Іменем України
27 листопада 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1917/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом адвоката Коробки Галини Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
02.10.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов позов адвоката Коробки Галини Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 203040025049 від 19.08.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період роботи на Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 р. по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019 та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за Списком №1 від 12.08.2025 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» під 02.03.2015 №213-VІІІ, з урахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у прийнятому 23.01.2020 рішенні №1-р/2020.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 12 серпня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Але 19.08.2025 позивач отримала повідомлення про прийняття рішення про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком за Списком №1 № 203040025049 від 19.08.2025 року складену Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області. Відмова у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 1 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» аргументована відсутністю необхідного пільгового стажу та недосягненням пенсійного віку.
На момент звернення вік позивача становив 48 років 11 місяців 05 днів: фактичний - страховий стаж 30 років 01 місяць 23 днів, з яких пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 11 років 01 місяць 16 днів; зарахований Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області страховий стаж - 30 років 01 місяців 23 дні, з яких пільговий стаж роботи за Списком №1 - 5 років 00 місяць 02 днів.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправно не зараховано до пільгового стажу за Списком №1 період роботи на Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 р. по 27.07.2008 (00 років 00 місяців 20 днів); з 08.05.2009 по 31.05.2010 (00 років 08 місяців 24 дні); 01.07.2012 по 16.12.2014 (02 роки 02 місяці 00 днів); з 01.04.2015 по 26.08.2016 (01 рік 05 місяців 00 днів); з 01.07.2017 по 29.10.2017 (00 років 08 місяці 00 днів); з 16.02.2018 по 31.07.2018 (0 років 06 місяців 00 днів); з 01.09.2018 по 10.03.2019 (00 років 07 місяців 00 днів) відповідно до запису в трудовій книжці НОМЕР_1 від 20.03.1995 року та відмовлено у призначенні пенсії.
Аргументи, наведені відповідачем у рішенні про відмову в призначенні пенсії вважає безпідставними та не законними, а відмову у призначенні пенсії протиправною та такою, що порушує право позивача на призначення пенсії.
Ухвалою суду від 03.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
23.10.2025 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_2 ) від 12.08.2025 звернулася із заявою про призначення / перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон №1058-IV).
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961, звернення Позивача опрацьоване за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
За результатами опрацювання заяви Позивача від 12.08.2025 про призначення / перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах, Відповідачем прийнято рішення від 19.08.2025 № 203040025049 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV у зв'язку з не досягненням необхідного пенсійного віку, виходячи з наступного.
Відповідно статті 24 Закону України №1058-ІV страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада; характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування або їх номери, до якого включається період роботи, первинні документи за час виконання, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 (далі Порядок №383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно- правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає, з моменту набрання чинності Закону № 1058-IV умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників передбачені статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788- XII.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць жінки, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці після досягнення 50 років за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Згідно частини 3 статті 114 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежного від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.
Вік Позивача на дату звернення до територіального органу Пенсійного фонду становив 48 років 11 місяців.
За результатами розгляду документів доданих Позивачем до заяви та індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж на дату звернення Позивача становить 30 років 01 місяць 23 дні. До страхового стажу Позивачу зараховано всі періоди роботи. Пільговий стаж Позивача за Списком № 1 складає - 05 років 00 місяців 02 дні (зниження віку на 6 років 8 місяців).
До пільгового стажу Позивачу за Списком №1 зараховано періоди роботи: з 28.07.2008 по 31.12.2008; з 01.01.2009 по 07.05.2009; з 01.06.2010 по 30.06.2010; з 17.12.2014 по 31.12.2014; з 01.01.2015 по 31.03.2015; з 27.08.2016 по 28.02.2017; з 30.10.2017 по 15.02.2018; з 01.08.2018 по 31.08.2018; з 11.03.2019 по 28.02.2022.
До пільгового стажу за Списком №1 Позивачу не зараховано періоди роботи на Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019 через відсутність законних підстав стосовно підтвердження пільгового стажу за Списком №1.
