Ухвала від 27.11.2025 по справі 164/1416/24

справа № 164/1416/24

п/с 1-кп/164/72/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року. Селище Маневичі.

Маневицький районний суд Волинської області в складі:

головуючої - судді ОСОБА_1 ,

з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

представника потерпілого ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 , його захисника ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання захисника про закриття кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст. 49 КК України у кримінальному провадженні за № 42024032010000073 від 25 квітня 2024 року про обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Колки Волинської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, мешканця АДРЕСА_1 , працюючого начальником Відділу освіти Колківської селищної ради, одруженого, маючого на утриманні неповнолітню дитину, не судимого, -

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляді суду перебуває зазначене провадження, відповідно до обвинувального акту у якому вказано, що за результатами проведення електронної закупівлі №UA-2021-12-24-011996-с «Тверде паливо» 28 січня 2022 року між Державним підприємством «Волиньторф» в особі директора ОСОБА_7 (далі - постачальник) та Відділом освіти Колківської селищної ради Волинської області в особі директора ОСОБА_5 (далі - Покупець) укладено Договір про поставку твердого палива (брикети торфові) №44/29, згідно з яким:

п.1.1. Постачальник зобов'язується до 31 грудня 2022 року поставити Покупцеві тверде паливо (брикети торфові (далі - Товар), а Покупець - прийняти і оплатити такий Товар;

п.2.2. Кількість товарів становить: паливний брикет - 1718 т (заклади загальної освіти 1 502 т, заклади дошкільної освіти - 216 т).

п.3.1. Ціна договору становить - 3 538 444, 34 грн, в тому числі ПДВ - 589 740, 72 грн;

п.3.2. Товар відпускається по ціні: паливний брикет - 2 059, 63 грн/1 т;

п.3.3. Зміна ціни за одиницю товару можлива не більше як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначене не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі;

п.3.6. Ціна цього Договору може бути скоригована за взаємною згодою Сторін, яка оформлюється додатковою угодою до цього Договору, у випадках визначених законодавством;

п.4.1. Розрахунки між сторонами здійснюються в українській валюті - гривня, в безготівковому порядку шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Постачальника;

п.5.1. Постачальник зобов'язується поставити Товар по даному Договору в повному обсязі протягом 2022 року;

п.5.4. місцем поставки товару є заклади освіти відділу освіти Колківської селищної ради Волинської області;

п.10.1 Цей договір з Додатками (Додаток до договору 1 Специфікація, Додаток до договору 2 Адреси поставки) набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє по 31 грудня 2022 року, а у фінансовому відношенні - до повного розрахунку між сторонами;

п.11.4. Усі додатки та зміни до цього Договору можуть бути внесені за взаємною згодою Сторін, що оформлюється додатковою угодою до цього Договору та набувають чинності з моменту їх підписання уповноваженими представниками Сторін та діють протягом строку дії цього Договору;

п.11.8. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена ціна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі.

Надалі, 17 травня 2022 року та 18 липня 2022 року ДП «Волиньторф» звернулося до директора Відділу освіти Колківської селищної ради Волинської області ОСОБА_5 з клопотаннями про необхідність внесення змін до істотних умов Договору про поставку твердого палива (брикети торфові) №44/29 від 28 січня 2022 року, зокрема зміни ціни твердого палива (брикети торфові) в сторону збільшення в зв'язку із збільшенням ціни такого товару на ринку, надавши при цьому накази ДП «Волиньторф» №103 від 28 квітня 2022 року та №173 від 26 липня 2022 року «Про встановлення оптово - відпускних цін на брикети та напівбрикети торфові», а також висновки Волинської торгово - промислової палати за результатами цінового моніторингу В-350 від 28 квітня 2022 року, В-484 від 3 серпня 2022 року.

За результатами розгляду таких клопотань між ДП «Волиньторф» в особі директора ОСОБА_7 та Відділом освіти Колківської селищної ради Волинської області в особі директора ОСОБА_5 до Договору про поставку твердого палива (брикети торфові) №44/29 від 28 січня 2022 року, було укладено 2 додаткові угоди, згідно з якими Сторони, керуючись ч.6 ст. 265 Господарського кодексу України, ч.1 ст. 651, ч.1 ст. 653, ч.1 ст. 654 ЦК України, п.2 ч.5 ст. 41 ЗУ «Про публічні закупівлі», п.п.3.3, 11.8, 2 Договору №44/29 від 28 січня 2022 року, наказами ДП «Волиньторф» №103 від 28 квітня 2022 року та №173 від 26 липня 2022 року «Про встановлення оптово - відпускних цін на брикети та напівбрикети торфові», висновками Волинської торгово - промислової палати за результатами цінового моніторингу В-350 від 28 квітня 2022 року та В-484 від 3 серпня 2022 року, домовилися про зміну ціни твердого палива (брикети торфові) в сторону збільшення та викладення п.3.2 Договору в таких редакціях:

1)Додаткова угода 31 від 17 травня 2022 року: «Ціна за 1 тонну брикетів торфових становить 2 263, 53 грн з ПДВ 20%»;

2)Додаткова угода №2 від 18 липня 2022 року «Ціна за 1 тонну брикетів торфових становить 2 383, 53 грн з ПДВ 20%».

Статтею 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року №992-VIII зі змінами та доповненнями встановлено, що договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедур закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару; предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі щодо яких учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 5 указаного Закону, яка визначає принципи здійснення публічних закупівель та недискримінацію учасників, закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням. Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно - правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.

Статтею 41 Закону також унормовано основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього. Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Відповідно до п.1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Національного банку України від 21 січня 2004 року №22 (в редакції, чинній на час дії Договору №44/29) платіжне доручення - розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача.

Згідно з посадовою інструкцією начальника відділу освіти Колківської селищної ради, затвердженої розпорядженням Колківського селищного голови 3 травня 2022 року №69-род, начальник відділу освіти Колківської селищної ради: 2.1. Здійснює керівництво діяльністю відділом, забезпечує виконання покладених на відділ завдань; 2.4. Розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису витрат; 2.5. Відповідно до чинного законодавства є розпорядником коштів, передбачених в бюджеті селищної територіальної громади на утримання установ та закладів освіти, що перебувають у його функціональному управлінні; 2.18. Укладає, відповідно до чинного законодавства, договори на виконання робіт і надання послуг, необхідних для виконання відділом його повноважень.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_8 , будучи начальником відділу освіти Колківської селищної ради, діючи на підставі посадової інструкції начальника відділу освіти Колківської селищної ради, затвердженою розпорядженням Колківського селищного голови 3 травня 2022 року 369-род, Договору про поставку твердого палива (брикети торфові) №44/29 від 28 січня 2022 року та додаткових угод до нього, підписаних з ДП «Волиньторф» у відповідності до ч.3 ст. 18 КК України, був наділений спеціальними повноваженнями на здійснення адміністративно - господарських та організаційно - розпорядчих функцій, тобто на час виконання своїх обов'язків був службовою особою.

Так, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні відділу освіти Колківської селищної ради, що розташований за адресою: сел. Колки Волинської області, вул. Грушевського, буд. 26В, будучи службовою особою, неналежно виконував свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог п.2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», істотних умов Договору про поставку твердого палива (брикети торфові) №44/29 від 28 січня 2022 року та посадової інструкції начальника Відділу освіти Колківської селищної ради, затвердженою розпорядженням Колківського селищного голови 3 травня 2022 року №69-род, належним чином не перевірив середню ринкову ціну та наявність чи відсутність коливання ціни на тверде паливо (брикети торфові), при відсутності коливання ціни на ринку, не передбачаючи можливість настання суспільно - небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинен був і міг їх передбачити, у період час з 17 травня 2022 року по 18 липня 2022 року безпідставно підписав 2 додаткові угоди до Договору про поставку твердого палива (брикети торфові 344/29 від 28 січня 2022 року, а саме: 1) Додаткова угода №1 від 17 травня 2022 року, якою ціну за 1 тонну брикетів торфових збільшено до 2263, 53 грн; 2) Додаткова угода 32 від 18 липня 2022 року, якою ціну за 1 тонну брикетів торфових збільшено до 2383, 53 грн.

На підставі зазначених додаткових угод з розрахункового рахунку відділу освіти Колківської селищної ради UA 358201720344270013000087612 на розрахунковий рахунок ДП «Волиньторф» UA223033980000000260033021560 6 червня перераховано грошові кошти в сумі 41 196, 25 грн; 9 червня 2022 року - 76 960, 02 грн; 16 червня 2022 року - 38 480, 01 грн; 13 липня 2022 року - 41 875, 31 грн; 20 липня 2022 року - 114 308, 28 грн; 12 вересня 2022 року - 123 466, 86 грн; 22 вересня 2022 року - 45 287, 07 грн; 26 вересня 2022 року - 205 937, 01 грн; 11 жовтня 2022 року - 137 291, 34 грн; 20 жовтня 2022 року - 130 379, 1 грн; 24 жовтня 2022 року - 66 023, 77 грн; 25 жовтня 2022 року - 43 856, 95 грн; 3 листопада 2023 року - 114 409, 44 грн; 9 листопада 2022 року - 120 132, 91 грн; 22 листопада 2022 року - 83 185, 2 грн; 9 грудня 2022 року - 82 946 грн та 14.12.2022 року - 493 390, 71 гривень.

Відповідно до висновку судової економічної експертизи від 5 червня 2024 року №СЕ-19/103-24/7151 - ЕК, внаслідок вищезазначених необережних дій ОСОБА_5 Відділу освіти Колківської селищної ради спричинено істотну шкоду у вигляді зайво оплачених коштів, внаслідок придбання відділом освіти Колківської селищної ради твердого палива (брикети торфові) за завищеною ціною, згідно з двома додатковими угодами до Договору про поставку твердого палива (брикети торфові) №44/29 від 28 січня 2022 року, укладеними між ДП «Волиньторф» та відділом освіти Колківської селищної ради, у розмірі 255 733, 06 гривень.

Таким чином ОСОБА_5 обвинувачується у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України.

Через канцелярію суду захисником подано клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження, яке обґрунтував тим, що відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_5 за ч.1 ст. 367 КК України належить до категорії нетяжких злочинів та вважається вчиненим із необережності. Згідно з обвинувальним актом останній епізод, відповідно до якого злочини цієї категорії вважаються закінченими, інкримінується ОСОБА_5 18 липня 2022 року. Станом на липень 2022 року санкція ч.1 ст. 367 КК України передбачає максимальне покарання у виді обмеження волі на строк до 3 років, тобто злочин, який згідно з п.2 ч.1 ст. 12 КК України в редакції Кодексу 2001 року відносився до категорії невеликої тяжкості. Станом на сьогоднішній день строк притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності закінчився, так як пройшло вже більше 3 років, а тому просив клопотання задовольнити.

У судовому засіданні захисник та обвинувачений, кожен зокрема, клопотання підтримали та просили кримінальне провадження закрити із наведених у ньому підстав. Обвинувачений зазначив, що наслідки закриття кримінального провадження йому зрозумілі, наполягає на звільненні від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.

Прокурор та представник потерпілого не заперечували щодо закриття кримінального провадження у зв'язку зі звільненням обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі п.2 ч.1 ст. 49 КК України.

Заслухавши думку учасників кримінального провадження, кожного зокрема, суд приходить наступного висновку.

Приписами п.2 ч.3 ст. 314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 2, ч. 8, 10 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом: у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом. Ухвала суду про закриття кримінального провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Відповідно до ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз'яснюється право на таке звільнення. Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.

Згідно з ч. 1, 4 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Судом установлено, що за кримінальним правопорушенням, у яких обвинувачується ОСОБА_5 минули строки притягнення до кримінальної відповідальності, оскільки кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 367 КК України відповідно до вимог ст. 12 КК України в редакції Кодексу 2001 року є злочином невеликої тяжкості, так як станом на липень 2022 року санкція за ч.1 ст. 367 КК України передбачала максимальне покарання у виді обмеження волі на строк до трьох років.

Отже, за кримінальним правопорушенням, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_5 закінчилися строки давності, підстав для зупинення чи переривання перебігу давності в судовому засіданні не встановлено, а тому обвинувачений підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження підлягає закриттю на підставі п.1 ч.2 ст. 284 КПК України.

Судові витрати на суму 6 436 гривень 88 копійок - віднести на рахунок держави.

Речові докази відсутні, цивільний позов не заявлявся.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 110, 284-288, 314, 350, 369-372, 392-395 КПК України, ст. 49 КК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника ОСОБА_6 - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальногоправопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України у зв'язку із закінченням строків давності на підставі пункту 2 ч.1 ст. 49 КК України.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за

№42024032010000073 від 25 квітня 2024 року про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 357 КК України - закрити на підставі пункту 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Судові витрати на загальну суму 6 436 гривень 88 копійок - віднести на рахунок держави.

Речові докази відсутні, цивільний позов не заявлявся.

Ухвала може бути оскаржена протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя

Маневицького районного суду

Волинської області ОСОБА_1