Постанова від 01.12.2025 по справі 905/285/25

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року м. Харків Справа № 905/285/25

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М., суддя Шутенко І.А.,

без участі представників сторін,

розглянувши у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (вх.№2080Д) на рішення Господарського суду Донецької області від 19.09.2025, ухвалене у приміщенні Господарського суду Донецької області суддею Ніколаєвою Л.В., у справі №905/285/25

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м. Харків,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь", Донецька обл., м. Костянтинівка,

про стягнення 27 205, 03грн

ВСТАНОВИВ:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" 27 205, 03грн, з яких: 21 141, 53грн - заборгованість з орендної плати, 3 949, 35грн пені, 2 114, 15грн штрафу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності №0192Д/2020 від 31.01.2020 в частині сплати орендної плати за період січень-грудень 2023 року.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 19.09.2025 позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" на користь Державного бюджету України заборгованість з орендної плати в розмірі 5 061, 57грн, пеню в розмірі 752, 23грн, штраф у розмірі 506, 16грн. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях судовий збір у розмірі 562, 74грн. В решті позову відмовлено.

Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що договір оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020 є автоматично продовженим на період дії воєнного стану та, в цьому випадку, діяв до 02.04.2024 включно (з урахуванням листа відповідача №2 від 02.04.2024, на підставі якого дію договору достроково припинено з 03.04.2024 згідно наказу РВ ФДМУ по Донецькій та Луганській областях № 94 ВС від 18.04.2024); помилкове уявлення відповідача про припинення договору оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020 з 31.12.2022 не звільняє останнього від виконання обов'язків, зокрема, щодо сплати орендної плати за цим договором.

Поряд з цим, як дійшов висновку суд першої інстанції, враховуючи, що з 01.01.2023 по 21.06.2023 територія Костянтинівської міської територіальної громади, на якій розташований об'єкт оренди, була віднесена до території активних бойових дій, і, відповідно, на цій території за приписами пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану", був припинений доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, у період з 01.01.2023 по 20.06.2023 включно відповідач був звільнений від орендної плати за договором оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020 на підставі пп. 1 п. 1 Постанови №634.

Разом з цим, з 21.06.2023 територія Костянтинівської міської територіальної громади є територією активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, і, відповідно, на цій території за приписами пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану", не припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, тому нарахування орендної плати за договором оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020 за період з 21.06.2023 по 31.12.2023 включно є обґрунтованим.

При цьому, зважаючи на те, що відповідач є орендарем державного майна та у період з 21.06.2023 по 31.12.2023 не підпадав під категорії, визначені пп. 1-3 п. 1 Постанови №634, правомірним є нарахування орендної плати за договором оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020 у період з 21.06.2023 по 31.12.2023 в розмірі 50 відсотків орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації) на підставі пп. 4 п. 1 Постанови №634.

Здійснивши перерахунок орендної плати за договором оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020 за період з 21.06.2023 по 31.12.2023 з урахуванням встановленої пп. 4 п. 1 Постанови №634 50% знижки, місцевий господарський суд дійшов висновку, що орендна плата, яка підлягає зарахуванню до державного бюджету, за вказаний період становить 5 804, 62грн (з 21.06.2023 по 30.06.2023 - 307, 72грн, за липень 2023 року - 917, 60грн, за серпень 2023 року - 904, 75грн, за вересень 2023 року - 909, 28грн, за жовтень 2023 року - 916, 55грн, за листопад 2023 року - 921, 14грн, за грудень 2023 року - 927, 58грн). Враховуючи наявність у відповідача переплати з орендної плати, що підлягає зарахуванню до державного бюджету, яка відображена в розрахунках позивача, станом на 01.02.2023 у розмірі 743, 05грн, заборгованість з орендної плати становить 5 061, 57грн (за липень 2023 року - 482, 27грн, за серпень 2023 року 904, 75грн, за вересень 2023 року - 909, 28грн, за жовтень 2023 року - 916, 55грн, за листопад 2023 року - 921, 14грн, за грудень 2023 року - 927, 58грн).

Одночасно, беручи до уваги те, що прострочення відповідачем зі сплати орендної плати становить більш ніж на три місяці, судом здійснено перерахунок штрафу, виходячи при цьому з розміру встановленої судом суми заборгованості з орендної плати, яка підлягає зарахуванню до державного бюджету, та встановлено, що розмір штрафу складає 506,16 грн (5 061 грн х 10%).

