Номер провадження 2-о/754/562/25
Справа № 759/21013/25
Іменем України
27 листопада 2025 року суддя Деснянського районного суду міста Києва Гринчак О.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація про встановлення фактів, що мають юридичне значення,
ОСОБА_1 , через представника - адвоката Чумака Романа Васильовича, звернулася до суду в порядку окремого провадження із заявою, в якій просить суд встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав зареєстроване місце проживання та постійно проживав з 07 листопада 2011 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Заявниця вказує, що метою встановлення факту ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є приватизація квартири за вище вказаною адресою.
Порядок розгляду судом справ окремого провадження визначено нормами розділу IV ЦПК України.
Відповідно до положень частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (частина третя статті 294 ЦПК України).
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За приписами ч. 1 ст. 318 ЦК України у заяві повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
3) докази, що підтверджують факт.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу (постанова Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18).
У порушення п. 2 ч. 1 ст. 318 ЦК України заявником не надано доказів звернення до відповідного відділу приватизації щодо оформлення права власності на житло.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Сторонами у справах окремого провадження є заявники, заінтересовані особи, які є спеціальними суб'єктами цього виду провадження. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, зокрема: взаємовідносини із заявником залежать від мети спору, що підлягає встановленню, і можуть вплинути на їх права та обов'язки; організації та установи, у яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Заінтересовані особи беруть участь у справах цієї категорії з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Правильність встановлення заінтересованої особи залежить від визначення мети, для якої особі необхідно встановити той чи інший юридичний факт.
Як вбачається з витягу з реєстру територіальної громади м. Києва за адресою спірної квартири зареєстрована ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Враховуючи мету встановлення факту, викладену заявницею у заяві, до кола заінтересованих осіб також належить ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та територіальна громада міста Києва в особі Київської міської ради.
Окрім того, заявниця у заяві не заявила вимог, що стосуються її прав та інтересів, натомість заява подана в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак у заяві не вказано, що заявниця діє не в своїх інтересах, а в інтересах неповнолітнього.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до суду заяви у справах окремого провадження справляється судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Заявницею заявлені вимоги про встановлення двох юридичних фактів: 1) встановлення факту зареєстрованого місця проживання; 2) встановлення факту постійного проживання.
Суд зауважує, що факт зареєстрованого місця проживання має підтверджуватися в іншому (позасудовому порядку).
Тому, заявниці слід уточнити вимоги заяви.
Однак у випадку підтримання первісних вимог заяви, за встановлення кожного факту, що має юридичне значення, слід надати докази сплати судового збору за кожну вимогу по 605,60 грн.
Таким чином, заявниці слід надати докази сплатити судового збору.
Відповідно до частини першої статті 185 ЦПК суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на зазначене, заява не відповідає вимогам закону, а тому підлягає залишенню без руху з наданням строку на усунення вищевказаних недоліків.
Недоліки слід усунути шляхом надання:
1) нової редакції заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, з уточненим колом учасників справи та вимогами;
2) доказів сплати судового збору відповідно до кількості фактів, які просить встановити заявниця.
Керуючись ст. 10, 175, 177, 185, 260, 261, 315, 353 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація про встановлення фактів, що мають юридичне значення, залишити без руху.
Надати заявниці строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
На виконання ухвали суду заявнику подати відповідну заяву через канцелярію суду або направити засобами поштового зв'язку протягом визначеного строку.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути заявнику зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Ухвала підписана в день її постановлення.
Суддя Деснянського
районного суду міста Києва Оксана Гринчак