Постанова від 28.11.2025 по справі 480/10545/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 р. Справа № 480/10545/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Жигилія С.П.,

Суддів: Перцової Т.С. , Макаренко Я.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 (суддя Павлічек В.О.; м. Суми) по справі № 480/10545/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (надалі також - відповідач, ГУПФУ в Сумській області) в якому просив суд:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 виплату нарахованої пенсії у повному розмірі з урахуванням індексації з 01.03.2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.03.2023 з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", та з 01.03.2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 № 185 "Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів, щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», із розрахунку 80% грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром та нарахувати та виплатити з 01.07.2024 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гри відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після звільнення з військової служби в червні 2024 року, на підставі направлених документів ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача. Після перерахунку пенсії позивачу не нараховується та не виплачується щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2000 грн. та індексація за 2022 - 2024 рік.

Рішенням від 22 травня 2025 року Сумський окружний адміністративний суд відмовив в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 року по адміністративній справі № 480/10545/24 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на те, що у 2022-2024 роках Кабінет Міністрів України не приймав рішень про збільшення розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, що зумовило б процедуру перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, інших осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передбачену частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ та Порядком №45. Натомість, перерахунок пенсії позивача був проведений не у зв'язку з судовим рішенням, а у зв'язку із збільшенням вислуги років, а посадовий оклад та оклад за звання навпаки не збільшився, а зменшився. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем був проведений перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням вислуги років у зв'язку з проходженням військової служби, а тому відповідач протиправно не виплачує позивачу індексацію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23 лютого 2024 року постанови Кабінету Міністрів України № 185 "Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів, щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

Відповідач не реалізував своє процесуальне право подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що позивачу з 22.08.2019 року було призначено пенсію по інвалідності, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб" (а.с. 14).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 року по справі № 480/10061/23 було задоволено позовні вимоги позивача та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до витягу з перерахунку пенсії, на виконання даного рішення суду позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2021 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. та з урахуванням суми індексації, нарахованої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (а.с. 15).

Відповідно до витягу з перерахунку пенсії, з 01.03.2024 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", позивачу здійснено нарахування суми підвищення розміру пенсії у розмірі 1151,95 грн (а.с. 18). При цьому також було враховано суми індексації, нараховані згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 р. № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

В подальшому позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.06.2024 року, що підтверджується перерахунком пенсії, основний розмір пенсії із розрахунку 80 % грошового забезпечення склав 10 861,50 грн (а.с. 21). При цьому також було враховано суми індексації, нараховані згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 р. № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", та щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

З 06.06.2024 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії по інвалідності, на підставі документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням додаткової вислуги років (а.с. 39-53), про що також зазначено позивачем/представником позивача у позовній заяві.

При цьому відповідно до витягу з протоколу, основний розмір пенсії позивача після даного перерахунку із розрахунку 80 % грошового забезпечення склав 16 916,51 грн. (а.с. 57).

Після проведення зазначеного перерахунку пенсії, позивачу припинено виплату щомісячної доплати до пенсій, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, а також сум індексації, які були нараховані згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 р. № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

На звернення позивача, листом від 21.10.2024 року № 1800-0202-8/43799 відповідач, зокрема, повідомив, що оскільки перерахований розмір пенсії обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на дату звільнення, з урахуванням середнього розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а не до 1 березня 2018 року з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, як передбачено п. 1 Постанови № 713, та після проведеного перерахунку її основний розмір збільшився та сума збільшення перевищила 2000 грн., то щомісячна доплати в сумі 20013,00 гри., не встановлюється.

Також в даному листі зазначено, що оскільки пенсія перерахована з 06.06.2024 у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, то, враховуючи норми ст. 64 Закону № 2262-ХІІ, з 01.03.2022, з 01.03.202 з 01.03.2024 її індексація не проводиться. Таким чином, після проведеного перерахунку пенсії з 06.06.2024 її загальні розмір становить 22140,04 грн, що нарахований до виплати у листопаді поточного року та не обмежується максимальним розміром, що станом на дату надання відповіді, становить 23610,00 гри. (2361.00 гри. х 10) (а.с. 12).

Не погодившись з даними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії після 1 березня 2018 року, з грошового забезпечення станом на 05.06.2024, визначеного з урахуванням середнього розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (2024 рік) та розмір пенсії, після такого перерахунку збільшився більше ніж на 2000,00 грн, отже, враховуючи норми чинного законодавства, для встановлення щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн., підстави відсутні.

