Рішення від 18.11.2025 по справі 922/3301/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" листопада 2025 р. м. ХарківСправа № 922/3301/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Мужичук Ю.Ю.

за участі секретаря судового засідання Крамарової Н.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Харківської обласної ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвол А"

про зобов'язання звільнити частину покрівлі, стягнення коштів

за участю представників:

позивача - Шевчук В.В. (самопредставництво);

відповідача - не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Харківська обласна рада через систему "Електронний суд" звернулася до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвол А", в якій просить суд:

1. Зобов'язати звільнити частину покрівлі площею 40,0 м.кв. будівлі літ. "А-2", розташованої по вул. Сумській, 37 у м. Харків, що знаходиться на балансі Комунального закладу "Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості", та зобов'язати повернути зазначене майно Харківській обласній раді за актом приймання-передачі;

2. Стягнути заборгованість з орендної плати за договором оренди комунального майна від 4 березня 2019 року № 367 Н на загальну суму 529 648, 24 грн, з яких:

- 110 118,45 грн суми заборгованості з орендної плати за період з 01.03.2022 по 03.10.2023;

- неустойки за період з 04.10.2023 по 31.08.2025 на суму 419 529,79 грн.

Також позивач просить судові витрати зі сплати судового збору в загальній сумі сумі 10 972,72 грн покласти на відповідача.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що договірні обов'язки щодо своєчасної та повної оплати за Договором оренди № 367 Н комунального майна від 04.03.2019 відповідач виконував неналежним чином, внаслідок чого, починаючи з березня 2022 року, почала накопичуватися заборгованість.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи № 922/3301/25 постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 14 жовтня 2025 року об 11:30.

Протокольною ухвалою від 14.10.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 28 жовтня 2025 року о(б) 13:00.

У судовому засіданні 28.10.2025 судом оголошено перерву в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 11 листопада 2025 року о(б) 14:30.

11.11.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи за вх.№ 26162, в якій відповідач просив суд внести дані РНОКПП 3131909542 до додаткових відомостей про учасника справи для доступу до електронної справи №922/3301/25; перевести в електронну форму процесуальні та інші документи по справі, що надійшли до суду в паперовому вигляді; відкласти підготовче засідання для надання часу представнику підготувати відзив на позовну заяву.

Протокольною ухвалою від 11.11.2025 суд постановив: внести дані представника відповідача, зазначив, що всі матеріали, що надійшли до суду в паперовому вигляді, перебувають в системі "Електронний суд"; щодо відкладення підготовчого засідання та надання часу представнику підготувати відзив у задоволенні клопотання відмовлено, оскільки на даний час справа знаходиться на стадії розгляду по суті, а всі процесуальні документи подаються на стадії підготовчого провадження.

Згідно ст. 217 ГПК України, про закінчення з'ясування обставин та перевірки їх доказами суд зазначає в протоколі судового засідання і переходить до судових дебатів.

Після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні (ст. 217 ГПК України).

У судовому засіданні 11.11.2025 судом закінчено з'ясування обставин та перевірки їх доказами, суд зазначив, що переходить до судових дебатів. Також у судовому засіданні суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та визначив дату та час його проголошення у судовому засіданні 18 листопада 2025 року о(б) 11:00. Про дату судового засідання 18.11.2025 о 11:00 сторони повідомлені ухвалою повідомленням від 11.11.2025.

18.11.2025 в день проголошення судового рішення до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну (вх.№ 26748), в якому він просить поновити строк для подання відзиву на позовну заяву, прийняти відзив на позовну заяву до розгляду та врахувати відзив при прийнятті рішення у справі.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 18.11.2025 відмовлено ТОВ «Інвол А» у задоволенні клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву відмовлено. Відзив на позовну заяву ТОВ «Інвол А» (вх. №26748) залишено без розгляду.

