Справа № 201/14628/25
Провадження № 1-кс/201/4959/2025
25 листопада 2025 року м. Дніпро
Соборний районний суд м. Дніпра у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , з секретарем судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 (ВКЗ), захисника ОСОБА_4 (ВКЗ), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 , погодженого прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 22025130000000102, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.02.2025 року, -
Короткий виклад клопотання.
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на те, що слідчими СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені за № 22025130000000102, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.02.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи, що ОСОБА_6 у вказаному кримінальному провадженні набула статусу підозрюваної у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, до слідчого за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, її оголошено у розшук, наявні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Позиції учасників.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в клопотанні.
Захисник просив у його задоволенні відмовити з огляду на недоведення ризиків.
Встановлені слідчим суддею обставини.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У березні-квітні 2014 року у м. Луганськ та в інших населених пунктах Луганської області розпочалася збройна агресія Російської Федерації (далі - РФ) шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств РФ, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Луганської області та порушення територіальної цілісності України.
В окремих містах та районах Луганської області, всупереч законодавству України, 11.05.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Луганської народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «луганська народна республіка» (далі - «лнр»).
У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників на території Луганської області так званої «лнр».
24.02.2022 РФ здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що РФ вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
Так, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено та затверджено відповідними Законами.
Зокрема, Указом Президента України від 20.10.2025 № 793/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб. Законом України від 21 жовтня 2025 № 4643-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Таким чином, в період із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час, на всій території України діє правовий режим воєнного стану.
Внаслідок ведення агресивної війни з боку РФ проти України, з 07.04.2014 місто Луганськ та інші населенні пункти Луганської області, які відносяться до Луганського району, захоплено збройними силами РФ спільно з незаконними збройними формуваннями т.зв. «лнр».
Відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до вказаного переліку вся територія Луганського району Луганської області з 07.04.2014 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації (далі - РФ) - сукупність державних органів і структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Тимчасово окупована РФ територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
З 23.09.2022 по 27.09.2022 на усій тимчасово окупованій території Луганської області та на т.зв. «закордонних дільницях» на території РФ було проведено незаконний референдум з питання «входження Луганської Народної Республіки до складу РФ на правах суб'єкта РФ».
30 вересня 2022 року підписано т.зв. «Договір між РФ та лнр про прийняття до РФ лнр та утворення у складі РФ нового суб'єкта» (мовою оригіналу: «Договор между Российской Федерацией и Луганской Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республикой и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта»), який у подальшому ратифіковано федеральним законом держави-агресора - РФ, внаслідок чого на тимчасово окупованій території Луганської області розпочалася перереєстрація та створення нових незаконних органів державної влади т.зв. «лнр», як суб'єкта РФ.
В порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Луганської області, з числа представників незаконного збройного формування т.зв. «лнр» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є органами окупаційної адміністрації РФ.
11.10.2022 на підставі «Приказа Федеральной таможенной службы России Министерства финансов Росссийской Федерации» № 850 «О создании Луганской таможни» (мовою оригіналу), на тимчасово окупованій території Луганської області створено т.зв. «Луганскую таможню» (мовою оригіналу), яка розташована за адресою: Луганська область, місто Луганськ, Ленінський район, вул. 26 Бакинських Комісарів, буд. 155, підпорядкувавши її (далі - мовою оригіналу): «Южному таможенному управлению», которое входит в единую федеральную централизованную систему таможенных органов Российской Федерации и обеспечивает реализацию задач и функций ФТС России в Южном федеральном округе».
Відповідно до статті 1 федерального закону РФ «О службе в таможенных органах Российской Федерации» (мовою оригіналу) від 21.07.1997 № 114-Ф3, «служба в таможенных органах является особым видом государственной службы граждан Российской Федерации (далее - граждане), осуществляющих профессиональную деятельность по реализации функций, прав и обязанностей таможенных органов, входящих в систему правоохранительных органов Российской Федерации» (мовою оригіналу).
Так, відповідно до розділу II постанови № 636 «правительства Российской Федерации» (мовою оригіналу) від 23.04.2021, визначений перелік повноважень «Федеральной таможенной службы РФ» (мовою оригіналу), яким також керується у своїй діяльності т.зв. «Луганская таможня» (мовою оригіналу).
У період часу з жовтня 2022 року, але не пізніше 02 березня 2023 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої збройної російської агресії проти України, маючи умисел на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України, отримала від невстановлених під час досудового розслідування осіб з числа представників т.зв. «лнр», підконтрольних державі-агресору - РФ, пропозицію зайняти посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме: в т.зв. «Луганской таможне» (мовою оригіналу), яка розташована за адресою: Луганська область, м. Луганськ, Ленінський район, вул. 26 Бакинських Комісарів, буд. 155, та є структурним підрозділом «Южного таможенного управления» (мовою оригіналу), яке у свою чергу є «региональным таможенным управлением федеральной таможенной службы рф» (мовою оригіналу), а саме: посаду т.зв. «головного державного митного інспектора відділу документаційного забезпечення Луганської митниці» (мовою оригіналу: «главного государственного таможенного инспектора отдела документационного обеспечения Луганской таможни»), діючи в порушення вимог Конституції та Законів України, умисно, добровільно погодилась на вказану пропозицію.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, у період часу з жовтня 2022 року, але не пізніше 02 березня 2023 року, більш точну дату під час досудового розслідування встановити не виявилось за можливе, ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання зайняти посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме: в т.зв. «Луганской таможне» (мовою оригіналу), яка розташована за адресою: Луганська область, м. Луганськ, Ленінський район, вул. 26 Бакинських Комісарів, буд. 155, та є структурним підрозділом «Южного таможенного управления» (мовою оригіналу), яке у свою чергу є «региональным таможенным управлением федеральной таможенной службы рф» (мовою оригіналу), погоджуючись на вищезазначену пропозицію, умисно, добровільно зайняла посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України, а саме: посаду т.зв. «головного державного митного інспектора відділу документаційного забезпечення Луганської митниці» (мовою оригіналу: «главного государственного таможенного инспектора отдела документационного обеспечения Луганской таможни»).
Отже ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, добровільно зайняла посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Щодо обґрунтованої підозри.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
-протоколом огляду від 05.03.2025 згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет з назвою: «Федеральный закон «О службе в таможенных органах Российской Федерации» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 , де зазначено інформацію щодо організації діяльності незаконного правоохоронного органу на тимчасово окупованій території, що підтверджує зайняття посади ОСОБА_6 в незаконному правоохоронному органі;
-протоколом огляду від 06.03.2025, проведеним за участі спеціаліста, згідно якого в мережі інтернет виявлена публікація від 12.10.2023, а саме: на сайті з назвою: «Южное таможенное управление» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 , де розміщено інформацію про проведення заходу, присвяченого дню заснування т.зв. «Луганской таможни» (мовою оригіналу) та участі у ньому представників т.зв. «Молодежного совета» (мовою оригіналу) та працівників т.зв. «Луганской таможни» (мовою оригіналу), а також фотозображення, де серед присутніх зображено ОСОБА_6 ;
-протоколом огляду від 06.03.2025 проведеним за участі спеціаліста, згідно якого в мережі інтернет, а саме: на сайті з назвою «Южное таможенное управление» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 , зафіксована публікація від ІНФОРМАЦІЯ_4 , де виявлено інформацію про проведення незаконних «выборов депутатов Народного Совета и представительных органов власти муниципальных образований» (мовою оригіналу) та участі у них працівників т.зв. «Луганской таможни» (мовою оригіналу), а також фотозображення, де серед присутніх зображено ОСОБА_6 ;
-протоколом огляду від 07.03.2025, проведеним за участі спеціаліста, згідно якого в мережі інтернет, а саме: на сайті з назвою «Южное таможенное управление» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 , виявлена публікація від 10.03.2024, яка містить текст наступного змісту: «10 марта - День архивного работника ОСОБА_7 из Луганской таможни - хранительница архивных документов. Таможенница уже более 6 лет на службе. За добросовестный труд занесена на Доску Почета Луганской таможни. Анастасия всегда активно выражает свою гражданскую позицию, участвует в жизни таможни и охотно готова прийти на помощь коллегам. А ещё она мама двух замечательных дочек. Поэтому все свое свободное время уделяет семье.» (мовою оригіналу), а також фотоматеріали, на яких зображена ОСОБА_6 ;
-протоколом огляду від 26.03.2025 за участю свідка ОСОБА_8 , згідно якого в мережі інтернет, а саме: на сайті з назвою «Южное таможенное управление» (мовою оригіналу) виявлено публікації від 12.10.2023, 08.09.2023, 10.03.2024, 08.04.2024, до яких додані фотоматеріали, на яких свідок серед інших осіб впізнав ОСОБА_6 ;
-протоколом огляду від 27.03.2025 за участю свідка ОСОБА_9 згідно якого в мережі інтернет, а саме: на сайті з назвою «Южное таможенное управление» (мовою оригіналу) виявлено публікації від 12.10.2023, 08.09.2023, 10.03.2024, 08.04.2024, до яких додані фотоматеріали, на яких свідок серед інших осіб впізнав ОСОБА_6 ;
-протоколом огляду від 13.06.2025, проведеного за участі спеціаліста, згідно якого в мережі інтернет на сайті з назвою: «Южное таможенное управление» (мовою оригіналу), виявлена публікація за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 , де розміщено інформацію щодо адреси місцезнаходження незаконного правоохоронного органу на тимчасово окупованій території та контактні телефони;
-протоколом огляду від 26.03.2025, проведеного за участі спеціаліста, згідно якого в мережі інтернет на сайті з назвою: «Южное таможенное управление» (мовою оригіналу), виявлена публікація за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 , де розміщено інформацію інформацію про проведення заходу, ініціаторами якого були представники т.зв. «Молодежного совета» (мовою оригіналу) та участь в якому взяли працівники т.зв. «Луганской таможни» (мовою оригіналу), а також фотозображення, де серед присутніх зображено ОСОБА_6 ;
