Рішення від 18.11.2025 по справі 922/3140/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" листопада 2025 р. м. ХарківСправа № 922/3140/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кухар Н.М.

при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243; місцезнаходження: м-н Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегіон" (код ЄДРПОУ 32136574; місцезнаходження: вул. Ясенева, 6, м. Харків, 61082)

про стягнення 401 819,00 грн

за участю представників:

позивача - Бенденжука Л.О.,

відповідача - Чернишової Я.О.,

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада 03.09.2025 звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегіон" про стягнення з відповідача на свою користь 401 819,00 грн заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Автогенній, 12-Б у м. Харкові, відповідно до договору оренди землі від 27.04.2017 № б/н (номер запису про інше речове право: 20447464, дата державної реєстрації 15.05.2017), за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.09.2025 позовну заяву Харківської міської ради залишено без руху; надано позивачу строк 10 днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.09.2025 позовну заяву Харківської міської ради прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі №922/3240/25 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання на 21.10.2025.

У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 14.10.2025, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що загальна сума сплачених коштів за період 2020-2022, становить 666744,69 грн. Вказані дані свідчать про належне виконання ТОВ "Мегіон" своїх договірних та податкових обов'язків. Відповідач зазначає, що він неухильно дотримувався положень чинного законодавства України, здійснював щорічну індексації нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, і керувався при їх обчисленню положеннями Договору, Податкового кодексу України, Законів України "Про оренду землі", "Про оцінку земель", а також Положеннями та Порядками, затвердженими Позивачем в сфері правовідносин оренди земельних ділянок в м. Харкові. Жодних вимог, претензій від позивача як орендодавця, чи контролюючих органів, уповноважених на перевірку своєчасності та повноти сплати платежів до місцевого бюджету не надходило. Розмір орендної плати та порядок її розрахунку визначаються виключно умовами договору. Отже, відповідач вважає, що наданий позивачем витяг з ДЗК щодо нормативної грошової оцінки не може бути застосований як належний доказ для умов здійснення розрахунку орендної плати у період з 01.01.2020 по 01.03.2021 у розмірі 20 174 301 грн. Як вказує відповідач, матеріали справи не містять жодних доказів щодо укладання між сторонами спору будь-яких додаткових угод щодо застосування з 01.01.2020 року зміненої нормативно грошової оцінки, як це передбачає відповідний Порядок, прийнятий самим позивачем на виконання вимог чинного законодавства, в тому числі Податкового кодексу України, з метою впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. На думку відповідача, посилання позивача на автоматичне застосування зміни розміру нормативно грошової оцінки землі, не відповідає положенням Договору оренди землі від 27.04.2017 та рішенню № 1908/19 від 18.12.2019, прийнятому самим позивачем, в тому числі на виконання п.п. 271.2. п. 271 ПК України. Отже, позивач вважає, що позовні вимоги щодо стягнення грошових коштів за неналежне виконання умов договору з боку відповідача, позивачем не обґрунтовані, не доведені матеріалами справи, спростовані відповідачем, тому не підлягають задоволенню.

21.10.2025 позивач надав до суду відповідь на відзив відповідача, в якій, зокрема, зазначив, що нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування. Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми. Позовна вимога про стягнення орендної плати, несплаченої орендарем, у даному випадку відповідає належному способу захисту орендодавця. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Протокольною ухвалою господарського суду від 21.10.2025 підготовче провадження у справі № 922/3140/25 було закрито та призначено розгляд справи по суті на 11.11.2025.

22.10.2025 до суду надійшли додаткові пояснення відповідача в обґрунтування заперечень на доводи позивача, викладені у відповіді на відзив відповідача. Зокрема, відповідач зазначив, що твердження позивача є необґрунтованими та такими, що не підтверджуються матеріалами справи. Зміна нормативної грошової оцінки земель міста Харкова не могла автоматично впливати на умови договору оренди землі від 27.04.2017, укладеного за типовою формою, затвердженою рішенням № 960/12 від 19.12.2012, оскільки лише редакція від 17.04.2019 передбачає право орендаря на самостійний перерахунок орендної плати без укладення додаткової угоди. Відсутність відповідного пункту у договорі оренди землі від 27.04.2017, а також невиконання позивачем обов'язку ініціювати внесення змін у встановленому порядку, виключають можливість визнання нарахувань орендної плати, здійснених позивачем, правомірними. Отже, відповідач вважає, що вимоги Харківської міської ради підлягають відхиленню як такі, що не відповідають фактичним обставинам справи та нормам права.

10.11.2025 відповідач звернувся до суду з клопотанням про долучення до матеріалів справи листа Головного управління ДПС у Харківській області від 05.11.2025 № 58014/6/20-40-04-04-13. На думку відповідача, наведений документ має істотне доказове значення, оскільки підтверджує, що саме Харківська міська рада є суб'єктом, відповідальним за подання та оновлення інформації про діючі договори оренди земельних ділянок і відомостей щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які використовуються податковими органами при визначенні бази оподаткування орендної плати.

Протокольною ухвалою господарського суду від 11.11.2025 клопотання відповідача було задоволено судом; лист Головного управління ДПС у Харківській області від 05.11.2025 № 58014/6/20-40-04-04-13 долучено до матеріалів справи; у судовому засіданні оголошено перерву до 18.11.2025 до 15:20.

18.11.2025, присутній у судовому засіданні після перерви представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечувала на підставах, викладених у відзиві на позовну заяву, та просила відмовити у його задоволенні.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

На підставі рішення 10 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 21.12.2016 № 461/16 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" 27.04.2017 між Харківською міською радою (позивач, орендодавець) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегіон" (відповідач, орендар) укладено Договір оренди землі № б/н (номер запису про інше речове право: 20447464, дата державної реєстрації 15.05.2017) (далі - Договір).

Відповідно до умов вищезазначеного Договору, ТОВ "Мегіон" було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,8468 га по вул. Автогенній, 12-Б у м.Харкові (кадастровий номер 6310138500:12:002:0037) несільськогосподарського призначення - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ. "Б-2" (склад з інструментальним цехом), літ. "А-1" (будівля охорони), літ. "К-1" (склад) строком до 31.12.2041.

Пунктом 5 Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору згідно з витягом (дата формування витягу 14.02.2017) становить 10 813 128 грн.

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Абзацом 2 пункту 9 Договору передбачено, що розмір орендної плати за земельну ділянку на рік згідно з розрахунком № 32/17 від 23.03.2017 становить 2,044% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає 221 020,34 грн, або в місяць 18 418,36 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6310138500:12:002:0037 загальною площею 0,8468 га по вул. Автогенній, 12-Б м.Харкові у 2020-2021 роках становила 20 174 301 грн, у 2022 році - 22 191 731,10 грн.

Отже, розмір орендної плати за Договором (2,044 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки), яку повинно було сплачувати ТОВ "Мегіон" після вступу в дію Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 - з 01.01.2020 становить:

- у 2020 році - 34 363,56 грн в місяць, за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 (крім березня 2020 року) становить 377 999,16 грн;

- у 2021 році - 34 363,56 грн в місяць, за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 412 362,72 грн;

- у 2022 року - 37 799,92 грн в місяць, за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 становить 75 599,84 грн.

Згідно з листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 28.08.2025 № 18507/5/20-40-04-07-12, ТОВ "Мегіон" за земельну ділянку сплачено за 11 місяців 2020 року - 202 601,98 грн, за 2021 рік - 221 020,34 грн, за 2022 рік - 243 122,37 грн орендної плати.

Отже, як вказує позивач, заборгованість зі сплати орендної плати за користування ТОВ "Мегіон" земельною ділянкою, розташованою по вул. Автогенній, 12-Б у м. Харкові (кадастровий номер 6310138500:12:002:0037) відповідно до договору оренди від 27.04.2017 № б/н (номер запису про інше речове право: 20447464, дата державної реєстрації 15.05.2017), за період з 01.01.2020 по 28.02.2022 складає 401 819,00 грн.

