26 листопада 2025 р. Справа № 480/9106/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Господарського суду Сумської області, третя особа - Державна судова адміністрація України, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Господарського суду Сумської області щодо ненарахування та невиплати їй заробітної плати за період з 06 березня 2024 року по 18 квітня 2024 року включно з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану";
- зобов'язати Господарський суд Сумської області нарахувати та виплатити їй суму недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу, за період з 06.03.2024 по 18.04.2024 включно.
Позовні вимоги мотивує тим, що 22.09.2005 вона була прийнята на роботу в Господарський суд Сумської області на посаду секретаря судового засідання, з якої в грудні 2021 року була звільнена та прийнята на роботу на посаду помічника судді Господарського суду Сумської області.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 391 установлено, що на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження, зокрема, на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади, визначені відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок), визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 12 квітня 2024 р. № 108 були внесені зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 р. № 309, та віднесено м. Суми Сумської територіальної громади до території можливих бойових дій з 06 березня 2024 року, відповідно, і врахування коефіцієнта 1,5 до посадового окладу повинно бути застосоване з 06.03.2024. Однак, відповідно до розрахункового листа за 2024 рік посадовий оклад позивача розраховувався з урахуванням коефіцієнта 1,5 лише з травня 2024 року. Вважає, що дії Господарського суду Сумської області щодо виплати їй заробітної плати та її складових з 06.03.2024 без урахування коефіцієнта 1,5 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 391, враховуючи внесення змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, та віднесення м. Суми Сумської територіальної громади до території можливих бойових дій з 06.03.2024 є протиправними та такими, що порушують її гарантоване право на оплату праці. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 12 квітня 2024 року № 108, яким внесені зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, та віднесено м. Суми Сумської територіальної громади до території можливих бойових дій набрав чинності 19.04.2024. Тому саме з цієї дати (а не з 06.03.2024 як вважає позивач) посадовий оклад повинен визначатися з урахуванням коефіцієнта 1,5. Крім того, ДСА України рекомендувала підвищувати посадові оклади державних службовців територіального управління ДСА України в Сумській області та місцевих загальних судів м. Суми з 19.04.2024. У зв'язку з цим Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області погодило зміни до штатного розпису на 2024 рік Господарського суду Сумської області з 19.04.2024. За таких обставин відповідач не мав правових підстав самостійно приймати рішення щодо визначення дати нарахування та виплати надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 391. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначила, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.
Третя особа пояснень щодо позову не подала.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з огляду на таке.
Суд встановив, що 22.09.2005 позивач була прийнята на роботу в Господарський суд Сумської області на посаду секретаря судового засідання.
На підставі наказу від 06.12.2021 № 241-к позивач звільнена з посади секретаря судового засідання. На підставі наказу від 06.12.2021 № 242-к позивач призначена на роботу на посаду помічника судді в Господарському суді Сумської області (а.с.5-6).
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 12 квітня 2024 року № 108 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004, та віднесено м. Суми Сумської міської територіальної громади до території можливих бойових дій з 06.03.2024.
Відповідно до розрахункового листа за 2024 рік посадовий оклад позивача розраховувався з урахуванням коефіцієнта 1,5 з травня 2024 року.
Відповідно до наказу Господарського суду Сумської області від 22.05.2024 № 77-к "Про встановлення посадових окладів працівників апарату суду з 19 квітня 2024 року" з 19 квітня 2024 року посадові оклади працівникам апарату Господарського суду Сумської області встановлено з урахуванням коефіцієнта 1,5 (а.с.9,10-11).
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд враховує таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої та третьої статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Так, позивач працює в Господарському суді Сумської області на посаді помічника судді.
Відповідно до Положення про помічника судді, затвердженого рішенням Ради суддів України від 18.05.2018 № 21, помічник судді є працівником апарату суду.
Відповідно до частини шостої статті 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року N 1402-VIII правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України "Про державну службу" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
На підставі статті 92 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII посади помічників суддів належать до посад патронатної служби.
Відповідно до пункту 18 частини 3 статті 3 Закону України "Про державну службу" дія цього Закону не поширюється на працівників патронатних служб.
Відповідно до частини четвертої статті 92 вказаного Закону на працівників патронатної служби поширюється дія законодавства про працю, крім статей 39-1,41-43-1, 49-2 та частини третьої статті 184 Кодексу законів про працю України.
Отже, в частині оплати праці на помічників суддів поширюється дія законодавства про працю.
Відповідно до статей 21, 22 Закону України "Про оплату праці" працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
Забороняється будь-яке зниження розмірів оплати праці залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об'єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання.
Суб'єкти організації оплати праці не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан у подальшому було продовжено та триває до теперішнього часу.
25 квітня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" (далі - Постанова).
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінет Міністрів України установив, що на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади, визначені відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок), визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.
На підставі підпункту 2 пункту 1 Постанови підвищення розмірів посадових окладів з урахуванням коефіцієнтів, передбачених підпунктом 1 цього пункту, здійснюється з урахуванням фактично відпрацьованого часу протягом місяця; заробітна плата працівникам державних органів нараховується відповідно до абзацу першого цього підпункту з урахуванням підвищених розмірів посадових окладів, передбачених підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови, які визначені та затверджені у штатному розписі відповідного державного органу.
Абзацом першим підпункту 3 пункту 1 Постанови визначено, що для цілей цієї постанови розташування робочого місця працівника визначається керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Пунктом 4 Постанови передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування і застосовується до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
У постанові від 6 грудня 2022 р. № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Кабінет Міністрів України установив, зокрема, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; у переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
Так, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 22.12.2022 № 309 затвердило Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік).
Наказом від 12.04.2024 № 108, який набрав чинності 19.04.2024, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України внесло зміни до Переліку, згідно з якими, зокрема, м. Суми Сумської міської територіальної громади віднесено до території можливих бойових дій з датою такого віднесення - 06 березня 2024 року.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 19 Закону України "Про правотворчу діяльність" накази міністерств приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, постанов Верховної Ради України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 8-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 12.04.2024 № 108 затвердило зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, згідно з якими м. Суми Сумської міської територіальної громади віднесено до території можливих бойових дій з датою виникнення можливості бойових дій - 06 березня 2024 року.
Тобто, в нормативному акті визначено дату виникнення можливості бойових дій, а постанова Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 391 пов'язує застосування коефіцієнта 1,5 до посадового окладу для працівників державних органів саме з датою виникнення можливості бойових дій.
Отже, враховуючи, що м. Суми Сумської міської територіальної громади до території можливих бойових дій віднесено з 06 березня 2024 року на підставі наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 12 квітня 2024 року № 108, саме з цієї дати посадовий оклад позивачки повинен визначатися з урахуванням коефіцієнта 1,5.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, нарахувавши та виплативши позивачці заробітну плату за період з 06.03.2024 до 18.04.2024 без урахування коефіцієнта 1,5 до посадового окладу, не дотримався вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану", наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" Закону України "Про судоустрій і статус суддів", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Господарського суду Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу, за період з 06.03.2024 по 18.04.2024 включно є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Господарського суду Сумської області (40604, м. Суми, просп. Шевченка Тараса, буд. 18/1, ідентифікаційний код 03500016), третя особа - Державна судова адміністрація України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795), про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Господарського суду Сумської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 заробітної плати за період з 06 березня 2024 року по 18 квітня 2024 року включно з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану".
Зобов'язати Господарський суд Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу, за період з 06.03.2024 по 18.04.2024 включно.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах