м. Вінниця
28 листопада 2025 р. Справа № 120/10503/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, дій відповідача щодо непризначення ОСОБА_2 допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеній особі, згідно із Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332.
Ухвалою суду від 04.08.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що син уповноваженої особи ОСОБА_1 (позивача) - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рамках дії механізму надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, визначеному Порядком №332 не може бути самостійним суб'єктом правовідносин, оскільки є малолітнім, входить до складу сім'ї уповноваженої особи та має одне фактичне місце проживання (перебування) з уповноваженою особою. Враховуючи, що син входить до у сім'ї уповноваженої особи (позивача), середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім'ї на кількість членів сім'ї. Ця установлена норма обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї закріплена пунктом 14 Порядку №332.
20.08.2025 року представником позивача подано відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувають на обліку в управлінні соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, як внутрішньо переміщені особи, ОСОБА_1 - 01.05.2022 року, ОСОБА_3 - з 02.05.2022 року, син ОСОБА_2 - з 23.02.2023 року.
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , перемістились за фактичною адресою проживання: АДРЕСА_3 . Через засоби Єдиного державного веб-порталу електронних послуг Порталу Дія ОСОБА_1 була сформована довідка №529-7501422256. Після реєстрації шлюбу (03.05.2022 року) та народження дитини ОСОБА_2 , згідно наданої заяви від 23.02.2023 року ОСОБА_3 була видана нова довідка № 529-5002600732 та сину ОСОБА_2 №529-5002600771.
Відповідно до Порядку № 332 ОСОБА_1 отримував допомогу на проживання з 01.05.2022 року по 29.02.2024 року в розмірі 2000,00 грн. ОСОБА_3 отримувала допомогу з 01.03.2022 року в розмірі 2000,00 грн. Згідно наданої заяви від 23.02.2023 року, в зв'язку з народженням дитини, працівниками управління ОСОБА_3 призначено допомогу на проживання з 01.02.2023 року в розмірі 5000,00 грн. (заявниці-2000,00 грн., дитині - 3000,00грн.), яку вона отримувала по 29.02.2024 року.
18.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення (Лівобережне) з заявою про призначення на виплату допомоги внутрішньо переміщеним особам на сім'ю. В розділі «Відомості про осіб, які входять до складу сім'ї, зокрема неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою» вказано, ОСОБА_3 - дружину ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 - сина ОСОБА_1 .
Оскільки, середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї заявника за період з січня 2025 року по березень 2025 року перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року (станом на 01.01.2024 року - 9444,00 грн.), допомогу не призначено по розрахунку.
Таким чином, відповідач, керуючись нормою пункту 13-2 Порядку № 332, відмовив позивачу у продовженні виплати допомоги, оскільки заявник не відповідав критерію щодо доходу.
Позивач вважаючи, що відмова у наданні допомоги на проживання його сину є незаконною, а дії відповідача - протиправними, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України від 20 .10. 2014 № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (Закон № 1706-VII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті (частина друга статті Закону № 1706-VII).
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина перша та друга статті 4 Закону №1706-VII).
Частиною першою статті 5 Закону №1706-VII визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
За змістом статті 2 Закону №1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
При цьому, згідно з частинами другою та третьою статті 7 Закону №1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
За приписами частини першої статті 9 Закону №1706-VII внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.
У зв'язку з набранням чинності 22.03.2022 Постановою № 332, якою був затверджений Порядок № 332 та визначений механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 01.10.2014 № 505 (далі Постанова №505).
Пунктом 2 Порядку № 332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204-р.
Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.06.2023 у справі № 160/12308/22, та в силу приписів частини п'ятоїстатті 242 КАС Українивраховується при вирішенні цієї справи.
Механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам визначає Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою КМУ від 20.03.2022 №322 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 3 Порядку №332 з 1 листопада 2023 року допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб) чоловік, дружина, діти, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи; не перебувають в шлюбі повнолітні діти; визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім'єю. Членом сім'ї може вважатися одинока особа, а також неповнолітня дитина, якщо така особа не входить до складу сім'ї.
Діти/особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше, ніж в уповноваженої особи.
Вимогами пункту 3 Порядку №332 установлено, що склад сім'ї уповноваженої особи визначається на дату звернення за призначенням допомоги. Як свідчать матеріали справи, позивач в заяві про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відображав відомості про осіб, які входять до складу сім'ї (кількість членів сім'ї - 3 особи, в тому числі син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Згідно пункту 18 Порядку №332 уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві.
Відтак, суд дійшов висновку, що син ОСОБА_1 (позивача) - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рамках дії механізму надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, визначеному Порядком №332 не є самостійним суб'єктом правовідносин, оскільки є малолітнім, входить до складу сім'ї уповноваженої особи та має одне фактичне місце проживання (перебування) з уповноваженою особою.
Враховуючи, що син ОСОБА_1 входить до складу сім'ї уповноваженої особи (позивача), середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім'ї на кількість членів сім'ї. Ця установлена норма обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї закріплена пунктом 14 Порядку №332.
Крім того, аналогічний підхід в обчисленні середньомісячного сукупного доходу сім'ї прописаний в Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги".
Перевірка визначення середньомісячного сукупного доходу на одного отримувача, проводиться на підставі інформації, що надійшла від ДПС/Пенсійного фонду України, або довідки про доходи.
Нормами пункту 14 Порядку №332 визначено, що період, за який враховуються доходи, становить один квартал, що передує місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням або продовженням виплати допомоги на другий шестимісячний період, або три місяці, що передують місяцю звернення за допомогою або продовженням виплати допомоги на другий шестимісячний період.
Як встановив суд, відповідно до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї за базовий період І квартал 2025 року сукупний дохід сім'ї позивача склав 93489,81 грн, сукупний середньомісячний дохід сім'ї - 31163,27 грн, середньомісячний дохід на одного члена сім'ї - 10387,76 грн, що перевищує законодавчо установлений розмір, визначений пунктом 13 Порядку №332.
Відтак, суд погоджується із доводами відповідача про те, що позивач не має права на допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, позаяк середньомісячний дохід на одного члена сім'ї перевищує законодавчо установлений розмір, визначений пунктом 13 Порядку №332.
У зв'язку з вищевикладеним, суд дійшов висновку, що відповідач надав належні і достатні докази в підтвердження обґрунтованості і правомірності своїх дій щодо відмови у призначенні спірної допомоги.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 )
Відповідач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради Управління соціального захисту населення (Лівобережне) (вул. Замостянська, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21007, код ЄДРПОУ: 38782790)
Суддя Чернюк Алла Юріївна