Відповідач вважає, що Позивач матиме право на пенсійну виплату за досягнення 54 річного віку - 09.01.2030, зниження віку на 6 років 8 місяців. Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 19.08.2025 № 203040025049 про відмову Позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV у зв'язку з не досягненням необхідного пенсійного віку.
Враховуючи вищезазначене, правові підстави для повторного розгляду заяви Позивача від 12.08.2025 про призначення / перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 відсутні,
Щодо зобов'язання призначити Позивачу пенсію за віком на пільгових умовах - суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, на свій розсуд розраховувати страховий стаж, оскільки це є втручанням в дискреційні повноваження органів Фонду, якими останні наділені як юридичні особи публічного права. Обраний Позивачем спосіб захисту порушує дискрецію органів Фонду на визначення підстав, за яких призначається пенсія, здійснюється її перерахунок або приймається рішення про відмову в її призначенні та перерахунку.
Також відповідач заперечував проти стягнення судових витрат зі сплати судового збору та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України НОМЕР_3 , дубліката картки фізичної особи - платника податків, довідки від 08.07.2024 № 6343-5003355092 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
12.08.2025 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком за списком 1, в якій просила зарахувати стаж роботи по Списку 1 з 08.07.2008 по 06.09.2023 по записам в трудовій про періоди роботи та атестації робочих місць та даних СПОВ; заявник працювала на ПрАТ «Азот» у м. Сєвєродонецьк Луганської області, яке зараз знаходиться під окупацією, архіви підприємства згоріли під час бойових дій.
Згідно із розпискою - повідомленням до заяви від 12.08.2025 за № 10936 позивачкою додано довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру №6072, паспорт НОМЕР_3 , диплом про навчання НОМЕР_4 , довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6343-5003355092, заяву про спосіб виплати пенсії, свідоцтво про народження дитини НОМЕР_5 , трудову книжку або документи про стаж НОМЕР_1 , свідоцтво про шлюб № НОМЕР_6 ; довідку про заробітну плату надавати не буде. Також заявницею зазначено власноруч, що вона ознайомлена з умовами призначення пенсії за віком по Списку 1, для зарахування періоду навчання необхідно надати довідку про зміну прізвища у тримісячний термін.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.08.2025 №203040025049 відмовлено заявнику в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 у зв'язку з недосягнення пенсійного віку, з таким обґрунтуванням:
«..Дата народження- ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України- 12.08.2025.
Пенсійний вік відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 становить 50 років.
Вік заявниці- 48 років 11 місяців.
Необхідний страховий стаж відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 становить 20 років.
Страховий стаж особи становить- 30 років 1 місяць 23 дні.
Необхідний пільговий стаж (за списком №1) визначений пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 становить 7 років 6 місяців. Працівники, які не мають передбаченого стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку (60 років): жінкам- на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Пільговий стаж за Списком №1 становить- 5 років 2 дні (зниження віку на 6 років 8 місяців)
Результати розгляду документів, доданих до заяви:- за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.- до пільгового стажу за списком №1 враховано всі періоди.
Заявниця працює…
…Дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату, за досягнення 54-річного віку 09.01.2030, зниження віку на 6 років 8 місяців…».
Відповідно до витягу з ІКС ПФУ: форма РС-право страховий стаж ОСОБА_1 становить 30 років 5 місяців 18 днів, в тому числі робота за списком № 1 - 5 років 0 місяців 3 дні, а саме:
- 01.09.1991 - 17.05.1994 - навчання у вищих/середн. НЗ - 2 роки 8 місяців 17 днів;
- 20.05.1994 - 16.11.2000 - 6 років 5 місяців 27 днів;
- 17.11.2000 - 02.01.2001 - 0 років 1 місяць 16 днів;
- 03.01.2001 - 31.12.2003 - 2 роки 0 місяців 0 днів;
- 03.01.2003 - 31.12.2003 - 0 років 11 місяців 29 днів;
- 01.01.2004 - 31.12.2004 - 05761672 - 1 рік 0 місяців 0 днів;
- 01.01.2005 - 27.07.2008 - 33270581 - 3 роки 6 місяців 27 днів;
- 28.07.2008 - 31.12.2008 - Список № 1 - 33270581 - 0 років 5 місяців 4 дні;
- 01.01.2009 - 07.05.2009 - Список № 1 - 33270581 - 0 років 4 місяці 7 днів;
- 08.05.2009 - 31.05.2010 - 24179564 - 1 рік 0 місяців 24 дні;
- 01.06.2010 - 30.06.2010 - Список № 1 - 33270581 - 0 років 1 місяць 0 днів;
- 01.07.2010 - 31.07.2012 - 24179564 - 2 роки 1 місяць 0 днів;
- 01.08.2014 - 16.12.2014 - 33270581 - 0 років 4 місяці 16 днів;
- 17.12.2014 - 31.12.2014 - Список № 1 - 33270581 - 0 років 0 місяців 15 днів;
- 01.01.2015 - 31.03.2015 - Список № 1 33270581 - 0 років 3 місяці 0 днів;
- 01.04.2015 - 26.08.2016 - 33270581 - 1 рік 4 місяці 26 днів;
- 27.08.2016 - 28.02.2017 - Список № 1 - 33270581 - 0 років 6 місяців 2 дні;
- 01.03.2017 - 06.03.2017 - 33270581 - 0 років 0 місяців 6 днів;
- 07.03.2017 - 29.10.2017 - 33270581 - 0 років 7 місяців 23 дні;
- 30.10.2017 - 15.02.2018 - Список № 1 - 33270581 - 0 років 3 місяці 16 днів;
- 16.02.2018 - 31.07.2018 - 33270581 - 0 років 5 місяців 16 днів;
- 01.08.2018 - 31.08.2018 - Список № 1 - 33270581 - 0 років 1 місяць 0 днів;
- 01.09.2018 - 16.09.2018 - 33270581 - 0 років 0 місяців 16 днів;
- 17.09.2018 - 10.03.2019 - 33270581 - 0 років 5 місяців 24 дні;
- 11.03.2019 - 28.02.2022 - Список № 1 - 33270581 - 2 роки 11 місяців 18 днів;
- 01.03.2022 - 30.04.2022 - 33270581 - 0 років 2 місяці 0 днів;
- 01.09.2023 - 06.09.2023 - 33270581 - 0 років 0 місяців 6 днів;
- 18.09.2023 - 30.06.2025 - 37999261 - 1 рік 9 місяців 13 днів.
Трудова книжка ОСОБА_2 АВ № 114637 містить наступні записи:
1. 01.09.1991 - 17.05.1994 - навчання в СПТУ № 1, диплом НОМЕР_4 ;
Сєвєродонецьке виробниче об'єднання «Азот»:
Сєвєродонецьке виробниче об'єднання «Азот» перейменовано в «Сєвєродонецьке державне виробниче підприємство «Об'єднання Азот»:
2. 20.05.1994 - прийнята збірником виробів з пластмас цеху з виробництва валіз по 3 розряду, наказ ОК-36-к від 20.05.1994;
3. 18.11.1994 - присвоєно 5 розряд збірника виробів з пластмас того ж цеху, протокол 245 від 18.11.1994;
Завод товарів народного споживання перетворений 1.11.90 № 388 на завод товарів народного споживання «Полімербутхім» «Об'єднання Азот»;
4. 16.11.2000 - переведена збірником виробів з пластмас експериментального виробництва по 4 розряду того ж заводу, наказ 211 від 21.11.2000;
5. 02.01.2001 - переведена сторожем дільниці резервного обладнання № 2, наказ 4-к від 16.01.2001;
6. 02.01.2003 - переведена пресувальником виробів з пластмас тієї ж дільниці по 4 розряду, розп. № 191 від 20.01.2003;
7. 31.12.2004 - звільнена за переводом в ЗАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» ст. 36 п. 5 КЗпП України, наказ № 143-к від 31.12.2004;
Закрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот»:
8. 01.01.2005 - прийнята пресувальником виробів з пластмас дільниці резервного обладнання та установок № 2 по 4 розряду за переводом з СДВО «Азот», наказ № 5-к від 05.01.2005;
9. 05.08.2006 - переведена сторожем дільниці зберігання обладнання -2 промислового складського комплексу, наказ № 64-к від 08.08.2006;
10. 08.07.2008 - переведена машиністом ГУМ цеху виробництва аміачної селітри виробництва мінеральних добрив та кислот по 5 розряду, наказ № 55-к від 08.07.2008;
11. За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, наказ № 1439 від 23.11.2005;
12. 05.05.2010 - переведена машиністом розфасувально - пакувальних машин відділу упаковки цеху виробництва аміачної, калієвої та натрієвої селітри виробництва мінеральних добрив та кислот по 5 розряду, наказ 0035-к від 30.04.2010;
