Справа № 560/4133/20
27 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши заяву в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 13.11.2025 звернувся до суду із заявою від 13.11.2025 в якій просить: Змінити спосіб і порядок виконання рішення, яке ухвалено Хмельницьким окружним адміністративним судом від 01.10.2020 у справі № 560/4133/20 із зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 липня 2020 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати за період з 01.07.2020 по 28.02.2021, в сумі 65868,25 грн.
У судове засідання 24.11.2025 сторони не з'явилися, тому з урахуванням приписів частини 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України немає перешкод у розгляді заяви позивача у письмовому провадженні.
Відповідач надав Відзив від 24.11.2025 в якому просить відмовити у задоволенні заяви позивача так як вважає, що зміна способу виконання судового рішення не призведе до його фактичного виконання. Крім цього, пенсійним органом виконано судове рішення в межах наданих повноважень, відповідно до чинного законодавства, зокрема щодо нарахування доплати у розмірі 65868,25 гривень та проведення виплати жовтні 2025 року на суму 187,35 гривень.
При вирішенні заяви позивача, з урахуванням матеріалів справи, суд бере до уваги наступне та робить такі висновки.
Відповідно до судового рішення від 01.10.2020 у справі №560/4133/20 зокрема: Визнано протиправним та скасовано Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 968160201984, дата-час розрахунку 17.06.2020 12:22 (арк. спр.200-205, т.1).
У листі Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.07.2025 за №2200-0403-8/57189 не заперечується нарахування позивачу 65868,25 гривень та включення цього боргу в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою по судовому рішенню у справі №560/8077/22 (арк. спр.4-5, т.2)
Відповідач не надав суду доказів виплати позивачу у жовтні 2025 року 187,35 гривень про що вказав у Відзиві.
Згідно із ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.
Частиною 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд зауважує, що поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено КАС України. Натомість порядок виконання судового рішення означає визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Таким чином, судом встановлено, що пенсійний орган фактично не заперечує суму боргу у розмірі 65868,25 гривень щодо позивача по судовому рішенню №560/8077/22. При цьому, представник позивача адвокат Лозінський Микола Володимирович вважає, що невиконання судового рішення у справі №560/4133/20 стосується боргу у розмірі 65868,25 гривень, чому суд дає критичну оцінку, так як судовим рішенням від 01.10.2020 у справі №560/4133/20 тільки визнано протиправним та скасовано Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 968160201984, дата-час розрахунку 17.06.2020 12:22. Тобто, судом не вирішувалось питання щодо жодних нарахувань по пенсії, зокрема, про нарахування чи стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 доплати за період з 01.07.2020 по 28.02.2021, в сумі 65868,25 грн, тому не може бути задоволена вимога про зміну способу і порядку виконання судового рішення, що може вирішуватись у справі №560/8077/22.
Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 13.11.2025 про зміну способу виконання рішення суду у справі №560/4133/20., задовольнити.
Копії ухвали надати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Повне судове рішення складене 27 листопада 2025 року
Головуючий суддя А.І. Петричкович