Рішення від 27.11.2025 по справі 625/373/25

625/373/25

Провадження № 2/625/123/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" листопада 2025 р. с. Різуненкове

Коломацький районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Скляренка М.О.,

за участю секретаря судового засідання Талавирі С.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селі Різуненкове Богодухівського району Харківської області цивільну справу за позовом Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятостідо ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю,

ВСТАНОВИВ:

15 жовтня 2025 року Харківський обласний центр зайнятості в особі директора Харківської філії Харківського обласного центру зайнятостіНаталії Гринь звернувся до Коломацького районного суду Харківської області із позовною заявою, в якій просив стягнути із ОСОБА_1 суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 2544 гривні 09 копійок.

Крім того позивач просив суд стягнути із відповідачки судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3028 гривень 00 копійок.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 шляхом подачі 17 серпня 2022 року заяви про надання статусу безробітного та заяви про отримання фінансової допомоги по безробіттю в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг - Портал «Дія» за спрощеною формою звернулася до Харківського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і за результатами розгляду вказаних вище заяв 22 серпня 2022 року їй надано статус безробітного з відкриттям персональної картки № НОМЕР_1 , а також у відповідності із п.п. 1, 3, 4 ст. 22, п.1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06 квітня 20220 року №624 (далі-Порядок №624, який діяв на час прийняття рішень по особі), їй призначено допомогу по безробіттю з 22 серпня 2022 року по 16 серпня 2023 року у розмірі встановленому законодавством, внаслідок чого за період із 12 вересня 2022 року по 19 грудня 2022 року на поточний рахунок ОСОБА_1 . Харківським міським центром зайнятості перераховано допомогу по безробіттю у сумі 26165 гривень 03 копійки.

Крім того, позивач вказав, що посадовою особою Харківського міського центру зайнятості в дистанційному режимі за допомогою телефону ОСОБА_1 ознайомлено з Індивідуальним планом працевлаштування безробітного, і остання у відповідності із п.п.4.2.7 цього плану, зобов'язалася інформувати Центр зайнятості протягом трьох робочих днів про обставини, які впливають на припинення реєстрації безробітного і в разі необхідності згідно чинного законодавства України - повернути суму виплаченого забезпечення і вартості наданих соціальних послуг, що передбачено ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Також, у позові зазначено, що 20 грудня 2022 року реєстрацію безробітної ОСОБА_1 припинено на підставі абзацу пункту 5-2 розділу ХІ Закону України «Про зайнятість населення» та «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженого постановою КМУ від 19 вересня 2018 року №792, у зв'язку із перебуванням безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.

Крім того, обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач вказав, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у відповідності із наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 робота Харківського міського центру зайнятості була організована у дистанційному режимі, а тому підбір ОСОБА_1 роботи, надання послуг служби зайнятості, підтвердження наміру шукати роботу та перебувати на обліку в службі зайнятості здійснювалися дистанційно за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку, зокрема і телефонним зв'язком, і під час проведених 30 серпня 2022 року, 12 вересня 2022 року, 29 вересня 2022 року, 26 жовтня 2022 року, 25 листопада 2022 року, 09 грудня 2022 року телефонних зав'язків ОСОБА_1 дистанційно отримувала консультації із працевлаштування, пропозиції роботи, а також підтверджувала свої наміри шукати роботу і перебувати на обліку у службі зайнятості. Водночас, відповідачка з 28 жовтня 2022 року вже перебувала за кордоном, з огляду на що Харківським міським центром зайнятості було проведено перевірку обґрунтованості виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття за результатом якої підтверджено, що будучи у статусі безробітної ОСОБА_1 перебувала за кордоном понад 30 календарних днів (з 28 жовтня 2022 року по 27 листопада 2022 року, тобто 31 календарний день), про що не повідомила фахівця Харківського міського центру зайнятості, і внаслідок невиконання своїх обов'язків щодо такого повідомлення ОСОБА_1 в подальшому незаконно отримала допомогу по безробіттю за період з 27 листопада 2022 року по 19 грудня 2022 року у сумі 2544 гривні 09 копійок.

З огляду на вказані вище обставини Харківський обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятостіпросить суд стягнути із ОСОБА_1 вищевказану суму виплаченої допомоги по безробіттю.

06 листопада 2025 року суддею Коломацького районного суду Харківської області відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження за вказаним вище позовом і справу призначено до розгляду у судовому засіданні, про що постановлено відповідну ухвалу.

Будь-які процесуальні дії, як то забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо, не вчинялися.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, водночас, 26 листопада 2025 року подав до суду письмову заяву за вх.№2176/01-55/25 (а.с. 55-59), в якій просив справу розглядати без участі представника Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, а також повідоми суд про підтримання позивачем заявлених ним вимог.

Частиною 3 статті 211 ЦПК України передбачено право учасника справи заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином в порядку, визначеному ст. 128 ЦПК України, шляхом направлення судової повістки за зареєстрованим місцем проживання відповідачки (а.с. 51,53-54).

Причини неявки відповідачка суду не повідомляла, будь-яких заяв та клопотань від неї не надходило, у встановлений ч. 7 ст. 178 ЦПК України строк відзиву на позовну заяву не подавала.

За загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Водночас згідно частини третьої вказаної статті Кодексу якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки у судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

За правилами, визначеними ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відповідачка своїм процесуальним правом участі у судовому засіданні не скористалася, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк без поважних причин не подала, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у відсутності відповідачки за наявними у справі матеріалами, які містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

Матеріали справи свідчать про те, що всім учасникам судового процесу судом створені належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог і заперечень, а також надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того судом вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством України повноважень, спрямованих на всебічне, повне та об'єктивне з'ясування всіх обставин справи.

У зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши письмові докази, долучені у якості додатку до позовної заяви, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.

Так, частиною 1 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

17 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Харківського міського центру зайнятості через Єдиний портал державних послуг «Дія» із заявами про надання статусу безробітного та про отримання фінансової допомоги по безробіттю (а.с. 8-9).

На підставі заяви відповідачки про надання статусу безробітного представником Харківського міського центру зайнятості 18 серпня 2022 року створено персональну картку № НОМЕР_1 , в якій міститься інформація про: останній вид зайнятості відповідачки ОСОБА_1 (економіст ПАТ «МЕГАБАНК»); дату та причини припинення останнього виду діяльності (11 серпня 2022 року (відмова від переведення в іншу місцевість (п. 6 ст. 36 КЗпП); дату надання статусу безробітного (22 серпня 2022 року на підставі ч.1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення»); припинення реєстрації (20 грудня 2022 року) (а.с. 7).

Крім того, у вказаній персональній картці містяться відомості про те, що у відповідності із Законом України «Про захист персональних даних» ОСОБА_1 дистанційно поінформована, що її персональні данні включені до єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості з метою надання послуг зі сприяння працевлаштуванню та перевірки даних, що зазначені в документах, поданих нею під час реєстрації як безробітного та протягом періоду перебування на обліку як шукаючого роботу. Також, відповідачка поінформована про те, що її персональні дані буде оброблено з метою здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої нею для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття.

Із додатку №1 «Відвідування особою територіального органу та отримані послуги» до персональної картки №203922081800062 ОСОБА_1 вбачається, що підбір роботи, надання послуг служби зайнятості, підтвердження наміру шукати роботу та перебувати на обліку в службі зайнятості ОСОБА_1 здійснювались дистанційно за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку, зокрема і телефонним зв'язком (а.с. 10-11).

У додатку №2 до персональної картки №203922081800062 ОСОБА_1 міститься інформація про рішення, прийняті центром зайнятості/філії ОЦЗ, стосовно зареєстрованого безробітного (а.с. 12).

З 22 серпня 2022 року ОСОБА_1 на підставі ч.1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю з 22 серпня 2022 року по 16 серпня 2023 року. В подальшому, згідно відповідного наказу, датованого 20 березня 2023 року, ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю, а також реєстрацію її як безробітного з 20 грудня 2022 року (у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів) на підставі п.3-3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.5-2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про зайнятість населення». Крім того, 21 березня 2023 року прийнято рішення про повернення суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг з 27 листопада 2022 року по 19 грудня 2022 року.

Аналогічні відомості містяться і у витязі із наказів про прийняті рішення стосовно ОСОБА_1 (персональна картка № НОМЕР_2 ) (а.с. 15-16), а також у

У додатку №4 до персональної картки №203922081800062 ОСОБА_1 містяться дані про призначення та виплату відповідачці допомоги по безробіттю на загальну суму 26165 гривень 03 копійки (а.с. 17-18).

Кар'єрним радником Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості ОСОБА_2 з однієї сторони та безробітною особою ОСОБА_1 складений індивідуальний план працевлаштування безробітного за №20392282200067 та додаток №2 до цього плану «Права та обов'язки зареєстрованих безробітних», з якими ОСОБА_1 ознайомлено онлайн в дистанційному режимі (а.с. 13-14).

У відповідності із п.п. 4.2.7 п. 4.2. Індивідуального плану відповідачка зобов'язалася Інформувати Центр зайнятості протягом трьох робочих днів про обставини, які впливають на припинення реєстрації безробітного, і у разі необхідності та згідно чинного законодавства України повернути суму виплаченого забезпечення і вартості наданих соціальних послуг, що передбачено ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 13).

Крім того, у відповідності із п.3 розділу 2 додатку №2 до індивідуального плану працевлаштування безробітного за №20392282200067 відповідачка ОСОБА_1 зобов'язалася своєчасно подавати відомості про обставини, які впливають на умови виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації (а.с. 14).

Листом за № 09-2857/22, датованим 07 грудня 2022 року, Харківський обласний центр зайнятості повідомив директорам БЦЗ/філій Харківського обласного центру зайнятості про надходження від Державної прикордонної служби України інформації щодо перебування зареєстрованих безробітних за кордоном понад 30 календарних днів, в переліку яких значиться ОСОБА_1 , яка виїхала за межі України 28 жовтня 2022 року та повернулася на територію України 27 листопада 2022 року (а.с. 22-23).

20 грудня 2022 року начальником відділу розслідування страхових випадків Харківського міського центру зайнятості Вікторією Качаловою та провідним інспектором з розслідування страхових випадків відділу розслідування страхових випадків Харківського міського центру зайнятості Наталією Євлаховою проведено звірку даних з Державної прикордонної служби України, за результатами якої встановлено, що під час перебування на обліку в статусі зареєстрованого безробітного ОСОБА_1 перебувала за кордоном більше 30 днів (виїхала з території України 28 жовтня 2022 року та в'їхала на територію України 27 листопада 2022 року), про що складений відповідний акт за №251/2022 (а.с. 25-26).

Порядком розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики №60/62 від 13 лютого 2009 року (далі - Порядок № 60/62), визначено механізм проведення центрами зайнятості розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення.

Згідно п. 2 Порядку № 60/62 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

З метою досудового врегулювання спору 23 грудня 2022 року позивач направив відповідачці лист-претензію за №ХМЦЗ-02-5941 про повернення нею безпідставно виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття за період з 27 листопада 2022 року по 08 грудня 2022 року в сумі 2544 гривні 09 копійок (а.с. 30).

Згідно наказу Міністра економіки України від 24 жовтня 2022 року за № 4132 Харківський міський центр зайнятості реорганізовано шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості та установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості (а.с. 31-32).

Наказом директора Харківського обласного центру зайнятості за №863 від 15 грудня 2022 року створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості (а.с. 33).

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

У відповідності із п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

У відповідності із п.2, 4 ч.2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» в редакції, чинній на час перебування відповідачки у статусі безробітного, зареєстровані безробітні зобов'язані відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів, а у період дії карантину або режиму надзвичайної ситуації, введення надзвичайного стану підтверджувати свій намір перебувати у статусі зареєстрованого безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв'язок, електронні засоби тощо) не рідше ніж один раз на 30 календарних днів. Крім того, передбачений обов'язок зареєстрованого безробітного протягом трьох робочих днів інформувати кар'єрного радника про: виїзд за межі України; обставини, які є підставою для припинення реєстрації, визначені частиною першою статті 45 цього Закону.

07 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» від 21 квітня 2022 року, яким доповнено: 1) пунктом 5-2 розділ ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про зайнятість населення», згідно якого під час дії воєнного стану реєстрація безробітного у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється з підстав, визначених частиною першою статті 45 цього Закону, а також у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів; 2) пунктом 3-3 розділ VIII «Прикінцеві положення» Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», згідно якого під час воєнного стану виплата допомоги по безробіттю припиняється з підстав, визначених статтею 31 цього Закону, а також у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.

У відповідності із абз. 2 п. 28 та п. 30 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженого постановою КМУ від 19 вересня 2018 року №792 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) зареєстрований безробітний у разі виїзду за кордон під час воєнного стану зобов'язаний повідомити про це центру зайнятості, а у разі перебування його за кордоном понад 30 календарних днів - подати до центру зайнятості відповідну заяву про припинення реєстрації як безробітного. Центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного, зокрема з дня встановлення факту перебування зареєстрованого безробітного за кордоном понад 30 календарних днів під час воєнного стану.

Згідно ч. 2 ст. 36 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» всі застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України така особа зобов'язана повідомити про це територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому особа зареєстрована як безробітна.

Частиною 3 ст. 36 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

На підставі досліджених у судовому засіданні доказів судом з'ясовано, що відповідачка ОСОБА_1 , будучи зареєстрованою в установленому порядку як безробітна, своєчасно не повідомила територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому вона зареєстрована як безробітна, про виїзд її за кордон і під час перебування за кордоном понад 30 календарних днів у період воєнного стану, не подала до центру зайнятості відповідну заяву про припинення реєстрації як безробітного, що призвело до незаконного отримання нею допомоги по безробіттю за період із 27 листопада 2022 року по 19 грудня 2022 року у сумі 2544 гривні 09 копійок, з огляду на що позовні вимоги Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, суд за правилами, визначеними ст. 141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути із відповідача на користь позивача суму сплаченого ним судового збору у розмірі 3028 гривень 00 копійок.

Керуючись ст.ст.12, 19, 81, 133,141, 259, 264, 265, 274-279ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятостідо ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний податковий номер: НОМЕР_3 , на користь Харківського обласного центру зайнятості (ідентифікаційний код юридичної особи - 03491277)суму виплаченої допомоги по безробіттю в період з 27 листопада 2022 року по 19 грудня 2022 року у розмірі 2544 (дві тисячі п'ятсот сорок чотири) гривні 09 (дев'ять) копійок.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний податковий номер: НОМЕР_3 , на користь Харківського обласного центру зайнятості (ідентифікаційний код юридичної особи - 03491277 судовий збір, сплачений позивачем, у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 27 листопада 2025 року.

Суддя М.О. Скляренко