-протоколом огляду від 23.06.2025, проведеного за участі спеціаліста, згідно якого в мережі інтернет на сайті з назвою: «Южное таможенное управление» (мовою оригіналу), за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 , в розділі «Графи кличного приема» (мовою оригіналу) за посиаланням ІНФОРМАЦІЯ_7 виявлено інформацію щодо зайняття посади в незаконному правоохоронному органі ОСОБА_6 ;
-протоколами допиту свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , яким відомо про те, що раніше знайома їм мешканка м. Луганськ ОСОБА_6 з моменту окупації території Луганського району Луганської області залишилась на тимчасово окупованій території Луганської області та активно співпрацює з окупаційною адміністрацією рф у м. Луганськ, а також те, що остання добровільно зайняла посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території;
-протоколами пред'явлення для впізнання за фотознімками за участю свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які серед пред'явлених їм громадян впізнали ОСОБА_6 .
Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється в добровільному зайнятті посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Щодо належного повідомлення про підозру і набуття статусу підозрюваної.
У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, перебуванням території Луганського району Луганської області в тимчасовій окупації та під контролем окупаційної адміністрації РФ, проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №124 (8049) від 20.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 24.06.2025, 25.06.2025, 26.06.2025 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22025130000000102 від 13.02.2025, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваної тощо.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.
Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором, 27.06.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» №129 (8054) від 27.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження), а також розміщено повістку про виклик підозрюваної на 01.07.2025 о 10:00, 02.07.2025 о 10:00, 03.07.2025 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22025130000000102 від 13.02.2025, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваної, тощо.
Таким чином, 27.06.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Щодо ризиків.
Слідчий суддя вважає доведеними ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_6 в разі визнання її винною у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється. Санкція ч. 7 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої;
- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, а саме: показань свідків, протоколів огляду публікацій, які містять відомості, що свідчать про колабораційну діяльність ОСОБА_6 ;
- переховування ОСОБА_6 від органу досудового розслідування на окупованій державою-агресором території, про що свідчить неприбуття на виклик до слідчого відділу 3 управління шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, у зв'язку з чим її оголошено у розшук;
- спосіб вчинення злочину (колабораційна діяльність вчинена умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: продовжити кримінальні правопорушення, у яких вона підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення, зокрема проти основ національної безпеки України, свідчить:
- тимчасова окупація території України, а саме: м. Луганськ, на якій створений вищевказаний незаконний правоохоронний орган, який підконтрольний державі-агресору РФ, сприяє тому, що ОСОБА_6 продовжує добровільно співпрацювати із окупаційною владою держави-агресора - РФ та представниками незаконних збройних формувань т.зв. «ЛНР», і далі буде продовжувати свою діяльність у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України, та унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останній у разі її засудження за цей злочин;
- поведінка підозрюваної ОСОБА_6 , яка своїми діями публічно демонструє свою співпрацю з окупаційною адміністрацією т.зв. «ЛНР», яка підконтрольна державі-агресору РФ, яка починаючи з 24.02.2022 розпочала повномасштабне військове вторгнення на територію України з метою проведення на території суверенної держави України, т.зв. «спеціальної воєнної операції».
Щодо розшуку.
Постановою слідчого від 04.07.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_6 оголошено в розшук.
Щодо перебування підозрюваної на окупованій території.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, територія Луганського району Луганської області з 07.04.2014 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Той факт, що підозрювана ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується зібраними під час досудового розслідування матеріалами кримінального провадження, переліченими вище.
Висновки.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, її оголошено у розшук, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також враховуючи факт її переховування від органу досудового розслідування, а також те, що у кримінальному провадженні зібрані докази, які у своїй сукупності свідчать про вчинення нею інкримінованого їй кримінального правопорушення, беручи до уваги його тяжкість та специфіку, а також те, що у разі визнання її винною у вчиненні інкримінованого злочину їй може бути призначено покарання у виді реального позбавлення волі на строк до десяти років, дані про особу підозрюваної, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Щодо застави.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 КК України.
Оскільки ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Інші питання.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 193, 194, 197 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
В порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 22025130000000102, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.02.2025 року, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановлює ухвалу.
Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Дана ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1