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду від 19.09.2025, позивач звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 19.09.2025 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити та стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України заборгованість зі сплати орендної плати у розмірі 21 141, 53грн, пеню у розмірі 3 949, 35грн та штраф у розмірі 2 114, 15грн, а також на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях - судовий збір у розмірі 2 422, 44грн.

Також апелянт просить стягнути з відповідача сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 3 633, 60грн.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що у зв'язку з відсутністю законодавчого акту про скасування орендної плати на період з 01.01.2023 по 31.12.2023, Регіональним відділенням на підставі умов договору оренду правомірно нараховано орендну плату у вказаний період.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.09.2025, для розгляду справи №905/285/25 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М., суддя Шутенко І.А.

Апелянтом було подано апеляційну скаргу на рішення господарського суду у справі з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за таких підстав, відповідно до частини 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга розглядається без повідомлення учасників справи.

Крім того, дана справа не відноситься до категорії справ, зазначених у частині 4 статті 247 Господарського процесуального кодексу України, що не можуть бути розглянуті у порядку спрощеного провадження.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 30.09.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Регіонального Відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях на рішення Господарського суду Донецької області від 19.09.2025 у справі №905/285/25. Встановлено учасникам справи строк до 16.10.2025 для подання відзиву на апеляційну скаргу, заяв, клопотань та письмових пояснень з доказами їх надсилання учасникам провадження. Постановлено розпочати розгляд справи з 16.10.2025 без повідомлення учасників справи.

Копія ухвали апеляційного господарського суду про відкриття апеляційного провадження вручена сторонам у справі у підсистемі "Електронний суд", користувачами якої вони є.

Від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, зазначає, що оскільки воєнний стан тривав у 2023 році, а доступ до реєстрів у м. Костянтинівка залишався обмеженим до 20.06.2023, пільга 0% діяла. Отже, суд першої інстанції вірно застосував пільгу до 20.06.2023, враховуючи статус Костянтинівської МТГ як території активних бойових дій. Відповідач вважає твердження апелянта про необхідність "законодавчого акту" для продовження пільги помилковим, оскільки пункт 16 Постанови №634 імперативно зобов'язує орендодавців застосовувати пільги з 24.02.200 без додаткових рішень, а лист Мінекономіки №3211-07/11185-09 від 14.03.2023, на який посилається апелянт в інших документах, не скасовує пільгу, а лише рекомендує нарахування 100% плати. Просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення Господарського суду Донецької області від 19.09.2025 у справі №905/285/25 залишити без змін.

Заяв і клопотань щодо суті спору від учасників справи не надходило.

Дослідивши матеріали справи, які суд визнає достатніми для розгляду апеляційної скарги у спрощеному провадженні, викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта та доводи відповідача, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Як встановлено місцевим господарським судом, 31.01.2020 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" (орендар) укладено договір №0192Д/2020 оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності.

Згідно з пунктом 1.1. договору оренди, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно нежитлові приміщення загальною площею 92, 3кв.м першого поверху адміністративної будівлі (реєстровий номер 40109058.2.АААДИА622) (далі - майно), розташованої за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Білоусова, 10, що обліковується на балансі Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - балансоутримувач), вартість якого визначена згідно з висновком про вартість на 30.11.2019 і становить за незалежною оцінкою 193 544, 00грн (без ПДВ).

Майно передається в оренду з метою розміщення гаражу (площа 39, 2кв.м), складських та допоміжних приміщень (площа 53, 1кв.м) (пункт 1.2. договору оренди).

Пунктом 7.1. договору оренди встановлений обов'язок орендодавця передати орендарю майно згідно з цим договором за актом приймання-передавання майна, який підписується одночасно з цим договором.

Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна (пункт 2.1. договору оренди).

Орендна плата, визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку), становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку грудень 2019 року 2 414, 46грн. Розмір орендної плати за перший місяць оренди січень 2020 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за січень 2020 року (пункт 3.1. договору оренди).

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (пункт 3.3. договору оренди).

У разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування (пункт 3.4. договору оренди).

Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50% до 50% щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж (пункт 3.6. договору оренди).

Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати, уключаючи день оплати (пункт 3.7. договору оренди).

У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості (пункт 3.8. договору оренди).

Зобов'язання орендаря щодо сплати орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку у розмірі, не меншому, ніж орендна плата за базовий місяць, який вноситься на рахунок орендної плати за останній місяць (останні місяці) оренди (пункт 3.10. договору оренди).

Орендар зобов'язується протягом місяця після підписання договору внести завдаток, передбачений цим договором. Завдаток стягується до державного бюджету і балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 3.6. цього договору. Після закінчення основного строку договору здійснюється перерахування орендної плати за останній місяць (останні місяці) з урахуванням внесеного орендарем завдатку. У разі виникнення у орендаря заборгованості з орендної плати за результатами такого перерахування орендар зобов'язаний перерахувати її до державного бюджету і балансоутримувачу у сумі, на яку вона перевищує розмір завдатку (пункт 5.2. договору оренди).

У разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, в повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та баласоутримувачу (пункт 3.11. договору оренди).

За умовами договору оренди орендар зобов'язується, зокрема: використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору (пункт 5.1. договору оренди); своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу (пункт 5.3. договору оренди).

У разі якщо орендар не сплачує розмір орендної плати (повністю або частково), яка підлягає перерахуванню до державного бюджету, протягом трьох місяців підряд орендодавець зобов'язаний вживати заходів відповідно до вимог законодавства щодо розірвання договору та стягнення заборгованості (пункт 7.4. договору оренди).

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (пункт 9.1. договору оренди).

Цей договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 31 січня 2020 року до 30 грудня 2022 року включно (пункт 10.1. договору оренди).

Умови цього договору зберігають силу протягом усього строку цього договору, у тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством установлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати до виконання зобов'язань (пункт 10.2. договору оренди).

Зміни до умов цього договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди сторін. Зміни, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою стороною. Усі зміни та доповнення до цього договору вносяться в такій самій формі, що й цей договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено законом (пункт 10.3. договору оренди).

У разі, якщо уповноважений орган управління майном не попередив орендаря про намір використовувати майно для власних потреб за три місяці до закінчення строку цього договору, орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за цим договором, має право продовжити його на новий строк відповідно до вимог цього договору. У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом одного місяця цей договір уважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються договором про внесення змін до цього договору, який є невід'ємною частиною цього договору (пункт 10.4. договору оренди).

Чинність цього договору припиняється внаслідок, зокрема: закінчення строку, на який його було укладено; достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду (пункт 10.6. договору оренди).

Договір може бути достроково розірвано на вимогу орендодавця, зокрема, якщо орендар не сплачує орендну плату протягом трьох місяців підряд (пункт 10.7. договору оренди).

У разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів орендар повертає балансоутримувачу (пункт 10.9. договору оренди).

Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання між орендарем та балансоутримувачем акта приймання-передавання про повернення майна. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на орендаря (пункт 10.10. договору оренди).

31.01.2020 за актом приймання-передавання орендодавець передав, а орендар прийняв державне майно нежитлові приміщення загальною площею 92, 3кв.м першого поверху адміністративної будівлі (реєстровий номер 40109058.2.АААДИА622), розташованої за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Білоусова, 10, що обліковується на балансі Головного управління Національної поліції в Донецькій області, з метою розміщення гаражу (площа 39, 2кв.м.), складських та інших приміщень (площа 53, 1кв.м), відповідно до договору оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020.

22.02.2021 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" (орендар) укладено договір №1 про внесення змін до договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності від 31.01.2020 №0192Д/2020, згідно з пунктом 1 якого сторони дійшли згоди викласти найменування та ідентифікаційний код юридичної особи балансоутримувача за договором оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020 в наступній редакції: "Головне управління державної міграційної служби України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 37841728)".

Договір оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020 є автоматично продовженим на період дії воєнного стану та, в цьому випадку, діяв до 02.04.2024 включно (з урахуванням листа відповідача №2 від 02.04.2024, на підставі якого дію договору достроково припинено з 03.04.2024 згідно наказу РВ ФДМУ по Донецькій та Луганській областях № 94 ВС від 18.04.2024).

А саме, листом від 02.04.2024 №2 Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" повідомило Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях про намір припинити договір оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020.

