Постанова від 25.11.2025 по справі 906/329/25

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року Справа № 906/329/25

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Павлюк І.Ю., суддя Тимошенко О.М. , суддя Розізнана І.В.

секретар судового засідання Соколовська О.В.

за участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - керівник Плісак С.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Господарського суду Житомирської області від 22.09.2025 у справі №906/329/25

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

до Дочірнього підприємства "Премдор - Україна"

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії та стягнення 668 277,89 грн

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 22.09.2025 у справі №906/329/25 визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства "Премдор-Україна", щодо включення сум капіталізованих вимог до реєстру вимог кредиторів та ліквідаційного балансу.

Зобов'язано Голову ліквідаційної комісії Дочірнього підприємство "Премдор- Україна" включити до реєстру вимог кредиторів Дочірнього підприємства "Премдор-Україна" кредиторські вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у розмірі 668 277,89 грн, як вимоги першої черги та внести їх до проміжного ліквідаційного балансу боржника Дочірнього підприємства "Премдор-Україна".

В решті позову відмовлено.

Стягнуто з Дочірнього підприємства "Премдор-Україна" на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 4844,80грн судового збору.

Вказане рішення мотивоване тим, що сума капіталізованих платежів у розмірі 668 277,89 грн відповідачем у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, а тому є обґрунтованими позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності ліквідаційної комісії ДП "Премдор-Україна" щодо включення сум капіталізованих вимог до реєстру вимог кредиторів та ліквідаційного балансу та зобов'язання включити до реєстру вимог кредиторів кредиторські вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у розмірі 668 277,89грн. У задоволенні вимоги про стягнення капіталізованих платежів у сумі 668 277,89грн місцевий господарський суд відмовив, оскільки вона заявлена передчасно та як вказана сума ще не включена до реєстру вимог кредиторів та ліквідаційного балансу.

Не погоджуючись із ухваленим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося до суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Житомирської області від 22.09.2025 у справі №906/329/25 в частині відмови в стягненні з Дочірнього підприємства "Премдор - Україна" на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області капіталізованих платежів у сумі 668277,89 грн. Прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з Дочірнього підприємства "Премдор - Україна" на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області капіталізованих платежів у сумі 668277,89 грн, в іншій частині рішення суду залишити без змін.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, скаржник зазначає наступне:

- з урахуванням положень статті 1205 ЦК України до спірних правовідносин слід застосовувати положення Порядку № 986;

- оскаржуване рішення постановлено із порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому підлягає скасуванню та винесенню нового рішення.

21.10.2025 на адресу суду надійшли матеріали справи №906/329/25.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.10.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Господарського суду Житомирської області від 22.09.2025 у справі №906/329/25 залишено без руху. Запропоновано скаржнику усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали та надати Північно-західному апеляційному господарському суду належні докази сплати 12 029,00 грн судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції.

30.10.2025 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшла заява, до якої долучено докази сплати судового збору.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 03.11.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Господарського суду Житомирської області від 22.09.2025 у справі №906/329/25. Розгляд апеляційної скарги призначено на "25" листопада 2025 р. об 11:30год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33601, м. Рівне, вул. Яворницького, 59, у залі судових засідань №3. Запропоновано учасникам справи у строк до 18.11.2025 надіслати до Північно-західного апеляційного господарського суду письмові відзиви на апеляційну скаргу, в порядку передбаченому ст. 263 ГПК України, та докази надсилання копії відзивів та доданих до них документів іншим учасникам справи.

В судовому засіданні представник відповідача заперечила доводи апеляційної скарги.

В судове засідання представник скаржника (позивача) не з'явився, про місце, час і дату судового засідання повідомлявся належним чином.

Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено, що Дочірнє підприємство "Премдор-Україна" (код ЄДРПОУ 32721155) з 16.05.1996 зареєстроване як юридична особа та відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" перебувало на обліку в Житомирському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Житомирській області та сплачувало страхові кошти як платник страхових коштів.

