Рішення від 28.11.2025 по справі 360/1958/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

28 листопада 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1958/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08.10.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему “Електронний суд» надійшов позов адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 76 % від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.

У квітні 2018 року відповідачем позивачу було перераховано пенсію з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова КМУ № 704) та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова КМУ № 103) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом.

Під час цього перерахунку позивача в квітні 2018 року відповідачем її основний розмір був зменшений з 76% до 70 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач оскаржив їх у судовому порядку шляхом подання адміністративного позову, на що отримав рішення Київського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі № 320/6631/21, яким зобов'язано ГУ ПФУ перерахувати та виплатити пенсію позивачу в розмірі 76 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.

З урахуванням цього рішення суду позивачу було здійснено перерахунок пенсії у розмірі 76 % від суми грошового забезпечення.

На підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.04.2023 у справі № 360/166/23 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області оформило та надіслало до відповідача нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 10.10.2023 № 5701-3739/5705, від 10.10.2023 № 5701-3740/5705, від 10.10.2023 № 5701- 3741/5705 та від 10.10.2023 № 5701-3742/5705 для перерахунку його пенсії.

Проте відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі зазначених довідок.

Листом ГУ ПФУ у Київській області від 08.12.2023 №1000-0203-8/190483 у перерахунку пенсії на підставі вищевказаних довідок позивачу було відмовлено, у зв'язку з тим, що після проведеного перерахунку пенсій, на виконання Постанови КМУ № 103 та Постанови КМУ № 704, Уряд не приймав рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно, оскільки відповідач не здійснив перерахунок пенсії на підставі зазначених довідок, то позивач подав відповідний позов до суду, за яким було ухвалено рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 320/48353/23 про часткове задоволення позовних вимог, та зобов'язання відповідача здійснити з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданих Головним управлінням ДСНС України в Луганській області довідок від 10.10.2023 № 5701-3739/5705, від 10.10.2023 № 5701-3740/5705, від 10.10.2023 № 5701-3741/5705, від 10.10.2023 № 5701-3742/5705 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Поруч з цим, у зв'язку з передчасністю суд відмовив у задоволені позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 76 % від суми грошового забезпечення з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.

Тому відповідно до листа ГУ ПФУ у Київській області від 22.09.2025 № 1000-0202-8/125338 позивача було проінформовано про те, що під час перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення Головному управлінні ДСНС України у Луганській області від 10.10.2023 № 5701-3739/5705, від 10.10.2023 № 5701-3740/5705, від 10.10.2023 № 5701-3741/5705, від 10.10.2023 № 5701-3742/5705 її основний розмір знову був зменшений з 76 % до 70 % від суми грошового забезпечення.

Зз такими діями відповідача позивач не погоджується та вважає, що у вказаному випадку відбувається незаконне позбавлення частини його пенсії, тому звернувся з адміністративним позовом до суду.

Ухвалою суду від 13.10.2025 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем відзив не надано.

Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; має статус внутрішньо переміщеної особи, перебуває на обліку в ГУПФУ у Київській області як отримувач пенсії за вислугу років, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями: паспорту громадянина України, картки фізичної особи - платника податків, пенсійного посвідчення, відповіддю № 2039449 від 24.11.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, відповіддю № 2039466 від 24.11.2025 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі № 320/6631/21, яке згідно із даними з Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 17.02.2022, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 76% грошового забезпечення на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 18.01.2021 №20-70/201;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати ти виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 76% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 18.01.2021 №20-70/201, з урахуванням 100% суми підвищення з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.04.2023 у справі № 360/166/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 02.08.2023, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, зокрема:

- зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2020 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2021 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2022 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі № 320/48353/23, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 , пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року на підставі наданих Головним управлінням ДСНС України у Луганській області довідок від 10.10.2023 № 5701-3739/5705, від 10.10.2023 № 5701-3740/5705, від 10.10.2023 № 5701-3741/5705, від 10.10.2023 № 5701-3742/5705 про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданих Головним управлінням ДСНС України у Луганській області довідок від 10.10.2023 № 5701-3739/5705, від 10.10.2023 № 5701-3740/5705, від 10.10.2023 № 5701-3741/5705, від 10.10.2023 № 5701-3742/5705 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Внаслідок здійсненого на виконання судового рішення у справі № 320/48353/23 основний розмір пенсії позивача був зменшений з 76% до 70 % грошового забезпечення, що підтверджується копіями розрахунків пенсії за вислугу років після перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення.

Листом від 22.09.2025 № 1000-0202-8/125338 відповідач повідомив адвоката І.Хомича, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 по справі № 320/6631/21 зобов'язано Головне управління перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 76% суми грошового забезпечення на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 18.01.2021 № 20-70/201, з урахуванням 100% суми підвищення та проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019. Зазначене судове рішення виконане в межах покладених зобов'язань. З 01.04.2019 пенсія обчислювалась у розмірі 76% від грошового забезпечення. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 по справі № 320/48353/23 зобов'язано Головне управління здійснити з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданих Головним управлінням ДСНС України у Луганській області довідок від 10.10.2023 № 5701-3739/5705, від 10.10.2023 № 5701-3740/5705, від 10.10.2023 № 5701-3741/5705, від 10.10.2023 № 5701-3742/5705 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Зазначене судове рішення виконано в межах покладених зобов'язань. При виконанні зазначеного судового рішення враховані вимоги ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) встановлено розміри пенсій за вислугу років.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону України №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Отже, при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 04.02.2019 року по справі №240/5401/18.

ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з розрахунку 76% грошового забезпечення.

Проте, під час проведення перерахунку пенсії на виконання судового рішення у справі № 320/48353/23 відповідачем визначено розмір пенсійної виплати 70 % суми грошового забезпечення за 27 років вислуги.

Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку 76%).

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у спосіб, обраний позивачем.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Тож за встановлених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, суд присуджує позивачу понесені ним судові витрати у сумі 968,96 грн зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. № 10, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 76 % від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська