Постанова від 27.11.2025 по справі 420/9204/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/9204/25

Перша інстанція: суддя Самойлюк Г.П.,

повний текст судового рішення

складено 18.08.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “КРУАЗЕТТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю “КРУАЗЕТТ» (надалі - позивач, Товариство) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Одеській області (надалі - відповідач), в якому просило визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №10954/15-32-09- 04-10 від 13.03.2025 р, яким позивачу нарахований штраф в розмірі 120 000,00 грн. за порушення ст.72 Закону України від 18.06.2024 №3817-IX “Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, спиртових дистиляторів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (надалі - Закон №3817-IX).

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що є недоведеними твердження контролюючого органу про порушення позивачем вимог Закону №3817-IX, а також позивач вказує на неправомірність застосування відповідачем положень цього закону за ті періоди господарської діяльної позивача, в яких цей закон ще не діяв.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 22.04.2021 року, за даними якого основним видом економічної діяльності позивача є КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі Наказу №642-п від 24.01.2025 року проведено фактичну перевірку ТОВ “КРУАЗЕТТ» (код ЄДРПОУ 44395872), за податковою адресою: 65026,м. Одеса, Приморський р-н, пл. Катерининська, буд. 6 (офіс) з 29 січня 2025 року тривалістю 10 діб. Перевірку наказано провести за період діяльності з 27.01.2024 року - по дату закінчення фактичної перевірки з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, проведення контрольних розрахункових операцій, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

В якості підстави для прийняття даного наказу визначено: з метою контролю за обігом алкогольних напоїв, запобігання та виявлення порушень законодавства платниками податків, які здійснюють виробництво, зберігання, реалізацію алкогольних виробів, проведено аналіз ТОВ “КРУАЗЕТТ» код ЄДРПОУ 44395872, основний вид діяльності: 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку згідно податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2023 рік склав 8 478 783,00 грн.

Проведеним аналізом встановлено: несвоєчасне подання ТОВ “КРУАЗЕТТ» (код ЄДРПОУ 44395872) звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (1-ОА) за січень 2024 року. Податкова адреса: 65026, Одеська область, Приморський р-н, пл. Катерининська, буд.6 кв. (офіс); Адреса господарської одиниці: м. Одеса, пл. Катерининська, буд.6 кв. (офіс); Зареєстровано: 4378439 - Коноплянською сільською радою Березівського району Одеської області від 22.04.2021 №1005561020000077780; Платника не внесено до переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства; Система оподаткування: загальна; Платник ПДВ з 01.06.2021 року; Керівник/головний бухгалтер: Шляхова Тетяна Миколаївна; Особа, що має право підпису: Бобін Олег; Інформація щодо засновників: Акціонерне товариство “МЕЗОН БАКЮС» (Франція); Інформація щодо пов'язаних осіб: ТОВ “АРТ-ГРУПП» (код за ЄДРПОУ 41045844). Ліцензії на право здійснення торгівлі підакцизними товарами: Вид діяльності: оптова торгівля алкогольними, крім сидру та перрі (без додання спирту), №990208202300040 з 15.05.2023 по 15.03.2028; Роздрібна торгівля алкогольними напоями, №15530308202403976 з 18.09.2024 по 18.09.2025, адреса: м. Одеса, пл. Катерининська, буд.6, Бар-магазин (120 кв.м.)

З метою здійснення контролю за дотриманням вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів та на підстави п.п.80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПКУ прийнято Наказ на проведення фактичної перевірки ТОВ “КРУАЗЕТТ».

Відповідна інформація викладена у доповідній записці Головного управління ДПС в Одеській області №22/15-32-09-04-10 від 17.01.2025 року, складеної у відповідності до вимог пп. 1.2.2 п. 1.2 розділу І наказу Державної податкової служби України “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків» від 4 вересня 2020 року №470 (із змінами і доповненнями).

Відповідно до умов та порядку допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок, передбачених законодавством, посадовими особами контролюючого органу здійснено виїзд на фактичну перевірку, пред'явлені службові посвідчення, направлення від 27.01.2025 року №1272/15-32-09-04- 10 та №1273/15-32-09-04-10 на перевірку та вручено копію наказу №642-п від 24.01.2025 року Бобіну Олегу, представнику ТОВ “КРУАЗЕТТ», що підтверджується підписом останнього.