13. За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, наказ № 281 від 26.05.2010;
14. 01.04.2015 - цех виробництва аміачної, калієвої та натрієвої селітри виробництва мінеральних добрих та кислот перейменовано в цех виробництва аміачної, калієвої та натрієвої селітри, наказ № 398 від 30.03.2015;
15. За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, наказ № 322 від 05.04.2016;
16. 21.04.2017 - переведена апаратчиком підготовки сировини та відпуску напівфабрикатів та продукції 5 розряду відділення пакування цеху виробництва аміачної селітри, наказ № 0137-КП від 19.04.2017;
17. За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, наказ № 149 від 28.02.2018;
18. 06/09/2023 - звільнена за власним бажанням стаття 38 КЗпП України, наказ № 0437-КП від 04.09.2023;
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вік «Хітлайн»:
19. 13.09.2023 - прийнята на посаду складальника виробів з деревини 2 розряду у меблеву дільницю, наказ № 94 від 11.09.2023.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
За приписами частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із частиною другою статті 114 Закону № 1058-1V на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб портал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Підпунктами 1, 2, 4, 5 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення» передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Тобто, відмовляючи особі в призначенні/перерахунку пенсії, орган, що призначає/перераховує пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового чи пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.
Як встановлено судом з матеріалів справи, відповідно до інформації з форми РС-право та змісту оскаржуваного рішення, відповідачем відмовлено в призначенні пенсії позивачці у зв'язку з недосягненням нею пенсійного віку, та зазначено, що дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату, за досягнення 54-річного віку 09.01.2030, зниження віку на 6 років 8 місяців.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період роботи на Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 р. по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відзиві відповідачем зазначено, що до пільгового стажу за Списком №1 Позивачу не зараховано періоди роботи на Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019 через відсутність законних підстав стосовно підтвердження пільгового стажу за Списком №1.
Разом з тим, у оскаржуваному рішенні жодним чином не обґрунтовано, які саме періоди не зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 і з яких саме підстав, натомість зазначено, що за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди, до пільгового стажу за списком №1 враховано всі періоди.
Відомості з форми РС-Право та трудової книжки позивачки спростовують наведені доводи відповідача про зарахування до пільгового стажу всіх періодів, оскільки дійсно періоди роботи на Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019 до пільгового стажу за списком № 1 не зараховано без обґрунтування підстав такого незарахування.
З приводу доводів відповідача, викладених у відзиві щодо незарахування до пільгового стажу спірних періодів через відсутність законних підстав стосовно підтвердження пільгового стажу за Списком №1, суд зауважує, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленої у постановах від 28.05.2020 у справі № 826/17201/17, від 23.11.2023 у справі № 360/5184/19 суб'єкт владних повноважень не може обґрунтовувати правомірність рішення, що оскаржується, іншими обставинами, ніж ті, що зазначені безпосередньо в документі, що оскаржується. За іншого підходу суб'єкт владних повноважень міг би самостійно та довільно змінювати (доповнювати) обґрунтування своїх дій (рішень) після їх вчинення (ухвалення), що не сумісне з принципами правової визначеності та належного урядування. У зв'язку з цим адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності («виправдання» свого рішення).
