8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"17" листопада 2025 р. м. ХарківСправа № 922/3209/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатої В.В.
при секретарі судового засідання Корнух В.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПУМА» (просп. Ювілейний, 45-Б, м. Харків, 61054)
про стягнення коштів
за участю представників:
позивача - не з'явився;
відповідача - не з'явився;
Харківська міська рада звернулась до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПУМА», в якому просить:
- Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПУМА» (просп. Ювілейний, 45-Б, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 31465070) на користь Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ: 04059243, платіжні реквізити: отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Харків, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947, рахунок (ІВАN) А508999980334109812000020649, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 18010600) 1 674 213 (один мільйон шістсот сімдесят чотири тисячі двісті тринадцять) грн 09 коп. заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові, відповідно до договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 040670300022, за період з 02.04.2017 по 28.02.2022.
- Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПУМА» (просп. Ювілейний, 45-Б, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 31465070) на користь Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243, платіжні реквізити: отримувач - Харківська міська рада, код отримувача (ЄДРПОУ) - 04059243, рахунок (ІВАN) -UА518201720344240012000032986, банк - Державна казначейська служба України м. Київ, МФО - 820172) витрати зі сплати судового збору у розмірі 25 113 (двадцять п'ять тисяч сто тринадцять) грн 20 коп.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.09.2025 позовну заяву Харківської міської ради (вх. № 3209/25) залишено без руху. Встановлено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Встановлено позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду доказів оплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, а саме доказів сплати судового збору у розмірі 20090,56 грн.
23.09.2025 через систему “Електронний суд» представником позивача подано заяву про усунення недоліків за вх. № 21974 разом з доказами оплати судового збору у розмірі 25113,20 грн. (платіжна інструкція № 974 від 09.09.2025), доказами направлення позовної заяви відповідачу та додатками до позову.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/3209/25. Постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін. Призначено підготовче засідання на 13 жовтня 2025 року о 15:00.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 13.10.2025 відкладено підготовче засідання на "27" жовтня 2025 р. о 14:45 год.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 27.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на "10" листопада 2025 р. о 15:10 год.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 10.11.2025 знято з розгляду справу № 922/3209/25, призначену до розгляду у судовому засіданні на "10" листопада 2025 р. о 15:10 год. Призначено розгляд справи № 922/3209/25 у судовому засіданні на "17" листопада 2025 р. о 14:20 год. Попереджено, що дату та час проведення судового засідання може бути змінено, з урахуванням поточної обстановки у місті Харкові, про що учасників справи буде повідомлено додатково ухвалою суду.
17.11.2025 представником позивача подано заяву про розгляд справи без участі представника за вх. № 26700, в якій підтримує позовні вимоги.
В призначене судове засідання 17.11.2025 учасники справи своїх представників не направили.
Відповідно до ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Водночас, суд звертає увагу на те, що явка сторін у судове засідання обов'язковою не визнавалась, а брати участь у судових засіданнях є правом учасників справи, що встановлено ст. 42 ГПК України.
Окрім того, матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій та надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог чи заперечень.
Разом з цим, за висновками суду у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами.
Отже, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
10.11.2006 між Харківською районною державною адміністрацією та ТОВ «ПУМА» укладено договір оренди землі від 10.11.2006, зареєстрований 19.12.2006 у Харківському районному відділі ХРФ ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від № 040670300022 на користування земельною ділянкою, яка знаходилася за межами населеного пункту (в районі примикання вул. Н. Ужвій до вул. Командарма Корка) на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області площею 0,4000 га несільськогосподарського призначення - землі роздрібної торгівлі та телекомунікаційних послуг для будівництва та обслуговування магазину будівельних матеріалів та продуктів харчування, строком на 50 років (далі - Договір).
Пунктом 5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 31 361,98 грн.
Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Кулиничівської селищної ради, в розмірі 8 % від грошової оцінки земельної ділянки, в загальній сумі 2 508,96 грн на рік.
Відповідно до п. 10 Договору обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Постановою Верховної Ради України від 06.09.2012 № 5215-VI «Про зміну і встановлення меж міста Харків, Дергачівського і Харківського районів Харківської області» змінено межі міста Харків, Дергачівського і Харківського районів Харківської області, в зв'язку з чим, вищезазначена земельна ділянка площею 0,4000 га увійшла до земель міста Харкова.
Рішенням Харківської міської ради від 24.02.2016 № 132/16 впорядковано адресу вищевказаної земельної ділянки, яка перейшла до комунальної власності Харківської міської ради, на нову - вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.02.2021 № НВ-6314897842021 за адресою: м. Харків, вул. Леся Сердюка, 68, розташована земельна ділянка з кадастровим номером 6310136600:15:005:0011 загальною площею 0,4000 га.
10.11.2021 між Харківською міською радою та ТОВ «ПУМА» укладено додаткову угоду від 10.11.2021 до Договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 040670300022 (реєстрація змін до іншого речового права від 19.11.2021, що підтверджуються інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 30.08.2025 № 441584082).
Відповідно до п. 1 додаткової угоди до Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови, код КВЦПЗ - відсутній, з кадастровим номером 6310136600:15:005:001 і, яка розташована м. Харків, вул. Леся Сердюка, 68.
Згідно п. 2 додаткової угоди до Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4000 га.
Відповідно до п. 5 додаткової угоди до Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 10 418 849 грн.
Абзацом 2 пунктом 9 додаткової угоди до Договору передбачено, що орендна плата за земельну ділянку за рік становить 4,8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 10 додаткової угоди до договору передбачено, що у подальшому орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених відповідно до законодавства.
Як вказує позивач, цей позов стосується стягнення заборгованості з ТОВ «ПУМА» за користування земельною ділянкою по вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 04067030022, за період з 02.04.2017 по 28.02.2022.
За розрахунком позивача, розмір орендної плати з урахуванням індексу інфляції, яку повинно було сплатити ТОВ «ПУМА» за період з 02.04.2017 по 31.12.2019 за Договором складає:
- за період 02.04.2017-31.12.2017 - 7 547,09 грн;
- за період 01.01.2018-31.12.2018- 11 028,06 грн;
- за період 01.01.2019-31.12.2019- 11 897,59 грн.
Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018» затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018.
З посиланням на постанову Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 року у справі № 914/2848/22 позивач зазначає, що з дати вступу в дію нормативної грошової оцінки земель міста Харкова відповідач мав сплачувати новий розмір орендної плати.
Тому, за розрахунком позивача, розмір орендної плати, яку повинно було сплатити ТОВ «ПУМА» за період з 01.01.2020 по 18.11.2021 з урахуванням нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 та індексів інфляції складає:
- за період 01.01.2020 -31.12.2020 - 777 423,76 грн;
- за період 01.01.2021 - 18.11.2021 - 814 626,84 грн.
Згідно з листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 30.07.2025 № 16416/5/20-40-04-07-12 ТОВ «ПУМА» обліковується платником орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310136600:15:005:0011 загальною площею 0,4000 га.
Відповідно до вказаного листа, за даними податкових декларацій з плати за землю, платником (ТОВ «ПУМА») задекларовано до сплати: за 2017 рік - 5 969,64 грн (497,47 грн щомісячно), за 2018 рік - 5 969,64 грн (497,47 грн щомісячно), за 2019 рік - 5 969,64 грн (497,47 грн щомісячно), за 2020 рік - 5 969,64 грн (497,47 грн щомісячно), за січень-листопад 2021 року - 5 123,94 грн (за січень-жовтень 497,47 грн щомісячно, за листопад 149,24 грн) орендної плати. Також платником задекларовано до сплати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310136600:15:005:0011 площею 0,4 га за листопад-грудень 2021 року - 70 848,18 грн (за листопад 29 172,78 грн, за грудень 41 675,40 грн), за січень-лютий 2022 року - 76 404,80 грн (38 202,40 грн щомісячно) орендної плати. За даними інтегрованої картки платника ІКС «Податковий блок» задекларовані підприємством податкові зобов'язання по орендній платі за 2017-2021 роки ТОВ «ПУМА» сплачено. За січень-лютий 2022 року сплата не здійснювалась.
Отже, відповідно до розрахунку позивача, за період з 02.04.2017 по 28.02.2022 ТОВ «ПУМА» мало сплатити орендну плату у загальному розмірі 1 772 554,78 грн. Втім, за період з 02.04.2017 по 28.02.2022 ТОВ «ПУМА» сплачено та задекларовано орендну плату у загальному розмірі 98 341,69 грн. Різниця між нарахованою та сплаченою орендною платою за період з 02.04.2017 по 28.02.2022 складає 1 674 213,09 грн.