За результатом перевірки складено Акт про результати фактичної перевірки №5449/15-32-09-04-10 від 10.02.2025 (надалі - Акт перевірки), яким встановлено порушення:

- ст. 72 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»; передбачена відповідальність згідно статті 73 Закону №3817-ІХ.

Перевіркою встановлено, що за перевіряємий період ТОВ “КРУАЗЕТТ» порушено вимоги статті 72 Закону №3817-ІХ, а саме:

- звіт 1-ОА подано з порушенням термінів, а саме: за січень 2024 року - 12.02.2024;

- звіт 1-ОА за лютий 2024 року подано з недостовірними даними, а саме: залишок продукції на кінець звітного місяця (січень 2024): - шампанське та ігристі вина (код продукції “ 31») - 226,725 дал - вина виноградні (код продукції “ 33») - 285,125 дал залишок продукції на початок звітного місяця (лютий 2024): - шампанське та ігристі вина (код продукції “ 31») - 227,6дал - вина виноградні (код продукції “ 33») - 301,434 дал;

- звіт 1-ОА травень 2024 року подано з недостовірними даними, а саме: в звіті не відображено обсяги придбання алкогольних напоїв у звітному місяці за імпортом;

- звіт 1-ОП за жовтень та грудень 2024 року подано з недостовірними даними, а саме підприємство не відобразило імпорт алкогольної продукції у розділі “Придбання/повернення (-) придбаної продукції/товару за звітний місяць за імпортом».

Акт перевірки направлено позивачу поштовим зв'язком, отримано - 22.02.2025 року, про що свідчить підпис Бобіна О.М.

За результатами розгляду матеріалів перевірки Головним управління ДПС в Одеській області спірне винесено податкове повідомлення-рішення від 13.03.2025 року №10954/15-32-09-04-10 на суму штрафних санкцій 120 000,00 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції навів такі узагальнені доводи та висновки:

- Закон №3817 набрав чинності 27.07.2024, і в той же час до 1 січня 2025 року був чинним попередній Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №481/95 від 19.12.1995 (надалі - Закон №481/95);

- на правовідносини, пов'язані із поданням позивачем звітів за формою 1-ОА за січень, лютий та травень 2024 року дія Закону №3817-ІХ не розповсюджується з огляду на його не чинність в період до 27.07.2024, а тому позивач не міг порушити вимоги цього закону по факту подання таких звітів;

- висновки контролюючого органу про недостовірність даних у звітах 1-ОП за жовтень та грудень 2024 року щодо не відображення імпорту алкогольної продукції у розділі “Придбання/повернення (-) придбаної продукції/товару за звітний місяць за імпортом, не підтверджуються змістом цих звітів, досліджених судом першої інстанції, які містять всю необхідну та повну інформацію щодо обсягів обігу спирту, спиртових дистиляторів, алкогольних напоїв та ін..

Апелянт не погоджується з такими доводами та висновками суду першої інстанції, наполягаючи на правомірності спірного податкового повідомлення-рішення.

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Як вірно зауважив суд першої інстанції, підстави призначення та правомірність проведеної відповідачем перевірки не є предметом оскарження.

Виходячи з цього, обсяг нормативно-правового регулювання, яке підлягає застосуванню до спірних відносин, полягає в наступному.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, визначалися Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481).

З 27.07.2024 набув чинності Закон №3817, який також визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України.

Пунктом 2 розділу ХІІ “Прикінцеві положення» Закону №3817 передбачено, що Закон №481 втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 цього Закону, і положення Закону №481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням цього Закону.

Частиною 3 статті 16 Закону №481 було передбачено, що суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та/або здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, за формою, встановленою цим органом.

Порядок заповнення звіту 1-ОА “Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» (далі - звіт 1-ОА) був затверджений наказом Міністерства фінансів України від11.02.2016 року №49 “Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.03.2016 за №340/28470.

Вимоги щодо подання щомісячних звітів про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, також передбачені і новим Закону №3817-ІХ.

Так, статтею 72 Закону №3817-ІХ передбачено, що ліцензіати, які отримали ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, щомісяця, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним, подають до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за формою та в порядку, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, звіт про залишки та обсяги обігу (в тому числі ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України) спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Форма і Порядок заповнення звіту 1-ОП “Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі - звіт 1-ОП) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 18.06.2024 №269 “Про затвердження форми №1-ВП “Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», порядків їх заповнення та Кодів, одиниць виміру та видів продукції/товару», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.07.2024 р. №1011/42356.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що до правовідносин, які пов'язані із поданням позивачем звітів за формою 1-ОА за січень, лютий та травень 2024 року дія Закону №3817-ІХ не розповсюджується, оскільки в цей період цей закон ще не діяв, а відповідно позивач за фактом подання таких звітів не міг порушити приписи цього закону.

За таких обставин висновки Акту перевірки про порушення позивачам ст.72 Закону №3817-ІХ по факту подання звітів за формою 1-ОА за січень, лютий та травень 2024 року є помилковим, що в свою чергу свідчить про неправомірність притягнення позивача спірним рішенням до відповідності за ці дії на підставі статті 73 цього закону.

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про недоведеність відповідачем порушень позивачем вимог щодо достовірність даних у звітах 1-ОП за жовтень та грудень 2024 року.

Так, суд першої інстанції на підставі дослідження звітів 1-ОП за травень, жовтень та грудень 2024 року встановив наступне.

У звіті 1-ОА за травень 2024р. в розділі ІІ “Перелік контрагентів, у яких здійснювалося придбання (у тому числі імпорт) продукції/товарів» зазначений обсяг придбання/повернення придбаної продукції /товару у звітному місяці, а саме: 241,125 дал, код продукції/товару 31 - у компанії SAS Maison Bacchus 10 Rue du Prе Jacob 21140 Villars et Villenotte, France; 3 319,569 дал , код продукції/товару 33 - у компанії SAS Maison Bacchus 10 Rue du Prе Jacob 21140 Villars et Villenotte, France.

У звіті 1-ОП за жовтень 2024р. в розділі ІІ “Перелік контрагентів, у яких здійснювалося придбання (у тому числі імпорт) продукції/товарів» зазначений обсяг придбання/повернення придбаної продукції /товару у звітному місяці, а саме: 47,325 дал, код продукції/товару 35 - у компанії SAS Maison Bacchus 10 Rue du Prе Jacob 21140 Villars et Villenotte, France; 129,000 дал , код продукції/товару 37 - у компанії SAS Maison Bacchus 10 Rue du Prе Jacob 21140 Villars et Villenotte, France.

У звіті 1-ОП за грудень 2024р. в розділі ІІ “Перелік контрагентів, у яких здійснювалося придбання (у тому числі імпорт) продукції/товарів» зазначений обсяг придбання/повернення придбаної продукції /товару у звітному місяці, а саме: 95,925 дал, код продукції/товару 35 - у компанії SAS Maison Bacchus 10 Rue du Prе Jacob 21140 Villars et Villenotte, France; 132,225 дал , код продукції/товару 37 - у компанії SAS Maison Bacchus 10 Rue du Prе Jacob 21140 Villars et Villenotte, France.

Також суд першої інстанції встановив, що аналогічні дані зазначені у всіх вищевказаних звітах у рядках “Придбання/ повернення (-) Реалізація/повернення (-) реалізованої продукції/товару за звітний місяць в підрозділах “усього» та “у підприємств оптової торгівлі».

Апеляційна скарга не містить заперечень та спростувань цих вставлених судом першої інстанції обставин, а також не містить обґрунтувань того, чому наведені у цих звітах дані про обсяги обігу спирту, спиртових дистиляторів, алкогольних напоїв є недостовірними.

Колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції про те, що долучені до справи копії звітів 1-ОА за травень 2024р., та 1-ОП за жовтень 2024р. та грудень 2024р. містять необхідну та повну інформацію щодо обсягів обігу спирту, спиртових дистиляторів, алкогольних напоїв, а наведені в Акті перевірки висновки про наявність у звітах 1-ОА за травень, жовтень та грудень 2024 року недостовірних даних колегія суддів вважає є недоведеними.

За таких підстав суд першої інстанції правильно дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Отже, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді Н.В. Вербицька О.В. Джабурія