Присутній представник позивача у судовому засіданні 11.11.2025 позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання 11.11.2025 не з'явився, свого повноважного представника не направив, про місце, дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчать довідки про доставку ухвали до електронного кабінету відповідача.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

04.03.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвол А» (далі - відповідач/орендар) та Харківською обласною радою (далі - позивач/орендодавець) був укладений договір оренди № 367 Н комунального майна (а.с. 10-13), а саме, частини покрівлі площею 40,0 м.кв. будівлі літ. "А-2", розташованої по вул.Сумській, 37 у м. Харків (далі - Майно), що знаходиться на балансі Комунального закладу "Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості" (далі - Балансоутримувач) (додаток № 1). Цільове призначення Майна - для розміщення зовнішньої реклами.

03.11.2022 року Господарський суд міста Києва ухвалив рішення у справі №922/3354/21 (а.с. №15-44), яким задовольнив позов ТОВ "Інвол А" до обласної ради про внесення змін до кількох договорів, зокрема до Договору № 367 Н. Визнав укладеним з дати набрання рішенням законної сили Договір про внесення змін № 1 до Договору оренди комунального майна № 367Н від 04.03.2019 (далі - Договір або Договір №367Н). Рішення набрало законної сили 14.12.2022.

Відповідно до п.3.1. Розділу І Договору "Змінювані умови договору" орендодавець/Балансоутримувач - Харківська обласна рада (24283333; м. Харків, вул. Сумська, 64).

Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвол А" (42583345; Харківська область, Харківський район, смт Бабаї, вул. 1-го Травня, 122) (п.3.2. Умов).

Адреса електронної пошти Орендаря, на яку надсилаються офіційні повідомленням за цим договором - ІНФОРМАЦІЯ_1 (п.3.3. Умов).

Відповідно до п.4.1. Умов Інформація про об'єкт оренди - нерухоме майно Частина покрівлі площею 40,0 кв.м будівлі, літ. "А-2", за адресою: м. Харків, вул.Сумська, 37, що знаходиться на балансі Комунального закладу "Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості".

Цільове призначення Майна - Розміщення зовнішньої реклами на будівлях і спорудах (пп.7, 7.1. Умов).

Місячна орендна плата, визначена на підставі Методики (далі - Методика) сума гривень без податку на додану вартість 5341,39 грн (п'ять тисяч триста сорок одна гривня 39 коп.) дата визначення ринкової вартості майна 03 квітня 2019 року, що є датою визначення орендної плати за базовий місяць оренди (п.9.1. Умов).

Співвідношення розподілу орендної плати станом на дату укладення договору Балансоутримувачу 30% суми орендної плати, Обласному бюджету 70 % відсотків суми орендної плати (п.16 Умов).

Згідно з підп. 12.1. п. 12 Розділу І Договору "Незмінювані умови договору (далі - Умови)" строк його дії встановлювався у 5 років, з 04.03.2019 по 03.03.2024.

Відповідно до п. 2.1. ст. 2 Розділу ІІ Договору "Незмінювані умови договору" строкове платне користування Майном почалося в день підписання акту приймання-передачі Майна, з 04 березня 2019 року.

Відповідно до п.3.1. Договору орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п.3.3. Договору орендар сплачує орендну плату до обласного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов щомісяця:

до 15 числа, що настає за поточним місяцем оренди.

Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується Харківською обласною радою (в частині, належній обласному бюджету) та/або Орендодавцем/Балансоутримувачем (в частині, належній Балансоутримувачу). Харківська обласна рада і Балансоутримувач можуть за домовленістю звернутися із позовом про стягнення орендної плати та інших платежів за цим договором, за якими у Орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони цього договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов'язані з поданням позову (п.3.8. Договору).

Припинення договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності) (п.3.11 Договору).

Відповідно до п.4.1. Договору у разі припинення договору Орендар зобов'язаний:

звільнити протягом трьох робочих днів орендоване Майно від належних Орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого Майна в тому стані, в якому Майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо Орендарем були виконані невід'ємні поліпшення або проведено капітальний ремонт, - то разом із такими поліпшеннями/капітальним ремонтом;

сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди, пеню (за наявності), сплатити Балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди;

відшкодувати Балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на випадки погіршення стану або втрати орендованого Майна), або в разі демонтажу чи іншого вилучення невід'ємних поліпшень/капітального ремонту.

Пунктом 4.2. Договору встановлено, що протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього договору Балансоутримувач зобов'язаний оглянути Майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим договором і за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю в акті повернення з оренди орендованого Майна.

Балансоутримувач складає акт повернення з оренди орендованого Майна у трьох оригінальних примірниках і надає підписані Балансоутримувачем примірники Орендарю.

Орендар зобов'язаний:

підписати три примірники акта повернення з оренди орендованого Майна не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з моменту їх отримання від Балансоутримувача і одночасно повернути Балансоутримувачу два примірники підписаних Орендарем актів разом із ключами від об'єкта оренди (у разі, коли доступ до об'єкта оренди забезпечується ключами);

звільнити Майно одночасно із поверненням підписаних Орендарем актів.

Не пізніше ніж на четвертий робочий день після припинення договору Балансоутримувач зобов'язаний надати Харківській обласній раді примірник підписаного акта повернення з оренди орендованого Майна або письмово повідомити про відмову Орендаря від підписання акта та/або створення перешкод Орендарем у доступі до орендованого Майна з метою його огляду, та/або про неповернення підписаних Орендарем примірників акта.

Відповідно до п.4.3. Договору майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна.

Якщо Орендар не повертає Майно після отримання від Балансоутримувача примірників акта повернення з оренди орендованого Майна, Орендар сплачує до обласного бюджету неустойку у розмірі подвійної орендної плати за кожний день користування Майном після дати припинення цього договору (п.4.4 Договору).

В позовній заяві позивач вказує, що після набрання судовим рішенням законної сили платежі за Договором відповідач не поновив.

07.09.2023 року Харківська обласна рада на звернення ТОВ «Інвол А» від 28.08.2023 №28/08 (вх. № 5160/01-37 від 29.08.2023) надіслала Товариству відповідь з Актом (вих. № 01-37/2070, а.с. №47-48). Із Акта звіряння розрахунків вбачається, що з березня 2022 року станом на 31.08.2023 загальна сума боргу склала 97976,44 грн. Зазначений лист був направлений відповідачу на адресу його електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1. За даними поштового сервісу ukr.net лист відповідачу був доставлений (а.с. №49).

Одночасно цей лист був направлений поштою цінним відправленням на юридичну адресу відповідача - вул. Виноградна, буд. 33, смт Бабаї Харківського району Харківської області, 62403 (накладна 6102272686415, а.с. №50-51) та на адресу знаходження Майна - вул. Сумська, 37, м. Харків 61002 (накладна 6102272686407, а.с. №52-53), проте обидва відправлення були повернуті позивачу через закінчення строків зберігання, у зв'язку з неотриманням листа відповідачем.

Підпунктом 12.7.1. пункту 12.7. статті 12 Розділу ІІ Договору визначено, що якщо Орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяця, Договір може бути достроково припиненим на вимогу Орендодавця або Харківської обласної ради.

Згідно з пунктом 12.8. статті 12 Розділу ІІ Договору «про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи Орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього договору, Орендодавець або Балансоутримувач повідомляє Орендареві та іншій стороні договору листом. У листі повинен міститись опис порушення і вимогу про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати реєстрації листа (у строк п'яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні Орендодавцем або Балансоутримувачем контролю за використанням Майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна.

Якщо протягом встановленого у приписі часу Орендар не усунув порушення, Орендодавець надсилає Орендарю лист, у якому повідомляє Орендареві про дострокове припинення договору на вимогу Орендодавця. У листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.

Договір вважається припиненим на п'ятий робочий день після надіслання Орендодавцем або Балансоутримувачем Орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає Орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу Орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні Орендодавця".

26.09.2023 року Позивач направив на адресу електронної пошти відповідача Повідомлення про дострокове припинення Договору оренди комунального майна № 367 Н від 04.03.2019 (вих. № 01-37/2223, а.с. №55-56). Вказаний лист був доставлений відповідачу, що підтверджується даними поштового сервісу ukr.net (а.с. №57). Повідомлення також було направлено на юридичну адресу Товариства поштою цінним відправленням (накладна № 6102271235339), а також на адресу контактної особи ОСОБА_1 (накладна № 6102271235347). Обидва відправлення були повернуті позивачу у зв'язку з неотриманням їх адресатами.