Згідно з наказом Регіонального відділення фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях від 18.04.2024 №94ВС "Про дострокове припинення договору оренди", прийнятого на підставі статті 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" та листа орендаря Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" від 02.04.2024 №2, припинено достроково договір оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (нова назва - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" на державне окреме індивідуально визначене майно нежитлові приміщення загальною площею 92, 3кв.м першого поверху адміністративної будівлі (реєстровий номер 40109058.2.АААДИА622), яке розташоване за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Білоусова, 10, що обліковується на балансі Головного управління державної міграційної служби України у Донецькій області, з дати отримання орендодавцем заяви від орендаря про дострокове припинення договору, а саме з 03.04.2024.

17.06.2024 за актом повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, орендар передав, а балансоутримувач з відома орендодавця прийняв із строкового платного користування нерухоме майно, що належить до державної власності - частину нежитлових вбудованих приміщень загальною площею 92, 3кв.м, що розташовано за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Білоусова, 10.

Згідно з анкетою про стан майна і розрахунків за договором оренди (додаток до акту повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності) заборгованість орендаря становить: зі сплати частини орендної плати, яка підлягає сплаті до державного бюджету 21 141, 53грн, зі сплати частини орендної плати, яка підлягає сплаті балансоутримувачу 38 344, 09грн, зі сплати пені 3 817, 29грн; інших платежів за договором оренди або зі сплати заборгованості з інших не виконаних орендарем зобов'язань за договором оренди - 2 114, 15грн.

При цьому, відповідачем висловлено незгоду зі здійсненими нарахуванням шляхом зазначення про те, що заборгованість з орендної плати, яка підлягає сплаті балансоутримувачу, складає 16 459, 53грн, з орендної плати, яка підлягає сплаті до державного бюджету, за пенею та іншими платежами за договором оренди або за іншими невиконаними орендарем зобов'язаннями за договором оренди - відсутня.

У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості за договором оренди від 31.01.2020 №0192Д/2020, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про стягнення з нього 21 141, 53грн заборгованості з орендної плати, 3 949, 35грн пені, 2 114, 15грн штрафу.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях є правонаступником прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківський, Донецькій та Луганській областях за договором №0192Д/2020 оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності від 31.01.2020.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Правовідносини оренди (найму) врегульовані положеннями Цивільного кодексу України, Законом України "Про оренду державного та комунального майна", який є спеціальним.

За договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до приписів статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.

Згідно з приписами частини 1 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Відповідно до частини 3 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач отримав у користування орендоване приміщення.

Кабінетом Міністрів України 27 травня 2022 прийнята постанова №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" (далі - Постанова № 634).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 634, в редакції, що діяла до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 №512 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. №634" (далі - Постанова №512), на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати, зокрема, орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (зокрема, Донецька область).

Підпунктом 5 пункту 1 Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 передбачено, що звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до пункту 1 Постанови №634 здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Відповідно до пункту 16 Постанови №634 від 27.05.2022 орендодавцям державного та комунального майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї Постанови, починаючи з 24.02.2022.

З огляду на наведене, відповідач був звільнений від сплати орендної плати з 24.02.2022 по 31.12.2022 на підставі підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану".

З наданого розрахунку вбачається, що позивач не здійснював у вказаний період нарахування орендної плати.

Як вбачається з позовної заяви, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за період з січня по грудень 2023 року (включно).

Позивач посилається на те, що пунктом 1 Постанови №634 (в редакції до 07.05.2024) не було врегульоване питання скасування орендної плати на період з 01.01.2023 по 31.12.2023, тому за вказаний період Регіональним відділенням на підставі умов Договору оренди нараховано орендну плату в розмірі 100 %.

Суд першої інстанції не погодився з позицією позивача щодо нарахування відповідачу орендної плати в розмірі 100% за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 і задовольнив позов частково: стягнув заборгованість з орендної плати в розмірі 5 061, 57грн, пеню в розмірі 752, 23грн, штраф у розмірі 506, 16грн. В решті вимог позову відмовив, мотивуючи це тим, що на період з 01.01.2023 по 20.06.2023 відповідач був звільнений від орендної плати за договором на підставі пп.1 п.1 Постанови №634, а з 21.06.2023 орендна плата мала нараховуватися у розмірі 50% від договірної, відповідно до п.п. 4 п. 1 Постанови КМУ №634.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Так, як вже зазначив суд першої інстанції, згідно підпункту 1 пункту 1 Постанови КМУ № 634 в редакції від 27.05.2022 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати, зокрема, орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (зокрема, Донецька область).

