Подільський районний суд міста Полтави
Справа № 553/3684/25
Провадження № 2/553/1718/2025
Іменем України
01.12.2025м. Полтава
Подільський районний суд міста Полтави в складі головуючого судді Тимчука Р.І., розглянувши в приміщенні суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом представника Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
02.09.2025 року представник позивача Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 звернувся до суду з цивільним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості. Позивач просив стягнути з відповідача на користь Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 заборгованість за послуги з управління (поводження) з побутовими відходами, в тому числі плати за абонентське обслуговування за Публічними договорами від 01.11.2021 року, від 01.05.2022 року, від 29.11.2023 року, від 01.01.2025 року за особовим рахунком № НОМЕР_1 за період з 01.11.2021 по 31.07.2025 в розмірі 2273,40 грн., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн.
Ухвалою Подільського районного суду міста Полтави від 21.10.2025 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників судового процесу не надходило.
Відповідачу було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі та супровідний лист за адресою місця її реєстрації, який вона отримала особисто 30.10.2025 року, що підтверджує повернуте поштове повідомлення на адресу суду. Заяв та клопотань не надходило.
Відповідно до ст. 128 ЦПК України судова повістка направляється фізичним особам, які не мають статусу підприємців за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Отже, відповідач належним чином повідомлена про відкриття провадження у справі та розгляд даної справи в суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України судовий розгляд проведено без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об'єктивному та всебічному з'ясуванні обставин справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом на підставі наданих матеріалів встановлено, що приписами ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживачі зобов'язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку.
Так, на підставі рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.08.2021 року № 150 та від 18.08.2022 року № 323, наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 83-о від 22.11.2023 року, а також наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 95-о від 07.11.2024 року Полтавське КАТП-1628 визнано виконавцем послуг з управління (поводження) з побутовими відходами, зокрема, на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території міста Полтава та Полтавської міської територіальної громади.
В подальшому на підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021 року № 187 були встановлені тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами, що надаються Полтавським комунальним автотранспортним підприємством 1628 на території м. Полтави. А на підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021 року № 189 було затверджено норми надання послуг з вивезення побутових відходів на території Полтавської міської територіальної громади на 2021-2025 роки.
На виконання вказаних рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради та наказів Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради Полтавське КАТП-1628, починаючи з 01.11.2021 року безпосередньо надає послуги населенню з управління (поводження) з побутовими відходами, у тому числі щодо збирання, вивезення та захоронення твердих побутових відходів на території Полтавської міської територіальної громади.
При цьому з 01 листопада 2021 року Полтавським КАТП-1628, як виконавцем послуг, приєднано відповідача, як споживача послуг, до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01.11.2021 року, потім до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами на території м. Полтави від 01.05.2022 року, в подальшому до Публічного договору про надання послуг з управління побутовими відходами від 29.11.2023 року (набрав чинності з 01.01.2024), надалі до Публічного договору про надання послуги з управління побутовими відходами від 01.01.2025 року, а також у зв'язку із запровадженням плати за абонентське обслуговування до Публічного договору про надання послуги з управління побутовими відходами від 01.07.2025 року.
Відповідачу присвоєно особовий рахунок № НОМЕР_1 (номер Договору).
Додатково у жовтні 2021 року Полтавським КАТП-1628 на адресу відповідача було направлено рахунок-повідомлення про приєднання до відповідного публічного договору та присвоєння особового рахунку для оплати послуг.
З огляду на викладене, позивач вжив усіх визначених Законом належних заходів щодо забезпечення приєднання відповідача до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01.11.2021 року № 92300030046 та фактично надає зазначені послуги з дати укладення договору і по даний час.
Відповідно до п. 1.1 Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01.11.2021 року виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (збір, вивезення, захоронення), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами за видами побутових відходів у строки і на умовах, передбачених цим договором. Аналогічні умови також містять п. 4 Договору від 01.05.2022 року, п. 4 Договору від 29.11.2023 (набрав чинності з 01.01.2024), п.4 Договору від 01.01.2025 та п. 2.1. Договору від 01.07.2025 (набрав чинності з 01.08.2025), який наразі розміщений на офіційному веб-сайті Полтавського КАТП-1628 та є чинним і діє на даний час (https://katp.pl.ua/page/publicni-dogovori.html).
Згідно з умовами пунктів 10.2, 10.3, 10.6 Договору від 01.11.2021, якщо протягом 30 днів з дня опублікування даного Договору не буде письмових заперечень Споживача, направлених на юридичну адресу Виконавця послуг, він вважається укладеним. Даний Договір набирає чинності з 01 листопада 2021 року і діє протягом одного року. Договір вважається таким, що продовжений на наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії (поточного року) одна із сторін не заявила про відмову від Договору. Відповідні умови також містять пункти 29, 30 Договору від 01.05.2022, пункти 29, 30 Договору від 29.11.2023, пункти 30, 31 Договору від 01.01.2025 та пункти 11.1., 11.2. Договору від 01.07.2025.
Відповідно до п. 2.1 Договору від 01.11.2021, п. 5 Договору від 01.05.2022, п.5 Договору від 29.11.2023, п. 5 Договору від 01.01.2025 та п. 3.1. Договору від 01.07.2025 виконавець надає споживачеві послуги з поводження (управління) змішаними (твердими побутовими), роздільно зібраними, великогабаритними, ремонтними відходами.
Згідно з умовами п. 6.3 Договору від 01.11.2021 року, п.15 Договору від 01.05.2022 року, п.15 Договору від 29.11.2023 року, п. 16 Договору від 01.01.2025 року та п. 7.1. Договору від 01.07.2025 місячна вартість для оплати послуг з управління (поводження) з побутовими відходами для однієї особи для мешканців багатоквартирних будинків становить - 25,26 грн. з ПДВ. Загальна вартість послуги відповідно до кількості зареєстрованих 2 (двох) осіб в розмірі 50,52 грн. на місяць; місячна вартість для оплати послуги з управління побутовими відходами визначається шляхом множення кількості мешканців на місячну вартість послуги для однієї особи; в разі відсутності мешканців (зареєстрованих осіб) за адресою, за якою надається послуга, нарахування місячної вартості для оплати послуги здійснюється на одну особу - індивідувального споживача (власника, квартиронаймача або користувача).
Відповідно до п. 6.4 Договору від 01.11.2021 при розрахунках застосовується щомісячна система оплати послуг, платежі вносяться не пізніше, ніж протягом останнього дня місяця, що настає за розрахунковим. На підставі п.18 Договору від 01.05.2022, п.17 Договору від 29.11.2023, п. 18 Договору від 01.01.2025, п. 7.4. Договору від 01.07.2025 споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Отже, на виконання наведених Публічних договорів від 01.11.2021, від 01.05.2022 про надання послуг з поводження з побутовими відходами (на території міста Полтави), Публічного договору від 29.11.2023 про надання послуги з управління побутовими відходами, Публічного договору від 01.01.2025 про надання послуги з управління побутовими відходами за особовим рахунком та Публічного договору від 01.07.2025 про надання послуги з управління побутовими відходами за особовим рахунком № НОМЕР_1 Полтавське КАТП-1628 за період з 01.11.2021 по 31.07.2025 надало Відповідачу послуги з управління (поводження) з побутовими відходами на загальну суму 2273,40 грн.
Відповідач наразі не заперечив щодо його приєднання до вказаних публічних договорів про надання послуг з управління (поводження) з побутовими відходами за адресою надання послуг: АДРЕСА_1 , проте зобов'язання щодо своєчасної оплати наданих послуг у встановленому законом та договорами порядку не виконав.
Відповідно до інформаційної довідки від 05.03.2024 року з Реєстру прав власності на нерухоме майно власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (адреса, за якою надається послуга) є ОСОБА_1 (право власності зареєстроване 19.01.2017).
