27 листопада 2025 року м. Київ № 320/7333/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство "ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.10.2023 № 654130410, за яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб на 1047942,46 грн, з яких 952674,96 грн - податкове зобов'язання, 95267,50 грн - штрафні (фінансові) санкції.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що позивач вважає протиправним збільшення відповідачем податкових зобов'язань з орендної плати за землю у 2023 році з огляду на положення п. п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України. Крім цього, позивач наголошує, що приписи пп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України) в редакції Закону № 3050-ІХ у частині декларування податкового зобов'язання за попередній період не підлягають застосуванню до дати набуття чинності Закону № 3050, тобто до 06.05.2023. До правовідносин, що склалися до 06.05.2023, підлягають застосуванню приписи п.п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, в редакції Закону від 24.03.2022 № 2142-IX. Відтак, посилаючись на дію статті 58 Конституції України, позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).
Відповідач подав відзив на позовну заяву у якому заперечив проти задоволення позову з огляду на необґрунтованість позовних вимог та вказав на те, що умовою для звільнення від сплати орендної плати за п.п. 69.14 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, є включення території на якій розташована земельна ділянка до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Разом з цим, на час прийняття податкового повідомлення-рішення, Кабінетом Міністрів України не було визначено переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Так, п.п. 69.22 п. 69 згаданого Закону в редакції від 01.01.2024 року має інший вигляд, а в матеріалах справи відсутня інформація про наявність відповідних ушкоджень об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що відповідають приписам п.п. 69.22 п. 69 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».
Позивачем до суду подано додатков і пояснення по справі, за якими, відповідачем не спростовано підставу для задоволення позову, яка полягає в тому, що оскільки вся територія міста Києва за спірний період віднесена до території, на яких велися бойові дії, зокрема, до території активних бойових дій, зважаючи на положення п.п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (в редакції Закону Укнаїни до 06.05.2023) ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ » мало право не нараховувати та не сплачувати плату за землю (земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.07.2023 на адресу ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» надійшов акт про результати камеральної перевірки уточнюючої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 рік № 46685/Ж5/26-15-04-10-03/21504897 від 28.06.2023.
Камеральна перевірка проведена 28.06.2023 щодо уточнюючої податкової декларації ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» (податковий номер 21504897) з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) реєстраційний № 9134599709 від 09.06.2023 за 2023 рік, якою встановлено, що сума податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб (КБК 18010600) зазначена ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» в уточнюючій податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) реєстраційний №9134599709 від 09.06.2023 за 2023 рік, є нижча ніж визначено за результатами камеральної перевірки.
Тому, збільшується сума грошового зобов'язання, що за результатами податкового періоду січень-квітень 2023 року підлягає сплаті платником податку до бюджету + 952674,96 грн. Актом камеральної перевірки встановлено також, що відповідальність платника податків за заниження податкового зобов'язання передбачена п. 123.1 ст. 123 ПК України.
ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» скористалося своїм правом та 20.07.2023 подало до ГУ ДПС у м. Києві заперечення на акт про результати камеральної перевірки уточнюючої податкової декларації з плати за землю.
Листом ГУ ДПС у м. Києві № 27714/1/26-15-04-10-08 від 27.07.2023 повідомлено про розгляд заперечень.
01.08.2023 на адресу ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» надійшло податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 25.07.2023 № 505870410 (з розрахунком податкового зобов'язання та/або штрафних (фінансових) санкцій) по орендній платі за землю. Також, 01.08.2023 надійшов Лист ГУ ДПС у м. Києві № 27714/1/26-15-04-10-08 від 27.07.23 про відмову в розгляді заперечень ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ».
Згідно податкового повідомлення-рішення від 25.07.2023 № 505870410 було збільшено суму грошового зобов'язання за орендною платою з юридичних осіб на загальну суму 1429012,44 грн, з яких збільшено податкове зобов'язання на суму 952674,96 грн, а також застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 476337,48 грн.
ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» не погодилося з вказаним податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у м. Києві від 25.07.2023 № 505870410 та вважало його таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства та у зв'язку з цим, підлягало скасуванню.
08.08.2023 було направлено на адресу ДПС України скаргу на податкове повідомлення-рішення від 25.07.2023 № 505870410 ГУ ДПС у м. Києві (вих.№ 85 від 08.08.2023) та 24.08.2023 на адресу ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» надійшло рішення про продовження строку розгляду скарги № 24085/6/99-00-06-03-02-06 від 22.08.2023.
13.10.2023 на адресу позивача надійшло рішення про результати розгляду скарги № 30328/6/99-00-06-03-02-06 від 11.10.2023, за яким ДПС скасувала ППР ГУ ДПС у м. Києві від 25.07.2023 № 505870410 у частині застосування штрафу у розмірі 381069,98 грн, в іншій частині ППР ГУ ДПС у м. Києві від 25.07.2023 № 505870410 залишено без змін, а скаргу - частково задоволено.
