Справа № 132/3928/24
2-о/132/32/25
Ухвала
Іменем України
21 листопада 2025 року Калинівський районний суд Вінницької області у складі: головуючого - судді СЄЛІНА Є.В., присяжних: ДЕРКАЧА О.В., МАЙДАНЮКА Л.П. при секретарі судового засідання - РИБАК І.Ю., за участі: представника заявника ОСОБА_1 - адвоката МАЛІЦЬКОГО М.В. розглянувши у судовому засіданні в залі суду міста Калинівка Хмільницького району Вінницької області, матеріали справи №132/3928/24 за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області, ОСОБА_3 , про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
11.12.2025 року на адресу Калинівського районного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_2 , заінтересовані особи - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області, ОСОБА_3 , про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.12.2024 року, визначено склад суду з розгляду заяви: головуючого суддю Сєліна Є.В.
Протоколом автоматичного визначення присяжних від 11.12.2024року, визначено склад присяжних: Деркача О.В., Майданюка Л.П.
Ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області від 16.12.2024 року, відкрито провадження за заявою, визначено здійснити її розгляд в порядку окремого провадження.
На підставі ухвали Калинівського районного суду Вінницької області від 29.01.2025 року, у справі призначено судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено експертам Вінницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України».
23.09.2025 року на адресу Калинівського районного суду Вінницької області надійшов висновок судово-психіатричного експерта №623 від 31.07.2025року.
Відповідно до ухвали Калинівського районного суду Вінницької області від 01.10.2025 року, поновлено провадження у справі зі стадії, на якій його було зупинено.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (пункт 1 частини другої статті 293 ЦПК України).
Відповідно до частини третьої статті 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім'ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Згідно із статтею 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність набувати своїми діями для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Відповідно до положень частини першої статті 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров'я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі (частина перша статті 299 ЦПК України).
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають визнанню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із визнанням обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються визнанням обставин. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника (постанова Верховного Суду у справі № 638/4/19 від 07.04.2020 року, провадження № 61-18132св19).
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про визнання певної обставини, у кожній справі після її порушення суд, залежно від мети встановлення юридичного факту, зобов'язаний з'ясувати, які фізичні особи чи органи державної влади можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи.
Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду уникнути ухвалення незаконного рішення та виключити можливість появи в майбутньому конкуруючого рішення з іншою заінтересованою особою, а також має на меті повно і всебічно дослідити всі обставини справи.
Вирішуючи питання про те, яка саме заінтересована особа повинна бути притягнута до участі у справі окремого провадження, крім вищезазначеного, слід також враховувати і взаємовідносини із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають визнанню і які можуть вплинути на їх інтереси та (або) обов'язки.
Як встановлено судом, заявник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовозобов'язаною особою, підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
З урахуванням встановлених у даній справі обставин, необхідно залучити до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою захисту інтересів держави, оскільки прийняте рішення у даній справі може вплинути на виконання ОСОБА_2 , як військовозобов'язаним, свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Розгляд справи без участі всіх заінтересованих осіб, незалучення їх до участі у справі заявником, є підставою для відмови в задоволенні заяви про визнання особи недієздатною.
Частиною п'ятою статті 293 ЦПК України передбачено, що у випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов'язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Відповідно до частини першої статті 299 ЦПК України, cправи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров'я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
З урахуванням наведеного, у разі якщо особа, стосовно якої розглядається питання про визнання її недієздатною, не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Пунктом 24 частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» визначено, що право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають такі категорії фізичних осіб, а саме особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних фізичних осіб та фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб, - на правничі послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді.
Згідно частини першої статті 13 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», безоплатна вторинна правнича допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
За пунктами 2, 3 частини другої статті 13 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», безоплатна вторинна правнича допомога включає такі види правничих послуг: - здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; - складення документів процесуального характеру.
Враховуючи, що розгляд справи про визнання фізичної особи недієздатною, проводиться за обов'язковою участю адвоката особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, беручи до уваги, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо наявності у ОСОБА_3 адвоката, залученого на договірній основі, суд виходячи з вимог процесуального закону вважає за необхідне залучити адвоката з метою представництва інтересів особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною через відповідний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Відповідно до частин першої, шостої статті 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Статтею 55 ЦК України визначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Згідно з частиною першою статті 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до статті 62 ЦК України, опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Згідно з частинами четвертою та п'ятою статті 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України, опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
З урахуванням наведеного, необхідно зобов'язати орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Калинівської міської ради Вінницької області надати Калинівському районному суду Вінницької області подання про доцільність або недоцільність призначення піклувальника чи опікуна над особою, відносно якої порушується питання про визнання її недієздатною, з осіб, які перебувають у сімейних (родинних) відносинах з підопічним, з урахуванням їх ступеня споріднення, особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.258-261, 268, 272, 299, 353 ЦПК України, суддя, -
Залучити ІНФОРМАЦІЯ_2 до участі у розгляді справи №132/3928/24 за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області, ОСОБА_3 , про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, в якості заінтересованої особи.
Залучити для представництва інтересів особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатної, а саме ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця села Тютьки Вінницького району Вінницької області, адвоката через Північний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги.
Доручити Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, з моменту отримання копії цієї ухвали, та забезпечити його прибуття у судове засідання, яке відбудеться 08.12.2025 року о 09год.30хв. в приміщенні Калинівського районного суду Вінницької області, якому при собі мати документи, що посвідчують його повноваження.
Зобов'язати орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Калинівської міської Вінницької області надати Калинівському районному суду Вінницької області подання про доцільність або недоцільність призначення піклувальника чи опікуна над особою, відносно якої порушується питання про визнання її недієздатною, з осіб, які перебувають у сімейних (родинних) відносинах з підопічним, з урахуванням їх ступеня споріднення, особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України.
Копію ухвали невідкладно надіслати до вищезазначених адресантів, для її невідкладного виконання.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та відповідно до вимог ст.18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Суддя