Також суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для індексації пенсії позивача відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», після здійсненого перерахунку пенсії з 06.06.2024, оскільки такий перерахунок здійснений відповідачем на підставі документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 з підвищеного розміру грошового забезпечення станом на 05.06.2024, визначеного з урахуванням середнього розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Відповідно до частини 3 статті 2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється.

Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення.

Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Аналізуючи вказані норми, колегія суддів зазначає, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до витягу з перерахунку пенсії, з 01.07.2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 року по справі № 480/10061/23 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. При цьому відповідно до витягу з перерахунку пенсії, основний розмір пенсії із розрахунку становив 9103,00 грн. (а.с. 15).

Відповідно до витягу з перерахунку пенсі, в подальшому позивачу з 01.06.2024 було здійснено перерахунком пенсії та основний розмір пенсії із розрахунку 80 % грошового забезпечення склав 10 861,50 грн (а.с. 21).

З 06.06.2024 на підставі документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачу було перераховано пенсію по інвалідності у зв'язку з набуттям додаткової вислуги років під час служби відповідно до частини третьої статті 2 Закону № 2262-ХІІ. Розмір пенсії обчислений з грошового забезпечення станом на 05.06.2024, визначеного з урахуванням середнього розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед повторним звільненням, що підтверджується, зокрема, грошовим атестатом Військової частини НОМЕР_1 від 15.06.2024 року № ГА-316 та довідками від 17.06.2024 року № 1998 та № 1996 (а.с. 49-51).

Внаслідок такого перерахунку розмір пенсії з вказаної дати склав - 22140,04 грн, в тому числі основний розмір пенсії позивача обрахований з 80% сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3260,00 грн, оклад за військове звання - 880,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 30% - 1242,00 грн, з урахуванням доплати: збільшення основного розміру пенсії (25 % від суми грошового забезпечення) - 4229,13 грн, надбавки - інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків військової служби - 944,40 грн та 50 грн.

При цьому, сума грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії після перерахунку пенсії у зв'язку із повторним звільненням з військової служби становила - 21145,64 грн, на відміну від суми грошового забезпечення станом на травень 2024 року (до перерахунку пенсії у зв'язку із повторним звільненням з військової служби), що враховується для обчислення пенсії, яка становила - 13576,88 грн. Відповідно збільшився і основний розмір пенсії позивача, який до перерахунку пенсії у зв'язку з набуттям додаткової вислуги років становив 10861,50 грн, а після - 16916,51 грн.

Крім того, як свідчать матеріали справи, до зазначеного перерахунку пенсії з 06.06.2024 (у зв'язку із повторним звільненням з військової служби) виплата пенсії позивачу здійснювалась з урахуванням індексації з урахуванням індексації, а саме: індексація базового ОСНП 2022(10861.5* 0,1400) - 1520.61 грн; індексація базового ОСНП 2023 (12382,11* 0,1970) - 1500.00 грн; індексація базового ОСНП 2024(13882,11* 0,0796) - 1105.02 грн. Також позивачу здійснювалась виплата щомісячної доплати до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000.00 грн.

Таким чином, внаслідок проведеного перерахунку пенсії позивача у зв'язку з набуттям додаткової вислуги років відповідно до частини третьої статті 2 Закону № 2262-ХІІ сума грошового забезпечення для обчислення пенсії за посадою "сержант з матеріального забезпечення першої стрілецької роти в/ч НОМЕР_2 " збільшилась, внаслідок чого і відповідно збільшився основний розмір пенсії позивача з 10861,50 грн до 16916,51 грн, що стало наслідком припинення виплати позивачу індексації пенсії відповідно до постанов КМУ № 118, 168, 185 та щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ № 713.

При цьому колегія суддів враховує, що дії ГУПФУ в Сумській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу виходячи з сум грошового забезпечення станом на дату повторного звільнення з військової служби позивачем не оскаржуються. В межах спірних правовідносин позивач не погоджується з діями відповідача щодо припинення виплати, після здійсненого перерахунку пенсії, індексації пенсії відповідно до постанов КМУ № 118, 168, 185 та щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови КМУ № 713.

Щодо вимог позивача в частині визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача провести перерахунок, нарахування та виплату щомісячної доплати до основного розміру пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, колегія суддів зазначає таке.

