18 листопада 2025 року справа №320/17429/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Броварський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі - відповідач, УСЗН Броварського р-ну), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Броварський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області (далі - третя особа, Броварський ВДРАЦС), в якому просить суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення УСЗН Броварського р-ну про відмову в призначенні ОСОБА_1 грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» від 21.03.2023 № 1236/5.01-13;
- зобов'язати відповідача призначити та виплатити грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» позивачу при народженні дитини ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 ) у розмірі, що становить три розміри прожиткових мінімуми для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Мотивуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначає, що 04.01.2022 у неї та ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ) народився син ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ). 27.01.2022 ОСОБА_3 подана до Броварського ВДРАЦС передбачена законодавством заява про призначення грошової компенсації під час надання комплексної послуги «єМалятко», проте така послуга безпідставно не була надана.
З листа Броварського ВДРАЦС від 17.03.2023 № 412/30.13-33а позивачу стало відомо, що під час надсилання заяви щодо компенсації вартості «пакунку малюка» виникла технічна особливість, а тому така заява не надійшла до відділу управління соціального захисту населення, у зв'язку з чим рекомендовано особисто звернутись до Управління соціального захисту населення за фактичним місцем проживання й подати заяву особисто.
Позивач 17.03.2023 звернулась до УСЗН Броварського р-ну із заявою про виплату грошової компенсації «пакунок малюка», в якій роз'яснила ситуацію, що склалась, та просила поновити строк для подання заяви.
Проте відповідачем відмовлено в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», оскільки вказана вище заява позивача первинно подана після спливу 12 місяців з дня народження дитини.
На переконання ОСОБА_1 , така відмова є необґрунтованою, протиправною та такою, що порушує права її дитини, оскільки первинна подача заяви на отримання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» була оформлена 27.01.2022 за допомогою комплексної послуги «єМалятко».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя ОСОБА_4 ) від 16.05.2023 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/17429/23, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
15.06.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками, в якому останній стверджує, що в межах спірних правовідносин УСЗН Броварського р-ну діяло у відповідності до вимог законодавства, а тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач стверджує, що ОСОБА_1 пропущено встановлений законодавством дванадцятимісячний термін з дня народження дитини для звернення за отриманням грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», а в УСЗН Броварського р-ну відсутні повноваження та підстави для поновлення вказаного строку.
04.03.2024 відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_4 з посади, справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 прийнято адміністративну справу № 320/17429/23 до провадження судді Кушнової А.О. Розгляд справи вирішено продовжувати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Письмові пояснення від третьої особи до суду не надходили.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Сторони з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не зверталися.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Відповідно до свідоцтва про народження від 27.01.2022 серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_2 , батьками якого є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
З листа Броварського ВДРАЦС від 17.03.2023 № 412/30.13-33а вбачається, що 27.01.2022 ОСОБА_3 звернувся до Броварського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області з питання державної реєстрації народження дитини. Заявнику була надана комплексна послуга «єМалятко» шляхом подання заяви про державну реєстрацію народження № 20220126-546394, яка містить відомості, необхідні для надання обраних заявником послуг, а саме: державна реєстрація народження та визначення походження дитини; реєстрація у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису в ньому; призначення допомоги при народженні дитини; надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Також повідомлено, що відносно послуг призначення допомоги при народженні дитини та надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», після формування свідоцтва про народження, у вкладці заяви «Відомості про послуги, які бажає отримати заявник» відобразився стан «передано до установи».
Водночас у зв'язку із зверненням ОСОБА_1 про неотримання вказаної вище компенсації спеціалістом відділу Броварського ВДРАЦС направлено електронний запит до адміністраторів технічної підтримки комплексної послуги «єМалятко», на який отримана відповідь, що дійсно під час надсилання виникла технічна особливість і заява щодо компенсації вартості «пакунка малюка» не надійшла до відділу Управління соціального захисту населення та рекомендовано батькам особисто звернутись до Управління соціального захисту населення за місцем фактичного проживання й подати заяву особисто.
Зважаючи на викладену в листі Броварського ВДРАЦС від 17.03.2023 № 412/30.13-33а відповідь, ОСОБА_1 звернулась до УСЗН Броварського р-ну із заявою від 17.03.2023 про виплату грошової компенсації за пакунок малюка.