Вказана редакція діяла до внесення змін (07.05.2024) до постанови №634.

Згідно підпункту 4 пункту 1 Постанови КМУ №634 в редакції від 27.05.2022 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше:

- орендарям єдиних майнових комплексів (їх структурних підрозділів), крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 75 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації);

- орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації);

- орендарям на територіях, визначених у підпунктах 2 і 3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації) після 30.09.2022 і 30.05.2022 відповідно і до закінчення строку, визначеного в абзаці першому цього підпункту.

З 01.01.2023 по 21.06.2023 територія Костянтинівської міської територіальної громади, на якій розташований об'єкт оренди, була віднесена до території активних бойових дій, і, відповідно, на цій території за приписами пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану", був припинений доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції.

З 21.06.2023 територія Костянтинівської міської територіальної громади є територією активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, і, відповідно, на цій території за приписами пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану", не припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції.

З 08.05.2024 до Постанови № 634 Кабінетом України внесені зміни Постановою № 512.

Згідно Постанови № 512 підпункт 1 пункту 1 Постанови КМУ № 634 викладений в новій редакції, цим пунктом передбачено, що фізичним особам та фізичним особам - підприємцям, призваним або прийнятим на військову службу після введення воєнного стану до його припинення чи скасування, не здійснюється нарахування плати за оренду державного та комунального майна за період з 1 числа місяця, в якому їх було призвано або прийнято на військову службу, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати закінчення проходження ними військової служби.

Крім того, пункт 1 постанови № 634 доповнено підпунктом 1-1 такого змісту:

"1-1) орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку".

Вказаною Постановою №512 встановлено, що нарахування орендної плати орендарям, визначеним підпунктом 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану", здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 01.01.2024. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.

Проаналізувавши положення Постанови КМУ №634 як станом на дату її прийняття, так і з урахуванням внесених до неї змін, суд приходить до висновку, що така постанова прийняття для зменшення фактичного фінансового навантаження на орендарів державного та комунального майна у зв'язку з введенням в країні воєнного стану, для підтримання суб'єктів, які опинились в зоні бойових та можливих бойових дій, які несуть надмірний тягар у зв'язку з військовою агресією. При цьому законодавець на певний період звільнив від сплати орендної плати орендарів державного та комунального майна, яке знаходилось на території, на якій велися активні бойові дії або які були максимально наближені до лінії активних бойових дій.

Так, від сплати орендної плати звільнялись усі орендарі державного та комунального майна, розташованого в Донецькій області, але щодо такого звільнення був встановлений присічний строк до 31.12.2022 року.

З 01.01.2023 відповідач перестав відноситись до категорії осіб, які визначені в підпункті 1 пункту 1 Постанови КМУ № 634, оскільки вказаний пункт припинив свою дію через закінчення строку, на який він був прийнятий.

Виходячи з вищезазначених положень Постанови №634, в редакції до 07.05.2024, тобто в редакції чинній протягом в тому числі і періоду заявленої до стягнення заборгованості (з 21.06.2023 по 31.12.2023), приймаючи до уваги місцезнаходження орендованого нерухомого майна м. Костянтинівка Донецької області, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивач мав нараховувати відповідачу орендну плату в розмірі 50 %.

Проте, судова колегія не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції з огляду на нижче викладене.

Апеляційним судом враховано, що у листі Фонду державного майна України від 14.11.2024 №20-03-1882ВС зазначено, що починаючи з 01.01.2023 року орендарям, визначеним підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 634, орендна плата нараховується у розмірі 100 % без застосування знижки.

Як зазначалося вище, пунктом 1 Постанови № 634 (в редакції до 07.05.2024) не було врегульоване питання скасування орендної плати на період, зокрема з 01.01.2023 по 31.12.2023.

Відповідно до пункту 2.1 Договору оренди, який було укладено між позивачем та відповідачем, орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, вказаний в Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акта приймання-передачі Майна.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (пункт 3.3. договору оренди).

