Справа № 560/10565/25
іменем України
26 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Виконувача обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави , Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - до Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду в інтересах Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області з позовом до Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області щодо не оформлення документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1, 00 га для розміщення на ній сміттєзвалища.
2. Зобов'язати Наркевицьку селищну раду Хмельницького району Хмельницької області вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована поза межами села Дзеленці Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, орієнтовною площею 1, 00 га для розміщення на ній сміттєзвалища, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, а також здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на території Наркевицької селищної ради Хмельницького району розташоване місце видалення відходів (сміттєзвалище) за межами с. Дзеленці Хмельницького району орієнтовною площею 1,00 га. Згідно інформації Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області від 28.04.2025 документація із землеустрою щодо виділення земельної ділянки під сміттєзвалище відсутня, державна реєстрація права власності на вказану ділянку не реєструвалася, про що свідчить відсутність кадастрового номеру та про бездіяльність Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області у сфері поводження з відходами. Просить позов задовольнити.
Відповідач не скористався правом подання відзиву на позов, тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 23.06.2025 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що на території Наркевицької територіальної громади розташовано місце видалення відходів (сміттєзвалище) за межами с. Дзеленці Хмельницького району орієнтовною площею 1, 00 га.
Вказане місце видалення відходів (MBB) є паспортизованим та має реєстраційний номер №120/4 від 29.08.2016. Роком початку експлуатації MBB згідно даних паспорту є 2008 рік, а розрахунковий термін експлуатації 50 років.
При цьому, згідно інформації Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області від 28.04.2025 документація із землеустрою щодо виділення земельної ділянки під сміттєзвалище відсутня, державна реєстрація права власності на вказану ділянку не реєструвалася, про що свідчить відсутність кадастрового номеру.
Окрім того, встановлено, що за наслідками перевірки дотримання норм природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області 06.02.2020 винесено припис про усунення порушень природоохоронного законодавства за № 100/2.
Згідно п.1 змісту припису, Наркевицькій селищній раді Хмельницького району Хмельницької області необхідно було у строк до 03.08.2020 здійснити державну реєстрацію речових прав на земельні ділянки на яких розташовані сміттєзвалища, які використовуються останніми.
На виконання цього припису рішенням виконавчого комітету Наркевицької селищної ради №32 від 25.02.2020 "Про план організаційно-технічних заходів по усуненню недоліків згідно Припису Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 06.02.2020 №100/02" затверджено відповідний план організаційно-технічних заходів по усуненню недоліків зазначених у приписі.
затверджено відповідний план організаційно-технічних заходів по усуненню
недоліків зазначених у приписі.
04.08.2020 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області проведено перевірку дотримання норм природоохоронного законодавства, зокрема на предмет усунення порушень зазначених у приписі №100/2 від 06.02.2020.
Вказаною перевіркою встановлено, серед інших порушень вимог природоохоронного законодавства, невиконання п.1 припису №100/2 від 06.02.2020.
За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині виконання вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень та винесено повторний припис за №576/02 від 04.08.2020.
Згідно п.1 змісту припису №576/02 від 04.08.2020,Наркевицькій селищній раді Хмельницького району Хмельницької області необхідно було у строк до 01.12.2020 здійснити державну реєстрацію речових прав на земельні ділянки на яких розташовані сміттєзвалища, у тому числі на сміттєзвалище розташоване на межами с. Дзеленці (МВВ №120/4 від 29.08.2016).
Окрім того, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення №006233 від 04.08.2020 за порушення п. "ї" абз. 2 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
31.08.2020 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №385/02 від 31.08.2020.
Вважаючи, що відповідачем не забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, зокрема за межами населеного пункту с.Дзеленці, під розміщення сміттєзвалища, а також державної реєстрації прав на дану земельну ділянку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР (далі - Закон №187):
- відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;
- відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;
- розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
Згідно вимог статті 21 Закону №187 органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема, виконання вимог законодавства про відходи; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.
Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
За правилами частини 2 статті 33 Закону №187 на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до статті 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-VI (далі - Закон №1952-VI) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону №1952-VI речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Отже, згідно вимог чинного законодавства право власності селищної ради на земельну ділянку, на якій розміщено сміттєзвалище, підлягає державній реєстрації.
Однак в порушення вказаних вище норм на дану земельну ділянку відсутні необхідні правовстановлюючі документи, окрім як паспорту місця видалення відходів.
Вказане свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
З огляду на встановлені обставини справи в їх сукупності, позовні вимоги зобов'язального характеру також підлягають задоволенню.
Враховуючи положення статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
позов Виконувача обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області щодо не оформлення документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1, 00 га для розміщення на ній сміттєзвалища.
Зобов'язати Наркевицьку селищну раду Хмельницького району Хмельницької області вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована поза межами села Дзеленці Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, орієнтовною площею 1, 00 га для розміщення на ній сміттєзвалища, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, а також здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 листопада 2025 року
Позивач:Виконувач обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Слави, 8, м. Волочиськ, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 31200 , код ЄДРПОУ - 02911102) Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області (вул. Івана Франка, 2/2, м.Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 38045514)
Відповідач:Наркевицька селищна рада Хмельницького району Хмельницької області (вул. Незалежності, 2, смт.Наркевичі, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 31260 , код ЄДРПОУ - 04403444)
Головуючий суддя В.В. Матущак