Відповідно до абз. 1, 2 п. 4.1., п. 4.3. ст. 4 та ст. 12 Розділу ІІ Договору у разі припинення Договору Орендар зобов'язаний звільнити протягом трьох робочих днів орендоване Майно і повернути його за актом повернення Майна (далі - Акт), а також сплатити орендну плату, пеню (за наявності) та відшкодувати витрати Балансоутримувача по утриманню Майна, нараховані до дати, що передує даті повернення Майна з оренди. Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Акта Балансоутримувачем та Орендарем.

06.10.2023 року, на виконання наведених приписів Договору, Харківська обласна рада скерувала до Комунального закладку «Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості» лист про повернення майна та складання акта повернення з оренди орендованого майна (вих. № 01-37/2327,а.с. №60), яким повідомила Балансоутримувача про розірвання Договору та запропонувала здійснити дії, передбачені пунктом 4.2. Договору.

05.12.2023 року листом від № 352/01-20 (а.с. №61) Балансоутримувач повідомив обласну раду про те, що акти повернення з оренди нерухомого майна, які були направлені за юридичною адресою Відповідача, 4 грудня 2023 року повернулися без виконання.

Листом від 11.10.2024 року № 01-20/290 (а.с. №62-65) Балансоутримувач надіслав обласній раді копії поштового конверта, довідок про повернення рекомендованого листа, а також копії актів повернення, які були раніше направлені Відповідачу.

Згідно з пунктом 11.4 Договору стягнення заборгованості з орендної плати, пені та неустойки, передбачених цим договором, може здійснюватися на підставі рішення суду.

Згідно з абзацом третім п. 12.8 Договір вважається припиненим на п'ятий робочий день після надіслання Орендодавцем або Балансоутримувачем Орендарю листа про дострокове припинення цього договору.

Ураховуючи викладене, Позивач вважає Договір достроково припиненими на вимогу Орендодавця 03.10.2023 року.

Зазначені обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.

Відтак, як стверджує позивач, в зв'язку з порушенням відповідачем умов договору оренди, він заявляє вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати перед обласним бюджетом, що станом на 31.10.2025 складає 110118,45 грн, стягнення з відповідача до обласного бюджету неустойки - 419529,79 грн та зобов'язання боржника звільнити частину покрівлі

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог та доказів, які надані у справі, суд виходить з наступного.

У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Згідно з ч.1 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з ч.1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Приписами ч. 1 ст.762 ЦК України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Стягнення заборгованості заявлено за договором оренди № 367 Н комунального майна, а саме, частини покрівлі площею 40,0 м.кв. будівлі літ. "А-2", розташованої по вул.Сумській, 37 у м. Харків

Оскільки орендоване майно є комунальною власністю, до спірних правовідносин застосовуються положення Закону України "Про оренду державного та комунального майна", який є спеціальним законодавчим актом у сфері регулювання відносин, пов'язаних з передачею державного та комунального майна в оренду.

При цьому предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача заборгованості зі сплати за оренду комунального майна за період з березня 2022 року по жовтень 2023 року.

Відтак, до даних правовідносин слід застосовувати акти цивільного законодавства, які були чинними станом на момент виникнення таких правовідносин, тобто - в редакції, що діяла станом на момент виникнення у відповідача обов'язку зі сплати орендної плати за відповідний період.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Згідно з частинами 3, 4 статті 17 Закону України Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

За змістом частини другої статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією. Особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом, і встановленим порядком передачі майна в оренду.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією росії проти України в Україні введено воєнний стан. На даний час правовий режим воєнного стану не припинено (не скасовано).

Законом України від 01.04.2022 № 2181-IX (набрав чинності 13.04.2022, діє під час воєнного стану та протягом одного року з дня припинення чи скасування воєнного стану) розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" доповнено пунктом 6-1, за змістом якого під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, щодо, зокрема, можливості застосування пільгової орендної плати на строк, що не перевищує шість місяців, для орендарів, які беруть участь в аукціоні з оренди державного майна з метою переміщення виробництв, активів і потужностей для здійснення господарської діяльності, розміщених на території, визначеній Кабінетом Міністрів України, а також механізму підтвердження права на застосування пільгової орендної плати.

27.05.2022 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" (далі - Постанова №634), якою серед іншого також встановлені пільги щодо орендної плати за оренду комунального майна.

Так, у підпункті 1 пункту 1 Постанови №634 (в редакції, що діяла в період спірних правовідносин з часу ії прийняття та не змінювалася по жовтень 2023 року ), установлено, що:

на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 року, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 року або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 року або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:

фізичні особи та фізичні особи-підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;

які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смтКраснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м.Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території);

звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Судом встановлено, що стягнення заборгованості заявлено за оренду комунального майна.

Відтак, суд висновує, що оскільки підпунктом 1 пункту 1 Постанови №634 виключено місто Харків з переліку адміністративно-територіальних одиниць, на які розповсюджується пільга щодо звільнення від сплати орендної плати орендарів комунального майна, то зазначена норма не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки предметом спору є стягнення орендної плати за оренду комунального майна, розташованого в м.Харків.

Не підлягають застосуванню також інші підпункти частини 1 Постанови №634, в редакціях, що діяли в період спірних правовідносин (березень 2022 року - жовтень 2023 року), оскільки вони стосуються встановлення пільг щодо сплати орендної плати для орендарів державного майна.

Крім цього, суд враховує, що Постановою Кабінету Міністрів України №512 від 07.05.2024 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», яка набрала чинності 08.05.2024, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 було доповнено підпунктом 1-1 такого змісту: орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.

Пунктом 2 наведеної постанови установлено, що нарахування орендної плати орендарям, визначеним підпунктом 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 1 січня 2024 року. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.

Як вже зазначалося судом, предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача заборгованості зі сплати за оренду комунального майна за період з березня 2022 року по жовтень 2023 року, тобто до 1 січня 2024 року. Вказане є підставою для висновку суду, що пільги, щодо сплати орендної плати, визначені підпунктом 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції Постанови №512 від 07.05.2024) на спірні правовідносини також не розповсюджуються.

Враховуючи викладене, суд висновує, що відповідач не був звільнений в силу закону від сплати орендних платежів за договором оренди № 367 Н комунального майна за період з березня 2022 року по жовтень 2023 року.

Частиною 6 ст. 762 Цивільного кодексу України, унормовано, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Однак матеріали справи доказів наявності таких обставин не містять.

Згідно з ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 статті 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Матеріалами справи підтверджується факт наявності у відповідача перед позивачем заборгованості з орендної плати за договором в розмірі 110118,45 грн.

Строк виконання відповідачем зобов'язань з оплати є таким, що настав.

Підстави для звільнення від сплати орендної плати відсутні. Доказів сплати заборгованості з орендної плати відповідачем до суду не надано. Отже відповідач не виконав обов'язок зі сплати орендної плати на користь позивача.

Суд перевірив періоди нарахування та відповідні розрахунки позивача, та висновує, що вони є арифметично правильними та відповідають вимогам законодавства та умовам договору, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог щодо стягнення заборгованості з орендної плати за договором оренди № 367 Н комунального майна, а саме, частини покрівлі площею 40,0 м.кв. будівлі літ. "А-2", розташованої по вул.Сумській, 37 у м. Харків, в розмірі 110118,45 грн.

