18 листопада 2025 року м. Харків Справа № 922/2237/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Слободін М.М., суддя Гребенюк Н.В. , суддя Шутенко І.А.
за участю секретаря судового засідання Пляс Л.Ф.
за участю представників сторін:
позивача - Біленко О.О.
відповідача - Петрова Н.Д.
розглянувши апеляційну скаргу КП "Чугуївтепло" (вх.№ 2307Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 02.10.2025 у справі № 922/2237/25 (повне рішення складено 13.10.2025 суддею Бураковою А.М. у приміщенні господарського суду Харківської області)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Харків
до Комунального підприємства "Чугуївтепло", м. Чугуїв
про стягнення 565417,23 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Чугуївтепло" (відповідач) про стягнення з відповідача на користь позивача вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 565417,23 грн. Також, згідно позову позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати з оплати судового збору в сумі 6785,01 грн.
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.10.2025 у справі № 922/2237/25 позов задоволено повністю.
Стягнуто з Комунального підприємства "Чугуївтепло" (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Зачепила Олександра, буд. 15, код ЄДРПОУ 35944142) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1, код ЄДРПОУ 44907200) в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, буд. 1, код ЄДРПОУ ВП 45051254) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 565 417,23 грн. та 6785,01 грн. судового збору.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд керувався тим, що:
- 02.04.2025 була складена довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-5/00313-20250402 від 02.04.2025, якою за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки лічильник газу роторний GMSG16-40-1,0-У2-НЧ зав. №090592, виробник АТ Завод “Арсенал», (далі - ЗВТ) не відповідає вимогам п. 11.3 ДСТУ 9035:2020 “Лічильник газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки», а тому визнаний непридатним через порушення роботоздатності лічильника (під час пропускання повітря через лічильник покази відлікового пристрою не зростають) ;
- жодних належних доказів на підтвердження невідповідності протоколу повірки лічильника газу вимогам ДСТУ, внаслідок яких можна було б констатувати його невідповідність, відповідачем не наведено, а тому складена довідка про непридатність є належним та достовірним доказом по справі на підтвердження факту вчинення порушення, при цьому, формальні неточності судом не беруться судом до уваги, оскільки вони не спростовують процедури та результатів проведеної повірки;
- відповідач помилково вважає, що перерахунок треба проводити саме з дати складання вказаної довідки, оскільки, це суперечить самій суті виниклих правовідносин, так як за результатами повірки було встановлено, констатовано факт вчиненого порушення, позаяк, в силу чинного нормативного-правового регулювання у разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ;
- в матеріалах справи відсутні, а відповідачем, всупереч ст. 73, 74 ГПК України, не надано доказів, які б спростовували позовні вимоги у справі, а тому позовні вимоги у справі є обґрунтованими та доведеними належними і допустимими доказами.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, КП "Чугуївтепло" звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 02.10.2025 у справі № 922/2237/25 та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що:
- Акт по порушення № 003983 від 28.03.2025 року складений з порушенням вимог розділу XІ Кодексу ГРМ, отже, зазначений Акт та інші похідні документи, що були створені на підставі цього Акту (Протокол засідання Комісії, Акт-розрахунок та рахунок на оплату) не можуть бути враховані як належні та допустимі докази в порядку ст.ст. 76, 77 ГПК України на підтвердження даних (показників), що були покладені позивачем в основу здійснених донарахувань необлікованого об'єму природного газу згідно з Актом про порушення;
- в жодному з Актів обстеження комерційного вузла обліку газу немає інформації про втручання, неправомірний відбір газу або наявність несанкціонованого обладнання, тому весь розподілений (спожитий) природний газ було використано для виробництва теплової енергії. Враховуючи вказане, а також розрахунки на основі показань теплолічильника Vгаза за березень, об'єм використаного споживачем у березні 2025 року газу дорівнює 5905,8 м3., що відповідає архіву коректора де Vгаза за березень = 5906,63 м3;
- всупереч вимогам ДСТУ в Протоколі повірки лічильника газу відсутня наступна інформація: ідентифікація протоколу повірки (серійний номер, тощо), немає чіткої ідентифікації кінця протоколу; умови довкілля, за яких проводили повірку, та які впливають на результати вимірювань; відсутня однозначна ідентифікація еталонів та засобів повірки (не вказано інформації про повірку еталонів, немає типу моделі або інше, що дає змогу ідентифікувати еталон та визначити його стан, в протоколі наведено лише номер повірочної установки); результати зовнішнього огляду, який проводиться згідно п. 11.1; відсутній висновок про придатність або непридатність до застосування;
- згідно з п. 12.1 та п. 13.4 ДСТУ 9035:2020 Довідка про непридатність оформлюється за результатами повірки, які задокументовано в Протоколі повірки, отже, якщо Протокол не відповідає вимогам ДСТУ, то, відповідно, і Довідка про непридатність теж не відповідає вимогам ДСТ.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 04.11.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою КП "Чугуївтепло" (вх.№ 2307Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 02.10.2025 у справі № 922/2237/25. Розгляд скарги призначено на 18.11.2025 о 14:30 год. Позивачу встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
В судове засідання 18.11.2025 з'явилися представник відповідача, який підтримав апеляційну скаргу та представник позивача, який заперечував проти апеляційної скарги відповідача.
Відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та докази по справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, а також доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила таке.
Як свідчать матеріали справи та було правильно встановлено місцевим господарським судом, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (Оператор ГРМ, позивач) - є суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) на території Харківської області починаючи з 01.07.2023. Зазначену діяльність позивач здійснює відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП, Регулятор) від 26.12.2022 №1839 “Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ “Газорозподільні мережі України» із змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 28.06.2023 №1131.
Згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу).
Отже, відповідач у правовідносинах, з яких вини к спір у даній справі, має статус споживача природного газу
Відповідно до абз. 2 п. 1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газ (гл. 1 розділ І Кодексу ГРМ).
Відповідно до п. 3 глави 3 розділ VІ Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно з п. 4 глави 3 розділу VІ Кодекс ГРМ договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з нормами Кодексу ГРМ відповідачем підписано заяву-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу № 200104FT-1080-23 від 01.07.2023, а відтак, відповідач приєднався до умов типового публічного договору розподілу природного газу, текст якого затверджений Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 в редакції, що діяла станом на 01.07.2023 року (надалі - Договір).
Оператором ГРМ надавались послуги з розподілу природного газу споживачу по точці комерційного обліку: Харківська область, м. Чугуїв, пров. Сосновий, 1.
Згідно з п. 2.1. договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Пунктом 1 глави 1 розділу Х Кодексу ГРМ встановлено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ( вузол обліку газу) інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем (Кодекс ГРМ) та цим Договором.
Відповідно до пунктів 1,2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ (вузол обліку газу) або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ- засіб вимірювальної техніки), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
- контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
- перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема - контрольний огляд вузла обліку;
- монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ встановлено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.03.2025 представниками Харківської філії ТОВ “Газорозподільні мережі України» було здійснено виїзд на об'єкт споживання КП “Чугуївтепло», котельня №9, для перевірки технічного стану ВОГ - ЗВТ, лічильника газу GMS-G16, розташованого за адресою: м. Чугуїв, пров. Сосновий, 1, за результатами чого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, Розділу ХІ, Глави 2, п. 3.1, що виявилося у пошкодженні ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
При фактичному споживанні природного газу був присутній сторонній шум лічильника газу GMS-G16 №090592.
Щодо казаних обставин було складено акт обстеження комерційного вузла обліку газу від 28.03.2025 та акт про порушення №003983 від 28.03.2025 за фактом встановленого порушення Кодексу газорозподільних систем Розділу ХІ, Глави 2, п.3.1 - пошкодженні ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
28.03.2025 КП “Чугуївтепло» було направлено лист, на підставі якого було складено акт №172 про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за наявності) від 31.03.2025 та акт обстеження комерційного вузла обліку газу від 01.04.2025, згідно якого за письмовим зверненням від споживача здійснено виїзд на об'єкт для розпломбування лічильника газу і коректора для направлення на позачергову повірку відповідно до акту про порушення №003983 від 28.03.2025.
У зв'язку з викладеним лічильник газу GMS-G16 №090592 було запаковано в пакет та опломбовано пломбою R41022293 для подальшого транспортування його на позачергову повірку.
Об'єкт відповідно до письмового звернення споживача відключено від газопостачання 31.03.2025.
01.04.2025 складено акт про усунення порушення від 01.04.2025, згідно з яким було проведено розпломбування ЗВТ для подальшого транспортування його на позачергову повірку.
01.04.2025 було складено протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку, для участі в проведенні якої на 13-00 02.04.2025 було запрошено представника споживача.
02.04.2025 складена довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-5/00313-20250402 від 02.04.2025, якою за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки лічильник газу роторний GMSG16-40-1,0-У2-НЧ зав. №090592, виробник АТ Завод “Арсенал», (далі - ЗВТ) не відповідає вимогам п. 11.3 ДСТУ 9035:2020 “Лічильник газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки», а тому визнаний непридатним через порушення роботоздатності лічильника (під час пропускання повітря через лічильник покази відлікового пристрою не зростають).