За результатами розгляду вказаної вище заяви відповідач листом від 21.03.2023 № 1236/5.01-13 повідомив позивача про відмову в призначенні їй грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», оскільки таку заяву первинно подано після спливу 12 місяців з дня народження дитини.
Уважаючи вказане рішення УСЗН Броварського р-ну протиправним, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з преамбулою Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-ХІІ (далі - Закон № 2811-ХІІ) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ч.ч. 1, 4, 5 ст. 1 Закону № 2811-ХІІ громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Статтею 3 Закону № 2811-ХІІ визначено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога «пакунок малюка»; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям; 5-1) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.
При цьому в ст. 2 Закону № 2811-ХІІ зазначено, що одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» - одноразова натуральна допомога, що відноситься до допомоги при народженні дитини.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2811-ХІІ допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Умови призначення допомоги при народженні дитини визначені в ст. 11 Закону № 2811-ХІІ, згідно з частиною першою якої допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини (ч. 2 ст. 11 Закону № 2811-ХІІ).
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини (ч. 7 ст. 11 Закону № 2811-ХІІ).
Згідно з ч. 1 ст. 11-1 Закону № 2811-ХІІ одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» є безповоротною адресною соціальною допомогою сім'ям, в яких народилася живонароджена дитина, а в разі відсутності обох батьків - родичам, які у встановленому законом порядку забирають дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я, усиновлювачам, патронатним вихователям, прийомним батькам, батькам-вихователям, опікунам новонародженої дитини.
Комплектування одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» здійснюється згідно з переліком дитячих товарів, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту.
Порядок надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2020 № 1180 (далі - Порядок № 1180). Цей Порядок визначає механізм планування обсягу, розподілу та надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (далі - «пакунок малюка»).
При цьому пунктом 5 Порядку № 1180 передбачено, що отримувач може відмовитися від «пакунка малюка» в закладі охорони здоров'я та скористатися правом на отримання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - грошова компенсація) відповідно до Порядку та умов реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2023 роках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 № 744.
Інформація про відмову від «пакунка малюка» зазначається отримувачем під час надання йому комплексної послуги «єМалятко» (далі - послуга «єМалятко») відповідно до Порядку надання комплексної послуги «єМалятко», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 691 «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини», або надається під час звернення до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання /перебування отримувача для отримання грошової компенсації відповідно до Порядку та умов реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2023 роках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 № 744.
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини» від 10.07.2019 № 691 (далі - Постанова № 691) вирішено погодитися з пропозицією Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерства охорони здоров'я, Міністерства соціальної політики, Міністерства фінансів, Державної міграційної служби та Державного агентства з питань електронного урядування стосовно реалізації протягом 2020-2022 років експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини шляхом забезпечення можливостей, зокрема: батькам новонародженої дитини отримати під час державної реєстрації її народження комплексну послугу «єМалятко», яка складається з державної реєстрації народження дитини та її походження, реєстрації місця її проживання, призначення державної допомоги при народженні дитини, призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться у центральній базі даних електронної системи охорони здоров'я, реєстрації дитини у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, визначення належності новонародженої дитини до громадянства України, внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису в ньому.
Також Постановою № 691 затверджено Порядок надання комплексної послуги «єМалятко» (далі - Порядок № 691).
Згідно з п. 1 Порядку № 691 цей Порядок визначає процедуру надання комплексної послуги «єМалятко», що забезпечить створення сприятливих умов для належної реалізації прав дитини та складається з таких послуг:
- державна реєстрація народження та визначення походження дитини;
- реєстрація місця проживання;
- призначення допомоги при народженні дитини;
- призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях;
- внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться у центральній базі даних електронної системи охорони здоров'я;
- реєстрація у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
- видача посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї;
- визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
- внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису в ньому;
- надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за місцем проживання або перебування її отримувача;
- надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Пунктом 3 Порядку № 691 передбачено, що комплексна послуга «єМалятко» надається виключно за бажанням батьків дитини чи одного з них (далі - заявник) шляхом подання заяви про державну реєстрацію народження, що містить відомості, необхідні для надання послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку.
Відповідно до п. 5 Порядку № 691 заява про державну реєстрацію народження, що містить відомості в обсязі, необхідному для надання послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку, формується за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в паперовій або електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису за місцем народження дитини або проживання заявника, зокрема через центр надання адміністративних послуг.