Щодо звільнення орендованої частини покрівлі та повернення майна, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 41 Конституції України та статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю та мирно володіти своїм майном; право приватної власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Згідно з приписами статтей 317, 319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, які він реалізує на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Статтею 391 ЦК України унормовано, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до ч.1 ст.785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Частиною 2 статті 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" унормовано, що договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

Статтею 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Судом встановлено, що 26.09.2023 року Позивач направив на адресу електронної пошти відповідача Повідомлення про дострокове припинення Договору оренди комунального майна № 367 Н від 04.03.2019 (вих. № 01-37/2223, а.с. №55-56). Вказаний лист був доставлений відповідачу, що підтверджується даними поштового сервісу ukr.net (а.с. №57). Повідомлення також було направлено на юридичну адресу Товариства поштою цінним відправленням (накладна № 6102271235339), а також на адресу контактної особи ОСОБА_1 (накладна № 6102271235347). Обидва відправлення були повернуті позивачу у зв'язку з неотриманням їх адресатами

Згідно з абзацом третім п. 12.8 Договір вважається припиненим на п'ятий робочий день після надіслання Орендодавцем або Балансоутримувачем Орендарю листа про дострокове припинення цього договору.

Відтак, Договір був достроково припинений на вимогу Орендодавця 03.10.2023 року.

Відповідно до абз. 1, 2 п. 4.1., п. 4.3. ст. 4 та ст. 12 Розділу ІІ Договору у разі припинення Договору Орендар зобов'язаний звільнити протягом трьох робочих днів орендоване Майно і повернути його за актом повернення Майна (далі - Акт), а також сплатити орендну плату, пеню (за наявності) та відшкодувати витрати Балансоутримувача по утриманню Майна, нараховані до дати, що передує даті повернення Майна з оренди. Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Акта Балансоутримувачем та Орендарем.

У зв'язку з достроковим припиненням договору оренди комунального майна №367 Н від 04.03.2019 року, суд висновує, що правові підстави для зайняття відповідачем орендованого майна відсутні.

Враховуючи викладене, у зв'язку із достроковим припиненням договору оренди комунального майна № 367 Н від 04.03.2019 року за рішенням орендодавця, суд вважає позовні вимоги щодо зобов'язання ТОВ "Інвол А" звільнити частину покрівлі площею 40,0 м.кв. будівлі літ. "А-2", розташованої по вул. Сумській, 37 у м. Харків, що знаходиться на балансі Комунального закладу "Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості", та зобов'язати повернути зазначене майно Харківській обласній раді за актом приймання-передачі, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення неустойки суд зазначає наступне

Відповідно до абз. 1, 2 п. 4.1., п. 4.3. ст. 4 та ст. 12 Розділу ІІ Договору у разі припинення Договору Орендар зобов'язаний звільнити протягом трьох робочих днів орендоване Майно і повернути його за актом повернення Майна (далі - Акт), а також сплатити орендну плату, пеню (за наявності) та відшкодувати витрати Балансоутримувача по утриманню Майна, нараховані до дати, що передує даті повернення Майна з оренди. Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Акта Балансоутримувачем та Орендарем.

Судом установлено, що Договір був достроково припинений на вимогу Орендодавця 03.10.2023 року.

06.10.2023 року, на виконання наведених приписів Договору, обласна рада повідомила Балансоутримувача про розірвання Договору (вих. № 01-37/2327) та запропонувала здійснити дії, передбачені пунктом 4.2. Договору.

Листом від 05.12.2023 року № 352/01-20 Балансоутримувач повідомив обласну раду про те, що акти повернення з оренди нерухомого майна, які були направлені за юридичною адресою Відповідача, 04.12.2023 року повернулися без вручення.

Згідно з п. 4.4. Договору якщо Орендар не повертає майно після отримання від Балансоутримувача примірників акта повернення з оренди орендованого майна, Орендар сплачує до обласного бюджету неустойку у розмірі подвійної орендної плати за кожний день користування майном після дати припинення цього договору.

Згідно з пунктом 11.4 Договору стягнення заборгованості з орендної плати, пені та неустойки, передбачених цим договором, може здійснюватися на підставі рішення суду.

Неустойка нарахована за період з 04.10.2023 по 31.08.2025 у розмірі 419529,79 грн.

Частиною 2 статті 785 ЦК України передбачено, що якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Неустойка за частиною другою статті 785 ЦК України має спеціальний правовий режим, який обумовлений тим, що зобов'язання наймача (орендаря) з повернення об'єкта оренди є майновим і виникає після закінчення дії Договору. Наймодавець (орендодавець) у цьому випадку позбавлений можливості застосовувати щодо недобросовісного наймача інші ефективні засоби впливу задля виконання відповідного зобов'язання, окрім як використання права на стягнення неустойки в розмірі подвійної плати за користування орендованим майном.

