Справа № 727/15173/25
Провадження № 3/727/3082/25
01 грудня 2025 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці Дубець О.С., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушенн, передбаченого статтею 124 КУпАП,
До Шевченківського районного суду м. Чернівців з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецької області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 124 КУпАП.
Відповідно до складеного протоколу про адміністративне правопорушення від 21 листопада 2025 року серії ЕПР1 № 519757 вбачається, що 21 листопада 2025 року о 18:12 год. ОСОБА_1 перебуваючи по вул. Сергія Сккальда, 15, в м. Чернівцях, керуючи т.з. «Volkswagen jetta» д.н.з. НОМЕР_1 , виїжджаючи з двору на проїздну частину, не дав дорогу т.з. «BMW 530d» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався з правої сторони по головній дорозі та допустив зіткнення із т.з. «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_3 , який рухався з лівої сторони. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушив п.10.2 Правил дорожнього руху та його дії кваліфіковані за статтею 124 КУпАП.
Згідно з частиною 2 статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно із статтею 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 1 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року за № 1395, у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються, зокрема, схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський.
Схема місця дорожньо-транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками (пункт 3 розділу І Інструкції, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року за № 1395).
Згідно з пунктом 4 розділу ІХ Інструкції на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються, серед іншого, такі об'єкти:
- транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
- координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
- ширина тротуарів, узбіччя;
- розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття.
Однак схема місця ДТП, яка додана до протоколу про адміністративне правопорушення, не відповідає вимогам Інструкції.
Так, в схемі місця ДТП не зазначені: 1) умовні позначення транспортних засобів, 2) не вказані сталі орієнтири, до яких здійснювалося прив'язування координат місця зіткнення та інших позначок на схемі.
Відповідно до положень статті 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб. Однак дані матеріали оформленні неналежним чином, у встановленому законом порядку.
Невідповідність доданих до протоколу про адміністративні правопорушення матеріалів вимогам законодавства фактично унеможливлює прийняття судом об'єктивного, законного та обґрунтованого рішення.
Відповідно до пукту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005, Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення.
За таких підстав, матеріали стосовно ОСОБА_1 слід повернути для доопрацювання для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 256, 268 КУпАП,
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за статтею 124 КУпАП, повернути для доопрацювання та належного оформлення до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецької області.
Постанова оскарженню не підлягає
Суддя Дубець О.С.