Таким чином, наведене свідчить про невідповідність оскаржуваного рішення критеріям, визначеним пунктами 2-6 частини другої статті 2 КАС України, що є підставою для його скасування.
Щодо такої підстави для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з недосягненням позивачкою пенсійного віку суд зазначає таке.
3 жовтня 2017 року Верховною Радою України було ухвалено Закон № 2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", що доповнив Закон № 1058-ІV розділом XIV-1, який містить пункт 1 частини другої статті 114 такого змісту:
«На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах».
За приписами статті 12 Закону № 1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки -після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Натомість згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом України № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам/
Законом № 213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 45 років до 50 років.
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 (далі також Рішення № 1-р/2020 ) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII (пункт 1 рішення).
Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам/
Таким чином, Рішенням № 1-р/2020 КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.
У зв'язку із цим на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).
Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік для жінок у 45 років, тоді як другий - у 50 років.
Так, за позицією Великої Палати Верховного Суду, сформованою в постанові від 3 листопада 2021 року у зразковій справі № 360/3611/20 за подібних правовідносин:
«Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»).
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV».
За такого правового регулювання та встановлених обставин, з урахуванням правової позиції Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 360/3611/20 відмов ГУ ПФУ в Донецькій області в призначенні ОСОБА_1 , яка на час звернення до відповідача досягла 45 років, за наявності необхідного стажу (наявність необхідного пільгового стажу та зарахування спірних періодів до пільгового стажу за Списком № 1 має бути вирішено відповідачем при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 ), пенсії на пільгових умовах за віком з посиланням на недосягнення нею 50-річного пенсійного віку, визначеного пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV, є протиправним, що є підставою для скасування оскаржуваного рішення.
Аналогічні висновки висловив Верховний Суд в складі колегії суддів касаційного адміністративного суду по справі №160/9272/20 від 17.12.2021, по справі №280/4257/20 від 09.12.2021, по справі №280/3230/20 від 07.12.2021, по справі №500/1879/20 від 16.12.2021, тощо.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки, як зазначено вище, оскаржуване рішення не містить відомостей щодо незарахування періодів роботи позивачки у Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019 до пільгового стажу за Списком № 1, як не містить і підстав такого незарахування і відповідно визначення пільгового стажу у кількості 5 років 00 місяців 02 дні, а не 11 років 01 місяця 16 днів, як вважає за правильне позивачка, зазначене питання взагалі не досліджено відповідачем, то вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період роботи у Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 р. по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019 є передчасними.
Належним способом захисту порушеного права позивачки, який відповідає його об'єкту, є:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 203040025049 від 19.08.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 ;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.08.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» під 02.03.2015 №213-VІІІ, з урахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у прийнятому 23.01.2020 рішенні №1-р/2020, з вирішенням питання про зарахування до пільгового стажу періодів роботи ОСОБА_1 у Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 р. по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до часткового задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Згідно із частиною восьмою статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позовна заява подана через підсистему "Електронний суд", тому ставка судового збору становить 968,96 грн.
Отже за подання позовної заяви позивач мав сплатити судовий збір у сумі 968,96 грн.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 968,96 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Також суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту першого частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (частина друга статті 7 Закону України «Про судовий збір»).
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги адвоката Коробки Галини Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 203040025049 від 19.08.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.08.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» під 02.03.2015 №213-VІІІ, з урахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у прийнятому 23.01.2020 рішенні №1-р/2020, з вирішенням питання про зарахування до пільгового стажу періодів роботи ОСОБА_1 у Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» з 08.07.2008 р. по 27.07.2008; з 08.05.2009 по 31.05.2010; 01.07.2012 по 16.12.2014; з 01.04.2015 по 26.08.2016; з 01.07.2017 по 29.10.2017; з 16.02.2018 по 31.07.2018; з 01.09.2018 по 10.03.2019.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя А.Г. Секірська