Таким чином, за розрахунком позивача, заборгованість зі сплати орендної плати за користування ТОВ «ПУМА» земельною ділянкою загальною площею 0,4000 га по вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові з кадастровим номером 6310136600:15:005:0011, відповідно до договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 040670300022 за період з 02.04.2017 по 28.02.2022 складає 1 674 213,09 грн.
Враховуючи вказане, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 1 674 213,09 грн заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові, відповідно до договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 040670300022, за період з 02.04.2017 по 28.02.2022.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
В частині 1 статті 638 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно із частиною 1 статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
За приписами статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Положеннями частини 5 статті 16 та частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України самостійними суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Згідно з частина 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є в тому числі орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування.
Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Як зазначено судом вище та встановлено судом, 10.11.2006 між Харківською районною державною адміністрацією та ТОВ «ПУМА» укладено договір оренди землі від 10.11.2006, зареєстрований 19.12.2006 у Харківському районному відділі ХРФ ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від № 040670300022 на користування земельною ділянкою, яка знаходилася за межами населеного пункту (в районі примикання вул. Н. Ужвій до вул. Командарма Корка) на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області площею 0,4000 га несільськогосподарського призначення - землі роздрібної торгівлі та телекомунікаційних послуг для будівництва та обслуговування магазину будівельних матеріалів та продуктів харчування, строком на 50 років (далі - Договір).
Пунктом 5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 31 361,98 грн.
Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Кулиничівської селищної ради, в розмірі 8 % від грошової оцінки земельної ділянки, в загальній сумі 2 508,96 грн на рік.
Відповідно до п. 10 Договору обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Постановою Верховної Ради України від 06.09.2012 № 5215-VI «Про зміну і встановлення меж міста Харків, Дергачівського і Харківського районів Харківської області» змінено межі міста Харків, Дергачівського і Харківського районів Харківської області, в зв'язку з чим, вищезазначена земельна ділянка площею 0,4000 га увійшла до земель міста Харкова.
Рішенням Харківської міської ради від 24.02.2016 № 132/16 впорядковано адресу вищевказаної земельної ділянки, яка перейшла до комунальної власності Харківської міської ради, на нову - вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.02.2021 № НВ-6314897842021 за адресою: м. Харків, вул. Леся Сердюка, 68, розташована земельна ділянка з кадастровим номером 6310136600:15:005:0011 загальною площею 0,4000 га.
Також судом встановлено, що 10.11.2021 між Харківською міською радою та ТОВ «ПУМА» укладено додаткову угоду від 10.11.2021 до Договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 040670300022 .
Відповідно до п. 1 додаткової угоди до Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови, код КВЦПЗ - відсутній, з кадастровим номером 6310136600:15:005:001 і, яка розташована м. Харків, вул. Леся Сердюка, 68.
Відповідно до п. 5 додаткової угоди до Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 10 418 849 грн.
Абзацом 2 пунктом 9 додаткової угоди до Договору передбачено, що орендна плата за земельну ділянку за рік становить 4,8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 10 додаткової угоди до договору передбачено, що у подальшому орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених відповідно до законодавства.
У відповідності до ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Висновки стосовно того, що орендна плата має вноситись орендарями відповідно до умов договору із урахуванням індексів інфляції, викладені у п. 41 постанови Верховного суду Касаційного господарського суду від 07.10.2019 у справі № 922/3321/18, у п.п. 50, 57, 61 постанови Верховного суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 16.03.2020 у справі № 922/1658/19.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону передбачено як об'єкти індексації грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, що не мають разового характеру, перелік яких визначено у частині першій цієї статті; водночас, частиною другою статті 2 цього Закону законодавець передбачив право Кабінету Міністрів України встановлювати інші об'єкти індексації, поряд з тими, що зазначені у частині першій цієї статті.
З метою реалізації Закону Кабінет Міністрів України постановою № 1078 від 17.07.2003 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), пунктом 1 якого передбачено, що Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (пункти 1', 4 Порядку).
Відповідно до наказу Держкомстату «Про затвердження Методики розрахунку базового індексу споживчих цін» від 27.07.2007 № 265 індекс споживчих цін - показник, що характеризує зміни у часі загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Він є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг у поточному періоді порівняно з базисним.