Згідно зі ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України. Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Житомирській області припинено з 01.01.2023 та реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Дочірнім підприємством "Премдор-Україна" на підставі актів про нещасні випадки, що стались з потерпілими, сформовано особові справи та передано до відповідних відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Житомирській області, які реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с.8-15).

Так, потерпілому ОСОБА_1 призначено страхову виплату у розмірі 1028,63 грн щомісячно з 14.04.2006 безстроково.

Потерпілому ОСОБА_2 призначено страхову виплату у розмірі 492,32 грн щомісячно з 14.04.2006 безстроково.

Потерпілому ОСОБА_3 призначено страхову виплату у розмірі 1063,79грн щомісячно з 15.01.2008 безстроково.

Потерпілому ОСОБА_4 призначено страхову виплату у розмірі 2122,25 грн щомісячно з 25.02.2008 безстроково (а.с.30, 36-37).

Трудові каліцтва потерпілі отримали на ДП "Премдор-Україна".

Згідно з інформацією, вказаною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Дочірнє підприємство "Премдор-Україна" з 25.10.2024 перебуває в стані припинення.

Встановлено, що строк пред'явлення кредиторами вимог до Дочірнього підприємства "Премдор-Україна" до 24.12.2024 (а.с.49).

У зв'язку із припиненням страхувальника, на підставі вимог Порядку № 986, Управління здійснило розрахунок суми капіталізованих платежів з урахуванням необхідності виплати потерпілим застрахованим особам: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) майбутніх платежів, тобто щомісячних страхових виплат (а.с.30).

Відповідно до складеного розрахунку капіталізованих платежів страхувальник зобов'язаний сплатити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області 668 277,89грн капіталізованих платежів.

13.11.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області направило ДП "Премдор-України" заяву від 12.11.2024 №0600-0503-8/14302, в якій просило визнати капіталізовані вимоги в сумі 668 277,89грн та включити їх до ліквідаційного балансу, а також просило перерахувати вказані капіталізовані платежі на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Проте відповідь за результатами розгляду вказаної заяви позивач не отримав.

Враховуючи те, що вказану суму капіталізованих платежів відповідач не сплатив у добровільному порядку, позивач у січні 2025 року звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності ліквідаційної комісії ДП "Премдор-Україна" щодо включення сум капіталізованих вимог до реєстру вимог кредиторів та ліквідаційного балансу та зобов'язання Голову ліквідаційної комісії ДП "Премдор- Україна" включити до реєстру вимог кредиторів ДП "Премдор - Україна" кредиторські вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у розмірі 668 277,89грн, як вимоги першої черги та внести їх до проміжного ліквідаційного балансу боржника ДП "Премдор-Україна".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №240/624/25 відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області у відкритті провадження в адміністративній справі, на підставі п.1 ч.1 ст.170 КАС України.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №240/624/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишено без задоволення, а ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року - без змін.

Отже, позивач вже звертався за захистом своїх прав до адміністративного суду, однак йому відмовили у прийнятті позовної заяви з посиланням на підвідомчість цієї справи судам господарської юрисдикції.

Частиною 6 ст. 31 ГПК України передбачено, що спори між судами щодо підсудності не допускаються.

За вказаних обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до Господарського суду Житомирської області з відповідним позовом, та з огляду на ч. 6 ст. 31 ГПК України господарський суд розглянув дану справу.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 1105-XIV).

01.01.2023 набрав чинності Закон України від 21.09.2022 № 2620-IX "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 2620-IX), яким Закон № 1105-XIV викладено в новій редакції.

Статтею 11 Закону № 1105-XIV (в редакції Закону № 2620-IX, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

У свою чергу згідно з пунктом 1 частини другої статті 8 Закону №1105-XIV роботодавець зобов'язаний здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 4 Закону №1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.

Пунктами 1, 6 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1105-XIV установлено, що цей Закон набирає чинності з 01.01.2023.

З дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та отримувачі виплат (матеріального забезпечення) є такими, що зареєстровані (взяті на облік) Пенсійним фондом України, їх перереєстрація не здійснюється.

Відповідно до пункту 7 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1105-XIV стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.

Питання капіталізації платежів у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам здійснюється відповідно до Порядку №986.

Так, згідно з пунктом 3 Порядку №986 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.

За змістом пункту 4 Порядку №986 капіталізація платежів перед застрахованими особами розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення.

У свою чергу, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2023 № 95 "Деякі питання капіталізації платежів у випадках ліквідації страхувальників" установлено, що капіталізація платежів у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованих осіб, здійснюється до Пенсійного фонду України у порядку, встановленому Порядком №986.

Отже, Кабінетом Міністрів України установлено порядок надходження до Пенсійного фонду України капіталізованих платежів у випадку ліквідації страхувальника (суб'єкта підприємницької діяльності), відповідно до якого у разі ліквідації страхувальника, в процесі діяльності якого було заподіяно шкоду життю та здоров'ю працівників, такий страхувальник зобов'язаний внести до Пенсійного фонду України певну суму грошових коштів для забезпечення можливості здійснення страхових виплат постраждалим особам, з урахуванням заборгованості за попередні роки та потреби у майбутніх виплатах. Визначення механізму надходження таких платежів дає змогу Пенсійному фонду України забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання на підприємствах, які ліквідовані без правонаступника.

Питання припинення юридичної особи врегульовано статтею 104 ЦК України, згідно з частинами першою та п'ятою якої, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

За загальним правилом ліквідація є такою формою припинення юридичної особи за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами у передбачених ними випадках, у результаті якої вона припиняє свою діяльність без правонаступництва, тобто без переходу прав та обов'язків до інших осіб (постанова Верховного Суду від 31.10.2023 у справі № 910/21002/21).

Разом з тим, у відповідності з частиною п'ятою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Станом на день ухвалення рішення у справі до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про припинення відповідача не внесено.

Отже, відповідач як страхувальник, який перебуває в стадії припинення шляхом ліквідації і на обліку якого перебувають особи, здоров'ю яких заподіяно шкоди, зобов'язаний здійснити капіталізацію платежів до Пенсійного фонду України для забезпечення подальших страхових виплат зазначеним особам.

Статті 111 та 112 ЦК України визначають порядок ліквідації юридичної особи та задоволення вимог кредиторів.

Згідно з ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України в разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: 1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; 2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; 3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); 4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.

Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.

У частині другій статті 1205 Цивільного кодексу України зазначено, що в разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

У разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи (частина третя статті 112 ЦК України).

Виходячи із змісту статті 112 ЦК України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право звернутися до суду.

Отже, законодавством передбачений спеціальний порядок задоволення кредиторами своїх вимог до особи, яка припиняється шляхом звернення із відповідними вимогами до ліквідаційної комісії такої особи.

З матеріалів справи вбачається, що у межах передбаченого строку, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог, пенсійний орган звернувся до відповідача з відповідною вимогою від 12.11.2024 №0600-0503-8/142402 про визнання грошових капіталізованих вимог на суму 668 277,89 грн.

Відповідачем безпідставно та протиправно відмовлено у задоволенні вимоги пенсійного органу про визнання капіталізованих платежів та включення вимог до ліквідаційного балансу.

З матеріалів справи вбачається, що для визначення середньої очікуваної тривалості життя чоловіків та жінок під час розрахунку капіталізації платежів пенсійним органом застосовувались дані, наведені у таблицях Демографічного щорічника "Населення України за 2021 рік".

