процесу залишені судом без задоволення та не прийняті до уваги як необґрунтовані, безпідставні та такі, що не спростовують висновків суду.

На підставі викладеного, враховуючи доведення позивачем своїх позовних вимог, а відповідачем не представлення суду більш вірогідних доказів, ніж ті, які надані позивачем, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 5 866 358,89 грн - пені за порушення строків виконання робіт та 3 190 878,29 грн - штрафу за прострочення виконання зобов'язання понад 30 днів.

З урахуванням положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-БІЛД» (03134, місто Київ, вулиця Пшенична, будинок 2, офіс 408, ідентифікаційний код 41795711) на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві (01601, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 13, ідентифікаційний код 38620155) 5 866 358 (п?ять мільйонів вісімсот шістдесят шість тисяч триста п?ятдесят вісім) грн 89 коп. - пені за порушення строків виконання робіт та 3 190 878 (три мільйони сто дев?яносто тисяч вісімсот сімдесят вісім) грн 29 коп. - штрафу за прострочення виконання зобов'язання понад 30 днів, а усього 9 057 237 (дев?ять мільйонів п?ятдесят сім тисяч двісті тридцять сім) грн 18 коп. та 135 858 (сто тридцять п?ять тисяч вісімсот п?ятдесят вісім) грн 56 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.

Повний текст складено та підписано 01.12.2025.

Суддя Я.А. Карабань