23.10.2023 на адресу позивача надійшло оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 18.10.2023 № 654130410, за яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб на 1047942,46 грн, з яких 952674,96 грн - податкове зобов'язання, 95267,50 грн - штрафні (фінансові) санкції.
Наведене і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Згідно ст. 269 ПК України платниками плати за землю є, зокрема, платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
У п. п. 270.1.2 п. 270.1 ст. 270 ПК України передбачено, що об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Статтею 285 ПК України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно приписів п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст.287 ПК України).
Згідно норм ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст. 285-287 цього розділу.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", який затверджено Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Законом України № 2119-ІХ від 15.03.2022, постановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 год 30 хв 26.03.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
У подальшому, період воєнного стану продовжувався і триває на момент розгляду справи судом.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, Верховною Радою України 15.03.2022 був прийнятий Закон України № 2120-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", яким п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України був доповнений, зокрема, підпунктом 69.14 такого змісту: "Тимчасово, на період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 4 цього Закону, Кабінету Міністрів України доручено невідкладно забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Аналіз п. п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України дає підстави для висновку про те, що не підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності): 1) за земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб та розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф; 2) за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
При цьому, для застосування вказаної пільги тривалість ведення бойових дій на відповідній території не має правового значення.
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку, всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Відсутність в Україні визначеного Кабінетом Міністрів України переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, що стала наслідком бездіяльності Уряду, не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян чи юридичних осіб, які наділені такими правами. Ведення з 24.02.2022 на території міста Києва та Київської області бойових дій є загальновідомим. Відповідно до частини третьої ст.78 КАС України, обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Загальновідомість вказаних обставин, у свою чергу, надавала позивачу право на застосування податкової пільги, передбаченої п. п. 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, незалежно від того, визначений Кабінетом Міністрів України відповідний перелік територій чи ні. Згідно Переліку № 309, з 24.02.2022 по 30.04.2022, вся територія міста Києва визнається територією, на якій велися бойові дії.
Також, слід зазначити, що 06.05.2023 набув чинності Закон №3050, який визначає можливість уточнення податкових зобов'язань платниками податку, які до дати набрання чинності Законом № 3050 задекларували за 2022- 2023 роки податкові зобов'язання за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до Переліку територій. Такі платники мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання за період 2022 та 2023 роки, шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період.
Підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, у редакції Закону №3050 передбачає, що складені, надіслані (вручені) до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю, за земельні ділянки, визначені пунктом 288.8 статті 288 цього Кодексу, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та борг, визначені контролюючим органом по платі за землю, анулюванню.
13.09.2022 у Київська міська рада своїм рішенням №5449/5490 внесла зміни до рішення Київради від 09.12.2021 № 3704/3745 "Про бюджет міста Києва на 2022 рік", встановивши, що з 01.03.2022 по 31.05.2022 застосовується ставка орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки) в розмірі 0 відсотка.
Тобто, у період за який позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати (січень-квітень 2022 року) позивач фактично був звільнений від сплати такого платежу з огляду на зазначену пільгу, передбачену рішенням Київської міської ради від 13.09.2022.
Таким чином, враховуючи, що територія міста Києва була віднесена до території, на яких велися бойові дії, зокрема, до території активних бойових дій, зважаючи на положення п. п. 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (в редакції Закону України до 06.05.2023), ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» мало право не нараховувати та не сплачувати плату за землю (земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної % комунальної власності).
Суд зазначає, що Закон № 3050 набрав чинність 06.05.2023, а відтак його норми не підлягали застосуванню у спірний період.
Згідно статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави.
Отже, за нормами ПК України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для не нарахування та несплати зазначених податкових зобов'язань було розташування земельної ділянки та відповідних об'єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.
Таким чином, обов'язок щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки виникає у платників податків, об'єкти оподаткування яких розташовані на території можливих бойових дій з травня 2023 року.
Суд зазначає, що у даному випадку, застосування відповідачем положень Закону № 3050, не відповідає принципу правової визначеності, складовою якого є принцип легітимних очікувань, який має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування чинних норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій.
З урахуванням наведеного, у сукупності, суд вважає безпідставним визначення позивачу грошового зобов'язання з орендної плати за січень-квітень 2022 року та застосування відповідних штрафних санкції згідно податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не спростовано підставу позову, яка полягає в тому, що оскільки територія міста Києва віднесена до території, на яких велися бойові дії, зокрема, до території активних бойових дій, зважаючи на положення п. п. 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (в редакції Закону України до 06.05.2023), ПрАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» мало право не нараховувати та не сплачувати плату за землю (земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Тож, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Відповідач, у свою чергу, докази і доводи позивача не спростував.
Позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 18.10.2023 № 654130410.
Згідно норм ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 18.10.2023 № 654130410.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на користь Приватного акціонерного товариства "ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ" судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 18 403,14 грн (вісімнадцять тисяч чотириста три гривні 14 коп).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.