Згідно з п. 7 Порядку № 691 інформаційна взаємодія Державного реєстру актів цивільного стану громадян з інформаційно-телекомунікаційними системами органів державної влади здійснюється в режимі реального часу інформаційно-телекомунікаційними засобами із застосуванням засобів технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах».
При цьому 29.07.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 744 «Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка»» (далі - Постанова № 744), згідно з п. 1 якої вирішено погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо реалізації з 01.09.2020 по 31.12.2023 пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за участю акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» (далі - пілотний проект).
Також Постановою № 744 затверджено Порядок та умови реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2023 роках (далі - Порядок № 744).
Згідно з п. 1 Порядку № 744 ці Порядок та умови визначають механізм реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2023 роках, що передбачає перерахування грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - грошова компенсація) батькам, у яких народилася дитина, а в разі їх відсутності - патронатним вихователям, прийомним батькам, батькам-вихователям, опікунам новонародженої дитини на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спеціальний рахунок), відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» (далі - уповноважений банк).
Пунктом 2 Порядку № 744 передбачено, що право на отримання грошової компенсації мають громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародними договорами України порядку в'їхали в Україну, особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, які разом з дитиною на законних підставах проживають на території України, є її батьками, патронатними вихователями, прийомними батьками, батьками-вихователями, опікунами (якщо батьки відмовилися від новонародженої дитини в пологовому будинку (відділенні), перинатальному, неонатальному центрі) (далі - отримувач) і забезпечують створення належних умов для догляду за нею та її виховання.
Водночас згідно з п. 3 Порядку № 744 грошова компенсація не виплачується у разі:
- відмови від новонародженої дитини;
- відбування матір'ю покарання у місцях позбавлення волі та подальшого перебування новонародженої дитини в будинку дитини при установі виконання покарань;
- смерті новонародженої дитини в пологовому будинку;
- отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Відповідно до п.п. 4 - 6 Порядку № 744 грошова компенсація є одноразовою виплатою на кожну живонароджену дитину для придбання дитячих товарів - засобів догляду за дітьми та дитячих засобів гігієни, зокрема підгузків, серветок; дитячого одягу та взуття; дитячого харчування; дитячого посуду; дитячих іграшок; текстилю для дітей, у тому числі рушників, ковдр; дитячих ходунків, дитячих колясок, дитячих ванночок для купання.
Виплата грошової компенсації проводиться у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на спеціальний рахунок отримувача відповідно до договору про взаємодію, укладеного між Нацсоцслужбою та уповноваженим банком.
Призначення грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) за місцем проживання або місцем перебування отримувача.
Грошова компенсація призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.
Пунктом 7 Порядку № 744 передбачено, що отримувач може звернутися за грошовою компенсацією:
1) шляхом надсилання заяви та документів, визначених пунктом 8 цих Порядку та умов, поштою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення райдержадміністрації або подання до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, центру надання адміністративних послуг за місцем проживання або перебування.
Заява з необхідними документами для отримання грошової компенсації вважається поданою у разі її прийняття уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - посадова особа виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають таку заяву і документи протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Посадова особа виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг, яка приймає заяву з необхідними документами для отримання грошової компенсації, реєструє заяву та формує електронну справу (заповнює відповідні електронні форми з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики) і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилає електронну справу відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення засобами електронного зв'язку через інформаційні системи Мінсоцполітики з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах».
Заяви з необхідними документами для отримання грошової компенсації (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення не рідше ніж раз на два тижні;
2) під час надання йому комплексної послуги «єМалятко» (далі - послуга «єМалятко») відповідно до Порядку надання комплексної послуги «єМалятко», затвердженого Постановою № 691.
Відповідно до п. 9 Порядку № 744 для призначення грошової компенсації під час надання послуги «єМалятко» отримувач надає необхідні для отримання такої компенсації відомості із зазначенням бажання отримати грошову компенсацію, повідомляє про відмову матері/батька, інших родичів, усиновлювачів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів, патронатних вихователів дитини від отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - «пакунок малюка») та зазначає спеціальний рахунок.
Під час надання послуги «єМалятко» отримувач дає згоду на те, що грошову компенсацію буде витрачено виключно на товари, визначені у пункті 4 цих Порядку та умов.