З матеріалів справи убачається, що у зв'язку з відсутністю законодавчого акту про скасування орендної плати на період з 01.01.2023 по 31.12.2023, Регіональним відділенням на підставі умов Договору оренди правомірно нараховано орендну плату у вказаний період у розмірі 100%.

Водночас, зміни, внесені Постановою №512, дають змогу запровадити нарахування орендної плати в розмірі 50% (пп. 4 п.1 Постанови №634) для орендарів державного майна, розташованого на інших територіях Донецької області, починаючи з моменту набрання чинності Постановою № 512, тобто з 08.05.2024.

З огляду на вищенаведене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції помилково застосував знижену ставку орендної плати (50%) до періоду з 21.06.2023 по 31.12.2023, оскільки в редакції Постанови КМУ №634, чинній у цей час, не передбачалося такої пільги для орендарів, які не входили до переліку адміністративно-територіальних одиниць, визначених підпунктом 1 пункту 1 постанови. Відтак, за відсутності чинної нормативної підстави для застосування знижки, позивач правомірно здійснив нарахування орендної плати у повному обсязі (100%) за умовами договору. Застосування зниженої ставки стало можливим лише після набрання чинності Постановою КМУ №512, тобто з 08.05.2024.

Таким чином, висновок суду першої інстанції в цій частині є помилковим, рішення в цій частині підлягає скасуванню, а позовні вимоги про стягнення 21 141, 53грн заборгованості з орендної плати - задоволенню.

Статтею 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (частина 2 статті 551 Цивільного кодексу України).

Відповідальність орендаря у вигляді пені та штрафу передбачена умовами п.п. 3.7, 3.8 договору оренди, за змістом яких за несвоєчасне або не в повному обсязі перерахування орендної плати орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, а за прострочення перерахування орендної плати не менше ніж на три місяці - також штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.

Перевіривши розрахунок пені, виходячи з розміру встановленої судом суми заборгованості з орендної плати, яка підлягає зарахуванню до державного бюджету, судом встановлено, що розмір пені складає 3 949, 35грн.

Одночасно, беручи до уваги те, що прострочення відповідачем зі сплати орендної плати становить більш ніж на три місяці, розмір штрафу складає 2 114, 15грн (21 141, 53грн х 10%).

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в розмірі 21 141, 53грн, пені в розмірі 3 949, 35грн, штрафу в розмірі 2 114, 15грн, а отже і про їх задоволення.

З огляду на викладене, враховуючи, що місцевий господарський суд не забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для справи, та не дав належну правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях слід задовольнити, рішення Господарського суду Донецької області від 19.09.2025 у справі №905/285/25 скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача 16 079, 96грн заборгованості з орендної плати, 3 197, 12грн пені, 1 607, 99грн штрафу і ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення цих позовних вимог.

Відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 256, 269-270, 273, п. 2 ч. 1 ст. 275, п. 4 ч. 1 ст. 277, ст.ст. 282-284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях задовольнити.

Рішення Господарського суду Донецької області від 19.09.2025 у справі №905/285/25 скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача 16 079, 96грн заборгованості з орендної плати, 3 197, 12грн пені, 1 607, 99грн штрафу і ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення цих позовних вимог.

В решті рішення Господарського суду Донецької області від 19.09.2025 у справі №905/285/25 залишити без змін.

Резолютивну частину рішення викласти в такій редакції:

"Позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" (85110, Донецька обл., м. Костянтинівка, пр-т Ломоносова, буд.103, ідентифікаційний код 20361740) на користь Державного бюджету України (номер рахунку (IBAN) UA528999980313050093000005692, код класифікації доходів бюджету 22080200, отримувач: Донецьке ГУК/Костянтинів. МТГ/22080200, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), код отримувача ЄДРПОУ 37967785) заборгованість з орендної плати в розмірі 21 141, 53 гривень, пеню в розмірі 3 949, 35грн, штраф у розмірі 2 114, 15 гривень.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Осінь" (85110, Донецька обл., м. Костянтинівка, пр-т Ломоносова, буд.103, ідентифікаційний код 20361740) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (61057, м. Харків, майдан Театральний, буд.1, ідентифікаційний код 43023403) 2 422, 40грн витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви та 3 633, 60грн витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення. Порядок і строки оскарження постанови передбачені статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Н.В. Гребенюк

Суддя М.М. Слободін

Суддя І.А. Шутенко