про відмову у відкритті провадження у справі
27.11.2025м. СумиСправа № 920/1592/25
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
розглянувши матеріали позовної заяви №23.08/25 від 23.11.2025 (вх. №6082, 6083)
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Метангаз - Моторс»
до відповідача: Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України»
про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Позивач 24.11.2025 звернувся з позовом до суду, в якому просить суд: визнати незаконним та скасувати рішення Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (код ЄДРПУ45202808, місце знаходження 40021, м. Суми, вул. Лебединська, 21) в частині задоволення акту про порушення № 00503 від 13.08.2025 по споживачу Товариство з обмеженою відповідальністю «Метангаз-Моторс» (код ЄДРПОУ06712351, місце знаходження: 40031, м. Суми, пр. Курський, 147) та донарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Метангаз-Моторс» обсягів необлікованого об'єму природного газу за період з 07.00 год 01.08.2025року по 17.00 год. 13.08.2025року в обсязі 207674,5 м?. на суму 5 819 625, 55 грн, оформлене протоколом №182 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 24.09.2025 року Сумської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» та актом-розрахунку без дати; зобов'язати Сумську філію Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» виконати умови Договору про розподіл природного газу, що укладений шляхом підписання заяви-приєднання договору №094206JS9RAP016, а саме: здійснити монтаж демонтованого 13.08.2025 року комерційного лічильника обліку природного газу Курс-01-G250-А1 заводський номер 6944, що належить ТОВ «Метангаз-Моторс» за адресою: м. Суми, пр. Перемоги, 147, та відновити газопостачання протягом двох робочих днів, а також просить суд стягнути з відповідача судові витрати по справі.
Відповідно до ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Частиною другою ст. 4 ГПК України встановлено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду.
Згідно з ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Відповідно до ст. 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами.
Згідно з ч. 3 ст. 29 ГПК України позови у спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, а також відокремленого підрозділу органу державної влади без статусу юридичної особи, можуть пред'являтися також за їх місцезнаходженням.
Між тим, позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Метангаз - Моторс» подано саме до Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», яка не є юридичною особою.
Сукупність вказаних норм законів унеможливлює визначення філії, як учасника господарської справи, через відсутність в останньої належної самостійної правоздатності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 175 ГПК України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що така позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Метангаз - Моторс» подана саме до філії не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, що в силу вимог п.1 ч.1 ст.175 ГПК України є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
При цьому, на виконання вимог ч. 6 ст. 175 ГПК України господарський суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що вказаний позов має бути поданий за правилами господарського судочинства, саме до юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України».
Крім того, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що він може звернутися до суду з відповідним клопотанням про повернення йому судового збору, сплаченого за розгляд даної позовної заяви у відповідності до ст.7 Закону України “Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 234, 235 ГПК України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом №23.08/25 від 23.11.2025 (вх. №6082, 6083) Товариства з обмеженою відповідальністю «Метангаз - Моторс» до Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про стягнення 36802 грн 92 коп.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Дана ухвала може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. ст. 255-257 ГПК України.
Ухвала підписана суддею 27.11.2025.
Суддя О.Ю. Резніченко