Згідно з п. 10 Порядку № 744 структурний підрозділ з питань соціального захисту населення:
- розглядає подані документи, передбачені пунктом 8 цих Порядку та умов;
- розглядає отримані відомості, що формуються за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, необхідні для прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні грошової компенсації;
- перевіряє отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за місцем проживання або місцем перебування отримувача згідно з Порядком № 1180, з метою недопущення призначення грошової компенсації тим отримувачам, які отримали «пакунок малюка»;
- приймає рішення про призначення грошової компенсації або про відмову у її призначенні протягом десяти робочих днів з дати надходження документів або відомостей, передбачених пунктами 8 і 9 цих Порядку та умов.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує отримувачів про прийняте рішення за допомогою електронних засобів комунікації (смс-повідомлення, електронної пошти, інших засобів зв'язку). Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення або центр надання адміністративних послуг (у разі подання заяви через центр надання адміністративних послуг) не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття рішення видає або надсилає засобами поштового зв'язку (за рахунок отримувача) чи за допомогою електронних засобів комунікації (електронної пошти, інших засобів зв'язку) за вибором заявника рішення про призначення грошової компенсації aбo про відмову у її призначенні (із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення) у письмовій формі.
Отримувачу може бути відмовлено у призначенні грошової компенсації у разі подання не у повному обсязі документів або відомостей, передбачених пунктами 8 і 9 цих Порядку та умов.
З матеріалів справи вбачається, що учасниками справи не заперечується факт того, що 27.01.2022, тобто в межах 12-місячного строку з дня народження ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), батько дитини ОСОБА_3 звернувся до Броварського ВДРАЦС з метою державної реєстрації народження дитини шляхом надання комплексної послуги «єМалятко», до якої входить, зокрема, надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Також ані відповідачем, ані третьою особою не заперечується, що ОСОБА_3 була надана комплексна послуга «єМалятко», проте заява щодо компенсації вартості «пакунка малюка» у зв'язку з виникненням технічної особливості не надійшла до УСЗН Броварського району.
Ураховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позивачем у передбачений законодавством порядок та спосіб вчинено дії з метою отримання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», проте з незалежних від нього причин, а саме, через технічну особливість, вказана заява не надійшла до УСЗН Броварського району.
При цьому суд звертає увагу, що факт повторного звернення із заявою від 17.03.2023 про виплату грошової компенсації за пакунок малюка мав місце саме через викладену в листі Броварського ВДРАЦС від 17.03.2023 № 412/30.13-33а рекомендацію звернутись до Управління соціального захисту населення за місцем фактичного проживання й подати заяву особисто, оскільки виникла вказана вище технічна особливість.
Щодо доводів відповідача про відсутність у нього повноважень та підстав для поновлення строку звернення із заявою про виплату грошової компенсації за пакунок малюка суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яку ратифіковано постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Суд зауважує, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. При цьому неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.
За правовими висновками Верховного Суду, що викладені у постановах від 14.02.2018 у справі № 591/610/16-а та від 02.10.2018 у справі № 495/3711/17, визначений ч. 7 ст. 11 Закону № 2811-XII строк підлягає поновленню, а допомога при народженні дитині підлягає призначенню у разі наявності поважних причин такого пропуску, оскільки неможливість своєчасного звернення батьків порушує інтереси дитини, що є неприпустимим.
Ураховуючи вищезазначене, а також зважаючи на встановлений судом факт звернення позивача з метою отримання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у передбачений законодавством порядок та спосіб, доводи відповідача щодо пропуску строку звернення з такою заявою є не обґрунтованими.
Виходячи з того, що інших підстав для відмови в призначенні ОСОБА_1 грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» відповідачем не зазначено, а з матеріалів справи не вбачається, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним і скасування рішення УСЗН Броварського р-ну від 21.03.2023 № 1236/5.01-13 та зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини ОСОБА_2 .
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1 073,60 грн, що підтверджується квитанцією від 08.05.2023 №0.0.2984207182.1.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов підлягає до задоволення, то сума сплаченого судового збору підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань УСЗН Броварського району.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області про відмову в призначенні ОСОБА_1 грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» від 21.03.2023 № 1236/5.01-13.
3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 ).
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (місцезнаходження 07400, м. Бровари, Київська обл., вул. Героїв України, 18, ідентифікаційний код 03193637) на користь ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 1 073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.