Справа № 598/1921/25
провадження № 3/598/931/2025
іменем України
"26" листопада 2025 р. Суддя Збаразького районного суду Тернопільської області Щербата Г.Р., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр.України, проживаючої АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.139 КУпАП,
встановила:
03 вересня 2025 року інспектором відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області складений протокол про адміністративне порушення ч.1 ст.139 КУпАП відносно ОСОБА_1 , яка згідно змісту протоколу «03 вересня 2025 року о 09 год. 00 хвилин по вул.Січових Стрільців, м.Збараж, на ринку Оболонь, припаркувала транспортний засіб марки «ВАЗ-2104» державний номерний знак НОМЕР_1 , в якого порушена герметичність двигуна, що допустило протікання моторного масла з двигуна на проїзну частину ринку Оболонь, внаслідок чого на дорожньому покритті утворилась масляна пляма, яка ставить небезпеку іншим учасникам дорожнього руху та призвела до забруднення навколишнього середовища, не вжила заходів для усунення несправності та очищення дороги, чим порушила п.п.1.5, 2.3б Правил дорожнього руху України.»
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнала і заперечила, що в її автомобілі, котрий був припаркуваний на ринку Оболонь, що по вул.Січових Стрільців, м.Збараж, була порушена герметичність двигуна внаслідок чого мало місце протікання моторного масла з двигуна на дорожнє покриття.
Із відеофіксації з нагрудної камери поліцейського вбачається, що автомобіль не був оглянутий працівником поліції, вході якого повинно було бути встановлено, що мало місце несправність транспортного засобу марки «ВАЗ-2104» державний номерний знак НОМЕР_1 , зокрема порушення герметичності двигуна автомобіля, внаслідок чого протікало масло та призвело до забруднення дорожнього покриття.
Відповідно до ст.139 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається - пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб'єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене.
Згідно п.1.5 Правил дорожнього руху, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Відповідно до п.2.3б Правил дорожнього руху, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Статтею 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина друга ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожній людині доведення вини тільки в законному порядку на підставі законно здобутих доказів.
Виходячи з основоположних засад диспозитивності, суд не може встановлювати інші фактичні обставини, окрім тих, які зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення.
Згідно ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правовій презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Згідно ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При вирішенні питання щодо достатності встановлених під час змагального судового розгляду доказів для визнання особи винуватою суди мають керуватися стандартом доведення (стандартом переконання), що передбачають: «ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи».
Конституційний Суд України зауважує, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип «in dubio pro reo», згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості.
Таким чином, уповноваженим органом не доведено під ставність притягнення особи до адміністративної відповідальності, а суд не може в ході розгляду справи взяти на себе функції щодо самостійного відшукування доказів винуватості особи.
Суддя вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вважає, що в діях порушниці відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.139 КУпроАП, в зв'язку з чим провадження в даній справі підлягає закриттю, оскільки органом дізнання не зібрано та не представлено жодного доказу про наявність події і складу вказаного адміністративного правопорушення, що вказують на порушення ОСОБА_1 п.п.1.5, 2.3б Правил дорожнього руху.
Керуючись ст.ст.139 ч.1, 247 п.1, 284 КУпроАП, суддя,
постановила:
Закрити провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.139 КУпроАП.
На дану постанову може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Збаразького
районного суду Галина ЩЕРБАТА