А на підставі листа-довідки КП «ЖЕО №2» за вих. № 445/2024-43 від 28.02.2024 року за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано 2 (дві) особи.
Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. (п.4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 р. № 265) Збір та вивезення твердих побутових відходів, що утворюються Боржником, здійснюється Полтавським КАТП-1628 регулярно на підставі маршрутного графіку № 2, який щороку затверджується начальником підприємства (копії надаються). Відповідно до зазначеного графіку контейнерний майданчик, який територіально обслуговує адресу Боржника ( АДРЕСА_1 ) розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Також протягом періоду надання Позивачем послуг за прямими Публічними договорами від 01.11.2021, від 01.11.2022, від 29.11.2023, від 01.01.2025 та від 01.07.2025 року № 92300030046 жодних скарг на адресу Позивача щодо своєчасності, повноти та якості наданих послуг та/або щодо укладення зазначених договорів відповідачем не направлялись.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Згідно з вимогами п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачем житлово-комунальних послуг є індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальним споживачем житлово-комунальних послуг є фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
На підставі пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до комунальних послуг належать послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
Знову ж таки, норми ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначають, що споживачі зобов'язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору (ч. 5 ст. 626 ЦК України).
Відповідно до ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Статтею 634 ЦК України визначено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Також положення ч. 1 ст. 25 та ч. 5 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов'язковість договору щодо житлово-комунальних послуг, зокрема, договору про надання послуг з управління (поводження) з побутовими відходами, для споживача та вказують на неможливість споживача відмовитись від укладання договору. За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з управління (поводження) з побутовими відходами може бути у вигляді мовчання відповідно до ч.3 ст.205 ЦК України.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, зокрема, з договорів та інших правочинів.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту (ч. 1 ст. 527 ЦК України). Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
За статтею 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).
Боржник не звільняється від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 622 ЦК України).
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
При цьому згідно з вимогами ч. 1, ч. 2 ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
Відповідно до ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання. У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо (ч. 1 ст. 543 ЦК України).
Виходячи з наведених норм Цивільного Кодексу України та враховуючи той факт, що в силу норми п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний договір про надання послуг з поводження (управління) з побутовими відходами може бути укладений з власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника з іншою особою, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує відповідну послугу для власних потреб, такий договір може бути укладений як з усіма співвласниками та особами, які користуються нерухомим майном, так і окремо з кимось одним із них.
Водночас частина 3 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» говорить про те, що дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Враховуючи, що солідарна відповідальність передбачає можливість кредитора вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо, а також виходячи з того, що КП «ЖЕО № 2» у своїх довідках про кількість зареєстрованих осіб надає позивачу лише знеособлені дані, тому Полтавське КАТП-1628 пред'явило вимоги про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг до відомого підприємству власника (співвласника) нерухомого майна за певною адресою, якого приєднано до Публічних договорів та присвоєно особовий рахунок (номер Договору).
В даному випадку Полтавське КАТП-1628 керувалося наступними нормативно- правовими актами, які передбачають та регулюють плату за абонентське обслуговування:
1) пунктом 11 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року;
2) постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835 «Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами»;
3) постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 808 «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг»;
4) постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2023 року № 1031 «Про затвердження Порядку формування середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів».
Так, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем).
Згідно з частиною 4 статті 9 вказаного Закону структура плати виконавцю комунальної послуги визначається згідно з договором про надання відповідної комунальної послуги, укладеним за вимогами цього Закону.
У свою чергу пунктом 28 Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених Постановою КМУ від 21 серпня 2019 року № 808, передбачено, що плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною четвертою статті 34 Закону України “Про управління відходами». Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.
З системного аналізу вказаних правових норм випливає, що платіж у вигляді плати за абонентське обслуговування нараховується виконавцем комунальної послуги за умови укладення індивідуального договору або договору з індивідуальним споживачем, як фізичним, так і юридичним особам (абонентам).
Одночасно розмір плати за абонентське обслуговування, що застосовується до споживача, не може перевищувати граничного розміру плати, визначеного Кабінетом Міністрів України у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг. Зокрема, на підставі Постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 808 «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг» держава регулює граничний рівень такої плати, який залежить від прожиткового мінімуму та станом на 01.01.2025 складає 21,09 грн.
З викладеного слідує висновок, що плата за абонентське обслуговування не входить до складу комунальної послуги, а тому її запровадження не потребує затвердження відповідного органу місцевого самоврядування. При цьому плата за абонентське обслуговування є платежем у фіксованому розмірі, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі -індивідуальний договір), що включає відшкодування витрат виконавця, пов'язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, а також витрат за виконання інших функцій, пов'язаних з обслуговуванням виконавцем споживачів за індивідуальними договорами.
При цьому згідно з вимогами ч. 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
А пункт 24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 року № 835, однією з моделей організації договірних відносин, за якими споживачеві надаються послуги згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначає, зокрема, індивідуальний договір (публічний договір приєднання), який укладається з індивідуальним споживачем відповідно до типового індивідуального договору про надання послуги з управління побутовими відходами.
Водночас пунктами 7.2., 7.3. Публічного договору від 01.07.2025 року визначено наступне: Розмір плати за абонентське обслуговування затверджений наказом керівника Полтавського КАТП-1628 «Про встановлення місячної плати за абонентське обслуговування споживачів послуг з управління побутовими відходами на території Полтавської міської територіальної громади» № 104 від 27 червня 2025 року та становить 5,14 гривень на місяць. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу за видами побутових відходів та обсягу надання послуги, визначених відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України; плата за послугу нараховується щомісячно залежно від кількості мешканців; плата за абонентське обслуговування нараховується на один особовий рахунок незалежно від кількості мешканців та об'єму споживання, і сплачується щомісячно.
Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Отже, позивач починаючи з 01.11.2021 року добросовісно виконував та продовжує виконувати свої зобов'язання перед Відповідачем за Публічними договорами від 01.11.2021, від 01.05.2022, від 29.11.2023, від 01.01.2025 року, надаючи послуги з поводження (управління) з побутовими відходами.
Натомість, відповідач порушив свої зобов'язання перед позивачем за вказаними Договорами, не оплативши надані позивачем послуги у визначені договірними умовами строки.
Тому у зв'язку з невиконанням з боку відповідача своїх зобов'язань, за особовим рахунком № НОМЕР_1 за період з 01.11.2021 по 31.07.2025 року виникла заборгованість за надані послуги в розмірі 2273,40 грн.
Стосовно обчислення строків позовної давності, то в даному випадку слід врахувати пункт 19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України, який говорить про те, що у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.
З метою стимулювання відповідача до сплати на користь Полтавського КАТП-1628 боргу за надані підприємством послуги, а також забезпечення позасудового врегулювання правовідносин щодо виконання відповідачем своїх зобов'язань шляхом сплати боргу позивачем на адресу відповідача було направлено претензію за вих. № 1142/ПР від 22.01.2025 року.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, та такий, що підлягає до задоволення.
Статтею 133 ЦПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову, судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача, а тому суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 3028,00 грн. за подання позовної заяви.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 16, 526, 527, 530 ЦК України, ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
Позов представника Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) на користь Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 (код ЄДРПОУ 03351823, 36008, м. Полтава, вул. Володимира В'язуна, буд. 84) заборгованість за послуги з управління (поводження) з побутовими відходами, в тому числі плати за абонентське обслуговування за Публічними договорами від 01.11.2021 року, від 01.05.2022 року, від 29.11.2023 року, від 01.01.2025 року за особовим рахунком № НОМЕР_1 за період з 01.11.2021 по 31.07.2025 в розмірі 2273,40 грн., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн., а всього 5301,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Р. І. Тимчук