При цьому, листом від 24.03.2023 №2800-030402-9/15481 Держава служба статистики України надала в електронній формі статистичний збірник "Таблиці народжуваності, смертності та середньої очікуваної тривалості життя за 2021 рік, у якому міститься офіційна державна статистична інформація щодо народжуваності, відтворення населення, смертності та середньої очікуваної тривалості життя (за даними державного статистичного спостереження "Чисельність та природний рух населення") та повідомила, що враховуючи ситуацію, що склалась у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, згідно із Законом України "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" та постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 № 263 "Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних, електронних реєстрів в умовах воєнного стану", отримання територіальними органами Держстату адміністративних даних щодо народжуваності, смертності населення в повному обсязі є неможливим. Формування органами державної статистики об'єктивної офіційної державної статистичної інформації щодо таблиць народжуваності, смертності та середньої очікуваної тривалості життя, починаючи із 2022 року призупинено (а.с.104).

В пункті 3 Порядку №986 визначено, що капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.

Визначення механізму надходження капіталізованих платежів дає змогу Пенсійному фонду забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання, або особам, які перебували на утриманні потерпілих та мають право на страхові виплати у разі їх смерті.

Таким чином, позивач на підставі наявних останніх офіційних даних здійснено розрахунок капіталізації платежів ДП "Премдор-Україна", інших законних джерел статистичних даних для визначення розрахунку капіталізованих платежів не передбачено, що також підтверджено й відповідачем.

Враховуючи викладене, визначений позивачем розрахунок платежів, що підлягають капіталізації для забезпечення здійснення страхових виплат протягом життя потерпілих, згідно з яким загальна сума відповідного платежу, що підлягає капіталізації, становить 668277,89грн (а.с.30).

Слід наголосити, що добросовісне виконання суб'єктами господарювання свого обов'язку відповідно до закону брати участь у соціальному захисті громадян України є проявом соціальної відповідальності бізнесу, який враховує інтереси суспільства та бере на себе певну частину відповідальності за соціальний захист осіб, які його потребують.

Саме такий правовий висновок викладено у вищевказаній постанові Верховного Суду від 05.01.2021 у справі №640/18421/19.

Отже, відповідачем всупереч наведеним правовим нормам, не виконано обов'язок щодо проведення капіталізації платежів для продовження страхових виплат потерпілим на підприємстві протягом його життя.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що суму капіталізованих платежів у розмірі 668 277,89 грн відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, а наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, а тому є обґрунтованими позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності ліквідаційної комісії ДП "Премдор-Україна" щодо включення сум капіталізованих вимог до реєстру вимог кредиторів та ліквідаційного балансу та зобов'язання включити до реєстру вимог кредиторів кредиторські вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у розмірі 668 277,89 грн.

Водночас, в матеріалах справи відсутні докази включення капіталізованих платежів у сумі 668 277,89 грн до реєстру вимог кредиторів та ліквідаційного балансу.

При цьому, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про передчасність заявлення позовної вимоги про стягнення з ДП "Премдор-Україна" на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області капіталізовані платежі у сумі 668 277,89грн.

Враховуючи вищевикладене, позовна вимога про стягнення капіталізованих платежів у сумі 668 277,89 грн не підлягає задоволенню.

Скаржником не надано достатніх належних та допустимих доказів у розумінні ст.ст. 75, 76 ГПК України на підтвердження своєї правової позиції, викладеної в апеляційній скарзі.

Зважаючи на вказане, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують встановлених обставин справи, не підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а тому не приймаються судом апеляційної інстанції до уваги.

Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За наведених обставин, рішення Господарського суду Житомирської області від 22.09.2025 у справі №906/329/25 необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - без задоволення.

Судові витрати апеляційний суд розподіляє з урахуванням положень ст.ст. 123, 129 ГПК України та покладає на скаржника.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Господарського суду Житомирської області від 22.09.2025 у справі №906/329/25 залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Житомирської області від 22.09.2025 у справі №906/329/25 - без змін.

2. Справу №906/329/25 повернути до Господарського суду Житомирської області.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в строк та в порядку встановленому ст.ст. 287-291 Господарського процесуального кодексу України/

Повний текст постанови складений "28" листопада 2025 р.

Головуючий суддя Павлюк І.Ю.

Суддя Тимошенко О.М.

Суддя Розізнана І.В.