Згідно із Наказом Державного комітету статистики України від 14.11.2006 №519 «Про затвердження Методологічних положень щодо організації статистичного спостереження за змінами цін (тарифів) на споживчі товари (послуги) і розрахунку індексу споживчих цін» інфляція - це знецінювання грошей і безготівкових коштів, що супроводжується ростом цін на товари і послуги.
Суть інфляції полягає в тому, що національна валюта знецінюється по відношенню до товарів, послуг та іноземної валюти, які зберігають стабільність своєї купівельної спроможності. При чому процес інфляції відбувається не впродовж лише одного місяця, а на протязі тривалого часу.
В зв'язку з цим, індекс інфляції і застосовується щомісяця до суми орендної плати за минулий місяць, який також був обчислений з урахуванням індексу інфляції за відповідний місяць. Дане застосування індексу інфляції і є кумулятивним, та запобігає знеціненню грошових коштів відповідно до товарів та послуг.
Верховний Суд у постанові від 21.12.2021 року у справі №904/2820/18 зазначив, що сплата орендних платежів за землю без урахування індексів інфляції може свідчити про порушення умови укладеного між сторонами договору оренди землі.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2024 року у справі № 914/2848/22 зазначено наступне: «Велика Палата Верховного Суду зауважує, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою.Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки».
Рішенням 25 сесії ХМР 7 скликання від 27.02.2019 року № 1474/19 затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року, що застосовується з 01.01.2020 року.
У відповідності до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 03.09.2021 № 3478, нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,4000 га по вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові з кадастровим номером 6310136600:15:005:0011 у 2021 році становила 10 418 849 грн.
Згідно інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, функції якого на цей час виконує Держгеокадастр, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 2020 рік - 1,0; 2021 рік -1,1.
За таких обставин, з моменту затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідач мав сплачувати орендну плату в новому розмірі. Внесення будь-яких змін до договору оренди не потребується.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з статтею 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Згідно пункту "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати оренду плату.
Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок суми заборгованості, з урахуванням листа Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 30.07.2025 № 16416/5/20-40-04-07-12, суд зазначає, що він здійснений арифметично вірно, а отже заборгованість відповідача зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові, відповідно до договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 040670300022, за період з 02.04.2017 по 28.02.2022 складає 1 674 213,09 грн.
Разом з цим, доказів оплати відповідачем заборгованості з орендної плати за земельну ділянку матеріали справи не містять, як і не містять доказів, які б спростовували розмір такої заборгованості.
Згідно статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
В матеріалах справи відсутні, а відповідачем, в порушення ст.ст. 73, 74 ГПК України, не надано доказів, які б спростовували наявність заборгованості перед позивачем, а також доказів, які б свідчили про здійснення відповідачем погашення заборгованості з орендної плати.
А отже, враховуючи вищенаведене, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем належними та допустимими доказами не спростував, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові, відповідно до договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 040670300022, за період з 02.04.2017 по 28.02.2022 у розмірі 1 674 213, 09 грн. обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами, а тому підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, відповідно до якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У зв'язку із задоволенням позову в повному обсязі, судовий збір у розмірі 25 113,20 грн. покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПУМА» (просп. Ювілейний, 45-Б, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 31465070) на користь Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ: 04059243, платіжні реквізити: отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Харків, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947, рахунок (ІВАN) А508999980334109812000020649, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 18010600) 1 674 213 (один мільйон шістсот сімдесят чотири тисячі двісті тринадцять) грн 09 коп. заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Леся Сердюка, 68 у м. Харкові, відповідно до договору оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованого 19.12.2006 за № 040670300022, за період з 02.04.2017 по 28.02.2022.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПУМА» (просп. Ювілейний, 45-Б, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 31465070) на користь Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243, платіжні реквізити: отримувач - Харківська міська рада, код отримувача (ЄДРПОУ) - 04059243, рахунок (ІВАN) -UА518201720344240012000032986, банк - Державна казначейська служба України м. Київ, МФО - 820172) витрати зі сплати судового збору у розмірі 25 113 (двадцять п'ять тисяч сто тринадцять) грн 20 коп.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, з урахуванням приписів п.п. 17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України.
Позивач: Харківська міська рада (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПУМА» (просп. Ювілейний, 45-Б, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 31465070).
Повне рішення складено "26" листопада 2025 р.
Суддя В.В. Усата
справа № 922/3209/25