Частиною 1 статті 785 ЦК України передбачено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Судом установлено, що листом від 05.12.2023 року №352/01-20, Балансоутримувач повідомив обласну раду про те, що акти повернення з оренди нерухомого майна, які були направлені за юридичною адресою Відповідача, 04.12.2023 року повернулися без вручення.

Враховуючи вищевикладене, а також наведені норми чинного законодавства та умови договору, перевіривши відповідний розрахунок, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення неустойки в розмірі 419529,79 грн є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідачем позовні вимоги не спростовані, правом на викладення своєї позиції відповідач не скористався.

Враховуючи викладене, з урахуванням зазначених норм суд висновує, що позовні вимоги позивача про зобов'язання ТОВ "Інвол А" звільнити частину покрівлі площею 40,0 м.кв. будівлі літ. "А-2", розташованої по вул. Сумській, 37 у м. Харків, що знаходиться на балансі Комунального закладу "Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості", та зобов'язання повернути зазначене майно Харківській обласній раді за актом приймання-передачі, а також стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати за договором оренди комунального майна від 4 березня 2019 року № 367 Н на загальну суму 529 648, 24 грн, з яких: 110 118,45 грн суми заборгованості з орендної плати за період з 01.03.2022 по 03.10.2023 та неустойки за період з 04.10.2023 по 31.08.2025 на суму 419 529,79 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Ураховуючи те, що позов задоволено повністю, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

При цьому суд враховує, що позовна заява подана позивачем через систему Електронний суд, проте позивач сплатив судовий збір у розмірі 10972,72 грн, не враховуючи коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, тобто надмірно сплатив судовий збір у сумі 2194,54 грн. Отже вірною сумою судового збору за подання даного позову до суду є сума 8778,18 грн, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відтак сплачена сума судового збору у сумі 2194,54 грн може бути повернута позивачу з Державного бюджету на підставі п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" шляхом подання окремого клопотання.

На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 6, 11, 509, 525, 526, 530, 610-612, 625, 599, 627-629, 634, 655, 692, 712, 714 Цивільного кодексу України та ст. 4, 20, 73, 74, 77, 129, 130, 233, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвол А" (вул. Виноградна, буд. 33, смт. Бабаї, Харківської обл., 62403, код ЄДРПОУ 42583345) звільнити частину покрівлі площею 40,0 м.кв. будівлі літ. "А-2", розташованої по вул. Сумській, 37 у м. Харків, що знаходиться на балансі Комунального закладу "Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості", та зобов'язати повернути зазначене майно Харківській обласній раді (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 24283333) за актом приймання-передачі.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвол А" (вул. Виноградна, буд. 33, смт. Бабаї, Харківської обл., 62403, код ЄДРПОУ 42583345) на користь Харківської обласної ради (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 24283333, р/р UA598999980334109870000020649 в Казначействі України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК Харківської області, Харківська МТГ, код ЄДРПОУ - 37874947, код класифікації бюджету - 22080400) заборгованість з орендної плати за договором оренди комунального майна від 4 березня 2019 року № 367 Н на загальну суму 529 648, 24 грн, з яких:

- 110 118,45 грн суми заборгованості з орендної плати за період з 01.03.2022 по 03.10.2023 та неустойки за період з 04.10.2023 по 31.08.2025 на суму 419 529,79 грн.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвол А" (вул. Виноградна, буд. 33, смт. Бабаї, Харківської обл., 62403, код ЄДРПОУ 42583345) на користь Харківської обласної ради (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 24283333, р/р UA598999980334109870000020649 в Казначействі України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК Харківської області, Харківська МТГ, код ЄДРПОУ - 37874947, код класифікації бюджету - 22080400) судовий збір у розмірі 8778,18 грн.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено "27" листопада 2025 р.

Суддя Ю.Ю. Мужичук