Заперечуючи проти позову, відповідач, зокрема, зазначив, що відповідно до п.36 Договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У період, що досліджується в межах даного спору, а саме з 01.01.2020 по 28.02.2022, умови Договору щодо розміру та порядку розрахунку орендної плати були регламентовані пунктом 5 та 9 Договору, в редакції, що діє від 27.04.2017. Відповідач сумлінно та в повному обсязі виконував свої зобов'язання щодо сплати орендної плати за період з 01.01.2020 по 28.02.2022. Жодних вимог, претензій від позивача як орендодавця, чи контролюючих органів, уповноважених на перевірку своєчасності та повноти сплати платежів до місцевого бюджету не надходило. Посилання позивача на автоматичне застосування зміни розміру нормативно грошової оцінки землі, на думку відповідача, не відповідає положенням Договору оренди землі від 27.04.2017 та рішенню № 1908/19 від 18.12.2019, прийнятому самим позивачем, в тому числі на виконання п.п. 271.2 п. 271 ПК України.

З'ясувавши усі фактичні обставини спору та надавши їм правову кваліфікацію, суд приймаючи рішення у цій справі, виходить з наступного.

Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Орендна плата за земельні ділянки має "подвійну природу". З одного боку, підставою для нарахування орендної плати є договір оренди земельної ділянки. З іншого - орендна плата є, по-суті, одним із податків, а отже, його справляння відбувається з урахуванням норм Податкового кодексу України.

Податковим кодексом України, зокрема, встановлено, що плата за землю обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; (п. п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136 п.14.1 ст.14).

Абзацом 1 п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За змістом ст. 13 Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону, однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом ч. 1, ч. 2 ст. 21 Закону, орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Виходячи із положень ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Обов'язок своєчасної сплати за землю передбачено ст. 96 ЗК України, відповідно до якої землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (п. "в").

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України "Про оцінку земель".

Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Пунктом 271.2 статті 271 ПК України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 дійшла висновку, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

З огляду на наведене, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 по справі № 914/2848/22 конкретизувала свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону № 1378-IV, статті 21 Закону № 161-XIV, пункту 271.2 статті 271 ПК України, викладений у постанові від 09.11.2021 по справі №635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Велика Палата Верховного Суду зауважила, що задоволення позовної вимоги про визнання укладеною спірної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки судове рішення про визнання укладеною спірної додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Отже, зазначена позовна вимога не відповідає критеріям належного та ефективного способу захисту прав.

Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, несплаченої орендарем.

Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про оцінку земель" (далі - Закон), об'єктами оцінки земель є: територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, території оціночних районів та зон, земельні ділянки чи їх частини або сукупність земельних ділянок і прав на них, у тому числі на земельні частки (паї), у межах території України.

Згідно з ч. 4 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 №1474/19 "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018" затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018.

Вказана технічна документація застосовується для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок з 01.01.2020, яка по теперішній час не змінювалась.

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

У пункті 51 постанови Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19 зазначено, що чинне земельне законодавство, в тому числі стаття 20 Закону України "Про оцінку земель", не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.

Також, суд враховує Пункт 5 Договору, на який посилається відповідач, відповідно до якого :

" При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."

Отже, саме на відповідача покладений обов"язок самостійно зробити перерахунок нового розміру орендної плати.

Вищевикладене повністю спростовує доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву.

Водночас, з огляду на викладене, суд приходить до висновку про законність і обґрунтованість позовних вимог Харківської міської ради та вважає за необхідне задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати суд покладає на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегіон" (код ЄДРПОУ 32136574; місцезнаходження: вул. Ясенева, 6, м. Харків, 61082) на користь Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243; місцезнаходження: м-н Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003; платіжні реквізити: отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Харків, код отримувача (ЄДРПОУ) 37874947, рахунок (IBAN) UA508999980334109812000020649, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 18010600) - 401 819,00 грн заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Автогенній, 12-Б у м. Харкові, відповідно до договору оренди землі від 27.04.2017 № б/н (номер запису про інше речове право: 20447464, дата державної реєстрації 15.05.2017), за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегіон" (код ЄДРПОУ 32136574; місцезнаходження: вул. Ясенева, 6, м. Харків, 61082) на користь Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243; місцезнаходження: м-н Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003; платіжні реквізити: отримувач - Харківська міська рада, код отримувача (ЄДРПОУ) 04059243, рахунок (IBAN) UA518201720344240012000032986, банк - Державна казначейська служба України м. Київ, МФО - 820172) - витрати зі сплати судового збору в розмірі 6027,29 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст. 256-257 ГПК України.

Повне рішення складено "27" листопада 2025 р.

Суддя Н.М. Кухар