25.04.2025 за результатами розгляду акту про порушення від 28.03.2025 №003983 було складено протокол №003983 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 25.04.2025 та прийнято рішення комісії про повне або часткове задоволення акта про порушення від 25.04.2025, якими вирішено (постановлено):
1. Визначити об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за період порушення з 01.03.2025 р. з 07:00 год. до 13:00 год. 31.03.2025 р. Нарахування об'ємів спожитого газу буде проводитись за потужністю неопломбованого газового обладнання, а саме котел Колві Термона КТН 100 СЕ в кількості 4 шт.
Витрата газу неопломбованого обладнання за годину склала:
Q год. = 4 * 11,20 = 44,80 м3/год.
Всього за період порушення з 01.03.2025р . з 07:00 год. до 13:00 год. 31.03.2025 р. (726 годин) витрата газу становить:
Q = 44,80 м3/год * 726 год. = 32524,80 м3.
2. Обсяг споживання природного газу за період порушення з 01.03.2025 р. з 07:00 год. до 13:00 год. 31.03.2025 р. згідно наданої роздруківки споживачем Комунальне підприємство "Чугуївтепло" (котельня № 9) по об'єкту розташованому за адресою: Харківська область, м. Чугуїв, пров. Сосновий, буд. 1, за березень 2025 р. склав та був відображений в балансі природного газу 5906,60 м3.
3. Загальна витрата газу за період порушення з 01.03.2025 р. з 07:00 год. до 13:00 год. 31.03.2025 р. з урахуванням обсягів, відображених в березні 2025 р. становить 26618,20 м3. Вартість необлікованого (донарахованого) обсягу за період з 01.03.2025 р. з 07:00 год. до 13:00 год. 31.03.2025 р. за цінами закупівлі Харківської філії ТОВ “Газорозподільні мережі України» склала: 565417,23 грн.
4. Акт про порушення № 003983 від 28.03.2025 р. визнати таким, що відповідає вимогам Кодексу газорозподільних систем, та задовольнити.
5. Визначити об'єм розподіленого (спожитого) природного газу споживачу в обсязі 26618,20 м3, вартість якого склала 565417,23 грн.
Позивач у позовній заяві вказує, що на досудове попередження з рахунком на оплату відповідач не відреагував, в добровільному порядку вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу не сплатив. Ураховуючи вказані обставини позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Посилаючись на вище наведені обставини, позивач звернувся із позовом у даній справі.
Здійснюючи апеляційний перегляд справи, колегія суддів виходить з такого.
Як правильно зазначив місцевий господарський суд, між сторонами у справі склалися правовідносини, які регулюються Законом України “Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 “Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» тощо.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України “Про ринок природного газу».
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно ст.ст. 37, 39, 40 Закону України “Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.
Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу.
Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов'язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).
Як вже зазначалося, відповідно до п. 6 Підрозділу 6 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
- відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
- наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
- інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.
Згідно з п. 1 Підрозділу 1 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.
Згідно з п. 3 Підрозділу 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як “не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:
- пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до п. 4 Підрозділу 4 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:
- при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Відповідно до п. 1 Підрозділу 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.
Відповідно до п. 8 Підрозділу 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно до п. 11 та 12 Підрозділу 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Враховуючи положення вказаних норм, а також встановлені обставини справи, позивачем було дотримано процедуру встановлення порушення споживачем вимог Кодексу ГРМ, які є підставою для нарахування останньому об'єму переданого (прийнятого) газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання для наступного стягнення з відповідача вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 565417,23 грн.
Відповідач, не заперечуючи факт встановлення вказаною довідкою за результатами повірки непридатності засобу вимірювальної техніки лічильник газу через порушення роботоздатності лічильника (під час пропускання повітря через лічильник покази відлікового пристрою не зростають), помилково вважає, що перерахунок треба проводити саме з дати складання вказаної довідки.
Однак, як вже зазначалося, відповідно до п. 4 Підрозділу 4 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ, що і було здійснено позивачем.
Крім того, відповідач в апеляційній скарзі вказує на те, що Акт по порушення № 003983 від 28.03.2025 року складений з порушенням вимог розділу XІ Кодексу ГРМ, отже, зазначений Акт та інші похідні документи, що були створені на підставі цього Акту (Протокол засідання Комісії, Акт-розрахунок та рахунок на оплату) не можуть бути враховані як належні та допустимі докази в порядку ст.ст. 76, 77 ГПК України на підтвердження даних (показників), що були покладені позивачем в основу здійснених донарахувань необлікованого об'єму природного газу згідно з Актом про порушення.
При цьому апелянт вказує, що відсутність в акті про порушення інформації в розділі 4 щодо забезпечення усунення виявленого порушення у день виявлення порушення та складання акту про порушення, а також незазначення підстави неможливості усунути порушення на дату складання акту про порушення є суттєвим порушенням, оскільки, представником позивача порушено вимоги пункту 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, що призвело до порушення прав та законних інтересів відповідача, оскільки позивач був саме зобов'язаний скласти акт про усунення порушення (забезпечити усунення на дату складання акта про порушення) та скласти акт про припинення газопостачання
Однак колегія суддів вважає такі твердження відповідача безпідставними, оскільки, як вже зазначалося, за результатами розгляду акту про порушення від 28.03.2025 №003983 було складено протокол №003983 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 25.04.2025 та прийнято рішення комісії про повне або часткове задоволення акта про порушення від 25.04.2025. Водночас, вказане рішення комісії відповідачем оскаржене не було, а тому дане рішення комісії є легітимним, як є легітимним і задоволений на засіданні вказаної комісії акт про порушення.
Апелянт в апеляційній скарзі також вказує, що в жодному з Актів обстеження комерційного вузла обліку газу немає інформації про втручання, неправомірний відбір газу або наявність несанкціонованого обладнання, тому весь розподілений (спожитий) природний газ було використано для виробництва теплової енергії. Враховуючи вказане, а також розрахунки на основі показань теплолічильника Vгаза за березень - об'єм використаного споживачем у березні 2025 року газу дорівнює 5905,8 м3., що відповідає архіву коректора де Vгаза за березень = 5906,63 м3.
Однак колегія суддів вважає такі твердження апелянта необґрунтованими, оскільки відповідно до п. 3 Підрозділу 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як “не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Тобто, робота лічильника в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, вже сама по собі є порушення вимог щодо роботи ЗВТ та підставою для нарахування споживачу об'ємів використаного газу за номінальною потужністю незалежно від вини споживача відповідно до п. 4 Підрозділу 4 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.
Також апелянт вказує на те, що всупереч вимогам ДСТУ в протоколі повірки лічильника газу відсутня така інформація: ідентифікація протоколу повірки (серійний номер, тощо), немає чіткої ідентифікації кінця протоколу; умови довкілля, за яких проводили повірку, та які впливають на результати вимірювань; відсутня однозначна ідентифікація еталонів та засобів повірки (не вказано інформації про повірку еталонів, немає типу моделі або інше, що дає змогу ідентифікувати еталон та визначити його стан, в протоколі наведено лише номер повірочної установки); результати зовнішнього огляду, який проводиться згідно п. 11.1; відсутній висновок про придатність або непридатність до застосування. Згідно п. 12.1 та п. 13.4 ДСТУ 9035:2020 Довідка про непридатність оформлюється за результатами повірки, які задокументовано в Протоколі повірки, отже, якщо Протокол не відповідає вимогам ДСТУ, то, відповідно, і Довідка про непридатність теж не відповідає вимогам ДСТ.
Однак відповідачем не доведено, що недоліки протоколу повірки, які носять формальний характер, вплинули на правильність результатів проведеної повірки. До того ж, відповідачем не було оскаржено результатів зазначеної повірки, а також не було ініційовано проведення експертизи, яка б спростувала дані повірки лічильника, ані в процедурі встановлення порушення споживачем вимог Кодексу ГРМ, ані в рамках даної судової справи.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Отже, тягар доведення обставин, на які посилається сторона в обґрунтування своїх вимог та заперечень, лежить саме на неї.
Разом з цим, довести зазначені обставини сторона має доказами, наділеними такими обов'язковими ознаками, як: допустимість, относимість, достовірність та імовірність.
Так, відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини справи, які входять до предмету доказування.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України визначене поняття «допустимість доказів», яке полягає в тому, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Як вказано у статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Зважаючи на наведене, позивачем доведено належними, допустимими, достовірними та достатньо вірогідними доказами факт порушення відповідачем вимог Кодексу ГРМ, які є підставою для нарахування об'ємів спожитого газу за номінальною потужністю на суму 565417,23 грн., водночас, відповідачем не спростовано доводів позовної заяви та не надано доказів, які б переважали над доказами, наданими позивачем в обґрунтування позову.
Отже, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності достатніх правових підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, місцевий господарський суд, ухвалюючи оскаржуване рішення, повністю дослідив обставини, які мають значення для справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого господарського суду, у зв'язку з чим підстави для скасування чи зміни вказаного рішення відсутні.
Відповідно до вимог ст. 129 ГПК України судові витрати по розгляду апеляційної скарги відносяться на заявника апеляційної скарги.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу КП "Чугуївтепло" (вх.№ 2307Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 02.10.2025 у справі № 922/2237/25 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 02.10.2025 у справі № 922/2237/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення.
Порядок і строки її оскарження визначені у статтях 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повна постанова складена 28.11.2025.
Головуючий суддя М.М. Слободін
Суддя Н.В. Гребенюк
Суддя І.А. Шутенко