14.07.2021 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова №713, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно п.1 Постанови №713, установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

З аналізу зазначених норм законодавства випливає, що з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначена (поновлена) після 1 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн.

У свою чергу, виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати.

Зазначена позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.12.2024 року по справі № 400/6254/24, залишеної без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025 року.

Таким чином, враховуючи, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії після 1 березня 2018 року, з грошового забезпечення станом на 05.06.2024, визначеного з урахуванням середнього розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (2024 рік) та розмір пенсії, після такого перерахунку збільшився більше ніж на 2000,00 грн, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що для встановлення щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ № 713 підстави відсутні.

Щодо вимог позивача в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексацій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", колегія суддів зазначає таке.

Індексація пенсії передбачена у статті 64 Закону № 2262-ХІІ. Відповідно до цієї норми (у редакції, чинній з 01.03.2022) якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Отже, з 01.03.2022 діє норма, яка передбачає нарахування кожного року з 01 березня індексації пенсії особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у порядку визначеному Урядом.

Водночас, за вимогами статті 64 Закону № 2262-ХІІ така індексація проводиться лише у разі якщо пенсії, призначені на підставі цього Закону, у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього ж Закону (а саме: у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України).

Тобто якщо пенсія не перераховувалась з нового грошового забезпечення у попередньому календарному році та до дати індексації, пенсіонеру станом на 1 березня відповідно року нараховується індексація.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2023 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2023 відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

У свою чергу Постановою № 118 було передбачено проведення індексації пенсії з 01.03.2022, а Постановою № 168 з 01.03.2023.

Зокрема, пунктом 2 Постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (а саме: 1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07. 2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2021 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01.01.2021 до 28.02.2022 за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Також, пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (а саме: 1,197), з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії, проведений у період з 01.01.2023 до 28.02.2024, є обставиною, яка виключає можливість нарахування індексації відповідно до Постанови № 185, якщо такий перерахунок проведений відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ з підвищеного грошового забезпечення, на що вказує стаття 64 цього Закону.

Разом з тим, як вже було зазначено, згідно з перерахунком пенсії позивача з 06.06.2024 його пенсія розрахована з грошового забезпечення у розмірі 21145,64 грн, тобто більшого грошового забезпечення, що було враховане при попередніх перерахунках пенсії (13576,88 грн) та 30% грошового забезпечення замість попередніх 25% за вислугу років).

Водночас, станом на 01.03.2024 позивачу не перераховувалась пенсія за вислугу років у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, що стало підставою для нарахування йому індексації пенсії з 01.03.2024 за 2022 рік, 2023 рік та 2024 рік.

Разом з тим, перерахунок пенсії з нового грошового забезпечення у новому розмірі пенсійної виплати виключає нарахування індексації розміру пенсій у розумінні положень статті 64 Закону № 2262-XII. Такі висновку суду узгоджуються з поняттям та метою індексації доходів.

Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (Закон № 1282-XII).

Як визначено статтею 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі статтею 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Тобто, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, що не мають разового характеру, зокрема, пенсії, а тому, є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії, що призначена, зокрема військовослужбовцям. У тому разі, якщо дохід громадянина (зарплати, пенсії, стипендії тощо) не підвищувався, держава відшкодовує знецінення грошових доходів громадян у вигляді індексації цих доходів. Не підлягають індексації доходи громадян, яким такі доходи підвищуються, тобто купівельна спроможність таких громадян в умовах зростання цін, компенсується саме за рахунок підвищення заробітних плат, пенсій, стипендій тощо.

За встановлених судом обставин та враховуючи, що пенсія позивача з 06.06.2024 перераховувалася на підставі документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 з підвищеного розміру грошового забезпечення станом на 05.06.2024, визначеного з урахуванням середнього розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідно до приписів статті 64 Закону № 2262-ХІІ підстави для її індексації, після здійсненого перерахунку пенсії, в силу приписів постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», відсутні.

Таким чином, дії відповідача щодо виключення з пенсії позивача при її перерахунку з 06.06.2024 індексації за 2022-2024 роки, відповідають положенням статті 64 Закону № 2262-ХІІ.

З урахуванням викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та ухвалив законне і обґрунтоване судове рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 по справі № 480/10545/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя С.П. Жигилій

Судді Т.С. Перцова Я.М. Макаренко