про витребування доказів
Справа № 500/4925/25
27 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Грицюк Р.П., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до 3 державного пожежно - рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до 3 державного пожежно - рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 8 розділу І Інструкції № 623 підставами для виплати грошового забезпечення є наказ: керівника органу управління (підрозділу) про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, та встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо; керівника закладу освіти ДСНС про зарахування на навчання із встановленням відповідних окладів, надбавок, доплат тощо; керівника органу управління (підрозділу) про зарахування в розпорядження.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до витягу з наказу виданого начальником ГУ ДСНС України у Тернопільській області №Нк-74/64 від 07.06.2021 позивача звільнено із займаної посади та за згодою призначено з 07.06.2021 на посаду начальника 3 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Тернопільській області, на вищу посаду у порядку просування по службі.
Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.
Пунктом 3 розділу V Інструкції № 623 передбачено, що розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.
Згідно з пунктом 1 розділу XVI Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Відповідно до пункту 8 розділу XVI Інструкції № 623 виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.
Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання (надбавки за особливості проходження служби та премії), які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення.
Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби особам рядового і начальницького складу будуть залежати від складності, важливості, інтенсивності та умов служби такою особою, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Також згідно Постанови № 704 та Інструкції № 623 керівник органу управління (підрозділу) встановлює розмір премії для осіб рядового і начальницького складу, виходячи з наявного фонду преміювання та економії грошового забезпечення, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.
Суд виходить з того, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частинами 3, 7, 8 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу; особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали; у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Для з'ясування всіх обставин у справі, суд з наявних у нього матеріалів та вимог частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає, що необхідне витребувати у відповідача додаткові докази у справі.
На підставі вищезазначеного виникла необхідність витребування у ГУ ДСНС України у Тернопільській області інформації про те чи проводився розрахунок з позивачем при звільненні, а також у випадку проведення такого розрахунку надання - відомостей про нараховану та виплачену позивачу суми та види грошового забезпечення; докази ознайомлення позивача з розрахунком нарахованого та виплаченого йому грошового забезпечення (грошовий атестат, відомість чи інший розрахунковий документ з підтвердженням його отримання позивачем).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 77, 79, 80, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Витребувати у Головного управління ДСНС у Тернопільській області відомості про проведення розрахунку з ОСОБА_1 при звільненні відповідно до витягу з наказу виданого начальником ГУ ДСНС України у Тернопільській області №Нк-74/64 від 07.06.2021, а також у випадку проведення такого розрахунку витребувати відомості про нараховану та виплачену позивачу суму та види грошового забезпечення; докази ознайомлення позивача з розрахунком нарахованого та виплаченого йому грошового забезпечення при звільненні (грошовий атестат, відомість чи інший розрахунковий документ з підтвердженням його отримання позивачем).
Витребувані докази надати до суду протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали, а письмову інформацію про неможливість подання таких доказів із зазначенням причин неможливості їх подання надати Тернопільському окружному адміністративному суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Попередити Головне управління ДСНС у Тернопільській області, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 27 листопада 2025 року.
Головуючий суддя Грицюк Р.П.